Kasım 28, 2022

Adet Ağrılarından Kurtulmak İçin 10 Öneri

Her iki kadından birinde görülen adet ağrıları, fiziksel olduğu kadar ruhsal sorunları da beraberinde getirebiliyor. Ağrının tipine ve şiddetine göre egzersiz, sıcak uygulama, çeşitli bitki çayları hatta cerrahi tedbirler alınabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları adet ağrıları ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Adetlerin oluşmasıysa birlikte ağrılar herhangi bir organik nedene bağlı olmadan yaşanabilmektedir. Doğal bir süreç olarak kabul edilen ve “Primer Dismonere” denilen bu ağrılar 20-25 yaşlarına kadar azalarak devam edebilmektedir. 20-30 yaşlarında ortaya çıkan ve artarak devam eden “Sekonder Dismonere” deniler ağrılara ise;

Miyom
Endometriosiz yani rahim içini döşeyen ve her ay adetle birlikte dökülen tabakanın karın içinde başka yerlere yerleşmesi.
Yumurtalık kisti
Polip
Genital enfeksiyonlar
Servikal darlık,
Rahim içi yapışıklık,
Bası yapan tümörler neden olabilmektedir.
Ağrının gerçek nedenini ortaya koymak için jinekolojik muayenenin yanı sıra ultrasonografi, smear testi ile ağrının özellikleri incelenmelidir. Ağrının nedeninin belirlenemediği durumlarda laparoskopik yöntemlerle karın içinde ağrıya neden olabilecek rahatsızlıkların varlığı sorgulanmalıdır.

Kaynak

Adet sancısı ne iyi gelir?

Regl sancısı ya da adet sancısı, adetten önce ya da adetle beraber kasıklarda ve alt karında başlayan bıçak saplanır tarzda, kramp şeklindeki ağrılardır. Ağrılar kalçaya, bacaklara ve bele yayılabilir. Şiddeti kişiden kişiye değişir.Bazı kişilerde çok hafif olurken, bazılarında günlük hayatı etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Adet döneminde yaşanan ağrı nedeniyle baygınlık geçiren ya da hastanelerin acil servislerine başvuran hastalar bulunmaktadır.
Kaynak

Regl Ağrısına İyi Gelen 8 Doğal Çözüm

Adet (regl) döneminden önce veya kanama başlar başlamaz birçok kadın karın ve kasıklarında kramplar hisseder. Bu durum adet sancı veya adet ağrısı olarak tanımlanır. Tıpta dismenore olarak adlandırılır. Acılı ve yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Kadınların yüzde 50’sinden fazlası adet sancısı sorunu yaşamaktadır. Adet sancısı karnın altı kısmında aralıklı olarak gelen kramplar şeklindedir. Bu sancı sırt, bel, kasıklar ve genital bölgede de hissedilir.Sancıya ayrıca bulantı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, baygınlık gibi şikayetler de eşlik edebilir. Adet sancısı genellikle olağan bir durum olarak kabul edilir, dolayısıyla doktora gitmeye gerek yoktur. Ancak adet sancısı ilaçla veya evde uyguladığınız yöntemlerle geçmiyorsa, aşırı şiddetliyse, ağrıya eşlik eden başka sorunlar varsa mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Çünkü bu durum endometriozis ve miyomlar başta olmak üzere çeşitli hastalıkların habercisi olabilir.
Kaynak

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Bir kadın yaşamı boyunca yaklaşık 450 defa menstruasyon sürecini yaşar. Tüm süreç ortalama olarak 28 gün içerisinde gerçekleşir. Bazen menstrual döngünün çeşitli dönemlerinde birçok nedene bağlı olarak belirgin bir ağrı hissi meydana gelebilir.
Kaynak

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir? 9 Öneri

Adet sürecinin günlük hayatı en çok etkileyen tarafı, katlanılması güç olan regl sancılarıdır. Dolayısı ile tüm kadınların bu süreçte araştırdıkları konuların başında “Adet ağrısına ne iyi gelir?” sorusu yer almaktadır. Adet ağrısına iyi gelen besinler ve yöntemlerden önce bu ağrının nedenini anlamak; psikolojik açıdan kadınları bir nebze de olsa rahatlatabilir.Normalde gebelik için hazırlanan rahim duvarı, döllenme olmaması durumunda kendini yenileyerek vücut tarafından dışarı atılır. Bir kas dokusu olan rahim, içini çevreleyen duvarın vücut dışına atılma sürecine kasılarak yardımcı olur. Rahmin kasılmalarını ise prostaglandin adı verilen bir hormon tetikler. Kanama başlamadan yaklaşık 1-2 gün önce yükselmeye başlayan hormon, adet sancılarının nedenidir. Sancıların şiddetini belirleyen şey ise hormonun kandaki yükselme seviyesidir.
Kaynak

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir? Şiddetli Adet Sancısı Ve Regl Karın Ağrıları En Hızlı Nasıl Geçer ve Hafifler?

Regl ağrısı, adet görme ismi verilen kanama sonrasında meydana gelir. Normalde bebekler gelişim için hazırlanan rahim duvarında döllenme olmaması sonrasında vücut tarafından atılmasına neden olmaktadır. Rahim bir kas dokusudur. Kas dokusu iç tarafını çevreleyen duvarı atmak için kasılır. Prostaglandin isimli hormon, rahmin kasılması nedeniyle tetiklenir. Adet başlama sürecinden 1-2 öncesinde kanda yüksek değerlere ulaşan bu hormon, iki gün sonrasında asılmaya başlar. Seviyenin yüksek olması, ağrıların hissedilmesine neden olur.Regl karın ağrısına ne iyi gelir, daha çok adet görmeye yeni başlayan kişiler tarafından çok fazla merak edilmektedir. Ağrıları gidermek için ilaçlar, takviyeler ve hayat stilinde bazı değişimlerin yapılması şarttır. Doğum kontrol ilaçları, yumurtalamayı engeller ve adet kramplarının şiddetlerini azaltır. Aynı zamanda cilt yanması, enjeksiyon ve çeşitli yöntemler ile de verilebilir.
Kaynak

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir: Adet Sancısına Doğal Çözümler

Regl ağrısı, birçok kadının zaman zaman yaşadığı, bazılarının ise ne yazık ki çok daha şiddetli yaşadığı bir sorun. Adetten önce ya da onunla beraber ortaya çıkan, daha çok kasıklarda ve karnın alt kısmında kendini hissettiren bu ağrı, bazı bünyelerde kendini kramp gibi gösterirken bazılarında ise “bıçak saplanır gibi” şeklinde tanımlanan ağrılara sebep olabiliyor, haliyle bu rahatsız edici ağrılardan kurtulmak isteyenlerin de aklına hemen regl ağrısına ne iyi gelir, adet sancısını en çabuk ne geçirir gibi sorular geliyor.Gelin bugün hep birlikte regl ağrılarını hafifleten ve geçiren doğal ve pratik çözümlere göz atalım birlikte. Adet söktürücü yöntemlerden farklı olarak regl döneminde vücudunuzu rahatlayacak bitki çaylarından yiyeceklere, bu yöntemleri denemeden önce doktorunuza danışmanız gerektiğini de hatırlatalım tabii. Unutmayın, hiçbirimizin bünyesi aynı değil. Kimilerine iyi gelen yöntemler kimilerine iyi gelmeyebilir. Bu sebeple herhangi bir yiyeceği-içeceği doktorunuza danışmadan düzenli olarak tüketmeye başlamamalı, tek başına bir tedavi edici olarak görmemelisiniz, aman diyelim.
Kaynak

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Kadınların %50-90’ı hayatlarının bir döneminde en az bir kez adet sancısı yaşamıştır. Bu kadınların %10-15’inde ise adet sancıları oldukça şiddetli olur. Bu sebepten dolayı acil servise gidenler dahi olmaktadır.Adet sancılarının sebebine bakılacak olursa %95’i fizyolojiktir. Yani altta yatan bir sağlık sorunu bulunmaz. Buna fizyolojik dismenore denir. %5 oranında ise altta yatan bazı hastalıklara bağlı bu ağrılar görülür. Rahim içine baskı yapan bir miyomun olması, yumurtalık kistleri ve endometriozis hastalığı gibi durumlarda da adet sancısı olabilir.
Kaynak

Adet sancısı neden olur? Adet sancısı nasıl geçer?

Adet sancısı diğer adıyla adet krampları, adet görmenin günlük yaşama en çok etki edentarafıdır. Kadınların yarısından fazlası adet sırasında bu ağrıları yaşamaktadır. Ağrılar bazen hafif, bazen de şiddetli şekilde hissedilebilir. Şiddetli regl ağrısına tıp dilinde dismenore denir.Adet görme denen kanama, normalde bebek gelişimi için hazırlanan rahim duvarınındöllenme olmaması sonucunda, vücut tarafından atılması nedeniyleoluşur. Rahim yani uterus, aslında bir kas dokusudur. İşte, bu kas dokusu iç tarafını çevreleyen yumuşak duvarı atmaya yardımcı olmak için kasılmaya başlar. Prostaglandin denen hormon, rahmin bu kasılmalarını tetikler. Prostoglandin, adet başlamadan bir-iki gün öncesinde kanda yüksek seviyelere ulaşır ve adetin ilk iki gününden sonra azalmaya başlar. Prostaglandin seviyesi ne kadar yüksek olursa, adet krampları da o kadar şiddetli yaşanır. Adet sancılarının, menstrüasyonun en başında hissedilmesinin sebebi de budur. Adet döngüsü nedeniyle hissedilen adet sancılarına primer dismenore denir. Bunun haricinde aşağıda sıralanan tıbbi durumlar nedeniyle hissedilen adet sancıları ise sekonder dismenore olarak adlandırılır:
Kaynak

Regl Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

3 ile 10 gün arasında süren regl döneminin özellikle ilk günlerinde meydana gelen şiddetli sancılar kadınların günlük yaşamını oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle birçok kadın regl ağrısı sebeplerini ve regl ağrısına iyi gelen şeyleri merak etmektedir. Yazımızın devamında bu bilgileri okuyabilirsiniz…

Regl dönemi sağıklı her kadının 21 ila 35 günlük periyodlarla her ay yaşadığı bir döngüdür. Bazı kadınlarda bu dönem süresince hiç ağrı olmazken ya da çok hafif şiddette ağrılar hisseidlirken bazı kadınlar günler süren çok şiddetli ağrılara maruz kalabilmektedir. Bu ağrılar fizyolojik farklılıklardan kaynaklanmakta ve birçok kadının korkulu rüyası olabilmektedir. Üreme çağına gelmiş birçok kadın çok şiddetli regl ağrısı nasıl geçer regl ağrısı evde nasıl geçer gibi soruların yanıtlarını merak etmektedir. Biz de yazımızın devamında bu bilgileri sizler için derledik işte o bilgiler…
Kaynak

Şiddetli regl ağrılarına iyi gelecek 9 yöntem

Adet dönemi ağrısı menstural döngünün normal bir parçasıdır. Kadınların yarısından fazlası adet sırasında bazen hafif, bazen de şiddetli ağrılar yaşamaktadır. Bu ağrılar dönemsel olarak kadınları sosyal hayatlarında zorlayabilir. Bu dönemde kadınlar en çok depresyon, yorgunluk hissi, aşırı uyuma çevreye ilginin azalması, sinirlilik, gerginlik, asabileşme, üzüntü hali, öfke ve dikkat azlığı gibi duygu durumları ile baş etmeye çalışıyorlar.Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden, Dr. Öğr. Üyesi Şefik Gökçe ‘Şiddetli regl ağrıları’ hakkında bilgiler verdi.
Kaynak

REGL SANCISINDAN KURTULUN! Regl ağrısına ne iyi gelir? Adet ağrısı nasıl geçer?

Adet döneminde rahimdeki kanamanın atılması için rahim düzenli bir şekilde kasılır. Rahim kasılmaları sırasında rahme giden kan ve oksijen azalır böylece ağrı hissedilebilir. Rahim bu kasılmalar sırasında prostoglandin adı verilen kimyasallar ortaya çıkarır bunun sonucunda ağrı şiddetinde artmalar olabilir. Peki adet ağrısı nasıl geçer? Regl sancılarını engellemek için nelere dikkat etmeliyiz? İşte merak edilen soruların yanıtları…Düşük yağ, yüksek protein oranlı beslenmek prostaglendin metabolizmasını değiştirerek ağrılarınızı azaltır.
Kaynak

Adet Ağrısına Hangi Besinler İyi Gelir

Adet kanaması ya da regl, her ay gebe olmayan kadınlarda görülen vajinal kanamadır. Adet dönemi döllenme için gereken fizyolojik değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Bu dönemde ağrı ve kramplar normal karşılanır. Adet sancısı genellikle alt karın bölgesinde sancılı, kramplı bir ağrı olarak tanımlanır. Bel ağrısı, mide bulantısı, ishal, kabızlık ve baş ağrısı gibi semptomlar da adet ağrısına eşlik edebilir.
Kaynak

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet sancısı hemen hemen her kadının yaşadığı bir durumdur. Adet döneminde yaşanan bu sancılar hafif ya da çok şiddetli olabilmektedir. Şiddetli regl ağrısı tıp dilinde dismenore şeklinde adlandırılmaktadır.Bir kas dokusu olan rahim diğer adıyla uterus, bebek gelişimi için hazırlanan rahim duvarının döllenme olmadığı durumlarda atılması için kasılır. Bu kasılmaları tetikleyen hormon Prostaglandin olarak adlandırılmaktadır. Prostaglandin hormon seviyesi yükseldikçe regl krampları da şiddetlenmektedir.
Kaynak

Adet Sancısına Bitkisel Çözüm

Adet sancısı kadınlar için regl döneminin ilk belirtileri arasındadır. Özellikle regl dönemi içinde ilk gün birçok kadın şiddetli olarak hisseder. Daha sonraki günler azalsa da bazı kadınlarda uzun süre boyunca adet sancısı şiddetli görülür.  Bazı kadınlarda bu sancı tahammül edilemeyecek seviyede olacaktır. Bu durumda adet sancısının geçmesi için bitkisel çözümler aranabilir.Adet sancısı şiddetli olan ancak ilaç kullanmak istemeyen kadınlar adet sancısına bitkisel çözüm arayabilirler. Adet sancınız yaklaşıyorsa ve yine şiddetli ağrılarla birlikte kramplar yaşamak sizi korkutuyorsa bitkisel çözümler bu süreçte sizlere çok yardımcı olacaktır. Bu yazımızda adet sancısına doğal çözüm olacak etkili birçok yöntemi sizlerle paylaşacağız.
Kaynak

A'dan Z'ye Regl Döneminde Beslenme

Kadınlar adet dönemi öncesi ve sırasında sıkıntılar çekmeye başlar. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendini gösteren durumlar vardır. Bunlar; karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, göğüslerde hassasiyet, baş dönmesi, terleme, kas ağrıları, çarpıntı, bağırsak bozulmaları, halsizlik, uyku hali, ödem gibi belirtilerdir. Peki kadınların çoğunun çektiği bir sıkıntı olan adet ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir? İşte adet ağrısına iyi gelen şeyleri sizin için sıraladık…Adet Ağrısına İyi Gelen Şeyler Neler?
Kaynak

Regl (Adet): Nedir, Kaç Gün Sürer, Ağrısına Ne İyi Gelir

Alanında uzman kadromuz en kısa sürede sorularınızı yanıtlayacaktır.2022, Amerikan Hastanesi. Her hakkı saklıdır.
Kaynak

Adet Sancısı (Dismenore) Nedir, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Adet sancısı ya da ağrılı adet görme, adet döneminde (menstrüasyon) rahim iç zarının (endometrium) ayda bir kez döküldüğünde ortaya çıkar.Adet dönemlerinde bir miktar ağrı, kramp ve rahatsızlık normaldir. İşinize veya okulunuza gitmenizi engelleyen aşırı bir ağrı değildir.
Kaynak

Adet Sancısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Adet sancısı tıbbi adıyla dismenore genç kızlarda ve kadınlarda en sık görülen jinekolojik problemdir. Kadınların neredeyse %90 ı adetlerin sancılı geçmesi problemini yaşar. Peki, neden bazı kadınlar adet ağrısı çekmez veya az çeker, bazı kadınlar ise hastanelik olacak kadar şiddetli adet sancısı yaşar.Adet sancısı halk arasındaki adıyla regl ağrısı veya regl sancısı, tıbbi adıyla dismenore adetlerin ağrılı geçmesi olarak tanımlanır. Adet sancısı adetten hemen önce veya adetle beraber başlar, 1-2 gün sürer ve adet bittikten sonra sancı geçer.
Kaynak

Regl Ağrısını Geçirmenin Yolları

Kadınlar için adet döneminin başlayacağının bir belirtisi olan ve adet dönemi boyunca devam edebilen adet sancıları her ay yaşanan bir problemdir. Aslında rahim içinde her ay döllenmek üzere bir yumurta harekete geçirilir ve döllenme gerçekleşmediği takdirde kanama ile dışarı atılır. Kadın vücudunun rutini olan bu süreç kadınların çoğunluğunda karın ve bel bölgesinde ortaya çıkan bir ağrı ile birlikte gerçekleşir.Regl ağrısı, adet sancısı, adet spazmı gibi adlarla anılan bu problemle baş etmek için uygulanan bazı yöntemler vardır. Ağrı kesici ilaç kullanmadan önce doğal yöntemlerin kullanılmasında fayda olacaktır.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.