Kasım 28, 2022

Boğaz İltihabına ne iyi gelir?

Bademcikler ağız boşluğu arasında yer alan dil kökünün hem sol hem sağ tarafında bulunan ve bağışıklık sisteminin birincil parçalarından biri olarak sayılan organlardır. Vücuda ağız kanalıyla giren mikropların ilk karşılaştığı ve toplandığı yer olan bademcikler vücut için müdafaa malzemeleri üretir. Özellikle enfeksiyona bağlı olarak oldukça fazla büyüyen bademciklerin tıbbi adı tonsil olarak adlandırılır. Burun etinin tıp dilindeki adı ise “adenoid”tir. Lenf dokusunun bir parçası olan bademcikler ve burun eti kişiyi enfeksiyonlara karşı korur. Boğaz iltihabı ise tıbbi olarak akut tonsillofarenjit olarak adlandırılmaktadır. Genizden gırtlağa kadar olan bölgenin muhtelif etkenler tarafınfan iltihabi reaksiyona maruz kalması olarak özetlenebilir. Bu bölge bademcikleri ve yutak bölgesini içermektedir.Pastil kullanmak: 4 yaşından büyük çocuklar boğaz ağrısını hafifletmek için pastil verilebilir. Ancak doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç ya da takviye edici gıda kullanmamanızı öneriyoruz.
Kaynak

Boğaz iltihabına ne iyi gelir?

Tıbbi olarak akut tonsillofarenjit olarak adlandırılan boğaz iltihabı, anatomik olarak geniz (nazofarenks) şeklinde tabir edilen bölgeden gırtlağa kadar (larenks) olan bölgenin çeşitli etkenler tarafından iltihabı reaksiyona maruz kalmasıdır. Bu bölge anatomik olarak bademcikleri (tonsiller) ve yutak bölgesini (orofarenksin de dahil olduğu tüm farenks) içerir.Vücudumuz dışarıdan gelen yabancı etkenlerden kendini korumak adına, bazı savunma bölgeleri bulundurur. Bunların başında yiyecek ve içeceklerin ilk giriş noktası olan ağız içi gelir. Ağız boşluğunun hemen arkasında bademcikler (tonsiller) vardır. Burası vücudun savunma hücrelerince zengin bir dokudur. Bu doğrultuda bademcikler, ağız yoluyla alınabilecek mikroorganizmalarla savaşarak vücudun ilk savunma hatlarından birini oluşturur. Bu esnada, çeşitli mikroogranizmalar bademciklere veya ağız boşluğunun gerisindeki boğaz dokularına yerleşerek enfeksiyona neden olabilir. Aynı şekilde, okul çağındaki çocuklar sıklıkla başkalarıyla yakın temas halinde olduğundan hapşırma, öksürük gibi solunum yolundaki sıvıların çevreye dağıldığı durumlarda, çok çeşitli mikroorganizmalarla karşılaşma eğilimindedir. Bu nedenle özellikle bu yaşta boğaz iltihabı daha sık görülür.
Kaynak

Boğaz enfeksiyonu nasıl geçer? Boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir?

Özellikle kış aylarında boğaz bölgesi iltihaplanarak enfeksiyon belirtileri gösterir. Bademciklerin şişmesi, kişinin kendini yorgun hissetmesi ve ağrı da bu hastalığın diğer belirtileri arasında yer almaktadır. Evde hazırlanacak birçok özel karışım ve kür ile boğaz enfeksiyonunu azaltmak ve tamamen ortadan kaldırmak mümkündür. Bunun yanı sıra bitki özlü birçok çay da pratik bir şekilde hazırlanabilir.Boğaz enfeksiyonu ve bademcik şişmesi en başta genel sağlığı ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Bu nedenle sadece boğaz bölgesine değil genel sağlığa odaklanmak gerekir. Özellikle bağışıklık sistemi güçsüz olan kişiler sık sık hasta olmakta, bu da enfeksiyon riskini yarı yarıya arttırmaktadır. Bunun önüne geçmek için bağışıklık sistemini güçlü kılacak alışkanlıklar edinilmeli. Bunların başında ise sağlıklı beslenme geliyor. Bal, yumurta gibi protein ve vitamin deposu olarak gösterilen besinlere ağırlık verilmelidir. Çay ve kahve gibi aşırı tüketildiği takdirde zararlı olacak içeceklerin yerine bitki çayları içilmelidir. Bu çayların içine eser miktarda bal da atılabilir.
Kaynak

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Evde Tedavi İle Antibiyotiksiz Boğaz Enfeksiyonu Ağrısı Nasıl Geçer?

BOĞAZ ENFEKSİYONU BİTKİSEL TEDAVİ
Kaynak

Boğaz İltihaplanması Neden Olur ve Nasıl Geçer

Tonsilit olarak da bilinen bademcik iltihabı ve yutak iltihabını (farenjit) da içeren boğaz iltihaplanması, virüs ya da bakteriler nedeniyle bu bölgelerde enfeksiyon görülmesi durumudur. Çoğunlukla virüslerin neden olduğu boğaz iltihaplanması vakalarının ortalama %20’sine beta hemolitik streptokoklar (streptococcus pyogenes) neden olur. Beta olarak da bilinen bu bakteri grubunun neden olduğu boğaz iltihaplanmasında, bazı durumlarda komplikasyonlar da görülebilir. Enfeksiyon bireyden bireye temas, salgı ve tükürükle yayılır.Yutak iltihabı olarak da bilinen farenjit ise çok büyük bir oranla virüs kaynaklıdır; bakterilerin neden olduğu farenjitle nadiren karşılaşılır. Akut ve kronik olarak ayrılan yutak iltihabı farklı belirtilere neden olur. Bununla birlikte boğaz ağrısı her iki tipte de yaygın olarak görülmektedir.
Kaynak

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir? Belirtileri, Şifalı Bitkiler

İltihap, vücudun tahrişe veya çarpmaya karşı kullandığı bir savunma mekanizmasıdır. Vücudunuzda bir bölge iltihap aldıysa, o bölge tahrişe veya darbeye tepki veriyordur. İltihap olan bölgede şişlik, kızarma ve yanma hissi oluşmaktadır. Vücudunuzun hemen hemen her yerinde iltihaplanma meydana gelebilir. Kimi zaman tırnak diplerinde kimi zaman da kulak içinde bile görülebilir. Bu yazımızı da iltihaptan çok kolay etkilenen boğaz üzerine hazırladık. Boğaz iltihabı üzerine merak ettiğiniz ne varsa, hepsi bu yazımızı okuduktan sonra son bulacak.Tıbbi açıdan inceleme yapıldığında boğaz olarak bir organ yoktur. Bu nedenle boğaz iltihabı olarak bilinen rahatsızlık, boğaz bölgesindeki organların enfeksiyon kapması olarak bilinir. Üst solunum yollarının enfeksiyon kapması ile beraber, halk arasında ‘boğaz iltihabı’ olarak isimlendirilen stresli bir hastalık oluşur. Hatta bu hastalığın tıp alanındaki adı ‘farenjit’ olmaktadır. Hemen hemen her insanın yaşadığı bu durum, dışarıdan gelen bir mikrobun bademcik veya üst solunum yoluna yayılmasıdır.
Kaynak

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Bademcikler ağız boşluğu içinde yer alan dil kökünün hem sol hem sağ tarafında bulunan ve bağışıklık sisteminin birincil parçalarından biri olarak sayılan organlardır. Vücuda ağız yoluyla giren mikropların ilk karşılaştığı ve toplandığı yer olan bademcikler, vücut için savunma malzemeleri üretir. Özellikle enfeksiyona bağlı olarak çok fazla büyüyen bademciklerin tıbbi ismi tonsil olarak adlandırılır. Burun etinin tıp dilindeki ismi ise ‘adenoid’tir. Lenf dokusunun bir parçası olan bademcikler ve burun eti kişiyi enfeksiyonlara karşı korur. Boğaz iltihabı ise tıbbi olarak akut tonsillofarenjit olarak adlandırılmaktadır. Genizden gırtlağa kadar olan bölgenin çeşitli etkenler tarafınfan iltihabi reaksiyona maruz kalması olarak özetlenebilir. Bu bölge bademcikleri ve yutak bölgesini içermektedir.Yatak istirahati: Hastanın istirahat etmesi bağışıklık sistemini güçlendirir. İyileşmeyi hızlandırır. Kişi hem iyileşme sürecini hızlandırmak hem de hastalığını çevresine bulaştırmamak için mutlaka evinde istirahat etmelidir.
Tuzlu su ile gargara: 8 çay kaşığı ılık suya 1 çay kaşığı sofra tuzu karıştırılarak hazırlanan çözelti ile gargara yapmak, boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir.
Pastil kullanmak: 4 yaşından büyük çocuklar boğaz ağrısını hafifletmek için pastil verilebilir. Ancak doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç ya da takviye edici gıda kullanmamanızı öneriyoruz.
Yeterli sıvı alımı: Bol sıvı almak, boğazı nemli tutar, kurumasını önler ve böylece ağrıyı hafifletir.Tavuk suyu çorba, ıhlamur, kuşburnu, ekinezya, nane-limon çayları ile boğazınızı yumuşatabilir, bedeninizi destekleyebilirsiniz.
Sıcak ve soğuk yiyecek ve içecek tüketimi: Et suyu, kafeinsiz çay veya ballı ılık su gibi ılık sıvılar boğaz ağrınızı yatıştırmanıza yardımcı olabilir. Çok sıcak ya da çok soğuk sıvı ve gıdalar tüketmemeye özen göstermelisiniz.
Havayı nemlendirmek: Boğazı daha fazla tahriş edebilecek kuru havanın önüne geçmek için soğuk buhar makinesi kullanılabilir ya da kalorifere nemli havlu asılabilir. Bunun yanında kişinin içinde bulunduğu mekan gün içinde sık sık havalandırılmalıdır.
Tahriş edici maddelerden kaçınmak: Ev sigara dumanı ya da temizlik ürünleri gibi boğazı tahriş edebilecek maddelerden uzak tutulmalıdır.

Kaynak

BOĞAZ İLTİHABINA NE İYİ GELİR?

Kaynak

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Yutkunamama, boğazda şişlik hissi, kızarıklık, ağrı, acı ve yanma gibi semptomlara yol açan şiddetli boğaz ağrıları, pek çok farklı etkenden ya da hastalıktan dolayı oluşabilir. Her yaştan bireyde görülebilen bu yakınmanın en sık rastlanan nedeni viral ya da bakteriyel enfeksiyonlardır. Soğuk algınlığı, grip ve infeksiyöz mononükleoz (öpücük hastalığı) gibi virüs kaynaklı enfeksiyonların yanı sırastreptokok ya da hemofilus gibi bakteri türlerine bağlı olarak oluşan enfeksiyonlar şiddetli boğaz ağrısı, bademcik şişmesi ve öksürük gibi belirtilere yol açar. Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında bu bulgulara ek olarak sinüs bölgesinde ağrı, burun tıkanıklığı, boğazda kuruluk, hırıltı ve sesin derinden gelmesi gibi semptomlar da görülebilir.Antibakteriyel özelliği olduğu düşünülen elma sirkesi, asidik yapısı sayesinde boğazdaki mukusun parçalanmasını sağlar ve böylece bakterilerin yayılmasını önler. Bir su bardağı suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmesiyle elde edilen karışımla iki saatte bir yapılan gargara, boğaz ağrılarının hafifletilmesinde etkilidir. Reflüye bağlı olan durumlarda kullanılmamalıdır.
Kaynak

Boğaz Ağrısı İçin Doğal Tedavi

Meyan kökü, Avrupa’ya ve Güney Asya’ya özgü bitkilerdir. Geleneksel tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Meyan kökü, boğaz ağrısı azaltmaya yardımcı özelliklere sahiptir. Boğaz ve gırtlak çevresindeki büyük ameliyatlardan sonra meyan kökü kullanıldığında ağrının % 50 azaldığı görülmüştür. Ayrıca meyan kökünü su gibi içecek veya gargara yapmak için kendiniz de yapabilirsiniz. Meyan kökünü sıcak suda beş dakika bekletin, sonra süzdürüp için. Meyan kökü gargara ya da çay gibi tüketildiğinde boğaza boğazını yumuşatmaya yardımcı olabilir.Yöntem: Zencefil kökünü soyun ve rendeleyin küçük bir kaba koyun. Büyük bir tencerede su kaynatın. Altını kapattıktan sonra 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefiyi koyun ve kapağını kapatın. 10 dakika kadar bekletin. Tatlandırıcı ve limon suyu ilave edin, sonra karıştırarak karıştırın. Bu çay, gerektiğinde tekrar ısıtılır veya soğuk servis edilebilir.
Kaynak

Boğaz Enfeksiyonu Neden Olur, Nasıl Geçer? Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.Bunun dışında boğazların ağrıması ve kuruması da benzer şekilde boğaz enfeksiyonunda görülebilir. Boğaz enfeksiyonu tek başına görülebileceği gibi gribal enfeksiyonlarla beraber de görülebilmektedir. Boğaz enfeksiyonu sorunu yaşamamış olan kişi neredeyse yok gibidir. Herkesin yaşadığı bir sorun olup eğer tedbir alınmazsa kronik hale gelebilir. Özellikle çocuklarda kronik boğaz enfeksiyonu yaygın bir hastalıktır. Bazı kişilerde hastalık hızlı ve çok fazla uğraşmadan kendiliğinden iyileşirken bazı kişilerde uzun sürebilir. Böyle durumlarda ihmal etmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir. Bademciği olmayan kişilerde boğaz enfeksiyonu farenjitle beraber daha fazla görülmektedir.
Kaynak

Boğaz Ağrısına İyi Gelecek Doğal Ve Ev Yapımı Öneriler

Elma sirkesi antibakteriyel özelliği ile öne çıkan bir ürün. Enfeksiyonlarla mücadele edebilen elma sirkesi, ayrıca asidik bir yapıya da sahip. Böylece boğazda ağrıya sebep olan mukusun parçalanmasına etki edebiliyor. Bakterilerin yayılmasını da engelliyor. Yutkunurken boğaz ağrısı çekiyorsan iki yemek kaşığı elma sirkesini azıcık su ile seyreltip ve gargara yapabilirsin. Güneşlenirken sağlığını da korumak istiyorsan seni böyle alalım. Güneşlenme saatleri ve güneşin zararlı etkilerine dair tüm merak ettiklerin bu yazıda!
Kaynak

Prof. Dr. Emin Ünüvar

Merhaba, internetsitem üzerinden tecrübelerimi sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağım.Boğaz ağrısı çoğu kez boğaz bölgesindeki halkın ‘bademcik’ dediği tonsiller dokunu ve farinks bölgesinin akut iltihaplanmasına bağlıdır. Etkenler çoğu kez virüsler iken, %15-30 oranında yine halkımızın ‘beta mikrobu’ diye bildiği A grubu beta-hemolitik streptokok bakterisinin neden olduğu boğaz enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Eğer bu bakteriyel etken neden ise hastalık geçtikten sonra %1-3 oranında olmak üzere akut eklem romatizmasının gelişmesine neden olabilir. Boğaz enfeksiyonlarında beta etkeni akut eklem romatizmasına neden olabilir, bazı vakalarda böbrekleri de tutabilir, nefrit yapabilir.
Kaynak

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Yapılacak Gargara, Sarımsak Gibi Bitkisel Çözümler Neler?

Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında boğaz bölgesinde iltihaplanmalar görülmekte ve enfeksiyon belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerden bazıları, bademciklerin şişmesi, yorgunluk ve halsizlik hissetme, boğaz ağrısı olarak görülmektedir. Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen bazı uygulamalar sayesinde bu rahatsızlığa etkili çözümler bulunabilmektedir.Boğaz enfeksiyonu şikayeti olan kişiler, kendileri için sıcak havlu hazırlayabilirler. Buhar ile sıcak hale getirilen havlu, boğaz bölgesine 3-4 dakika kadar tutulabilmektedir. Bu uygulamanın iyileşme sürecini olumlu yönde etkilediği belirtilmektedir. Odaların yaz-kış havalandırılması da önemlidir. Oda nemlendiricileri de boğaz enfeksiyonlarında olumlu yönde etkili olan ürünler arasındadır.
Kaynak

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrısına bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu durumlarda, doktorunuz antibiyotik reçete edecektir. İlaç kullanımı sırasında semptomlarda düzelme olsa bile antibiyotik tedavisinin tamamlanması gerekir. Zira ilacı doktorun belirttiği şekilde kullanmamak enfeksiyonun kötüleşmesine veya vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olabilir.

Sağlık kütüphanesi içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili tüm sorularınız, endişeleriniz, teşhis veya tedavi için mutlaka doktorunuza veya sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kaynak

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir: 9 Doğal Yöntem

Kaynak

Bademcik enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

Tekrarlayan bademcik enfeksiyonu nedir?Kronik bademcik iltihabı nedir?
Kaynak

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer?

– Boğaz ağrısı ve yutkunma sırasında ağrı – Baş ağrısı ve kulak ağrısı – Ateş – Öksürme – Bademciklerin kızarıklığı – Bademcikler üzerinde beyaz veya sarı bir kaplama – Boğazdaki kabarcıklar veya ülserler – İştah kaybı – Boyun veya çene bölgesinde şişmiş bezler – Ağız kokusuTuzlu su boğaz ağrısı için hızlı en temel ve güçlü ev ilaçlarından birisidir. Ağzındaki salin solüsyonunu söndürmek, toksinlerin ağız boşluğundan çıkarılmasına ve aynı zamanda bölgenin dezenfekte edilmesine yardımcı olmak için tuzlu su oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca bademciklerdeki şişmeyi de azaltmaya yardımcı olur. Boğazınızın ph’ı iltihap nedeniyle bozulmuştur. Bu durumda tuzlu su boğaz ph’ını eski haline getirmeye yardımcı olacaktır.
Kaynak

Boğaz Ağrısı Nedenleri, Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

Kaynak

Boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir? Boğaz iltihabı için şifalı bitkiler nelerdir, boğaz enfeksiyonu kaç gün sürer?

Boğaz enfeksiyonu olarak da bilinen boğaz iltihabı virüslere, bakterilere, alerjilere hatta mantarlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nedenlerinin erken belirlenmesi, tedavi sürecinizi hızlandırarak daha erken düzelmenizi sağlar. Boğaz ağrısı, boğaz şişmesi veya faranjit olarak ta ortaya çıkan bu hastalık; yutak, boğaz veya bademcik bölgesinde görülen rahatsızlıklarına denir.
Boğazda şişlik
Lenf düğümlerinde şişlik.(Boğazın kulak memesine yakın bölgesinde sert misketimsi doku olarak anlayabilirsiniz)
Yutma zorluğu
Burun akıntısı
Ateş düşüklüğü
Sinirli ve huysuz olması
Sık ağlama
Hapşırma
Bazı durumlarda isilikte eşlik eder
Kaynak

Başkent Üniversitesi Alanya Uygulama ve Araştırma Merkezi

Bademcikler, her bir tarafta birer adet olmak üzere, boğazın arka kısmında kenarlarda bulunan, görüntüsü bademi andıran, oval şekilli dokulardır. Boğazda ve genizde, vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olarak, mikroplara karşı bir bariyer ve savunma işlevi gören dokular bulunur. Bademcikler de, bu dokulardan biridir ve boyutları kişiden kişiye değişir. Bazı insanlarda neredeyse gözle görülemeyecek kadar küçükken, bazı insanlarda birbirine değecek kadar büyük olabilirler. Ergenlik döneminden sonra bademciklerin boyutları genellikle giderek küçülür. Temel işlevleri mikroplara karşı savaşmak olan bademcikler, mikroplardan etkilenerek iltihaplanabilir, kendileri hastalık sebebi olabilirler.Bademcik iltihabı tanısını koymak için genellikle muayene yeterlidir. Muayene bulguları, bademcik iltihabının sebebi ve hastalığın derecesi hakkında fikir verir. Bademcik iltihabında, bademcikler normalde olduklarından daha şiş ve kızarık görünür. Bademciklerin üzeri genellikle beyaz-sarı renkli iltihapla örtülüdür. Boğazda ve yumuşak damakta toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı kanama odakları, boyunda lenf bezi kaynaklı şişlikler saptanabilir. Bununla birlikte, bazen sadece muayene ile bademcik iltihabının bakteri veya virüs kaynaklı olup olmadığı belli olmayabilir. Enfeksiyonun derecesini ve niteliğini anlamak ve bakteri kaynaklı enfeksiyon olup olmadığını değerlendirmek için bazı durumlarda kan testleri yapılması ve/veya boğaz kültürü alınması gerekebilir. Bazı merkezlerde kültüre göre daha hızlı sonuç veren bir boğaz sürüntüsü testi (hızlı antijen belirleme testi, rapid strep test) de uygulanabilmektedir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.