Kasım 28, 2022

Burun akıntısı nasıl geçer? Burun akıntısına ne iyi gelir?

Burun akıntısı, aşırı burun boşalmasıdır. Akışkan, berrak bir sıvı, daha yoğun bir mukus veya bunların arasında bir kıvama sahip olabilir. Akıntı burun deliklerinden dışarıya ya da boğazın arkasından aşağıya geniz akıntısı şeklinde veya her iki şekilde olabilir. Bazen burun akıntısına burun tıkanıklığı da eşlik edebilir.Burun akıntısı, burun dokularını tahriş eden ya da buradaki iltihabi süreci uyaran herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Soğuk algınlığı, grip, alerjiler ve çeşitli tahriş edici maddeler burun akıntısına neden olabilir. Burun akıntısının daha az yaygın nedenleri arasında polipler, yabancı cisim, tümör veya migren benzeri baş ağrıları olabilir. Burun akıntısının nedenleri arasında şunlar vardır:
Kaynak

Burun akıntısı nasıl geçer? (Burun akıntısına ne iyi gelir?)

BURUN AKINTISI NEDEN OLUR?Burun akıntısı, burun dokularını tahriş eden ya da buradaki iltihabi süreci uyaran herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Soğuk algınlığı, grip, alerjiler ve çeşitli tahriş edici maddeler, burun akıntısına neden olabilir.
Kaynak

Burun Akıntısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 7 Çözüm

Şüphesiz her insanın yaşadığı bir durumdur burun akıntısı. Güneşe çıktığında burnu akanlar, enfeksiyon günlerinde yanından kutu kutu peçete ayırmayanlar, ah bir de duygusallıktan burnu akanlar için faydalı bir yazı hazırladık. Bu yazımızda burun akıntısına çözüm bulacaksınız.Burun akıntısı durdurmak için neler gereklidir tek tek listeledik. Çevresel ve biyolojik faktörlerden dolayı yaşanan burun akıntısı kesin çözüm önerileri burada. Yazımızı okuduğunuzda gerçekten rahat bir nefes alabilirsiniz. Burun akıntısı kesmek için ne yapmalıyım diyenleri buraya alalım. İşte en doğal yöntemlerle burun akıntısını durduracağınız bilgiler!
Kaynak

Burun Akıntısı Neden Olur ve Nasıl Geçer? Burun Akıntısına Ne iyi Gelir?

Eğer sadece burun akıntınız varsa, kısa sürede geçmesi mümkündür ama bununla birlikte ara ara burun tıkanıklığı da yaşıyorsanız bir doktora gitmeniz gerekebilir. Şimdi sizlerle burun akıntısı neden olur ve nasıl geçer? Burun akıntısına ne iyi gelir? Gibi önemli soruların cevaplarını paylaşacağız.Burun Akıntısı Nedir?
Kaynak

Burun akıntısı nasıl geçer? Burun akıntısı COVID

Burun akıntısı, mukusun burundan damlaması veya akması olarak tanımlanmaktadır. Burun pasajlarının ve sinüslerin astarlarının tıkınması ve iltihaplanması nedeniyle gerçekleşen burun akıntısı, genellikle enfeksiyonlardan veya burundaki yabancı partiküllerin varlığından kaynaklanır. Çoğunlukla kendiliğinden düzelebilen burun akıntısı daha ciddi sağlık sorunlarının da göstergesi olabilmektedir. Bu nedenle burun akıntısı şikayetleri hafife alınmamalı ve mutlaka Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.Burun dokularını tahriş eden veya alevlendiren herhangi bir şey burun akıntısına neden olabilir. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlar, alerjiler ve çeşitli tahriş edici maddeler burun akıntısı şikayetine yol açabilir. Bunlarla birlikte daha nadir olarak polipler, tümör veya migren benzeri baş ağrıları da burun akıntısına neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerde belirgin bir neden olmaksızın kronik olarak burun akıntısı şikayeti ortaya çıkabilmektedir.
Kaynak

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir? Yetişkin, Çocuk Ve Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur, En Çabuk Nasıl Geçer?

Burun akıntısı, burun dokularını tahriş eden veya iltihabi süreci uyaran herhangi bir sebebe bağlı gelişebilir. Grip ve soğuk algınlığı gibi sebeplerle ortaya çıkan burun akıntısı; akışkan berrak bir mukus sıvısıdır. Aşırı burun boşalması olarak da tanımlanır. Burun akıntısına iyi gelebilecek yöntemlerden birisi de bulunduğu ortamın nemliliğine bağlı olabilir. Bu gibi durumlarda nemlendirmek için birkaç adet uygulama vardır.Soğuk algınlığının en rahatsız edici yönlerinden olan burun akıntısına evde yapılabilecek çözümlerden bazıları şunlardır:
Kaynak

Burun Akıntısı Neden Olur? Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun akıntısı, burun içi mukus salgısının üretiminde veya salınmasında artış meydana gelmesidir. Dış ortam sıcaklıklarının düşmesi, nezle, grip ve alerji, burun akıntısı ile sonuçlanabilecek durumlar arasında yer alır. Bu durumun giderilmesinde sıvı alımının artırılması ve istirahat edilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda çeşitli uygulamalar ile bu şikayetin hafifletilmesini sağlamak da mümkün olabilir.
Kaynak

Burun Akıntısı Nasıl Geçer: Burun Akıntısına İyi Gelen 7 Doğal Malzeme

Havalar soğuyunca cebinde mendil olmadan gezemeyenler, burun akıntısından cildi tahriş olanlar, kış aylarını sürekli bu dertle geçirenlere derman olacak bir yazı hazırladık sizlere. Çünkü burun akıntısı herkesin başına gelen ve çoğunlukla mevsimsel bir sağlık sorunu olsa da gündelik hayatımızı olumsuz olarak etkileyen, tedavi olmadığında öksürük, ateş gibi daha ciddi kış hastalıklarına dönüşebilen bir hastalık.Burun akıntısı söz konusu olduğunda çareyi eczane raflarında arıyorsanız ama yine de aradığınız çözümü bulamıyor, “Burun akıntısı nasıl geçer?”, “Burun akıntısına ne iyi gelir?” diye merak ediyorsanız belki de doğal malzemelerden yardım almanızın vakti gelmiştir.
Kaynak

Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Burun Akıntısı Covid Belirtisi Mi?

Pek çok kişide yaygın bir şekilde görülebilen burun akıntısı, bir nevi burnun boşalma durumudur. Burun akıntısının kıvamı berrak ya yoğun bir mukus kıvamında olabilir. Akıntı burun deliklerinden dışarı çıkabileceği gibi, boğazın arkasından geniz yoluyla da ilerleyebilir. Burun akıntısı burun tıkanıklığı ile beraber de görülebilir.Bazı kişilerde, belli herhangi bir sebep olmaksızın sürekli olarak burun akıntısı şikayeti vardır. Bu duruma alerjik olmayan rinit denir. Belirtileri alerji gibi olsa da sebebi bağışıklık sistemi değildir. Sebepleri arasında stres, gebelik, tansiyon ilaçları, uzun süreli burun akıntısı damlası kullanımı, fazla fiziksel aktivite, cinsel ilişki ve sigara dumanı olarak sayılabilir. Bazı kokular ve ilaçlar da tetikleyici olabilir.
Kaynak

Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Evde Doğal Çözümler

Burun akıntısı hemen herkesin başına gelebilen rahatsız edici bir durumdur. Burun, her gün mukus üretir ancak çoğu zaman fark edilmez. Bazen burun pasajında oluşan iltihaplanma ve tahriş, mukus üretiminin artmasına yol açar. Bu durum ise kendini aşırı burun akıntısı olarak gösterir. Burun akıntısının tedavisine geçmeden önce, bu akıntının nedenlerini bulmak ve ortadan kaldırmak daha uzun süreli bir çözüm olacaktır.Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı birlikte görülüyorsa, bu süreçte bol bol sıvı tüketmek oldukça önemlidir. Sıvı tüketmek, mukusların atılmasını kolaylaştırır. Aksi halde mukus koyu ve yapışkan bir kıvama gelir ve bu durumda atılması zorlaşır. Akıntının ardından burun tıkanıklığı görülebilir. Böylece durumlarda bol bol su için, kahve, çay ve limon suyu gibi içeceklerden uzak durun.
Kaynak

Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Yaz – kış en can sıkıntısı yaratan durumlardan biri burun akıntısı. Günlük hayatı iyiden iyiye etkileyebildiği gibi moral ve motivasyona olumsuz yansıyabiliyor. Çeşit çeşit nedeni olabilen burun akıntısını geçirmenin belli başlı püf noktaları da yok değil. Hadi sen de bu âni fiziksel sorun ile kolayca başa çıkmak için öğrenmeye başla! Burun akıntısı nasıl olur öğrenirsen, belki buna karşı üreteceğin çözümler de değişkenlik gösterebilir. Tabii ki soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik reaksiyonlar, çeşitli tahriş edici maddeler burun akıntısına neden olabiliyor. Bunlar daha yaygın nedenler olmakla birlikte migren, yabancı cisim, polipler gibi o kadar yaygın olmayan sebepler de var. Burun akıntısı nedeni bunlardan biri olabilir. Akabinde ise akışkan bir sıvı ya da daha yoğun bir mukus kıvamında kendini gösterebilir. Bazı durumlarda burun akıntısı ile eşzamanlı olarak burun tıkanıklığı ve hapşırma da yaşanabiliyor. Yaygın ve yaygın olmayan sebepler olarak şunları sıralayabiliriz:
Kaynak

Çocuklarda Geniz Akıntısı

Çocuklarda meydana gelen geriye doğru burun akıntısı ya da yaygın kullanılan adıyla geniz akıntısı beraberinde öksürük ve boğazda kaşıntı gibi problemleri meydana getiren, yaygın görülen bir hastalıktır. Bu problemlere sebep olan geniz akıntısının ortaya çıkmasında en önemli sebep, mukus akıntısı oluşmasıdır.Mukus, insan vücudunda, boğaz, geniz, burun, ağız gibi bölgelerin nemli kalması amacıyla üretilmektedir. Aynı zamanda zararlı birtakım oluşumların, vücut içerisinde yer edinmesini ve yayılmasını engellemek görevine sahip olan mukus, insan vücudunun hem savunması hem de dengesi açısından kritik bir yere sahiptir. Vücudun savunma ve dengeyi sağlamak amacıyla ürettiği bu sıvının fazla miktarda olması beraberinde geniz akıntısını getirmektedir.
Kaynak

Burun Akıntısı Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Genellikle soğuk algınlığından kaynaklandığı düşünülerek geçiştirilen burun akıntısının rengi, kokusu, süresi veya tek taraflı olması farklı hastalıkları işaret edebiliyor. Burun akıntısının 10 günden fazla sürdüğü durumlarda zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulması gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Yalçın Varnalı, geçmeyen burun akıntısı ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.Burun ve sinüslerin içini döşeyen mukozada bulunan salgı bezleri günde 1-1,5 litre civarında salgı üretmektedir. Burun mukozası; yüzeyinde ancak mikroskopla görülebilen ve siliya adı verilen hareketli minik tüyler sayesinde solunan havayı ısıtarak nemlendirmektedir. Bakteri, virüs ve tozları filtre ederek alt solunum yollarına inmelerini engelleyen burun mukozası vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasına katkıda bulunmaktadır.   
Kaynak

Burun akıntısı nasıl geçer? Burun akıntısına ne iyi gelir?

Burun akıntısı, burun dokularını tahriş eden ya da buradaki iltihabi süreci uyaran herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Soğuk algınlığı, grip, alerjiler ve çeşitli tahriş edici maddeler, burun akıntısına neden olabilir. Burun akıntısının daha az yaygın nedenleri arasında polipler, yabancı cisim, tümör veya migren benzeri baş ağrıları olabilir.Burun akıntısının nedeninin bakteriyel veya viral bir enfeksiyon olduğu durumlarda, bir doktora görünmek gerekmektedir. Zira evde yapılabilecek uygulamalar ve reçetesiz satılan ilaçlar, burun akıntısına neden olan virüs veya bakterilerle doğrudan savaşmaz yalnızca semptomları hafifletebilir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.