Teknoloji Haberleri

AdSense Dikkat Edilmesi Gerekenler

AdSense Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

AdSense Dikkat Edilmesi Gerekenler

AdSense konusu pek çok internet sitesi yayıncısı için çok önemli bir konu. Özellikle sadece internet üzerinden gelir elde eden kişiler için kesinlikle olmazsa olmazların en başındadır. AdSense alırken dikkat edilmesi gerekenler, AdSense aldıktan sonra dikkat edilmesi gereken gibi alt başlıklara değineceğiz. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki, AdSense, gerekli teknik ve uygulamayı yaptıktan sonra alması da onu aldıktan sonra koruması da oldukça basittir. Ama teknik bilinmezse, gerçekten AdSense onay alması gerçekten bir kanser durumuna dönüşebilir. İnsanların büyük bir çoğunluğu AdSense onayı aldıktan sonra site içeriğinde ne olursa olsun AdSense’nin kendisi ile kalacağını düşünüyor. Ama bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Özellikle “İçerik Politikası” kapsamında onay almış olan siteler belirli aralıklarla düzenli olarak içerik kontrolü yapılmaktadır. Bu kontrolü Google botları ya da diğer adı ile örümcekler yapmaktadır.

AdSense Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Siteme AdSense alamıyorum, AdSense başvurusu reddediliyor, AdSense onaylamıyor nedeni nedir? Gibi sorular tüm dünyanın en büyük dijital sorunlarından birkaçıdır. Bir web site eğer AdSense onayı almıyorsa kesinlikle ihlal vardır. Bu politika ihlalidir, içerik ihlalidir ya da Google’ın sır gibi sakladığı birkaç noktadan bir tanesidir. Biz normal web yayıncılarının bildiği en büyük iki politika var. Birisi Program politikası diğeri ise içerik politikasıdır. Program politikasından geçen web site bu defa da içerik politikasından yakalanır. Google AdSense başvurusundaki sıralama şu şekildedir:

 • İlk aşamada web site AdSense başvurusu yapar.
 • Başvurusu sisteme düşen sitenin ilk kontrolleri Covid-19 sebebi ile gecikebiliyor olsa da genellikle 3 gün ile 15 gün aralığıdır. Yani onaya gönderilmiş olan web sitenizin AdSense için incelenebilmesi için minimum 3 gün maksimum 15 gün gibi bir süre vardır. Bu süre uzayabilir.
 • İlk taramayı örümcekler yapar. Örümcekler sayfanın kod yapısına, hızına, özgünlüğüne, tasarımına ve program politikasına uygunluğuna bakar.
 • Örümceklerden geçen web site bir Google çalışanına düşer.
 • Google çalışanı ise web sitenizin sağladığı kullanıcı deneyimine, görünüme ve sayfa içi politikalara bakar.
 • Eğer site tüm şartlara uygunsa AdSense başvurusu onaylanır.
  Ama dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Başvuruyu yapmadan önce mutlaka gizlilik politikası, iletişim, künye, çerez politikası gibi sayfalarınızı hazır hale getirin.
 • Logonuz, görünümünüz, header ve footer bölümleriniz, sayfa içi mizanpajınız mükemmel seviyede olsun.
 • Tüm bunlara dikkat ettikten sonra sayfanız mutlaka Google Program Politikalarına uymak zorundadır. Örneğin web siteniz bir e-ticaret sitesi ise zaten Google AdSense almanız çok zor olacak. Ama örneğin pornografik, telifsiz film ve dizi, yasalara uymayan içerikler, çocuk kaçakçılığı ve benzeri durumları içeren web siteniz varsa net olarak AdSense başvurunuz onaylanmayacak. Bu konulara ayrıca dikkat edin.
 • Ayrıca unutmayın, Google karmaşık yapılı kodları sevmez. Kesinlikle açık ve şeffaf kod yapısına sahip olun.
 • Kod yapınızın ya da AdSense almayı hızlandıracak kodların web sitenizde olmasına özen gösterin. İçerik, politika sayfaları, iletişim, künye gibi sayfalardan ziyade en önemli araç kesinlikle sitenizin kod yapısı olacak. Bu kod yapılarına örnek veremiyoruz ama Google AdSense almak için en önemli bileşenin “KOD” olduğunu çok iyi biliyoruz.
AdSense Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
AdSense Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google AdSense Aldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evet, geldik en önemli noktaya. Google AdSense bir şekilde alınabilir. Ücretli destek alınır, bireysel çalışma sonucu alınır ama Google AdSense bir şekilde alınır. Önemli olan onu koruyabilmektir. Peki, AdSense’yi nasıl koruyacağız?

 • Öncelikle Google, sosyal medya hitini sevmez masallarını unutun. Eğer bu konuyla ilgili birkaç yerde birkaç yorum okuduysanız kesinlikle aldanmayın.
 • Kişisel tecrübemdir, Facebook ve Instagram’dan günlük 50.000 tekil hitle AdSense’yi şahlandırdığım günler oldu.
 • İçeriğinize önem verin, özgün içerik yayınlayın. Kopya içerik evet olabilir ama içeriklerinizin 10/9’u kesinlikle özgün olsun.
 • Politika ihlaline sokacak durumlardan uzak durun. Film sayfasına AdSense kodları yerleştirmeyin.
 • Tıklama tuzağı yapmayın, tıklama tuzakları süresiz uzaklaştırma cezası ile sonuçlanacaktır.
 • Tıklama desteği istemeyin. Bazı web site sahipleri canlı destek sistemi üzerinden insanlardan reklama tıklama desteği talep ediyor. Bu Google’ın gözünden bir kez kaçabilir. Ama bu her zaman kaçabileceğiniz anlamına gelmez.
 • Google’ın diğer tüm politikalarına uyumlu bir web siteye sahip olduğunuzdan emin olun.

Sakın, AdSense aldıktan sonra politikaları öteleyip atmayın. Google AdSense Politikaları, onay aldıktan sonra da önemlidir. bizi takip etmeye devam edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu