Aralık 8, 2022

Hemoroid’e İyi Gelen 5 Öneri

Anüs ve çevresi damar yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerden biridir. Alt rektum denilen bu bölgede bulunan damarların şişmesi ile hemoroid (basur) meydana gelir. Bu olay iç veya dış bölgede oluşabilir.Yaşam tarzını yenilemek ve geliştirmek hemoroide iyi gelen durumlardan biridir. Hemoroid gelişimi kabızlık ve ishal durumlarıyla yakın ilişkilidir. Bu durumları önlemek için dengeli bir beslenme düzeni oluşturulması önemlidir. Liften yoksun bir diyet kabızlığa yol açar ve bu durum bağırsakların normalden fazla zorlanması demektir. Dışkıyı yumuşatarak bağırsaklardan rahatlıkla geçmesini sağlayan lifli gıdalar hemoroid gelişimini de engelleyen faktörler arasında yer alır. Lif oranı yüksek olan lif kaynağı besinler arasında yulaf ezmesi, karabuğday, kepekli ürünler, tam buğday, esmer pirinç gibi tahıl ağırlıklı gıdalar yer alır. Bunun yanı sıra havuç, armut gibi bazı meyve ve sebzelerinde lif oranı oldukça yüksektir. Kabızlığı önleyen ve bağırsak hareketlerini düzenleyen günlük su alımı da önem taşır. Dışkının sertleşmesini önleyerek bağırsağın zorlanmasına engel olan su içmek bu konuda anlamlı ve etkili bir yöntemdir. Özellikle lifli gıdalarda beslenme sırasında su içmeye dikkat edilmesi gerekir. Böylece bağırsak hareketlerinin rahatlatılması sonucunda oluşturulan düzen sayesinde hemoroidin ilerlemesi ve kötü bir hal almasına engel olunabilir.
Kaynak

Basura Ne İyi Gelir? Kronik Basur Çatlağı En Hızlı Nasıl Geçer, Evde Tedavi İle Kanamalı Hemoroid Çaresi Ne?

Basur ya da hemoroidler her zaman belirti vermeyen bir rahatsızlıktır. Zaman zaman ortaya çıkar ancak ortaya çıktığında ise kişileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Makat bölgesinde görülür. Çoğu zaman ağrılı ya da kaşıntılı olma durumu vardır. Bazılarında ise oturamamaya kadar sıkıntı çıkarabilmektedir. İçinde kan pıhtısı oluşursa şiddetli bir ağrıya neden olur. Bunun tedavisi için pıhtının boşaltılması gerekmektedir. Evde basur için birden fazla bitkisel ve doğal çözümler bulunur. Ancak ağrının şiddeti yüksekse ya da kanama görülüyorsa mutlaka doktora görünülmeli ve ihmal edilmemelidir. Buna göre; Hemoroid basur nasıl geçer? Basur ağrısına ne iyi gelir? İşte bitkisel ve doğal yöntemlerle basur nasıl geçer sorusunun yanıtı!Halk arasında özellikle kronik kabızlık yaşayanların bildiği basur tuvalette oturma ve dışkılama sırasında zorlanma durumu ile ilişkilidir. Bölgesel olarak nitelendirilir ancak kan akışını etkileyen damarların havuz haline gelip büyümesi ve genişlemesi kişilerde sıkıntıya neden olur. Aşağıda sıraladığımız başlıklar basur nedenleri arasında yer almaktadır. İşte basur nedenleri;
Kaynak

Hemoroid Şikayetleri Azaltan 5 Öneri

Halk arasında ‘basur, makatta meme’ gibi değişik isimlerle bilinen hemoroid, tedavi edilmediğinde yaşam konforunu olumsuz etkiliyor. Hayatlarının herhangi bir döneminde hemoroid ile yüzleşen birçok insan, toplumsal önyargılar ve mahremiyet nedeniyle tedavi olmadığı için hastalık ilerliyor ve tedavisi daha da zorlaşıyor. Hemoroid tedavisinin yanı sıra yaşam konforuna yönelik bazı alışkınlar kazanmak, hastalardaki şikayetlerin azalmasına yardımcı oluyor. Memorial Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Hasan Uzer, hemoroid hastalığının tedavisi hakkında bilgi verdi.Vücudun hassas bölgelerinden olan anal bölge ve çevresinde oluşan; kanama, ağrı, şişlik, akıntı, kaşıntı gibi şikayetler %90 oranında; hemoroid, makatta çatlak ve iltihaplanma, apse ve fistül gibi hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Bu hastalıklar yaşa, cinsiyete, ailevi eğilime (kalıtsal) ve başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Anal bölge hastalıkları, toplumda görülme sıklığı % 10 olan kronik bağırsak hastalıkları ve kalın bağırsak tümörlerinin de habercisi olabilmektedir. Bu nedenle makatta ağrı, şişlik ve kanama belirtileri olan özellikle 40 yaş üstü hastaların genel cerrahi uzmanına başvurması gerekmektedir.
Kaynak

Basura Ne İyi Gelir? Evde 9 Bitkisel Tedavi

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.
Kaynak

Basura (Hemoroid) ne iyi gelir, nasıl geçer? Basur ağrısına evde bitkisel tedavi

Hemoroid hastası olmamak için besinlere, içeceklere ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Besinler içinde ise posalı yiyecekler önemli yer tutmaktadır. Posalı meyveler ve sebzeler, dışkıyı sertleştirmediği için makat bölgesinde örselenme ve buna bağlı hemoroidal hastalıkların olmasını engellemektedir.  Meyveler arasında elmayı kabuğuyla, mandalinayı lifiyle tüketmelisiniz. Ekmek kullanımını önermemekle birlikte illa ekmek tüketilecekse kepekli ekmek, yulaf ekmeği ve çavdar ekmeği tercih edilebilir. Kuru yemişlerin kavrulmuşları yerine çiğ olanını tüketmekse çok faydalıdır. Sabah 1 bardak su ve birlikte yenilecek 7 kayısı size iyi gelecektir. Yine sabah kahvaltınızda zeytinyağı tüketmeniz ise başlı başına fayda sunmaktadır. Zeytinyağlı yemekler tercih etmek ve özellikle 4K’yı da unutmamak gerekir. Bunlar; kabak, karnabahar, kuskus ve kerevizdir. Bu sayede aldığınız posa, büyük tuvaletinizi yumuşak tutacak ve hemoroidal hastalıklara yakalanma oranınızı düşürecektir. Yemek demişken pizza, hamburger ve waffle gibi fast food tüketimine de artık son vermelisiniz.Elde edilen karışım pamuk ile emilerek basur olan bölgeye sürülür. Düzenli olarak 1 hafta kadar tüketilir.
Kaynak

Basur Ağrısı Nasıl Geçer? Oturma Banyosu mu Kremler mi Hangisi Etkili?

Hemoroid hastalığında ağrının nedeni; hastalığın evresinin artması (3. ya da 4. evreye ulaşması) yanı sıra büyüyen hemoroid memesinin anüs dışında kalmaya başlaması ve buna bağlı olarak makat kasları tarafından sıkıştırılması; makat kasları arasında sıkışan memede pıhtılaşma (tromboze) ve nekroza bağlı olarak ağrı şikayeti görülür. (1).Basur ağrısı zonklayıcı şekildedir. Şiddeti ise şişliğin büyüklüğüne göre değişir. Dışkılama esnası ve sonrasında ağrının şiddetinde artış görülür. Aynı şekilde, hemoroid memesine dokunulması ve üzerine oturulması halinde ağrının şiddeti artar. Dayanılmaz ağrısı olan hastalara, yüzüstü yatmasını öneririz.
Kaynak

Basura Ne İyi Gelir, Hemoroid Nasıl Geçer, Ne Yapılmalıdır?

Basur, makat hastalıkları içerisinde en yaygın olanıdır ve derecesine göre çeşitli şikayetlere maruz bırakabilmektedir. Bu yazımızda basura ne iyi gelir ve hemoroid nasıl geçer gibi merak ettiğiniz sorulara detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağız.Basur ve benzeri bağırsak hastalıklarında lifli gıdaların tüketilmesi önerilir. Lifli gıdalar dışkıların hacmini ve sıklığını artırdığı için kabızlığın önlemede büyük rol oynamaktadır.
Kaynak

Basur Ağrısına Ne İyi Gelir, Hangi Kremler ve İlaçlar Kullanılır?

Aslında basur (hemoroid) ağrılı bir hastalık değildir. Halk arasındaki deyimle “basur azdığında” ağrı olur, aslında burada azmak olarak isimlendirilen durum şişme olarak da tanımlanabilir ve şişliğin büyüklüğüne göre değişik şiddette ağrılar ortaya çıkar.Öyle ki küçük bir şişlik sadece otururken hafif ağrıya neden olurken büyük bir şişlik bırakın oturmayı ayakta dururken hatta yatarken bile dayanılmaz ağrıyabilir.
Kaynak

Hemoroid (Basur) İyi Gelen Bitkiler Ve Bitkisel Tedavisi

Hemoroid (basur) kalın bağırsak çıkışında yer alan ve anal bölgede görülebilen bir hastalıktır. Bireylerde basurun görülme sıklığı çoğunlukla 40 yaşından sonra artış gösterebilmektedir. Bazı sebepler neticesiyle toplardamarlarda oluşan baskı sonucunda makat bölgesinde zaten var olan hemoroidal yapıların (yastıkçıklar) şişmesi ile meme oluşumu gerçekleşir.Dış hemoroidler ise üzeri anüs derisi ile kaplı bir konumda gözle görülebilir bir şekilde makat bölgesinde yer almaktadır.
Kaynak

Hemoroidde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hemoroid hastalığı, makat bölgesinde bulunan damarlarda görülen varisleşmelerdir. Makattaki toplardamar ağları, anal kanalda iç ve dış kısımda 3’lü gruplar halinde yer alır. Zamanla bu toplardamarlar genişler, kırmızı ya da mor pakeler (memeler) halinde makattan dışarı sarkar. Peki, basur memesi nasıl geçer?Hemoroidin belirtileri, hastalığın bulunduğu evreye göre değişiklik gösterse de genellikle makat kanaması, makatta şişlik, tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında zorlanma ya da makatta ağrı nedeniyle tuvalete çıkamama ve makat bölgesinde kaşıntıdır. Basura ne iyi gelir, diye düşünen hastaların pek çoğu bahsettiğimiz bu şikayetlerin, günlük yaşamı zorlaştırması nedeniyle kendilerine bir çözüm aramaktadırlar. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde tuvalet alışkanlıklarımızla hemoroidi tetikleyen yiyecekler tüketmenin hemoroidin oluşmasında ve ilerlemesindeki etkisinden; hemoroid düşmanı yiyecekler içeren diyet programı ile de tedavinize nasıl katkı sağlayabileceğinizden bahsedeceğiz.
Kaynak

Hemoroid (Basur) Ağrısına ve Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hemoroidler (basur, mayasıl) , rektum ve anüsün en alt kısmında bulunan şişmiş damarlardır. Bazen bu kan damarlarının duvarları o kadar ince bir şekilde gerilir ki, özellikle dışkılama yaparken bölgedeki damarlar şişer ve tahriş olur. Yanlış beslenme ve yaşam koşulları nedeniyle de bu bölgede kanama, ağrı ve yanma oluşur.
Kaynak

Basura Ne İyi Gelir?

Her şeyden önce hemoroid olarak adlandırılan bu rahatsızlık son derece ciddi bir rahatsızlıktır. Ve kısa sürede hemoroid uzmanları tarafından tedavi edilmelidir. Hemoroid tedavisi dışında elbette sizlerin de yaşam kalitenizi korumak adına yapabilecekleriniz vardır. Dilerseniz basura ne iyi gelir? Bunun cevabını maddeler halinde sizlere açıklayalım:
Kaynak

Hemoroid Şişliğine Ne İyi Gelir, Basur Memesi Nasıl Geçer?

Basur yani hemoroid iç ve dış olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılır. Toplumda çoğunlukla görülen tip iç basurdur. Ancak insanlar anüs içinden çıkan memenin dış basur olduğunu düşünür. Dış basur anüs içinde değil makat çevresinde çeşitli büyüklüğe sahip şişliklerdir.3. Evre: Bu evrede ki meme boyutu önceki evrelere göre daha büyüktür. Dışkılama esnasında dışarı çıkar ancak dışkılama sonrasında kendi kendine değil parmak ile itildiğinde içeri girebilir.
Kaynak

Basura Ne İyi Gelir, Basura İyi Gelen Yiyecekler ve İlaçlar Nelerdir?

Aslında kişinin sindirim sistemini düzenleyen, kabızlığını engelleyen, rahat dışkılamayı sağlayan her tür gıda iyi gelecektir.Peki nedir bu gıdalar;Kepekli ekmek; Kabızlığı en etkili şekilde engelleyen, bağırsakları çalıştıran, kilo sorunu olan insanlarda ek destek sağlayan gıdadır. Basur sorunu olan herkes mutlaka beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih etmelidir. Özellikle içinde iri taneli kepeklerin göründüğü ekmek türü daha iyidir. Tam tahıllı ekmek de iyidir ama kepekli ekmek daha iyidir.Zeytinyağılılar; Bunlar genellikle sebze ağırlıklı olduğu için posası fazla yiyeceklerdir o sebeple sindirim sistemini rahatlatır kabızlığı engeller, hemoroidi olan insanlar diğer gıdalar yanı sıra zeytinyağlıları daha fazla tüketebilir.Kayısı; Kayısının içerdiği bazı maddeler sayesinde kayısının olduğu kadar kayısı kurusu (her mevsim bulunabilir) ve kayısı suyu da kabızlığın önlenmesinde oldukça etkilidir. Kayısı yanı sıra erik, incir vişne kiraz ve bunları kuruları da bol bol tüketilebilir.Sebzeler; Akla gelebilecek her tür sebze bol bol tüketilmelidir. Domates, biber, marul, ıspanak,turp, havuç, brokoli, lahana, patlıcan gibi sebzelerin hepsi yeterince posa içerir ve rahat dışkılama sağlar. Bunlar içinde sadece domates içeriğindeki bir asit sebebiyle basurun azdığı dönemlerde fazla tüketilmemelidir.Meyveler; Yukarıda yazdığımız kabızlığı iyileştirdiği bilinen meyveler yanı sıra diğer meyvelerin tüketimi de bağırsakları düzenler. Kişisel olarak tolere edilemeyen gıdalar bunun dışındadır. Mesel bazı kişiler muz yediğinde kabızlık sorunu yaşarlar, bu kişiler muzdan uzak durmalıdır.Su tüketimi; her ne kadar çok önerilse de aslında su tüketim miktarının sindirim sistemini olumlu yönde düzenlediğine dair bilimsel çalıma yoktur. Normal düzeylerde su tüketimi yeterlidir ancak fazla su tüketiminin ek faydaları olduğunu da unutmamalıyız.Diğer gıdalar; Yoğurt, prebiotik yoğurt, kefir, prebiotik özelliği de olan acı olmayan turşular sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin dengesini sağladığı için sindirim düzenler, böylece kişinin dışkılama düzeni normale gelir. Bu durum da basuru olumlu etkiler.Aktivite, hareketli yaşam; Özellikle orta yaştan sonra tembellik ağır basmaya başlayınca bu tembellik bağırsaklarda da tembelliğe neden olabilir bu sebeple daha hareketli yaşam tarzı tercih edilmelidir. Pandemi yasakları gibi yasaklar da olsa gün içinde yürüyüşler yapılmalıdır. Yürüyüş yapılsa da yapılmasa da ev içinde basit egzersizler de yapılmalıdır.Bu tür uyanıklara paranızı kaptırmayın, her zaman bilimsel verilerle üretilen etkisi ve yan etkilerinden emin olunan ürünleri tercih edin, sağlığınız için her zaman en doğrusu budur.Gelelim beşeri yani eczanelerde satılan bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ilaçlara. Bunlar tablet, fitil veya anal krem olarak üretilmektedir. İçeriğindeki damar büzücüler, ağrı azaltıcılar, doku yenileyiciler, kaşıntı önleyiciler sayesinde şikayetlerinizin azalmasını sağlar. En yaygın bilinene ilaçlar; Daflon Tablet, Doxium Tablet, Venorouton Tablet, Kortos fitil, proktoglivenol anal krem, proktolog fitil ve krem. Bu ilaçlardan da beklentiniz mantık dahilinde olmalıdır. Bu ilaçlar hemoroidi iyileştirmez ama var olan şikayetlerinizin azalmasını sağlayabilir.
Kaynak

Basura ne iyi gelir? Basura en doğal yöntem

Tarihi Mardin Çarşısı’nda 50 yıldır esnaf olan baharatçı İsa Gökçeoğlu, ‘Mardin’de ezelden beri harmel yani üzerlik tohumu kullanılıyor. Hatta yakıldığı zaman yaz aylarında haşereler için iyidir. Ne yılan ne akrep ne de böcek gelir. Tütsü tavada yakılır, dumanı ile ev tütsülenir. Üzerlik tohumlarının ipe asılmış hali nazar, göz, büyü için iyi gelir. Bunların büyük olanları eve asılır. Küçük olanlar ise araba için kazadan beladan koruduğuna inanılır’ dedi.
Kaynak

Hemoroid Hastalığına Ne İyi Gelir?

Hemoroid halk arasında bilinen ismi ile basur en sık karşılaşılan makat bölgesi hastalığıdır. Makatta ağrı, şişlik, kanama gibi şikayetlerle ortaya çıkmaktadır. Aşırı ıkınma ve kabızlık gibi durumlara bağlı olarak makat içerisinde bulunan damarların makat dışına sarkması hemoroid yani basur hastalığıdır. Makattan sarkmış bu genişleyen damarlara hemoroid memesi ya da hemoroid pakesi ismi verilmektedir.Basur hastalığından korunmak için sorunun ne olduğu ve neden ortaya çıktığı bilinmelidir. Böylece hemoroid oluşmasına neden olan durumlar engellenerek hastalığın oluşması da engellenebilir.
Kaynak

Basur İlaçla Geçer mi, Basur İlaçları

İnsanlar hastalığın oluştuğu makat bölgesinin ayıp olarak nitelendirildiğinden dolayı muayene olmaya utanırlar ve doktora muayene olmaktansa çözümü farklı yollardan bulmaya çalışırlar. Çoğu kişi makatında yaşamış olduğu herhangi bir sorunu dile getirdiğinde çevresindekilerden “sen basur olmuşsun, acı yeme” şeklinde uyarılar alırlar. Bunun dışında sıcak suya otur tavsiyesi verilirken, şunu ye bunu yeme şeklinde de çözümlere ulaşırlar.Hemoroid için geliştirilmiş olan ilaçlar hap, fitil, merhem, sprey ve bitkisel kürler veya bitkisel içecekler şeklinde sunulmaktadır. Bu ürünler basuru tamamen tedavi etmeye yönelik değil. Ağrı, şişlik, kaşıntı ve benzeri şikayetleri azaltmaya yöneliktir. Dolayısıyla basurun tamamen iyileşmesini istiyorsanız cerrahi yöntemlerle tedavi olmanız gerekmektedir. Bir çok hemoroid hastası basur ilaçlarının tedavi edeceğini düşünerek kullanmaya devam etmekte ve bu süre zarfı içinde hastalığın oluşmasında rol oynayan davranışlara maalesef devam etmektedir. Hal böyle olunca hastalık iyileşsin diye beklerken daha fazla ilerlemesine sebep olunmaktadır.
Kaynak

Hemoroide (basura) İyi Gelen Bitkiler

Hemoroid (basur) rahatsızlığına karşı evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en fazla tercih edilen ise bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri olmaktadır. ÖzellikleHemoroid (basur) rahatsızlığının kimseye anlatılamaması ve her ne kadar yanlış olsa da ayıp olarak algılanması aslında doktora gitmenin önünde büyük bir engel olarak durmaktadır.İçeriğinde antioksidan sayesindeHemoroid (basur) rahatsızlığının belirtilerinin azalmasına yardımcı olan siyah çay aynı zamanda doğal bir büzücü olarak da bilinmektedir. Bununla birlikte yapılan araştırmalarda anti-inflamatuar özelliği sayesinde kan damarlarında oluşabilecek baskıyı azaltarakHemoroid (basur) şişliklerinin sönmesinde oldukça etkili olduğu ifade edilmiştir. Demlediğiniz siyah çay suyunu oda sıcaklığına bekletip soğutulmasının ardından makata doğrudan sürülerek 10 dakika kadar uygulamaya devam edilir. Bununla birlikte çay poşetine koyarak dolapta soğuttuktan sonra makata uygulayabilirsiniz.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.