Sağlık

Arap Kızı Kremi Nedir? Nasıl Kullanılır? Güneş Lekelerini Geçirir mi? Nerelerde Satılır?

Arap Kızı Kremi Nedir? Nasıl Kullanılır?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Arap Kızı Kremi Nedir? Nasıl Kullanılır? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Arap Kızı Kremi Nedir? Nasıl Kullanılır? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Arap Kızı Kremi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Güzelliğine önem veren ve cildinin duru bir görünüme sahip olmasını isteyen bayanlar aracılığıyla kullanılan kremlerden birisi olan Arap Kızı kremi, ciltte bir araya gelen leke ve sivilcelerin giderilmesinde kullanılmaktadır. Pek çok kozmetik ürününün aksine kısa bir sürede tesirini göstermesi ile bilinen bu krem, düşük fiyata sahip olması ve cilt üzerindeki gözenekleri açarak cildin bir süreliğine terlemesini sağlayan krem olarak da bilinmektedir. Arap kadınlarının güzellik sırları içinde bulunan bu ürün fondöten ve ya pudra gibi bir ürün olmayıp vazelin şeklinde bir kremden buluşmaktedir.

İlginizi çekebilir: Koltuk Altı Terlemesi Bitkisel Çözüm

Arap Kızı Kremi Özellikleri Nelerdir?

Arap kızı kremi, Arabistan bölgesinde çok fazla kullanılan cilt bakım ürünlerinden biridir. ‘’Hevadiye’’ olarak da isimlendirilen bu krem kibrit kutusu kadar bir boya sahip silindir şeklindeki plastik kaplarda satışa sunulmaktadır. Arap dünyasında kullanımı bi hayli yaygın olan bu krem mavi ve pembe olmak üzere iki farklı kutu içinde satılmaktadır. Mavi kutu normal ciltler için kullanılırken pembe olan kutu ise hassas ciltler için kullanılmaktadır. Aynı zamanda mavi olan kutu gündüz kremi pembe olan kutu ise gece kremi olarak da kullanılabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı? Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Arap Kızı Kremi Faydaları Nelerdir?

 • Arap kızı kremi kullanım yönünden bi hayli faydalı bir üründür. Cilt problemlerinin giderilmesinde başarılı sonuçlar veren bu krem, içinde bulunan özel maddeler aracılığıyla cilt üzerindeki gözenekleri açar. Gözenekleri açılan cilt ise dışarıdan aldığı oksijen ile daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilmektedir. Bu özelliği yönünden cildin temizlenmesinde rahatlıkla kullanılabilir.
 • Deri altında biriken yağ ve iltihap sebebiyle bir araya gelen sivilcelerin yok edilmesinde de kullanılan Arap kızı kremi sivilce yok edici özelliktedir. Gözenekleri açan krem iltihaplı kısımları kurutabilmektedir. Ayrıca ergenlik zamanında görülen sivilcelerin yok edilmesinde de kullanılan krem, sivilcelerden kalan lekelerin giderilmesinde de başarılıdır.
 • Cilt lekelerinin temizlenmesinde aktif rol oynayan Arap kızı kreminin faydaları içinde cilt tonu düzenlemek de bulunmaktadır. Ciltteki farklı tonların giderilmesi ve tenin açık tonda olması için Arap kızı kremini kullanılabilir.
 • Güneş ve ya kullanılan ilaçlar sebebiyle bir araya gelen cilt lekelerinde ve cilt üzerinde bir araya gelen deri hastalıklarının giderilmesinde de Arap kızı kreminin etkisi olabilmektedir.
 • İçeriğinde bulunan besleyici vitaminler ve mineraller aracılığıyla cildin beslenmesini sağlayan Arap kızı kremini yüz altındaki kılcal damarları harekete geçirerek kan akışını artırır. Cilt üzerinde bir araya gelen bi hayli hızlı kan akışı aracılığıyla cilt daha çok beslenerek sağlıklı hücreler üretmeye başlar.
 • Kırışıklıkların oluşumunu engelleyen ve genç görünmeyi sağlayan arap kızı kremi yararları içinde cildin nemlenmesi de bulunmaktadır.
 • Cildin üzerinde bulunan yara ve ya sorunlu bölgelerin kısa bir sürede kendisini toparlamasına yardım eden bu krem cildin gereksinimi olan bakımı sağlar.
 • Koyu renkli cilt görüntüsünden sıkılanlar için cilt tonunu beyazlatıcı krem olarak da anılan Arap kızı kremini düzenli kullanım ile cildin görüntüsünü iki tona kadar beyazlatabilmektedir. Ayrıca yalnızca yüzde değil göğüs, koltuk altı ve genital bölgede bulunan koyulukların giderilmesinde de bi hayli etkili bir ürün olabilmektedir.
 • Yüzde bir araya gelen çillerin rahatsız edici görüntüsünü ortadan kaldırmak adına da kullanılabilen Arap kızı krem faydaları içinde pürüzsüzleştirme özelliği de bulunmaktadır. Cildiniz pütür pütür bir yapıya sahip ise bu krem ile daha pürüzsüz duruma sokabilirsiniz.
 • Ciltteki siyah noktaların olduğu kısımlara uygulanması halinde gözenekler açılarak siyah noktaların oluşumu engellenebilecektir.
 • Yaşlılık belirtilerinin giderilmesinde etkili olan arap kızı kremini kırışıklıkların giderilmesinde ve cildin gençleşmesinde aktif bir biçimde görev almaktadır.

Arap Kızı Kremi Kullanımı Nasıldır?

Cilt yapısını düzenlemede bi hayli etkili olan Arap kızı kremi kullanımı bi hayli basittir. Aktarlarda veya kozmetik ürünü satışı yapan adreslerde rahatlıkla bulabileceğiniz bu krem gece ve gündüz olmak üzere iki farklı kullanım olanağı sağlamaktadır.

Mavi kutu genelde koyu cilt tonuna sahip bayanlar için tercih edilmekte olsa da gün içinde kullanıma uygunluğu ile bilinmektedir. Pembe olan kutu ise açık cilt tonuna sahip olan bayanlar aracılığıyla ve gece kremi olarak da kullanılabilmektedir. Ufak bir kutu içinde sunulan bu krem çok koyu bir kıvama sahiptir. Annelerimizin kullandığı vazelin kremlerden daha yoğun olan kıvamı aracılığıyla uzun süre kullanılabilir.

Arap Kızı Kremi Kullanmadan Önce

Arap kızı kremini kullanmadan önce cildin temizlenmiş olması gerekir. Bunun için cildin özel bir sabunla yıkanması ve makyaj kalıntıları varsa temizlenmesi gerekecektir. Deri ile goğrudan temas etmesi gereken bu kremin kullanılacağı bölgenin gündelik yaşamın toz ve kirlerinden arındırılmış olması şarttır.

Arap Kızı Kremi Uygulanışı

Arap kızı kreminin uygulanışı nemlendirici kremler ile aynıdır. Cilde parmak uçları ile yedirilmesi gereken bu krem az miktarda ve ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Fazla miktarda kullanılan Arap kızı kreminden dolayı cildinizde aşırı terleme görülebilir ve kremin kokusu rahatsız edici olabilir. Terlemeye bağlı olarak yüzde bulunan kremde akma durumu da görülebilir.

Arap Kızı Kremi Kullandıktan Sonra

İçerisindeki cilt gözeneklerini açıcı özellikteki maddeler sebebiyle Arap kızı kremini kullandıktan 10 dakika sonra cildinizde hafif bir terleme fark edebilirsiniz. Gözeneklerin açılmasına bağlı olarak ciltte hafif bir sıcaklık duygusu oluşabilir. Bazı bireylerde ciltte kaşıntı ve yanma oluşabilir. Böyle durumlarda alerjik bir durum söz konusu bulunacağından dolayı kullanmamak daha doğru olacaktır.

Arap kızı kreminin mavi olanını gün içinde yüzünüzde kullanabilirsiniz. Lakin her kremde olduğu gibi arap kızı kremiyle güneşe çıkmanız halinde yüzünüzde yoğun bir terleme ve yanmaya ek olarak lekelenmeler oluşacaktır. Bu nedenle güneşe çıkmamaya özen göstermelisiniz. Pembe olan kutudaki krem ise gece kullanımına uygundur. Bu ürünü gece yatmadan önce sürebilirsiniz. Günde yalnızca 1 defa kullanmanız halinde 1 ay gibi bir zaman zarfında farkı gözlemleyebilirsiniz.

Arap kızı kremin 3-4 ay gibi bir zaman zarfında kullanılması halinde ise cilt poblemleri tamamen ortadan kalkacaktır. Reçete ile satışa sunulmayan arap kızı kremi kullananlar cilt problemlerinin giderilmesi ile sağlıklı bir görünüme kavuşabilecektir.

Arap Kızı Kremi İçeriği Nedir?

Arap kızı kreminin içeriği yönünden E ve A vitamini bi hayli yoğun olan bir karışımdır. İçerisinde nemlendirici güce sahip bitkisel yağların da olduğu kremde gliserin (gliserol) adı verilen cilt bakım maddeleri de bulunmaktadır. içinde cilde zarar verecek herhangi bir madde bulunmayan arap kızı kremi yan etkileri ise yoktur. Lakin bazı bireylerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına cildin ufak bir kısmına önceden deneme yapılmalı ve ciltte anormal durumların görülmesi halinde doktora başvurmalı ve kremin kullanımına son verilmelidir.

İlginizi çekebilir: Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Arap Kızı Kremi Nerede Satılır ve Fiyatı Ne Kadardır?

Arap kızı kremi fiyatı olarak en az 5 TL gibi bir rakama bulacaksınızdır. Son zamanlarda kozmetik ürün satışı yapan adreslerde yerini alan Arap kızı kremini aktarlarda ve yabancı uyruklu çevredeki insanlar aracılığıyla açılan kozmetik dükkanlarında bulunabilmektedir. Maddi açıdan zorlanmayacağınız ve uzun süre kullanabileceğiniz bu kremi alırken üretim tarihine bakmanız ve kutu içerisini açarak koklamanız gerekir. Hafif pudraya benzer bir kokuya sahip olan ürünün kokusu değişmişse almamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu