Kasım 28, 2022

Alerjik Kaşıntıya İyi Gelen 10 Bitkisel Çözüm

Kaşıntı vücudun herhangi bir noktasında meydana gelir. Kaşıntı hissedilen yerde bazen ağrı bazen de kabarcıklar oluşabilir. Kaşıntıya neden olan faktörler incelendiğinde pek çok madde sıralanır. Strese bağlı kaşıntılar yaşanabildiği gibi, bir besine ya da maddeye karşı oluşan alerjiden kaynaklı kaşıntılar da dikkat çeker.Şimdi bu satırlarda alerjiye kaşıntıya ne iyi gelir sorusunun bitkisel çözümlerine değineceğiz. Kaşıntılı alerjiye ne iyi gelir diyenler kaşıntıyı giderecek etkili yöntemlerle tanışacak. Pek çok kişinin sık sık aklına takılan alerji ve kaşıntıya ne iyi gelir endişesi şimdi bu sayfada açığa kavuşacak.
Kaynak

Alerjiye Ne İyi Gelir? Evde Doğal Tedavi İle Polen, Güneş, Toz, Bahar Alerjisi En Hızlı Nasıl Geçer?

Vücutta kabarma ve kaşıntı nasıl geçer?Vücutta kabarma ve kaşıntı neden olur?
Kaynak

Alerjiye Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Doğal Yöntemlerle Tedavi Mümkün Mü?

 Alerji, a priori zararsız olan maddelere karşı tolerans kaybına karşılık gelen bağışıklık sisteminin bir bozulmasıdır. Alerjisi olan kişilerin sayısı birkaç on yıl boyunca önemli ölçüde artmış gibi görünüyorsa, ister ilaç tedavisi ister bir duyarsızlaştırma stratejisi olsun, yönetimi için artık etkili çözümler var. Genellikle anafilaktik şoka neden olabilen ağaç yemişleri, yer fıstığı, balık veya kabuklu deniz hayvanlarına karşı güçlü gıda alerjisi olan kişiler, zamanla alerjik reaksiyonu yavaşlatan bir adrenalin oto-enjektörü bulundurmalıdır. Tıbbi yardım alın. Latekse, bazı ilaçlara ve böcek ısırıklarına karşı alerjilerin de anafilaktik şoka neden olabileceğini unutmayın.
Kaynak

Sonbahar Alerjisine Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Mevsim geçiş dönemlerinde ortaya çıkan mevsim alerjileri, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında sık sık görülmektedir. Sonbahar aylarında rüzgarlı havanın etkisiyle bitkilerin polenleri havaya karışır. Bu polenler solunum yolu ile vücuda girerek alerjik reaksiyonlara neden olur. Özellikle Eylül ve Ekim aylarında ‘Sonbahar alerjisi nedir?’ sorusu karşımıza çıkmaktadır. Sonbahar alerjisi bireylerde burun tıkanıklığı/akıntısı, bitmek bilmeyen hapşırık, göz kızarıklığı ve göz kaşıntılarına yol açar. Peki, sonbahar alerjisinden nasıl korunulur? Sonbahar alerjisine ne iyi gelir? İşte, sonbahar alerjisinden korunmak için uygulayabileceğiniz yöntemler ve alerjiye iyi gelen doğal çözümler:Nanenin nefes açıcı özellikleri, bahar alerjilerinde oldukça önemlidir. Özellikle burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı gibi durumlarda, nane çayı içebilirsiniz. Bununla birlikte sıcak suyun içerisine birkaç damla nane yağı damlatarak buhar banyosu yapabilirsiniz.
Kaynak

Bahar Alerjisini Doğal Yöntemlerle Alt Etmek

Dallarda çiçekler açmış, her yer yemyeşil, etraf mis gibi bahar kokuyor. Derken bir hapşırma kriziyle darmadağın oluyorsunuz. Burnunuz kaşınıyor, gözleriniz yaşarıyor, yüzünüz buruş buruş oluyor. Bahar alerjisi! Nasıl bir dert olduğunu yaşayan bilir; derhal yeşillikten uzaklaşıp kendinizi içeri atmak istersiniz. Artık tek çareniz doğanın uyanışını çimenlerin üzerinden değil, pencere arkasından izlemektir.Bahar alerjisi yaşayanlara bir iyi, bir de kötü haberimiz var. İyi haber; yalnız değilsiniz. Bahar alerjisi dünya çapında insanların yüzde 30’unu etkiliyor. Yani halinizden anlayan birilerini bulmak zor değil. Kötü haber ise hava kirliliği ve iklim değişikliği sayesinde alerji mevsimi uzuyor ve giderek şiddetleniyor. Araştırmalara göre polen sayısı her sene artıyor ve 2040’a kadar ikiye katlanacağı öngörülüyor. Örneğin, bu sene her zamankinden daha çok belirti yaşıyorsanız, kışın ılıman geçmesini ve sıcak havaların erken başlaması suçlayabilirsiniz.
Kaynak

Kaşıntı Neden Olur? Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Vücudun tamamında ya da bir bölümünde hissedilebilen kaşıntı, herkeste görülebilen bir histir. Bazı durumlarda en az ağrı kadar rahatsız edici boyuta ulaşabilen kaşıntı, pek çok sağlık probleminden kaynaklanabilir. Kaşıntının kontrol altına alınmaması, altta yatan hastalığın ilerlemesine, cilt problemlerine, uykusuzluğa ve hatta depresyona bile yol açabilir. Kişinin hayat kalitesinin son derece düşmesine ve bazı durumlarda kişinin kendisini sosyal hayattan soyutlamasına neden olabilir. Vücutta kaşıntı ve kabarma şeklinde de görülebilen bu durum, vücudun hemen her yerinde oluşabilir. Vücutta kaşıntı ve kabarcıklar, deri hastalıklarının yanı sıraböcek sokması, stres, alerji, parazit,mantar, kansızlık, diyabet, kanser, kan hastalıkları ve ilaç yan etkileri gibi geniş bir yelpazede bulunan rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.Cilt hastalıkları, yaygın olarak kaşıntı şikayetine yol açar. Kişiye son derece rahatsızlık veren bu durum, kişinin hayat kalitesini belirgin ölçüde düşürürken, sosyal hayatını da etkiler. Kaşıntının eşlik ettiği dermatolojik hastalıkların bazıları şunlardır:
Kaynak

Alerjiye ne iyi gelir? İşte bitkisel çözümler

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.
Kaynak

Alerjik kaşıntıya iyi gelen, hemen geçiren 11 bitkisel çözüm yöntemi

Alerjik kaşıntı; yanlış beslenme ve hava kirliliği gibi çevresel etkenler, kullanılan ilaçların yan etkisi gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bazı besinler tüketildikten sonra da kişide alerjik kaşıntı görülebilir.Alerjik kaşıntının geçmesi için cildiye doktorunun veya eczacının önereceği krem ve ilaçları kullanabilir yahut aşağıda bildireceğimiz karbonat, elma sirkesi, nane yağı, bal gibi doğal yöntemler ile kaşıntıya şifa bulabilirsiniz…Alerjik kaşıntı şu belirtilerle beraber görülebilir:Alerjik kaşıntının geçmesi için Cildiye doktoruna gidip doktorun verdiği antihistaminik ilaç ve kremleri kullanabileceğiniz gibi doğal yöntemlere de başvurabilirsiniz. Alerjik kaşıntı, mutfağınızda bulunan karbonat, limon suyu ve bal gibi malzemeleri kullanarak geçebilir. Aşağıda bildireceğimiz yöntemlerden dilediğinizi uygulayabilirsiniz:
Kaynak

Polenlere Duyarlıysanız Dikkat: Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Dünyada dört mevsimi yaşayan sayılı ülkelerden biri olan Türkiye’ye cemrelerin düşmesiyle bahar ayının başladığına inanılmaktadır. Baharın gelişi ise ağaçların çiçeklenmesi, meyvelerin olgunlaşması gibi güzelliklere gebedir. Fakat bahar ayları aynı zamanda bahar alerjisini de getirir. Halk arasında ‘saman nezlesi’ ya da ‘bahar nezlesi’ olarak bilinen bahar alerjisi nedir, neden olur, bahar alerjisine ne iyi gelir sorularının yanıtlarını ise içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.Bahar aylarında rengarenk çiçekler açan ağaçlardan ve büyüyen otlardan aynı zamanda rüzgarın etkisiyle polenler savrulur. Bu güzel doğa görüntüleri işte tam bu polenler yüzünden bazı insanlara zor anlar yaşatır.
Kaynak

Güneş Alerjisi Belirtileri ve Ne İyi Gelir?

Güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalındığında cilt yüzeyinde, kızarıklık, şişlik, kırmızı noktacık oluşumu, batma hissi, döküntü gibi belirtilere yol açan güneş alerjisi, temelde aşırı duyarlı ciltlerin verdiği bir tür reaksiyon olarak da tanımlanabilir. Bazı vakalarda mide bulantısı, baş ağrısı, solunum güçlüğü, düşük tansiyon gibi farklı semptomlar da gözlenebilir.
Kaynak

Krem alerjisine ne iyi gelir? Alerji olan cilde ne iyi gelir? İbrahim Saraçoğlu'ndan alerjiyi yenmenin 10 doğal yolu

Batı beslemesi Miçotakis’ten gerilimi artıracak açıklamaDünya Bankası: Faiz artırdıkça risk artıyor
Kaynak

Çocuklarda Alerji Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda alerjik reaksiyonlar yaygın bir şekilde görülmektedir ve bu yaygınlık giderek artış göstermektedir. Özellikle besin alerjileri çocuklarda en yaygın görülen alerjilerdendir. Dünya genelinde alerjik reaksiyona neden olan 8 yaygın besin vardır. Bu besinler, süt, yumurta, buğday, soya, balık, kabuklu deniz ürünleri, yer fıstığı ve kabuklu ağaç yemişlerini içerir. Alerjik rahatsızlıkların bu kadar yaygın olması ebeveynlerin aklına çocuklarda alerji nasıl geçer sorusunu getiriyor. Bazı alerjiler yaşla birlikte geçme eğilimi gösterirken bazıları ise ömür boyu sürme eğilimi gösterir. Alerjik reaksiyonları anlattığımız ve sorularınızın yanıtını detaylı bir şekilde bulabileceğiniz yazımızı sizin için derledik.Alerji, bir kişi çevredeki çoğu insan için zararsız olan maddelere tepki gösterdiğinde ortaya çıkar. Bu maddeler alerjen olarak bilinir ve toz akarlarında, evcil hayvanlarda, polenlerde, böceklerde, kenelerde, küflerde, yiyeceklerde ve bazı ilaçlarda bulunur. Bağışıklık sistemi zararlı gördüğü bu maddelerle mücadeleye girişir. Bu mücadele için antikor ve histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi, alerjen madde ile bir sonraki karşılaşmasında histamin gibi kimyasallar salınır ve reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. 
Kaynak

Alerjiye ne iyi gelir, belirtileri nelerdir? Evde alerji tedavisinde doğal bitkisel yöntemler nelerdir?

Her ne kadar çok geniş bir yelpazede incelense ve alerji çeşitleri hayli fazla olsa da alerjinin en net tanımı bağışıklık sisteminin alerjen maddeler karşısında göstermiş olduğu reaksiyon şeklinde yapılabilir. Genelde günlük yaşamı aşırı derecede negatif yönde etkilemediği için göz ardı edilen alerjik sorunların oysaki hayati tehlikeye yol açabilme potansiyeli mevcuttur. Bu sebeple hiçbir reaksiyon ihmal edilmemeli ve en hızlı şekilde sebebi belirlenerek tedavi yöntemleri üzerinde durulmalıdır.Alerjinin nedenleri çok geniş bir yelpazede olabilir. Yiyeceklerden hayvanlara, kozmetik ürünlerden ilaçlara kadar pek çok şey alerjik reaskiyona yol açabilir.
Kaynak

Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir, Polen Alerjisi Nasıl Geçer?

İlkbaharın gelmesi ve polenlerin etrafta kendini daha çok hissettirmeye başlamasıyla bahar alerjisi olanlar ne yazık ki yine çok etkilenmeye başladı.Mevsim geçişlerinde sıkça görülen soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklar ve bu sene tüm dünyanın en büyük sorunu haline gelen Koronavirüsün de belirtileri çok benzerlik gösterdiğinden bu hastalıklar birbiriyle karıştırılır hale geldi.
Kaynak

Alerji Tedavisi

Modern batı tıbbınınalerji hastalarına yaklaşımı genellikle semptomları yatıştırmaya yönelikkortizon, antihistaminik gibi geçici çözümler sunar.İlaçlar ile kontrol altına alınmayan vakalarda iseaşı tedavileri gibi oldukça uzun yıllar süren tedaviler başlanır.
Alerji tedavisinde sadece sonuç odaklı semptomları baskılayıcı ilaçlar kullanmak yerine bağışıklık sisteminin aşırı duyarlı hale gelmesine ve hatalı çalışmasına neden olan kök nedenlerisaptamak ve bununla ilgili beslenme değişiklikleri başta olmak üzere gerekli tüm önlemleri almak kliniğimizde yaptığımız tedavilerin ilk adımı..
Kaynak

BAHAR ALERJİSİ İÇİN 7 MADDE

Bahar aylarında artan alerjik semptomlar bir çok kişi için hayat kalitesini azaltıcı nitelikte olabiliyor. Burun akıntısı, kaşıntı, kızarıklık, hapşırma veya çok daha ağır tablolarla karşımıza çıkabilen alerjiyi bazı küçük önlemlerle azaltabiliriz. Eğer sıklıkla bu tabloları yaşıyorsanız bir hekime danışmanızda ve alerji testi yaptırmanızda fayda var.Bahar aylarında havalar ısındıkça pencereleri tamamen açıp mis gibi temiz havayı içinize çekmek istediğinizi biliyorum. Ama alerjik bir yapınız varsa evi havalandırmadan önce bir kez daha düşünün. Özellikle bahar aylarında polen sayısı havada fazlasıyla artıyor ve bu polenler alerjinizi tetikleyebilir. Pencere filtrelerini deneyebilirsiniz.
Kaynak

Besin Alerjisi

Günlük tükettiğimiz besinlere bağlı ortaya çıkan reaksiyonların tümü istenmeyen besin reaksiyonları olarak adlandırılır. İstenmeyen reaksiyonların büyük çoğunluğu besinlerin farmakolojik özelliklerine, metabolik ya da toksik etkilerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Şikayetleri benzer olduğu için sıklıkla birbiri ile karıştırılabilir. Ancak her ikisinin mekanizmaları ve yol açtığı sorunlar açısından bakıldığında son derece farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle şikayeti olan hastaların besin alerjisi açısından çok iyi değerlendirilmeleri gerekmektedir.Besin alerjisi bağışıklık sistemimiz tarafından besinlere karşı anormal yanıtın verilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Klinik olarak belirtiler hafif (ürtiker vb) olabildiği gibi yaşamı tehdit eden ağır reaksiyonlara da (anafilaksi) yol açabilmektedir. Yine bağışıklık yanıtın özelliğine göre belirtiler bir çok organda (deri, sindirim sistemi vs) görülebilir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.