Kasım 28, 2022

Aklınızı Başınızdan Alacak En İyi 20 Kitap

En iyi kitaplar , Dünyaca ünlü eğlence ve paylaşım sitesi Reddit’in kullanıcıları ‘aklınızı başınızdan alacak kitapları’ oylamış. Gerçekten dikkate değer bir liste. Bu yazımızda yer alan kitapların içeriklerini incelediğimizde de oldukça sürükleyici ve akıcı bulduk. Bizler de en çok beğenilen, en iyi kitaplar listesini sizler için bir araya getirdik. En iyi romanlar, kitap tavsiyeleri arayanlar için oldukça güzel bir liste. Okunacak kitaplar listesi yapıyorsanız ve okumadıklarınız varsa bu okunası kitapları kaçırmayın, mutlaka ekleyin! George Orwell’in yazdığı distopik romandır. 2000’li yılların dünyasında yaşadıklarımızı en iyi anlatan romandır da diyebiliriz. İnsanların nasıl da apolitikleştirildiklerini, nasıl da her şeyden korkan bir hale getirildiklerini çok iyi anlatır. Okurken her satırı içinize işleyeceğinden etkisinden kurtulmanız da kolay olmaz. Hikayeye katılan ‘aşk hikayesi’ ise işin tuzu biberi olur.
Kaynak

2022 yılında mutlaka okumanız gereken 10 kitap

En iyi kitaplar , Son zamanların en çok konuşulan eserlerinden bir olan Kurtlarla Koşan Kadın, günümüzde kadınlara biçilen rollere de atıfta bulunan bir anlatımla kadınlar ve kurtların benzer yönlerini aktarıyor. İçselleştirilen duyguları ve bilinçaltına yerleşen algıları ele almasıyla herkesin okuması gereken zamansız bir eser.Kitap, otoriter bir gelecekte geçen distopik bir dünya senaryosu sunuyor. Kitap okumanın yasak olduğu ve itfaiyecilerin kitapları yaktığı bir dönemde kitapların büyülü dünyasına kapılan bir itfaiye erinin hikayesine tanık olacaksınız.
Kaynak

Otuz yaşından önce mutlaka dinlenmesi okunması gereken kitaplar

En iyi kitaplar , Yuval Noah Harari’nin, 2011 yılında yayınlanmasından bu yana sayısız dile tercüme edilen ve tüm yerkürede bir hayli ses getiren eseri: Hayvanlardan Tanrılara, Sapiens. İnsanlık tarihinin taş devrinden modern dünyaya kadar geçirdiği evrimi konu edinen eser, insanı, bu süreçte gelişen ve dönüşen varlığını sorgulamaya itecek detaylarla dolu. Harari, insanlık tarihini; bilişsel devrim, tarım devrimi, insanlığın birleşmesi ve bilim devrimi olarak temelde dört aşamada ele alıyor. Yazar bizi, insanlığın bu sürecinde teknoloji ve bilimde meydana gelen gelişmelerin bir ilerleme mi yoksa aksine bir tür gerileme mi olduğu sorusunu akıldan çıkarmamaya itiyor. İnsanlık tarihinin sadece gelip geçen ve etkisiz bir takım monoton vakalardan oluşmadığını düşünüyorsan ve bu tarihe felsefi, sosyolojik bir bakış açısıyla sorulabilecek başlıca soruları merak ediyorsan bu eserle mutlaka tanışmalısın.Hayali bir belde olan Erice’ye günden güne talan ve sömürü hâkim olmaktadır. Fabrikaların pençesine düşen güzelim beldede hakkını aramak ve eleştiride bulunmak bile işsiz kalmaya yeten gerekçelerdir. Baş karakter Ersel, tutukevinden çıkıp üvey kızını aramaya koyulur ve Erice’ye gelir. Karşılaştığı manzara ise hayal ettiği yere benzemez. Zaman zaman manen yakınlaştığı Nergis’in bile değiştiğini, statik bir durumun kalmadığını, beldenin apayrı ve çoğunlukla negatif bir yere dönüştüğünü görür.
Kaynak

En İyi 50 Roman ve Fiyatları

En iyi kitaplar , Roman kategorisinde sürekli bir sıralama yapılır. Yıllara göre, aylara göre veya belirli ir kıstasa bağlı olmadan “en iyi”ler seçilmeye çalışılır. Ancak her yıl yapılan en iyi 50 roman kategorisi kitapseverlerin kitap alışverişlerini etkileyen bir bölümdür. Bazen zamana bağlı olmadan da en iyi kategorileri de oluşturulmaktadır.
Kaynak

Mutlaka Okumanız Gereken 40 Kitap

En iyi kitaplar , Kitap okumak hayatımızı bir disiplin içine sokma konusunda ciddi bir etki yaratmaktadır. Bizde mutlaka okunması gereken 40 kitabı sizler için listeledik. Yerli ve yabancı yazarlardan derlediğimiz en çok satan ve en çok okunan kitap listesi ile kitap alışverişlerinizde daha verimli karar verebilirsiniz.2021 yılının başlangıç aylarında olmamıza rağmen kitapseverler tarafından kitap alışları o kadar çoğaldı ki bu nedenle en iyi kitapların belirlendiği bir çalışmayı sizler için düzenledik ve ortaya her türden kitapların bu listede yer alması fazlası ile eğlenceli sonuçlar almamızı sağladı.
Kaynak

En İyi Kitaplar Listesi [Tüm Zamanların Çok Satan 15 Kitabı]

En iyi kitaplar , Siz değerli okurlarımız için, daha önce de farklı türlerden oluşan birçok kitap listesi yayınlamıştık. Paratic.com arşivinde yer alan kitap listelerinin çoğu da ölmeden önce mutlaka okunması gereken, en çok satan ve en popüler kitaplardan oluşuyor. Ama hiç kitap okumanın faydalarından, daha doğrusu mucizelerinden bahsetmedik. Mucize diyorum çünkü elinizde tuttuğunuz şey, sadece 29 harfin kombinasyonlarından oluşan bir hazine. Evet, bu 29 harfin yan yana gelmesiyle oluşan kelimeler beraberinde sayfalar dolusu hikayelerin meydana gelmesini sağlıyor. Bu hikayeler sayesinde daha önce hiç görmediğimiz yerlere gittiğimizi, hayata karşı bakışımızın değiştiğini, bazen hırslanıp, bazen de gözyaşlarımızı tutamayacak kadar duygulandığımızı hissediyoruz.Okumak bir alışkanlıktır, bağımlılıktır, bir kere tadına varan kişi bir daha asla bırakamaz. Ama keşke her bağımlılık okumak gibi olsa değil mi? Kitap okuyan insan stresten uzaklaşır, empati kurmasını öğrenir, beyni tembelliğe alışmaz, hafızası güçlenir, hayatın zorlukları karşısında daha güçlü durur, daha güzel düşünür ve daha güzel konuşur. Kitap okumanın insana kattığı faydalar saymakla bitmez. Peki ya hangi kitapları okumalıyız? İşte biz bu konuda, sizlere en doğru tercihleri yapmanızı sağlayacak en iyi kitap listelerini sunuyoruz. Bu yazımızda ise tüm zamanların en çok okunan ve çok satanlar listelerinde zirveden inmeyen 15 kitap tanıtımını bulacaksınız.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.