Aralık 8, 2022

Gazi University

Bilim Dalımızda az sayıda olsa da modern tıbbın gereği olan spinal kord stimulatörü uygulamaları ve güncel algolojik girişimler uygulanmaktadır. Uygun hastalarda proloterapi, ozon terapisi ve akupunktur gibi ağrı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Akut ve kronik ağrı konularında klinik ve deneysel çalışmalar planlanmakta ve yürütülmektedir.
Kaynak

Algoloji Bilim Dalı

Randevu tarihinizde, size verilen randevu saatinden yarım saat önce poliklinikte olunuz. Resmi işlemleriniz esnasında T.C. kimlik numaranızın olduğu resmi kimliğin ibraz edilmesi gerektiğinden, yanınızda bulundurunuz.
Kaynak

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları

Ozon TedavisiOzon tedavisi oksijen pigmentleri aracılığı ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavisinde genellikle yakıcı maddeler kullanılır. Bu yüzdende ozon tedavisindeki temel amaç bakterileri ve bakterileri yakarak yok etmek işlemidir. Ozon tedavisi günümüzde birçok hastalıkla kullanılmaktadır. %100 başarıya ulaşmasa da birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuç göstermeyi başarmıştır.
Akupunktur Tedavisi
Kaynak

Ankara Ozon Tedavisi

Ankara ozon tedavisi kliniği olarak GATA doktorları ile çalışmaktayız. Albay Uzm. Dr. Hüseyin ÇİÇEK Türkiye’de ilk defa Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek, devlet hastanesinde alternatif tıp kliniği kuran doktorlardan biridir.Ozon Tedavisi Ankara kliniği olarak GATA doktorlarımız ile sizleri ücretsiz görüştürüyoruz. Ankara en iyi ozon tedavisi yapan yerler aramanıza, dünya çapında tedavi yöntem ve yeteneklerini ispatlamış GATA ekolü doktorları ile cevap veriyoruz.
Kaynak

Tıbbi Ozon Tedavisi – Lokman Hekim Sağlık Grubu

Ozon, doğada bulunan üç oksijen atomundan oluşan, renksiz, keskin kokulu bir gazdır. Ozon tedavisi tıbbi ozon karışımı denen %5 ozon ve %95 oksijen gazı kullanılarak yapılan tedavidir.Normal kişilerde aldığımız gıdalardan enerji elde edilmesi esnasında dokularda bazı kimyasal olaylar oluşmaktadır. Bu kimyasal reaksiyonların sonucunda da atık maddeler meydana gelmektedir. Vücutta oluşan bu atık ve zehirli maddelere serbest radikaller adı verilmektedir. Bu atık maddeler vücut tarafından atılmaya çalışılır. Bu işle görevli sisteme de antioksidan sistem adı verilir. Yani; normal şartlar altında, ne kadar oksidan madde oluşuyorsa vücut o kadarını temizleme gücüne sahiptir. Ancak bu sistemde bazen dengesizlik oluşur ve bu atık maddelerin vücudumuzda birikmesine neden olur. Ozon antioksidan sistem üzerine etki yaparak antioksidan sistemin güçlenmesine neden olur.
Kaynak

Ozon Tedavisi Nedir, Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Üç oksijen molekülünün birleşmesi ile ortaya çıkan ozon gazı, organik yapıdaki bileşikleri oksitleyerek bozma potansiyeline sahip en güçlü kimyasallardan biridir. Sağlıklı atmosfer yapısını bozan ve solunum yolu ile vücuda alınması durumunda pek çok doku ve organ üzerinde toksik etkiler gösteren bu kimyasal bileşen aynı zamanda virüs ve bakteri gibi zararlı organizmalar üzerinde de etkilidir. Bu özelliğinin keşfinden sonra ilk olarak dezenfeksiyon amacıyla yüzey temizliği gibi alanlarda kullanılan ozon gazı günümüzde ise antiseptik etkisinin yanı sıra ağrı kesici, iltihap giderici ve bağışıklık fonksiyonunu düzenleyici etkileri ile medikal alanda pek çok branşta tercih edilmektedir.Ozon gazı canlı organizma ile temas ettiğinde hızlı şekilde moleküler oksijene ve oksijen radikallerine dönüştürülür. Vücutta hafif düzeyde bir oksidatif strese yol açan bu durum organizma tarafından bir tehdit olarak algılanır. Bunun sonucunda antioksidan olarak adlandırılan savunma sistemlerinde görev alan enzimler uyarılır ve etkilenen bölge oksijenden zengin hale getirilerek toksinlerden arındırılır.
Kaynak

Ozon Tedavisi Ankara, 2022 Fiyatları

On dokuzuncu yüzyılın ortalarında keşfedilen ozon üç oksijen atomun bir araya gelmesiyle oluşur. Gaz renksiz, keskin kokulu ve sıvı veya katı halde patlayıcıdır. Dünya etrafını saran atmosferde güneş ışınlarında bulunan zararlı radyasyona karşı koruyucu kalkan gibi görev alır. 20 derecede 40 dakika, sıfır derecede 140 dakika yarılanma ömrüne sahiptir. Aktif bir molekül olarak güçlü bakteri, viral, mantar ve protozoal öldürücü etkileri görülmüştür. Ozonun tehlikelerine rağmen araştırmacılar birçok terapotik etkilere sahip olabileceğini düşünmüşlerdir.Medikal ozon jeneratörlerin ortaya çıkmasıyla klinik araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Uygun dozlarda kullanıldığında oksijenden elde edilen ozonun diş çürümesi, kolesterolün düşürülmesi, antioksidatif süreçlerin başlatılması, kas oksijenasyonu gibi durumlarda faydaları görülmeye başlanmıştır.
Kaynak

Ozon Tedavisi

Memorial Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Gülten Karaca ozon tedavisi hakkında bilgi veriyor.Ozon Tedavisi Nedir?
Kaynak

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp) Uygulama Merkezinde hizmete giren ozon tedavisi  hakkında 14 Mart Salonu’nda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp) Uygulama Merkezinde hizmete giren ozon tedavisi hakkında 14 Mart Salonu’nda bilgilendirme toplantısı yapıldı.Ozon tedavisinin tarihçesi, güvenilirliği, etkileri ve ülkemizde kullanımı hakkında bilgi veren İç hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Ülger, “Tıp camiası çoğunlukla modern tıp ve geleneksel-tamamlayıcı tıbbı bir köprü üzerinde karşılaşmış iki keçi gibi görmektedir. Modern tıpçılar bütün uygulamaların bir bilimsel çalışma dayanağının olması gerektiğini savunurken, geleneksel tıpçılar modern tıbbın çoğunlukla kimyasal ilaç tedavisi ağırlıklı olup hastalara zarar verdiğini, yüzlerce, binlerce yıldır uygulanan birçok yöntemin her ne kadar fizyopatolojisi belli olmasa bile hastalara faydalı olduğunu söylemektedir.

Halbuki hastanın tedavisinde faydalı olan şey ne ise, onları ortak olarak birlikte tamamlayıcı olarak nasıl kullanabileceğimizi değerlendirmemiz gerekiyor. Bu zıtlaşmanın altındaki temel faktörün bilgi eksikliği olduğunu düşünüyorum.

Oldukça faydalı sonuçları olan, 100 yıldır uygulanan ozon tedavisinin en önemli tarafı ise hemen hemen hiçbir yan etkisinin olmamasıdır. Bilimsel dayanak ise bugün Pubmed’e girip “ozon” yazıldığında 28.400 sonuç çıkıyor. Sonuna kadar da bilimsel dayanağı var. Mesela Covid salgını ile ilgili 388 adet Covid’de ozon tedavisi hakkında yayın bulunmaktadır ve bir çok ülkede covid tedavisi ve korunmasında uygulanmaktadır.

Dolayısıyla elimizde böyle bir seçenek varsa Tıp Fakültesi müfredatında bize öğretilen modern tıp uygulamalarının yanında bunun nasıl tedavimize ek olarak katabileceğimizi değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. 2014 yılında geleneksel ve tamamlayıcı tıp yönetmeliği yayınlandı ve bu yönetmelikten sonra hastanelerde GETAT üniteleri kurularak uygulamalara başlandı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde Geleneksel ve Tamamlayıcı Uygulamalar Daire Başkanlığı izniyle kurslar düzenlenerek eğitimler verilmektedir. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültemiz de şu anda GETAT Ünitesi bulunan 33 tıp fakültesinden birisidir” dedi.
Kaynak

Hakkımda

2006 yılında ozon terapi ile tanıştım. O tarihten bu yana da başta ozon tedavisi olmak üzere geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları ile medikal estetik uygulamaları kendi muayenehanemde yapmaktayım.Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kapsamında Ozon Terapi Eğitim Programlarında Eğitmen olarak katılıyorum.
Kaynak

VETERİNER OZON TEDAVİSİ

Ozon tedavisi insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da günümüzde oldukça sık kullanılan bir tedavi yöntemi olmuştur. Bir çok hastalığın direk tedavisi yada tedavi esnasında destekleyici tedavi olarak kullanılabilmektedir. Ozon vücuda girdikten sonra plazmaya geçerek eritrosit, lökosit, endotelyum, kemik iliği gibi hedef dokulara giderek fonksiyonel değişikliklere sebep olur. Bu değişiklikler oksijen taşınmasının arttırılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, büyüme faktörlerinin salınımı, kök hücre ve eritrosit oluşumu, antioksidan enzimlerin arttırılması fonksiyonel değişikliklerdir.3 oksijen atomundan oluşan molekülleriyle renksiz bir gazdır ve atmosferin üst katmanlarında yer alır. Ham maddesi oksijen olan ozon depolanamayan ve stoklama imkanı olmayan tek gazdır.
Kaynak

Ozon ile Diyabetik Ayak Tedavisi

Ozon tedavisi, şeker hastalarında yoğun şekilde yaşanan ve kapanmayan ayak yaralarının tedavisinde kullanılan en etkili tedavi yöntemleri arasındadır. Diyabetik yara, dolaşım bozukluğu ve bağışıklık sisteminin çökmesiyle beraber ortaya çıkan ülseröz, kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Temelinde bir dolaşım bozukluğu yattığı için iyileşmesi oldukça zordur. Ozon ile diyabetik ayak yarası tedavisi bu anlamda oldukça tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.Ozon gazı insan sağlığı için en önemli elementlerden biridir. Hasar gören hastalıklı bölgelere oksijen girişini artırarak dolaşım sistemini düzenler ve bağışıklığı güçlendirir. Ana oluşum faktörü dolaşım ve bağışıklık bozuklukları olan diyabetik ayak yaralarının tedavisinde etkili olmasının nedeni de dolaşımı ve bağışıklığı düzenleyici etkisidir. Ozon gazının tıp dünyasına girerek tedavi alanına dönüşmesi 2.Dünya Savaşı yıllarına dayanır. Savaş zamanında oluşan yara ve yanıklardaki şaşırtıcı etkisi diyabetik ayak yaralarında denenmiş ve başarı sağlamıştır. Bu sayede ozon ile yara tedavisi serüveni başlamıştır.
Kaynak

Ozon tedavisi nedir?

Son yıllarda uygulaması artan ozon tedavisi nedir ve hangi hastalıklar için uygulanır? Merak edilenler yazımızda…Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir moleküldür. Doğada stratosfer tabakasında bulunur ve güneşin UV ışınlarının geçişini engeller. Oda sıcaklığında renksiz ama karakteristik kokusu olan bir gazdır. İleri derecede etkin bir dezenfektan olduğu için tüm dünyada içme suyunun temizlenmesinde ve havalandırma sistemlerinde havanın temizlenmesinde kullanılır. Ozon bir tedavi aracı olarak da kullanılır. Ozon tedavisi ile ilgili yapılmış pek çok çalışma mevcuttur. Yapılan çalışmaların çoğu ozon tedavisinin dezenfektan özelliği ile ilgilidir. Son yıllarda sistemik birçok hastalığın tedavisi ile ilgili yapılan çalışmalar artsa da ozon tedavisin araştırılması ve ispatlanması gereken birçok etkinliği mevcuttur.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.