Kasım 28, 2022

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Anne Sütü İyi Gelir Mi?

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri arasında; bebeğin bulunduğu ortamdaki havanın sıcak olması aynı zamanda neminin az olması, solunan havada toz, sigara dumanı ve parfümler gibi tahriş edici maddelerin varlığı ile nezle-grip gibi viral enfeksiyonlar bulunur. Burun, soluk alıp verme esnasında, alınan havanın filtrelenmesi, ısıtılması ve nemlendirilmesine katkı sağlar. Bebeklerde meydana gelen burun tıkanıklığı, hem bebek hem de anne babalar açısından rahatsız edici bir sorundur. Burnun tıkanıklığının derecesi hafiften ciddiye doğru geniş bir yelpazede değişkenlik gösterebileceği için dikkatli olunmalıdır.
Kaynak

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı – Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde burun tıkanıklığı anneler için tam bir kâbus olabilir. Nefes almakta zorlanan ve tıkanıklık nedeniyle sürekli mutsuz ve huzursuz olan bebekler, anneleri çeşitli çözüm arayışlarına iter. Burun tıkanıklığı açma işlemleri sırasında çözüm süreci uzadıkça telaş artar ve kimi zaman çok da akılcı olmayan seçenekler bile çare umuduyla denenir. Burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusunun cevabı ile haşır neşir olmamış bir anne bulmak neredeyse imkânsızdır.Burun tıkanıklığı nedenleri arasında pek çok vakada alerjik burun tıkanıklığı ile karşılaşılır. Özellikle bahar aylarında polenlerin artması ile bu gibi şikâyetlerin çoğaldığı kolaylıkla tespit edilir. Burun içindeki hücrelerden salgılanan mukus miktarı artar ve bu durum burun akıntısı olarak bize yansır. Bunların dışında bebeklerde gelişimsel anatomik sebeplerle de burun tıkanıklıkları oluşabilir. Bebeklerde burun akıntısı şikâyeti kronik hale gelmişse burun neden tıkanır sorusuna verilecek tüm cevaplar masaya yatırılarak mutlaka detaylı bir inceleme yapılmalı ve altında yatan sebep ortaya konulmalıdır. Ayrıca herhangi bir alerjik ya da nezle durumunun söz konusu olmadığı hamilelikte burun tıkanıklığı vakaları da vardır. Hamilelik nezlesi veya hamilelik riniti olarak adlandırılan bu durum, hamileliğin son zamanlarına yakın olarak ortaya çıkar ve yaklaşık iki haftalık bir seyrin ardından kendiliğinden sona erer.
Kaynak

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI

Sağlıklı bebeklerde bu işlemler yeterlidir. Fakat bebek nefes alıp verirken burnundan ses geliyorsa, uykuya dalmakta zorlanıyorsa, uyurken sık sık uyanıyorsa, emerken bırakıyor ve ağlıyorsa burun temizliğinin yapılması gerekir.  Burnu tıkalı bebeklerde, burun temizliği için eczanelerde bulunan okyanus suyu veya deniz suyu olarak bilinen, 5 ml’lik küçük plastik şişeler halindeki steril, tuz oranı vücut ile uyumlu sular veya daha yine eczanelerden alabileceğiniz 100 ml’lik ”izotonik” isimli steril tuzlu su ve 5 ml’lik enjektörler kullanılmalıdır. İlk 6 ay bebeklerde burun temizliği için kesinlikle yüksek basınçlı spreyler, ilaç içeren spreyler ve evde hazırlanan tuzlu sular kullanılmamalıdır. 
Kaynak

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Bebeklerde burun tıkanıklığı gelişmesi halinde bazı ebeveynler neler yapılabileceğini merak edebilirler. Burun tıkanıklığının özellikle yenidoğan dönemindeki çocuklarda sık görülen bir durum olduğu unutulmamalıdır. Bebeklerde gelişen burun tıkanıklığı genellikle endişelenilmesi gereken bir durum olarak değerlendirilmez. Bebeklerinin burnunun oldukça dar hava yollarına sahip olması, bu yaş grubunda hapşırık ve burun tıkanıklığı şikayetlerinin daha sık görülmesinde başlıca etkendir.Bebeklerde burun tıkanıklığının kontrol altına alınabilmesi için öncelikle bebeğin yaşadığı çevrede aerosol sprey, sigara dumanı, saç spreyi, toz, boya, parfüm, esanslı vücut losyonu veya evcil hayvan tüyü gibi burun tıkanıklığı tetikleyici faktörler varsa ortadan kaldırılması önerilir. Hekimlerin bilgisi ve önerisi dahilinde burnun serum fizyolojik ile açılması, vakum etkisi sağlayan tıbbi cihazlar ile burun temizliğinin yapılması, enfeksiyon etkenlerinden kaynaklanan durumlarda ise bu etkene yönelik olarak medikal tedavinin başlanması, bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusuna yanıt niteliği taşıyan uygulamalar arasında yer alır.
Kaynak

Burun Tıkanıklığı Nedir ve Nasıl Düzelir?

Burun tıkanıklığı olan bebeklerde hırıltı, gürültülü solunum, berrak veya koyu kıvamda akıntı olması en sık rastlanan yakınmalardır.Serum fizyolojik, yenidoğan bebeklerde burun tıkanıklığına iyi gelir. Damla ya da sprey şeklinde eczanelerde bulabilirsiniz.
Kaynak

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Bebeklerde burun tıkanıklığı belirli bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda herhangi bir hastalık olmaksızın da yaşanabilmektedir. Burun tıkanıklığının tek mi yoksa iki taraflı olduğu, burun tıkanıklığına eşlik eden enfeksiyon, hırıltı ya da burun akıntısının varlığı da değerlendirilmelidir.Pek çok anne, bebeğindeki burun tıkanıklığı konusunda endişelenmekte ve bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir şeklinde sorgulamaktadır. Ancak öncelikle burun tıkanıklığının nedenlerinin araştırılması ve bu doğrultuda en uygun tedavi yöntemi planlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir solunum süreci için burun tıkanıklığının tedavisi şarttır.
Kaynak

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı burun içerisindeki dokuların şişmesi veya burun içerisinde mukus birikimi ile meydana gelebilir. Küçük bebeklerde burun deliklerinin de küçük olması, bebeğin 2-3 yaşından önce sümkürmeyi öğrenememesi gibi faktörlerle burun kolayca tıkanır. Özellikle kış aylarında kuru hava, ev tozu, sigara dumanı parfüm gibi bazı irritanlar, nezle- grip gibi viral hastalıklar ile burunları tıkanabilir.Yenidoğan bebeklerde ise yaşamın ilk günlerinde burun boşlukları ve solunum yolunu anne karnındayken dolduran amniyon sıvısı henüz tamamen atılmamış olduğu için tıkanıklık görülebilir. Yenidoğan bebekler ilk günlerde bu sıvıyı hapşırarak burundan dışarı atmaya çalışırlar, birkaç gün içinde sıvılar kendiliğinden temizlenir.
Kaynak

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Soğuk algınlığı ve alerjik sebeplerle bebeklerin burnu tıkanabilir. Ancak sümkürmeyi bilmeyen bebek için bu süreç son derece zor olabilir. Peki, bebeklerde burun tıkanıklığı için ne yapmalı ve bebeklerde burun tıkanmasını önlemek mümkün mü? Biraz bu soruların yanıtlarına bakalım…Bebeklerde alerji çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu alerjiler de burun tıkanmasına neden olabilir. Bebeğin neye alerjisinin olduğunu ise ancak sağlık uzmanları tarafından yapılan testlerle ve bebeği gözlemleyerek öğrenebilirsiniz.  Anne sütü alan bebekte alerji nasıl anlaşılır? yazımıza da mutlaka göz atmanızda fayda var.
Kaynak

Bebeklerde ve Çocuklarda Burun Tıkanıklığı – İstanbul Alerji

Bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanıklığı yaygın görülen bir durumdur. Bu durum genellikle zararsızdır ancak bazen rahatsız edici olabilir, burun tıkanıklığına gürültülü veya hızlı nefes alma eşlik edebilir.Bebeklerde tıkanıklık vakalarının çoğu birkaç gün içinde düzelme eğilimi gösterir. Bebeğinizde tıkanıklık azalmıyorsa ve şiddeti artıyorsa doktora götürmenizde yarar vardır.  
Kaynak

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedeni ve Çözümü

Bildiğiniz üzere solunumumuzu hem ağız hem de burun yoluyla yapıyoruz. Fakat bu durum bebekler için daha farklı. Bebekler ilk 3 ay ağızdan solunum yapma içgüdüsüne sahip olmadıkları için burundan nefes alıyorlar. Dolayısıyla, burunlarının tıkanık olmaması onlar için çok daha önemli bir hale geliyor.
Burun solunumu nefes almanın yanı sıra vücuda alınacak havanın ısıtılması ve filtre edilmesi gibi birçok farklı özelliği de bünyesinde bulunduruyor. Bizim ve bebeklerimizin solunumu için bu kadar önemli olan burnumuz, mukus sebebiyle sık sık tıkanabiliyor. Gelin hep beraber bebeklerimizin burnu neden tıkanır, belirtileri nelerdir, bu durumu nasıl çözebiliriz göz atalım.
Kaynak

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Gün içinde binlerce kez yaptığımız nefes alıp verme işi, burun tıkanıklığı durumunda sekteye uğrar. Rahat nefes alamamak da hem yetişkinlerde hem de çocuk ve bebeklerde birçok sorunu beraberinde getirir. Bunun için bebeklerde burun tıkanması durumunu hemen tespit etmeli, önlemleri almalı ve yapılması gerekenleri bilmelisiniz.Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?
Kaynak

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Bebekler ve çocuklar burun solunumu yapmayı tercih ederler. Onlarda burnun tıkanması gibi bir problem gelişirse, ağız solunumu yapmaya mecbur kalırlar ve ağız solunumundan devreye giren yardımcı solunum kasları bebeklerde duruş bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanmasının en çok görülen nedenler geniz eti veya burun içinde bir gelişme anomalisidir. Bazı durumlarda sorunun ameliyatla ortadan kaldırılması gerekebilir.
Kaynak

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı – Prof. Dr. Ahmet Akçay

Burunun asıl görevi nefes alıp vermek ve koku almaktır. Burun ve sinüsler alınan nefesin akciğerlere ulaşmasından önce nefesin nemlenmesi, ısıtılması, filtre edilmesi ve yabancı partiküllerin temizlemesini sağlar. Burundaki koruyucu mukoza tabakası vücudu koruyan bir kalkan gibi çalışır. Bu çalışma sisteminde herhangi bir bozulma önemli problemlere neden olur. Bebeklerde burun tıkanıklığı özellikle bazı sorunlara neden olur.Bebeklerde burun tıkanıklığı veya burundaki sekresyonun temizlenememesi solunum sıkıntısı, huzursuzluk, uyku bozulması, uyku apnesi ve beslenme bozulmalarına neden olabilir. Yeni doğanlarda ve 1 yaşından küçük bebeklerde burun tıkanması genellikle nezle, üst solunum yolu enfeksiyonu ve süt/soya alerjisi nedeniyle olmaktadır. Serum fizyolojikle lavaj tavsiye edilir. Alerjik nezle veya sinüzit varsa bu hastalıklara uygun tedavi verilmelidir. Serum fizyolojikle burun yıkanması ve aspire edilmesi gribal enfeksiyonu olan çocuklarda burun tıkanmasının tedavisinde etkilidir. Ayrıca çocuklarda sinüzit ve akut otitis media gelişmesinin önlenmesinde etkili bulunmuştur. Bebeklerde burun tıkanması tedavisinde serum fizyolojikle burun yıkanması, aspire edilmesi, erken doğan bebeklerde, küçük bebeklerde ve çocuklarda güvenli ve etkili bir şekilde kullanılabilir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.