Aralık 8, 2022

Boğaz şişliğine ne iyi gelir?

3.Alerjik hastalıklar: Tozlar, akarlar, polenler, yediğiniz bir yemek, aldığınız bir ilaç, böcek ısırığı veya sokması alerjiyi başlatabilir. Alerji deri döküntüsü ve kaşıntı şeklinde olabileceği gibi solunum yollarında belirtilere de neden olabilir. Alerjinin çok şiddetli haline anafilaksi denir. Anafilakside aniden başlayanboğazda şişlik hissi, nefes alamama, hırıltı, öksürük, baş dönmesi, bayılma, karın ağrısı ve çarpıntı gibi belirtiler olabilir. Bu durumla karşılaştığınızda acil tıbbi yardımalmalısınız. 5.Guatr: Tiroid bezinin büyümesine guatr denir. Guatr boğazda şişme, öksürükve ses kısıklığına neden olabilir.
Kaynak

Boğaz Şişliği Nasıl Geçer ve Ne Iyi Gelir?

Çene altı ve boyun bölgesinde yumru ve şiş oluşumu görülen hastalar boğaz şişliği neden olur ve belirtileri nelerdir gibi sorulara yanıt arar. Yukarıda da belirtildiği gibi, boğaz şişliği pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenler arasında enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, diş apseleri, kızamık, guatr, kabakulak, farenjit, larenjit, reflü, romatizmal hastalıklar, panik atak, stres ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan diğer hastalıklar sayılabilir. Alerjik reaksiyonlar da boğaz şişliğine neden olabilir. Polen, toz, böcek ısırması, hayvan tüyleri, bazı yiyecekler ve kullanılan ilaçlar ciltte dökülmelere neden olabileceği gibi nefes darlığı gibi sorunların ortaya çıkmasına da sebebiyet verebilir. Boğaz şişliği ise genellikle çok şiddetli alerjik reaksiyonlarda baş dönmesi, kalp çarpıntısı, solunum güçlüğü ve öksürük gibi belirtilerle birlikte kendini gösterir.
Kaynak

BOĞAZ ŞİŞMESİNE NE İYİ GELİR?

Boğazda şişlik hissi boğaz ve boyun bölgesini etkileyen enfeksiyon ve hastalıklar sonucunda ortaya çıkar. Boğaz şişmesinin en yaygın sebepleri boğaz enfeksiyonlarıdır.Enfeksiyon çene ve boyun bölgesine yayıldığında ise hassas lenf düğümlerinde ve boğazda şişlik hissi meydana gelir. Buna bağlı olarak nefes almada zorluk ve yutma problemleri de görülebilir.
Kaynak

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir? Evde İlaçsız 10 Bitkisel Çözüm

Bağışıklık sisteminizin bir parçası olan bademcikler, iltihap aldığında şişer. Şişme durumda ise bademciklerin çevresinde kızarma, yanma ve ağırlık oluşur. Bu durum da kişiyi pek çok yönde rahatsız eder. Konuşurken yanma, yutkunmada zorluk, mide bulantısı ve iştah kaybı ile sosyal yaşamı aksatır. Bademciklerin şişmesi genellikle soğuk havaların etkisiyle meydana gelir. Gerekli tedbir alınmadığında şişen bademcikler, tozlu ve kirli ortamda da hassas olarak şişebilir. Eğer bademcikleriniz şişmişse; bağışıklık sisteminizde zayıflama söz konusu olacaktır. Böyle anlarda ise sizlere doktor gibi yetişen yazımız yararlı olabilir.Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.
Kaynak

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözüm ve Yöntemlerle Yutkunamama, Bademcik Ve Boğaz Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik şişmesi çoğunlukla kış aylarında görülür. Sık sık tekrarlayan bademcik şişmesi sorunu yaşanıyorsa en kısa zamanda doktora görünülmelidir. Bademcik şişmesi çok ağır geçmiyorsa şişkinliğin önüne geçmek için boğaz sürekli yumuşak tutulmalıdır. Sıvı tüketimi arttırılmalı ve sigara kullanımı bırakılmalıdır. Sağlıklı yiyecekler tüketilmeli ve paketlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Bademcik şişmesinde boğazın kuru kalmaması çok önemlidir bu nedenle evinizi sürekli olarak havalandırmalısınız. Su tüketimini arttırılması ve suyunuza birkaç damla limon sıkıp boğaz tahrişinizi azaltabilirsiniz. Kafeinli içecekler boğaz tahrişini arttırır. Aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı, vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketilmelidir.Bademcik iltihabı ilerlemeden evde tedavilerle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Öncelikle boğazınızı sürekli yumuşak tutarak ağrınızı azaltabilirsiniz. Vitamin ve mineral içeren besinler tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Boğazı tahriş edebilecek yiyeceklerden uzak durmalı sık sık sıvı tüketmelisiniz. Kendinizi iyi hissedene kadar dinlenmeli aşırı hareketlerden kaçınmalısınız. Sigara kullanımını bırakmalı evinizi sürekli havalandırmalısınız.
Kaynak

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Kaynak

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Ağız yolu ile giren bakteri ve virüslere karşı savunmanın ilk başladığı yer olan bademcik, boğazın iki kısmında yer almaktadır. Vücuda giren mikropların bazıları çoğalarak bademciklerin şişmesine neden olur. Genellikle kızarıklık, büyüme ve bademciklerde iltihaplanmaya sebep olurlar. Şişen bademciklere sebep olan bakteri ve virüsler gerekli önlemler alınmadığında kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Eğer bademcik şişmesi nedeni ile uyku uyuyamıyor yahut nefes almada güçlük çekiyorsanız doğal yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza başvurunuz ve bademcik şişmesine iyi gelecek şeyleri doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanınız. Peki, bademcik şişmesine ne iyi gelir? İşte bademcik şişmesine evde uygulayabileceğiniz çözümler…
Kaynak

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Yutkunamama, boğazda şişlik hissi, kızarıklık, ağrı, acı ve yanma gibi semptomlara yol açan şiddetli boğaz ağrıları, pek çok farklı etkenden ya da hastalıktan dolayı oluşabilir. Her yaştan bireyde görülebilen bu yakınmanın en sık rastlanan nedeni viral ya da bakteriyel enfeksiyonlardır. Soğuk algınlığı, grip ve infeksiyöz mononükleoz (öpücük hastalığı) gibi virüs kaynaklı enfeksiyonların yanı sırastreptokok ya da hemofilus gibi bakteri türlerine bağlı olarak oluşan enfeksiyonlar şiddetli boğaz ağrısı, bademcik şişmesi ve öksürük gibi belirtilere yol açar. Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında bu bulgulara ek olarak sinüs bölgesinde ağrı, burun tıkanıklığı, boğazda kuruluk, hırıltı ve sesin derinden gelmesi gibi semptomlar da görülebilir.Antibakteriyel özelliği olduğu düşünülen elma sirkesi, asidik yapısı sayesinde boğazdaki mukusun parçalanmasını sağlar ve böylece bakterilerin yayılmasını önler. Bir su bardağı suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmesiyle elde edilen karışımla iki saatte bir yapılan gargara, boğaz ağrılarının hafifletilmesinde etkilidir. Reflüye bağlı olan durumlarda kullanılmamalıdır.
Kaynak

Bademcik Şişmesine İyi Gelen Şeyler: Bademcik Şişmesine İyi Gelen Çaylar, Bitkiler ve Çorbalar

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.Bademcik şişmesine iyi gelen çorbalar aslında spesifik değildir. Genel olarak ılık olan bütün çorbalar bademciklere iyi gelir. Ancak tavuk suyu çorbası her zaman daha faydalı görülmektedir. Diğer yandan tarhana ve hasta çorbası da bademcileri rahatlatır. Genel olarak hastalık süresince ılık çorbalar ve bol su tüketmek hastalığın seyrini hafifletir.
Kaynak

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir, Bademlik Şişmesi Nasıl Geçer?

Eğer siz de bir sabah yataktan uyandığınızda bademciklerinizin şiştiğini, boğazınızda hoş olmayan birtakım ağrılar, kaşıntılar oluşmaya başladığını hissettiyseniz hemen yaklaşın böyle, bademcik şişmesini derinlemesine inceliyor ve nedenlerini öğrenip önlemlerimizi alıyoruz.Bal da en az limon kadar şifa dolu bir yiyecek olduğundan bu süreçte en büyük destekçilerinizden biri olacaktır. Yine ılık suyun içine ilave etmeniz gereken bal aynı zamanda boğazınızı yumuşatacak, yutkunurken zorluk çekme ihtimalinizi azlatacak ve bademciklerinizdeki şişkinlikleri kısa sürede yatıştıracaktır.
Kaynak

Boğaz ağrısına ne iyi gelir

Yaş: Çocuklar ve ergenlerde boğaz ağrısı şikayeti çoğunlukla gelişir. 3- 15 yaş arasındaki evlatların da boğaz ağrısıyla ilişkili en yaygın bakteriyel enfeksiyon olan streptokoksik boğaz enfeksiyonunun büyüme riski daha yüksektir.Boğaz ağrısına bakteriyel bir enfeksiyonun niçin olduğu durumlarda, doktorunuz antibiyotik reçete edecektir. İlaç kullanımı sırasında semptomlarda düzelme olsa bile antibiyotik tedavisinin tamamlanması icap eder. Zira ilacı doktorun belirttiği şekilde kullanmamak enfeksiyonun kötüleşmesine veya vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olabilir.
Kaynak

Prof. Dr. Emin Ünüvar

Merhaba, internetsitem üzerinden tecrübelerimi sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağım.Boğaz ağrısı çoğu kez boğaz bölgesindeki halkın ‘bademcik’ dediği tonsiller dokunu ve farinks bölgesinin akut iltihaplanmasına bağlıdır. Etkenler çoğu kez virüsler iken, %15-30 oranında yine halkımızın ‘beta mikrobu’ diye bildiği A grubu beta-hemolitik streptokok bakterisinin neden olduğu boğaz enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Eğer bu bakteriyel etken neden ise hastalık geçtikten sonra %1-3 oranında olmak üzere akut eklem romatizmasının gelişmesine neden olabilir. Boğaz enfeksiyonlarında beta etkeni akut eklem romatizmasına neden olabilir, bazı vakalarda böbrekleri de tutabilir, nefrit yapabilir.
Kaynak

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrısına bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu durumlarda, doktorunuz antibiyotik reçete edecektir. İlaç kullanımı sırasında semptomlarda düzelme olsa bile antibiyotik tedavisinin tamamlanması gerekir. Zira ilacı doktorun belirttiği şekilde kullanmamak enfeksiyonun kötüleşmesine veya vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olabilir.

Sağlık kütüphanesi içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili tüm sorularınız, endişeleriniz, teşhis veya tedavi için mutlaka doktorunuza veya sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kaynak

Başkent Üniversitesi Alanya Uygulama ve Araştırma Merkezi

Bademcikler, her bir tarafta birer adet olmak üzere, boğazın arka kısmında kenarlarda bulunan, görüntüsü bademi andıran, oval şekilli dokulardır. Boğazda ve genizde, vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olarak, mikroplara karşı bir bariyer ve savunma işlevi gören dokular bulunur. Bademcikler de, bu dokulardan biridir ve boyutları kişiden kişiye değişir. Bazı insanlarda neredeyse gözle görülemeyecek kadar küçükken, bazı insanlarda birbirine değecek kadar büyük olabilirler. Ergenlik döneminden sonra bademciklerin boyutları genellikle giderek küçülür. Temel işlevleri mikroplara karşı savaşmak olan bademcikler, mikroplardan etkilenerek iltihaplanabilir, kendileri hastalık sebebi olabilirler.Bademcik iltihabı tanısını koymak için genellikle muayene yeterlidir. Muayene bulguları, bademcik iltihabının sebebi ve hastalığın derecesi hakkında fikir verir. Bademcik iltihabında, bademcikler normalde olduklarından daha şiş ve kızarık görünür. Bademciklerin üzeri genellikle beyaz-sarı renkli iltihapla örtülüdür. Boğazda ve yumuşak damakta toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı kanama odakları, boyunda lenf bezi kaynaklı şişlikler saptanabilir. Bununla birlikte, bazen sadece muayene ile bademcik iltihabının bakteri veya virüs kaynaklı olup olmadığı belli olmayabilir. Enfeksiyonun derecesini ve niteliğini anlamak ve bakteri kaynaklı enfeksiyon olup olmadığını değerlendirmek için bazı durumlarda kan testleri yapılması ve/veya boğaz kültürü alınması gerekebilir. Bazı merkezlerde kültüre göre daha hızlı sonuç veren bir boğaz sürüntüsü testi (hızlı antijen belirleme testi, rapid strep test) de uygulanabilmektedir.
Kaynak

Bademcik şişmesine ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri ile bademcik şişliği nasıl iner?

2 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya üzerine 1 bardak sıcak su ilave edilir. 5 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülür ve tüketilir.Bir tutam okaliptüs yaprağının üzerine 1 bardak sıcak su ilave edilir. 5-10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Ardından süzülüp tüketilir.
Kaynak

Bademcik enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

Tekrarlayan bademcik enfeksiyonu nedir?Kronik bademcik iltihabı nedir?
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.