Kasım 28, 2022

Bel Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

Bel ağrısı için egzersiz , İster evde ister ofiste olun, gün içerisinde hareketsiz kalmak, ağır şeyler kaldırmak ya da ani hareketler yapmak fizyolojik yapımızda pek çok değişikliğe ve bel ağrısı gibi pek çok probleme yol açar. İşte bu yüzden egzersiz yapmak, çoğunlukla evde olduğumuz yeni düzende daha büyük önem kazandı. Bu yazımızda bel ağrısına iyi gelen yöntemleri ve egzersizleri sizin için derledik, keyifli okumalar!Herkesin zaman zaman yaşadığı bel ağrısı, bazen sebebini bildiğimiz bazen de anlayamadığımız nedenlerden dolayı yaşam kalitemizi düşürebilir. Bel ağrısı nedenleri çok olsa da aralarında en yaygını, ağır eşyalar kaldırmak ve yanlış oturma pozisyonudur. Ancak kendi bel ağrınızın nedenini anlayabilmek için mutlaka vücudunuzu dinlemelisiniz. Örneğin; kendinize bel ağrınızın ne zaman ortaya çıktığını sorabilirsiniz. Zaten hissettiğiniz bir ağrı mı yoksa aniden mi ortaya çıktı? Ya da dinlenince geçiyor mu yoksa hiç geçmeyen sızı şeklinde hayat kalitenizi mi düşürüyor?
Kaynak

Bel Egzersizleri

Bel ağrısı için egzersiz , * Egzersizler; bel ve omurganın zayıf kaslarını güçlendirir.
* Mekanik yüklenmeyi azaltarak, hareket kabiliyetini arttırır.
* Yanlış postürü ve duruşu düzeltir.
* Ağrıyı azaltır.Emekleme pozisyonunu alın, belinizi aşağı yukarı hafifçe hareket ettirin. Aynı zamanda başınızı da aşağıya yukarıya hareket ettirerek bel kaslarınızı çalıştırın.
Kaynak

BEL EGZERSİZLERİ RESİMLİ ANLATIM

Bel ağrısı için egzersiz , Emekleme pozisyonunda başınızı yukarı kaldırırken aynı anda belinizi çukurlaştırın ve bunu yaparken yavaşça nefes alın.Daha sonra tekrar başınızı aşağı doğru indirirken aynı anda sırtınızı kamburlaştırın ve bu esnada yavaşça nefesinizi verin.Her iki pozisyonda da dirseklerinizin bükülmemesine dikkat edin.
Kaynak

Ağrıya Son: Evde Yapılabilecek 4 Kolay Bel Egzersizi

Bel ağrısı için egzersiz , Bel ağrısı dünyada en sık karşılaşılan ağrı çeşitlerinden biridir. Ağır yük taşıyanlar ve uzun süre oturanlarda daha fazla görülen bu rahatsızlık kas zorlanmalarından omurgada bulunan sorunlara kadar pek çok nedenden dolayı olabilir. Yoğun stres de bel ve sırt ağırlarının nedenleri arasında yer alır. Her iki cinste görülebilen bel ağırları orta yaşlılar kadar gençlerde de ortaya çıkabilir.Ayrıca hamilelik döneminde de bel ağrısı yaşanabilir. Bel ve sırt ağırlarını tedavi etmenin yolları arasında cerrahi yöntemler, terapi teknikleri ile birlikte egzersiz ve yoga hareketleri öne çıkar. Bel çevresindeki ağrıları azaltmak ve bölgedeki kasları gevşetmek için evde birkaç dakikanızı ayırarak uygulayabileceğiniz bel egzersizleri ile ağrılarınızdan kurtulabilir, daha esnek ve güçlü sırt kaslarına sahip olabilirsiniz.
Kaynak

Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi

Bel ağrısı için egzersiz , Bel ağrıları çoğu zaman yaşamı tehdit eden bir sorun olmamasına karşın, özellikle gelişmiş toplumlarda iş gücü kaybı yanında tanı ve tedavi giderleri açısından da önemli bir sağlık problemidir. Toplumun %80’i yaşamları boyunca en az bir kez bel ağrısından yakınır. Doktora başvuru sebepleri içinde ikinci, ameliyat edilen hastalıklar arasında ise üçüncü sırada yer almaktadır. Kırk beş yaş altındaki kişilerde aktivite kısıtlamasına yol açar. Risk faktörleri arasında en önemlisi meslek ve ağır bedensel aktivite ile ilgili olanlardır. Tekrarlayıcı kaldırma, dönme, dönerek kaldırma, çekme gibi fonksiyonları gerektiren işlerin bel ağrısı riskini arttırdığı belirtilmektedir. Bel ağrısına zemin oluşturduğu ifade edilen spor dalları ise; jimnastik, futbol, halter, güreş ve kürektir.
Kaynak

Sırt Ağrısını Hafifleten Hareketler ve İpuçları

Bel ağrısı için egzersiz , Bel ve Sırtağrısını hafifletmenin en iyi yolu hareket etmektir. İşte size aktif kalmanızı sağlayacak birkaç ipucu! En sık rastlanan ağrılardan biri olan bel / sırt ağrısı yaşıyorsanız yalnız değilsiniz. Ağrınızı hafifletmenin hayatınızı nasıl da dopdolu yaşamanıza yardımcı olacağını keşfedin.
Kaynak

Bel Fıtığı Olanlar Fitness Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Bel ağrısı için egzersiz , Soğuk algınlığından sonra en sık görülen sağlık problemi nedir diye sorsalar sanırız hiçbirimizin aklına BEL AĞRISI olarak cevap vermek gelmezdi.İstatistiklere göre her 10 kişiden 8’i hayatının bir döneminde bel ağrısı yaşıyor; profesyonel sporcularda ise spordan uzak kalmanın en sık nedeni bel ağrısı olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde ve dünyada bel ağrısı şikayeti ile doktora başvuran pek çok kişiye de “bel fıtığı” teşhisi konmakta. Bel fıtığım var, spor yapamam diyenlerdenseniz;
Kaynak

Bel Egzersizleri

Bel ağrısı için egzersiz , Sırtın Yere Teması
 Ayakta yapılan ısınma hareketlerinden sonra hareketlere yerde devam edilir. Başlangıç için idealdir.Düz bir zeminde sırt üstü uzanın dizlerinizi bükün, ayak tabanı yere gelecek şekilde bel bölgenizi yere değdirip kaldırın. En az 10 defa yapın.Omuz Bel Egzersizi
Sırt üstü sert bir zeminde uzanın. Sırtınızı yere temas ettirin, sonra kalçanızı ve sırtınızı yerden hafifçe kaldırın. 10 kez tekrarlayıp, gevşemeye geçin.
Kaynak

Bel Eğzersizleri

Bel ağrısı için egzersiz , Fizik Tedavi için hazırlanan bel egzersizleri anlatımlarımızı aşağıda ki resimlerden kademe kademe takip ederek kendi evinizde uzman doktorlarımızın tavsiyesi ile uygulaya bilirsiniz.Doktor tavsiyesi olmadan uygulamayınız.Ayakta yapılan ısınma hareketlerinden sonra hareketlere yerde devam edilir. Başlangıç için idealdir. Düz bir zeminde sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, ayak tabanı yere değecek şekilde bel bölgenizi yere değdirip kaldırın. Hareketi 10 kez tekrarlayın.
Kaynak

Bel Ağrısı için Egzersizler

Bel ağrısı için egzersiz , Bel ağrınız geçince düzenli egzersiz yapın. (yürüme, yüzme vs.) Fakat güçlü bir harekete teşebbüs etmeden önce, adalelerinize ısınma ve gevşeme fırsatı vermek için yavaş başlayın.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.