Teknoloji Haberleri

2021 Teknolojik Gelişmeler

2021 Teknolojik Gelişmeler

2021 Teknolojik Gelişmeler

Teknoloji hayatımızın merkezi konumunda olduğu sürece yaşamı stabilize etme şansımız yükseliyor. Bunu Covid-19 salgını ile global çapta da görme fırsatı yakaladık. Teknolojik ürünlerin kullanımı arttı, teknolojik altyapılar hayatımızı kolaylaştırmak üzere daha hızlı entegre olmaya başladı. Artık bir bankanın çağrı merkezini aradığımızda, devlet dairesinde bir işlem yapacağımız zaman ya da bir bilgi almak istediğimizde bunların hepsi bir tık uzağımızda oluyor. Teknolojinin 2021 yılı içerisinde de gelişimi tüm hızıyla sürecek gibi duruyor.

Bilhassa Koronavirüs süresince hem küçük işletmelere hem de büyük işletmelere ilham olan çok büyük gelişmeler yaşandığına şahit olduk. Şimdilerde de teknoloji haberleri pandemi döneminde yaşanan gelişmelerin yakın gelecek entegrasyonu için önemini vurguluyor.

Önümüzdeki yıllarda çok daha yaygın kullanılacak olan teknolojik altyapılar şu şekilde listeleniyor.

Kuantum Bilgisayarlar Laboratuarlardan Çıkıyor

Kuantum bilgisayarları bildiğimiz sıradan bilgisayarlardan bağımsız olarak muazzam işlemcilere sahiptir. Bu noktada çözümü imkânsız görülen sorunları, kodları ya da problemleri çözme becerileri inanılmaz seviyelere ulaşmaktadır. Şu sıralar halen daha laboratuarda kullanılmalarına rağmen 2021’de yaşanacak gelişmelerle şirketlerin kuantum bilgisayar teknolojisiyle tanışmaya başlayacağı öngörülüyor.

Sağlık Sektöründe AlphaFold Hamlesi

Sağlık Sektöründe AlphaFold Hamlesi
AlphaFold, Deep Mind kuruluşunun geliştirdiği ve Google tarafından finanse edilen ve desteklenen bir araştırma firmasıdır. Amaçları proteinler üzerindeki katlanma denilen hataları minimal seviyeye düşürecek datalara erişmek. Protein üzerinde yapılan incelemeler şimdiye dek 170 binden fazla kodu gün yüzüne çıkararak protein yapısını anlamamıza olanak sağladı. Sağlık sektörüne yapay zekanın katkısını çok net olarak görebileceğimiz bir yıl olacak.

Otonom Araçlar

Aslında uzun yıllardır üzerine geliştirmeler yapılan bir sektör olmasına rağmen halen daha otonom sürüş becerisine sahip araçlar istenilen standartlara ulaşamadı. Yapay zekanın etik kararlar verip veremeyeceği üzerine çıkan tartışmalar veri madenciliği ile elde edilen somut insan verileriyle aşılabilecek gibi gözüküyor. Bu durum ise taşımacılık başta olmak üzere pek çok sektörde %100 güvenli seyahatleri ve lojistik hareketleri mümkün hale getirecek.

2021 Teknolojik Gelişmeler
2021 Teknolojik Gelişmeler

Giyilebilir Teknoloji ile Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti akıllı televizyonlar, akıllı saatler ve cep telefonları derken her ürün için kullanılmaya başlanıyor. Artık robot süpürgeler, programlayabildiğiniz kombiler, fırınlar zaten hali hazırda kullanıma sunuldu. Bunun ötesinde giyim eşyalarından evimizdeki aksesuarlara kadar her şeyi uzaktan kontrol edebilmemizi sağlayan teknoloji çok yakınımızda. 2021 yılının teknolojik atılımları arasında da önemli bir yer kaplıyor.

Global İnternet

SpaceX bünyesinde başlatılan Starlink projesi özellikle uzaydan internet fikrini birkaç yıldır bizlere aşılıyor. Çok daha hızlı, daha erişilebilir ve daha ucuza internet kullanmak mümkün olacak. Doğal olarak dünyanın neresinde olursanız olun alçak yörüngede süzülen mikro uydulardan çok yüksek hızlarda internet bağlantısından faydalanabileceksiniz.

Ödeme Sistemlerinin Evrimi

Eskiden takas yöntemi kullanılıyorken sonrasında para bir bedel ödemek için favori yöntem olmuştu. Birkaç 10 yıl önceye gidersek kredi kartından önce yine paranın favori seçenek olduğunu görebilmekteyiz. Son yıllarda kredi kartına rakip olabilecek kripto para seçeneği baş gösterse de bunu NFC teknolojisi şimdiden sarsmaya başladı. Bir kredi kartı ya da banknot yerine akıllı telefonumuzdaki cüzdan hesabımızdan kolayca ödeme yapabildiğimiz zamanları yaşıyoruz. 2021 yılında ise kullanım oranında %30 oranında bir artış bekleniyor.

Arttırılmış Gerçeklik (AR)

Arttırılmış gerçeklik, orijinal ismiyle Augmented Reality teknolojisi çığır açan bir gelişim sürecinin içerisinde. Bunu hizmet sektöründe bile çok net bir biçimde kullanmaya başlayacağımız zamanlar çok yakın. Beğendiğimiz bir elbiseyi sanal olarak deneme şansımız olacağı gibi hiç gitmediğimiz bir yeri karşımızdaymış gibi görebileceğiz.

3D Yazıcıların Genele Hitap Etmesi

3D yazıcı teknolojisi uzun yıllardır büyük şirketler tarafından çeşitli denemelere tabi tutuluyor. Artık bir organ nakli için herhangi bir organın yazıcıda basılması, bir otomobil parçasının sanayide yazıcıda basılarak kullanılması gayet standart bir hamleye dönüşmüş durumda. Bunu son kullanıcıya indirecek olan tasarımlar ise yakında evlerimize kadar gelecek. Beğendiğiniz bir oyuncağı evinizde 3D yazıcı ile basabileceksiniz.

Bulut Teknolojisi

Tüm dünyanın yakın gelecekte tamamıyla bulut sistemine geçiş yapacağını söylemek yanlış olmaz. Çünkü tek bir merkeze bağlı kalmamak özellikle şirketlerin hizmet kalitesini, güvenliğini ve kârını arttırıyor. Son kullanıcının da bir süredir aktif olarak kullandığı bulut sistemlerinin 2021 yılında beklenen piyasa hacmi 500 milyar doların üzerinde gösteriliyor. Ki şimdiden aralarında Çin menşei Alibaba, Amerika menşei Amazon gibi devlerin bulunduğu firmalar Avrupa’da Giaa X isimli bir ortak bulut sistemine geçiş entegrasyonuna devam ediyor. içeriklerin devam için bizi takip edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu