Oyun ve Ekipman

Analistlere göre Dualsense Analogları 417 saat sonra bozulabilir

Analistlere göre Dualsense Analogları 417 saat sonra bozulabilir, Herkese Merhabalar Muhbirler.org takipçileri siz değerli okurlarımız için oyun kategorimizde Analistlere göre Dualsense Analogları 417 saat sonra bozulabilir başlığı altında geniş bir şekilde bilgileri aktarmaya çalıştık. Yazımızın detay bölümünde Analistlere göre Dualsense Analogları 417 saat sonra bozulabilir ile alakalı faydalı bilgiler bulunmaktadır.

Analistlere göre Dualsense Analogları 417 saat sonra bozulabilir

Playstation 5 konsolunun en büyük avantajlarından bir tanesi DualSense kontrolcüsü. Daha önce hazırladığımız videoda da bu kontrolcünün neden bu kadar fark yarattığının altını çizmiştik. Tabi bu kadar güzel olması problemlere sahip olmadığı manasına da gelmiyor. Nitekim bazı kaynaklar ve kullanıcılar Dualsense analog yapısında drift dediğimiz hatanın meydana gelmeye başladığını rapor etmeye başladılar. Bu hususta açıklama yapan teknoloji analistleri de Dualsense Analoglarının 500 saat ardından bozulacak bir yapıda olduğunu belirtmiş.

Dualsense neden drift oluyor?

Haberin detayına geçmeden evvel biraz drift (analog sapması) adı verilen bu hatadan söz edelim. Daha önce Nintendo Switch konsolu için de yaşanan bu drift problemi, oynanışa büyük ölçüde etki eden bir problem. Kontrolcü üzerindeki analoglarda yaşanan bu hata, dokunmasanız bile oyundaki kişiliğinizin kendi kendine hareket etmesine neden oluyor. Yani analog drift olduğu için adeta siz dokunuyormuşsunuz gibi bir etki oluşturuyor. örneğin yukarı doru drift olursa kişiliğiniz ileri doğru gidebiliyor.

İşte Gameranx sitesinin haberine göre iFixit kanalı bu hususta geniş bir şekilde bir rapor yayınlamış. Kanalın hazırladığı videoya incelediğimizde DualSense‘i tamamen söktüklerini ve analog yapısının nasıl bir işleyişe sahip olduğunu gösterdiklerine şahit oluyoruz. Kontrolcüdeki analog sistemi tıpkı diğer konsollarda olduğu gibi ALPS aracılığıyla üretilen analog yapısını kullanıyor. ALPS aracılığıyla üretilen bu yapının düşük ömürlüğü olduğu belirtilmiş. iFixit’in açıklamalarına göre, Dualsense analog denetleyicisinin 417 saatlik bir kullanımın ardından drift sorununi gösterme ihtimali bi hayli büyük.

Tabi kimi oyuncuların bu hususta herhangi bir problem yaşamayacağını ama bu kadar saat ardından bu riskin her zaman olduğunun da altını çizmiş. Tabi bu durum oyuncunun günde ne kadar oynadığı, ne çok fazla oynadığı ve analog yapıyı kullanma şeklinde göre de değişim gösterebilirmiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu