Kasım 28, 2022

Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer?

Geçmeyen bel ağrısı ,
Bel ağrısı, doktor ziyaretlerinin oldukça yaygın bir nedenidir ve işle ilgili engelliliğin en sık karşılaşılan nedenidir. Sıklıkla ağır nesneleri kaldırırken yapılan ani hareketler, zayıf vücut mekaniği nedeniyle ortaya çıkan kas burkulmaları veya zorlamalar gibi bir yaralanmanın sonucudur. Bel ağrısı;omurilik kanseri, yırtılmış veya fıtıklaşmış disk, siyatik, artrit, böbrek veya omurga enfeksiyonları gibi belirli hastalıkların bir sonucu da olabilir. Bel ağrısının tedavisi teşhis edilen veya şüphelenilen belirli bir nedene yönelik planlandığında optimal sonuçlar elde edilir. Bel bölgesinin zorlanmasından kaynaklanan akut sırt ağrısı için başlangıçta evde yapılan uygulamalar yararlı olabilir.
Kaynak

Bel Ağrısı Nedenleri – Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Geçmeyen bel ağrısı ,
Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

Kaynak

Bel Ağrısı

Geçmeyen bel ağrısı , 5. İstirahat ile geçmeyen bel ağrısıa)Akut bel ağrısının nedeni olarak bel fıtığı, kas ve yumuşak dokulardaki aşırı gerilme düşünülüyorsa, bu hastalara yatak istirahati (5 günü geçmeyen) ve ilaç tedavisi önerilir.
Kaynak

Geçmeyen bel ağrılarınız varsa!

Geçmeyen bel ağrısı , Romatolojik hastalarda tanı koyma sürecinin çocukların yapbozuna benzeten Karadağ, “Hastalar bize bir şikayet ile geliyorlar, biz onlara “Ailenizde benzer şikayeti olan var mı?” “Sedef hastalığınız var mı?”, “Topuk ağrınız veya herhangi bir ekleminizde şişliğiniz oldu mu?” şeklinde soruları soruyoruz. Ne kadar fazla bulgu saptayabilirsek yapbozun o kadar fazla parçası birleşiyor ve gerçek resmi daha net görebiliyoruz. Yani hastalarımızı değerlendirirken ek sorularla sorunlarını net olarak anlamaya çalışıyoruz” dedi.
Kaynak

Bel Ağrıları Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Geçmeyen bel ağrısı , Belimde bir kaç aydır geçmeyen bir ağrı vardı şimdi harekettimi de kısıtlamaya başladı eğilirken yürürken bir şeyi almak için uzanırken belimde ağrı oluyor özellikle bacağımı yukarı çekip aşağı indirdiğinde artıyor sabah çorabını giymek için bile ağrıyor kasiyılılyo bıçak saplanır gibi oluyor doğrulurken bile ağrı oluyorBelimde bir kaç aydır geçmeyen bir ağrı vardı şimdi harekettimi de kısıtlamaya başladı eğilirken yürürken bir şeyi almak için uzanırken belimde ağrı oluyor özellikle bacağımı yukarı çekip aşağı indirdiğinde artıyor sabah çorabını giymek için bile ağrıyor kasiyılılyo bıçak saplanır gibi oluyor doğrulurken bile ağrı oluyor kalçamda kütlüyor ve her seferinde daha çok sıkışıyor ayağımın altı yanıyor ve uyuşuyor lütfen yardim edin ne yapabilirim
Kaynak

6 haftada geçmeyen bel ağrısına dikkat!

Geçmeyen bel ağrısı , 6 hafta içinde geçmeyen bel ağrılarının kronik ağrı sınıfına girdiğini söyleyenBeyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Timur Yıldırım bel ağrısının nedenleri ve tedavi seçenekleri hakkında bilgiler verdi.Bel ağrılarından kurtulmak için 6 haftadan daha uzun süre beklememek gerektiğini kaydeden Yıldırım, “Çoğu vakada, bel fıtığı birkaç gün ya da birkaç hafta içinde kendiliğinden yavaş yavaş düzelir. Bel ağrısının doğal seyri kendiliğinden iyileşmektir. Bel ağrılarının yaklaşık yüzde 50’si 2 haftada, yüzde 80’i ise 6 hafta içerisinde azalarak geçer. 6 hafta geçmesine rağmen geçmeyen bel ağrısı kronik ağrı sınıfına girer. Kas güçsüzlüğü, yürüme zorluğu, mesane veya bağırsak kontrol kaybı olmadığı sürece koruyucu bakım ilk tedavi yöntemi olarak düşünülmelidir. Cerrahi dışı tedavinin esas amacı ağrıyı azaltmaktır. Ağrı atağında kısa süreli yatak istirahati, belin üzerine binen yükü azaltacağı için yararlıdır. Ancak yatak istirahati uzun tutulmamalı, kasların zayıflaması sonucunda daha çok ağrıya sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bel ağrısı tedavisinde önerilen ağrı kesici ilaçlar genellikle ağrı hissine neden olan bazı kimyasal mekanizmaları engellemeye yönelik ilaçlardır. Unutulmaması gereken en önemli nokta, bel ağrısı için yapılan bütün tıbbi tedavi yöntemlerinin ağrı kaynağını ortadan kaldırmayıp, ağrının hissediliş derecesini azaltacağıdır. Vücudumuzun tamir mekanizmaları 6 haftaya kadar ağrı kaynağı olan dokuyu onarabilirse bel ağrısı geçer. Tüm tedavi yöntemlerine rağmen geçmeyen ağrıların, bacaklardaki kuvvet kayıplarının sebebi yapılan radyolojik incelemelerde ileri boyutlu disk hernisine bağlı ise cerrahi tedavi kaçınılmazdır” dedi.
Kaynak

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Geçmeyen bel ağrısı , Fizik tedavi uzmanının önerdiği bel egzersizleri, bel bölgesinde yer alan kasların güçlenmesini sağlayarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ağrının başladığı ilk 24-48 saatlik dilimde ağrıyan bölgeye 5-10 dakikalık soğuk kompres uygulanması ve klima, cereyan gibi rüzgârlı ortamlardan uzak durulması bel ağrısını geçirmek için yapılması gerekenler arasında yer alır. Çok fazla beli yormadan kısa yürüyüşler yapmak, yüzmek, bisiklet kullanmak, esneme ve gerilme egzersizleri yapmak bel ağrısına çözüm olabilir. Oturulduğu zaman bel kavisini destekleyen özel yastık kullanmak ve uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçınmak bel ağrısına iyi gelebilir. Ancak bel ağrısı dinlenme ile geçmiyor, hareketlerde aşırı kısıtlanmaya yol açıyor ve bacağa yayılarak bacaklarda uyuşma ve karıncalanmaya sebep oluyor ise vakit geçirmeden uzman bir doktora gidilmelidir.
Kaynak

Bel ağrınız geçmiyor mu?, Bel Ağrısı, Bel Ağrısı Nedenleri, Bel ve Sırt Ağrısı, Bel Fıtığı

Geçmeyen bel ağrısı , Doç. Dr. Muhammet Gözdemir, geçmeyen bel ağrısının farklı kanser türlerinin belirtisi olabileceğini söyledi. Bel ağrısının vücutta bir sorunun var olduğuna işaret ettiğini kaydeden Gözdemir, “Bel ağrısının iç hastalıklardan tutun sinirlerde oluşan tümörler, kemik tümörleri, vücudun diğer bölgelerinden bel kemiğine sıçrayan akciğer veya prostat kanserlerinin habercisi olabilir.” dedi.Doç. Dr. Muhammet Gözdemir, bel ağrısının farklı kanser türlerinin belirtisi olabileceğini açıkladı. Bel ağrısının çok yaygın bir rahatsızlık olduğunu insanların yaklaşık yüzde 80’inin hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı ile karşılaştığına dikkat çeken Gözdemir, “Bel oldukça kompleks bir anatomik yapıya sahiptir ve bel ağrısı yapabilecek pek çok neden vardır” dedi.
Kaynak

Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Geçmeyen bel ağrısı , Nadiren ciddi problemlerin habercisi olan bir bulgu olabilir, Uzun süredir geçmeyen veya çok şiddetli bel ağrıları yaşayan, günlük yaşantısı kısıtlanan ve ağrı ve tutukluk dışında başka bulgulaır olan kişilerin mutlaka bir doktora muayene olması gereklidir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.