Sosyal Medya

Adsense Vergi Sistemi

Google Adsense Vergisi Sistemi

Adsense vergi sistemi, Google reklam gelirlerinin vergilendirilmesi konusu epeyce kişinin kafasını karıştırmaktadır. Eğer bir siteniz veya bir youtube kanalınız varsa aktif olarak para kazanıyorsanız verginizi vermek zorundasınız. Her ülkenin kendine göre vergi sistemi bulunmaktadır. Türkiye’de bu durum şöyle, internet üzerinden ticari bir kazancınız varsa onun vergisi vermeniz gerekmektedir. Bu vergileri ödememiz de o kadar kolay değil yazının içerisinde detaylı bir şekilde anlatacağız zaten. Gelirinizin vergisini ödemek isterseniz karşınıza bir sorun daha çıkıyor. Vergi ödemek için bir şirkete sahip olmanız gerekiyor.

 

Google Adsense Sistemi Nasıl Çalışır?

Google adsense, google tarafından geliştirilen kullanıcılarına internet üzerinden para kazanma seçenekleri sunan bir sistemdir. Adsense gelir elde etmek için çeşitli yöntemler söz konusudur. 3 farklı şekilde gelir elde edebilirsiniz.

 

 1. Sitenizde yayınlanan reklamlardan
 2. Youtube kanalınızdaki reklam görüntülemelerinden
 3. Mobil uygulamanızın reklamlarından

 

Reklamverenler Google Ads üzerinden reklamlarını oluşturur. Daha sonra bu reklam içerik üreticilerinin sayfalarında onların kitlelerini gösterilir. Bu şekilde yayıncılar para kazanmış olur. Adsense’den para kazanmak o kadar da kolay değildir. Youtube üzerinden yayın yapıyorsanız, kanalınızın 4000 saat ve 1000 aboneyi geçmesi gerekmektedir. Sitelerde yayınlanan reklamlarda ise, sitenizin sürekli güncel kalması gerekmektedir. Çoğu kişi bilinçsiz bir şekilde adsense’den para kazanma hayaliyle bodoslama atlıyor. Bu çok yanlıştır. Sektör seçimi bu iş için önemlidir. Doğru sektör seçimi size çok ciddi tutarlar kazandırabilir. 

 

Google Adsense Gelirimin Vergisi Ödemek Zorunda Mıyım?

 

Google adsense yoluyla kazanılan gelirlerinin vergilendirilmesi zorunlu kılınmıştır. Eğer siz adsense üzerinden kazandığınız parayı hesabınıza çekerseniz ve bunun vergisi ödemezseniz büyü sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Çok sıkı incelemelerin başlatıldığı bu süreçte adsense kazancını çekip vergisini ödemeyene rastlamak çok zordur. Her ülkede vergilendirme sistemi uygulanmaktadır. Elde edilen kazanç ticari bir kazanç niteliğinde olduğundan ödememe durumunda çok ağır yaptırımlara çaptırılabilirsiniz. Verginizi vermek isterseniz de karşınıza sorunlar çıkmaya devam ediyor yazının devamında, şahıs şirketi nasıl kurulur anlatacağım. Şahıs şirketi kurmanız gerekmektedir ve vergiler %15 ile %35 arasında değişmektedir.

 

Google Adsense Vergimi Nasıl Öderim?

Google adsense vergi ödemesi yapmanız için bir şirketinizin olması gerekmektedir. 2 tür şirket vardır.

 • Şahıs şirketi
 • Limited Şirketi

Bu şirketlerle ilgili detaylı şekilde bir anlatımın başlı başına yapılması gerekiyor. Şu etapta şahıs şirketinin diğerine göre daha kolay ve ucuz yollarla açıldığını bilmeniz yeterlidir. Özellikle 18-29 yaş arasındaysanız genç girişimci programından faydalanabilirsiniz.

Genç girişimci programı, özellikle genç yaşta ticarete atılmak isteyenler için mükemmel bir fırsat olduğunu belirtmek isterim. Bu program dahilinde, 1 yıl boyunca bağkurunuzu (1.055,36 TL) devlet ödüyor. 1 Yıldan sonra kendi bağkurunu ödeme başlıyorsunuz. Bu program kapsamında 3 yıl boyunca yıllık gelir vergisinden muaf tutulursun.

Bir şahıs şirketi açmanız için muhasebeciyle anlaşmanız gerekmektedir. İşlem çok kısa sürdüğünden 1 hafta içerisinde vergi levhanız elinize ulaşmış olacaktır. Şahıs şirketinin kurulum maliyeti ortalama 800 TL civarındadır.

 

Şahıs Şirketi Açarsam Ayda Ne Kadar Öderim?

Şahıs şirketi açarsanız o ay hiç para hesabınıza gelmesede sabit giderleriniz olacaktır. Bu giderleri kalem kalem yazalım.

 1. Aylık bağkur ödemesi 1.055,36 TL (Genç girişimci programı dahilinde ilk yıl devlet ödüyor.)
 2. KDV damga vergisi 64,10 TL (Her ay verilmesi gerekmektedir)
 3. Stopaj damga vergisi 76,00 TL (3 ayda bir ödenir)
 4. Geçici damga vergisi 97,20 TL (3 ayda bir ödenir)
 5. Yıllık gelir vergisi 133,00 TL (Yılda bir ödenir)
 6. Muhasebecinin aylık ücreti 150-350 TL arası (ayda bir)

Bu tutarlar çok gelebilir size ama eş değerinde iyi paralar kazanıyorsanız şirket açmanız önerilir. Eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız şahıs şirketi açtığınızda bağkur ödemesi yapmanıza gerek yoktur. Çünkü sigortanız zaten bir kere yatırılıyor.

Şahıs Şirketi Açmayanlar Ne yapacak?

Şahıs şirketi açmayanlar vergi mükellefi olmamaya çalışacaklar. Bunu sağlamanın tek yolu bulunmaktadır. Gelirlerinizi banka hesabınıza çekmemek. Youtube veya sitelerinizden kazandığınız paralar adsense havuzunda birikir. 200 TL limitine ulaştığından otomatik olarak kayıtlı banka hesabınıza iletilir. Siz adsense ödeme ayarlarına girip ödeme eşiğini 200 TL’den 10.000’TL çıkarırsanız hesabınızda o tutar olmadıkça çekim işlemi yapılmayacak anlamına geliyor. Banka hesabınıza para girmemesi sizin vergi mükellefi olmanızı engelliyor. Bundan dolayı paranızı adsense hesabınızda biriktirebilirsiniz. Bu şekilde güzel paralar kazanana kadar vergi ödemezsiniz. Bu yöntemin riskleri de bulunmaktadır. Adsense politikalarına ters düşmemelisiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu