Kasım 28, 2022

Burun akıntısı nasıl geçer? Burun akıntısına ne iyi gelir?

Burun akıntısı, aşırı burun boşalmasıdır. Akışkan, berrak bir sıvı, daha yoğun bir mukus veya bunların arasında bir kıvama sahip olabilir. Akıntı burun deliklerinden dışarıya ya da boğazın arkasından aşağıya geniz akıntısı şeklinde veya her iki şekilde olabilir. Bazen burun akıntısına burun tıkanıklığı da eşlik edebilir.Burun akıntısı, burun dokularını tahriş eden ya da buradaki iltihabi süreci uyaran herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Soğuk algınlığı, grip, alerjiler ve çeşitli tahriş edici maddeler burun akıntısına neden olabilir. Burun akıntısının daha az yaygın nedenleri arasında polipler, yabancı cisim, tümör veya migren benzeri baş ağrıları olabilir. Burun akıntısının nedenleri arasında şunlar vardır:
Kaynak

Burun Akıntısı Neden Olur? Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun akıntısı, burun içi mukus salgısının üretiminde veya salınmasında artış meydana gelmesidir. Dış ortam sıcaklıklarının düşmesi, nezle, grip ve alerji, burun akıntısı ile sonuçlanabilecek durumlar arasında yer alır. Bu durumun giderilmesinde sıvı alımının artırılması ve istirahat edilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda çeşitli uygulamalar ile bu şikayetin hafifletilmesini sağlamak da mümkün olabilir.
Kaynak

Burun akıntısı nasıl geçer? Burun akıntısı COVID

Burun akıntısı, mukusun burundan damlaması veya akması olarak tanımlanmaktadır. Burun pasajlarının ve sinüslerin astarlarının tıkınması ve iltihaplanması nedeniyle gerçekleşen burun akıntısı, genellikle enfeksiyonlardan veya burundaki yabancı partiküllerin varlığından kaynaklanır. Çoğunlukla kendiliğinden düzelebilen burun akıntısı daha ciddi sağlık sorunlarının da göstergesi olabilmektedir. Bu nedenle burun akıntısı şikayetleri hafife alınmamalı ve mutlaka Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.Burun dokularını tahriş eden veya alevlendiren herhangi bir şey burun akıntısına neden olabilir. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlar, alerjiler ve çeşitli tahriş edici maddeler burun akıntısı şikayetine yol açabilir. Bunlarla birlikte daha nadir olarak polipler, tümör veya migren benzeri baş ağrıları da burun akıntısına neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerde belirgin bir neden olmaksızın kronik olarak burun akıntısı şikayeti ortaya çıkabilmektedir.
Kaynak

Burun Akıntısı Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Genellikle soğuk algınlığından kaynaklandığı düşünülerek geçiştirilen burun akıntısının rengi, kokusu, süresi veya tek taraflı olması farklı hastalıkları işaret edebiliyor. Burun akıntısının 10 günden fazla sürdüğü durumlarda zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulması gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Yalçın Varnalı, geçmeyen burun akıntısı ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.Burun ve sinüslerin içini döşeyen mukozada bulunan salgı bezleri günde 1-1,5 litre civarında salgı üretmektedir. Burun mukozası; yüzeyinde ancak mikroskopla görülebilen ve siliya adı verilen hareketli minik tüyler sayesinde solunan havayı ısıtarak nemlendirmektedir. Bakteri, virüs ve tozları filtre ederek alt solunum yollarına inmelerini engelleyen burun mukozası vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasına katkıda bulunmaktadır.   
Kaynak

Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Burun Akıntısı Covid Belirtisi Mi?

Pek çok kişide yaygın bir şekilde görülebilen burun akıntısı, bir nevi burnun boşalma durumudur. Burun akıntısının kıvamı berrak ya yoğun bir mukus kıvamında olabilir. Akıntı burun deliklerinden dışarı çıkabileceği gibi, boğazın arkasından geniz yoluyla da ilerleyebilir. Burun akıntısı burun tıkanıklığı ile beraber de görülebilir.Bazı kişilerde, belli herhangi bir sebep olmaksızın sürekli olarak burun akıntısı şikayeti vardır. Bu duruma alerjik olmayan rinit denir. Belirtileri alerji gibi olsa da sebebi bağışıklık sistemi değildir. Sebepleri arasında stres, gebelik, tansiyon ilaçları, uzun süreli burun akıntısı damlası kullanımı, fazla fiziksel aktivite, cinsel ilişki ve sigara dumanı olarak sayılabilir. Bazı kokular ve ilaçlar da tetikleyici olabilir.
Kaynak

Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi

Burnun iç yüzeyini döşeyen mukozanın allerjik nedenlere bağlı olarak iltihaplanmasıdır. Yani burada hastalığa neden olan bir mikrop bulunmamaktadır. Başlıca belirtileri: su gibi burun akıntısı, burun tıkanıklığı, arka arkaya hapşırma, boğazda kaşınma hissi, geniz akıntısı ve öksürüktür. Bu belirtilere bazen gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve yaşarma eşlik eder.Allerjik rinit tanısı hastalığın belirtileri, muayene bulguları, deri testleri ve kanda ölçülen antikor seviyeleri ile koyulur. Burunda tanımlanan belirtilerin 2 saatten uzun sürmesi tanıda önemlidir. Fiziksel muayenede burnun iç yüzeyini döşeyen mukoza ödemli ve soluktur. Bazı hastalarda polip gözlenir. Bu hastalar ayrıca kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Deri testi yapılarak hastanın duyarlı olduğu allejenler tespit edilir. Ancak deri hassasiyeti olan veya bazı ilaçları kullanan hastalarda deri testleri ile doğru sonuç alınamaz. Bu durumda kanda yapılan ve allerji seviyesini gösteren testlere başvurulur.
Kaynak

Burun akıntısı

Burun ve sinüslerin içini döşeyen mukozada bulunan salgı bezleri günde 1-1,5 litre civarında salgı üretmektedir. Burun mukozası; yüzeyinde ancak mikroskopla görülebilen ve siliya adı verilen hareketli minik tüyler sayesinde solunan havayı ısıtarak nemlendirmektedir. Bakteri, virüs ve tozları filtre ederek alt solunum yollarına inmelerini engelleyen burun mukozası vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasına katkıda bulunmaktadır. Burun akıntınız duymanızı engelleyebilir
Kaynak

Geçmeyen Burun Akıntısının Nedeni Grip Değil Alerji Olabilir

Burun Akıntısı Alerji Belirtisi Midir?Alerjilerin pek çok belirtiler vardır. Bunlar arasında en sık karşılaşılan belirtilerden biri de burun akıntısıdır. Burunla ilgili semptomların büyük bir kısmı genellikle alerji ile ilişkilidir. Saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit, burundaki alerjik reaksiyonları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Alerjik rinit belirtileri arasında burun akıntısı, tıkanıklık, hapşırma ve burunda, gözlerde ve ağzınızın çatısında kaşıntı sayılabilir.
Kaynak

Allerjik Rinit (Saman Nezlesi)

Genetik ve çevresel etmenler sonucunda gelişen ve aşırı duyarlılık reaksiyonu şeklinde ortaya çıkan saman nezlesinde su gibi burun akıntısı, burun kaşıntısı, sık sık hapşırma, burun tıkanıklığı, göz yaşarması koku alma bozukluğu ile seyreden ve hastaların yaşam kalitesini ciddi olarak düşüren bir hastalıktır. Modern şehirlerde yaşayanlarda kırsala göre daha sık rastlanmaktadır.Öncelikle ayrıntılı KBB muayenesi şarttır. Allerjik rinit tanısında en önemli aşama hastanın şikâyetlerinin iyi anlaşılmasıdır. Bundan sonra burun içinin endoskopik olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Cillten ve kandan yapılabilen allerii testleri, allerjik rinit tanısında önemli bir yer tutmaktadır.
Kaynak

Burun Akintisi Ve Hapşirma

Burun akıntısı bebeğin burun deliklerinden mukusun akması olarak tanımlanabilir.
Bağışıklık sisteminin olgunlaşmaması bebeği hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirir.
Bazı bebeklerin sürekli burun akıntısı varmış gibi görünebilir. Bu oldukça normaldir ve bebeğin arka arkaya soğuk algınlığı
virüsü kapmış olmasının sonucu olabilir.
Hapşırma ise havada uçuşan maddeleri, solunum yolu ve genizdeki tıkanıklığı temizlemek için kullanılan
doğal bir reflekstir. Bebeklerde sıkça görülür ve endişe veren bir durum değildir.
Burun akıntısı ve hapşırma İSPA olan bebeklerde sık görülen bir belirtidir.
İSPA olan bebeklere genellikle birden fazla belirti görülür ve bu belirtiler değişkenlik gösterebilir.
Bebeğinizde burun akıntısı ve hapşırma olduğunu düşünüyorsanız İSPA olabilir.
Kaynak

Burun ve Geniz Akıntısı – Dr. Suat GÜNSEL Girne Üniversitesi Hastanesi

Burun bölgesinin iç kısmı balgam salgılayan bezleri içeren mukoza dokusundan oluşur. Mukus, su, antikorlar ve proteinlerden oluşmuş burun salgısıdır. Mukus burunu nemli tutar ve havada asılı mikroplar, toz veya partiküllerin akciğerlere ulaşmasını önlemeye yardımcı olur. Burun içindeki bezler tarafından her gün yaklaşık 1 litre kadar mukus salgısı üretilir ve bu salgı burun boşluğundan sinüslere ve geniz boşluğuna doğru ilerler. Geniz boşluğundan da boğaza inerek yutulur ve çoğu kez kişi bu durumun farkında olmaz.Burun mukozası iltihabı burun iltihabı (rinit) olarak adlandırılır. İrritasyonlar, tahriş sonucu aşırı mukus oluşur ve geniz akıntısı yapar. Bu durum, burun akıntıları olarak adlandırılır ve boğazı sık temizleme ihtiyacı, öksürük ve balgama sebep olur.
Kaynak

Burun akıntısı nasıl geçer? (Burun akıntısına ne iyi gelir?)

BURUN AKINTISI NEDEN OLUR?Burun akıntısı, burun dokularını tahriş eden ya da buradaki iltihabi süreci uyaran herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Soğuk algınlığı, grip, alerjiler ve çeşitli tahriş edici maddeler, burun akıntısına neden olabilir.
Kaynak

Burun Akıntısı Diş Çıkarma ile Bağlantılı mı?

Genellikle diş çıkarmanın burun akıntısı, ateş, ağrı, sinirlilik ve uyku sorunları gibi semptomlara neden olabileceğine inanılır.Araştırmacılar, bu semptomlar ve diş çıkarma arasındaki bağlantılar hakkında çeşitli sonuçlara varmışlardır. Birçok uzman diş çıkarmanın tıkanıklığa veya burun akıntısına neden olmadığı konusunda hemfikir olsa da, diş çıkarma ile ilgili stres bebekleri çocukluk çağı hastalıklarına karşı daha duyarlı hale getirebilir.
Kaynak

Pharmactive İlaç A.Ş.

Burunda oluşan mukusun damlayarak ya da akarak dışarı akması durumuna burun akıntısı denir.
Genelde kendiliğinden geçen burun akıntısı ciddiye alınmasa da büyük bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu nedenle bu şikayetler ciddiye alınmalı ve mutlaka Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurulmalıdır.
Kaynak

Burun Akıntısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 7 Çözüm

Şüphesiz her insanın yaşadığı bir durumdur burun akıntısı. Güneşe çıktığında burnu akanlar, enfeksiyon günlerinde yanından kutu kutu peçete ayırmayanlar, ah bir de duygusallıktan burnu akanlar için faydalı bir yazı hazırladık. Bu yazımızda burun akıntısına çözüm bulacaksınız.Burun akıntısı durdurmak için neler gereklidir tek tek listeledik. Çevresel ve biyolojik faktörlerden dolayı yaşanan burun akıntısı kesin çözüm önerileri burada. Yazımızı okuduğunuzda gerçekten rahat bir nefes alabilirsiniz. Burun akıntısı kesmek için ne yapmalıyım diyenleri buraya alalım. İşte en doğal yöntemlerle burun akıntısını durduracağınız bilgiler!
Kaynak

Geçersiz başlık

Çıkış yapmış editörler için sayfalar daha fazla bilgi

Kaynak

burun akıntısı,burun akması,Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?,Burun Akıntısı Nasıl Önlenir?

Hemen herkeste görülen burun akıntısı; grip, nezle veya alerjik rinit gibi nedenlerden dolayı gelişebilir. Çoğunlukla kendiliğinden geçen bir durum olan burun akıntısı bazen ciddi sağlık sorunlarının da göstergesi olabilir. Hayat kalitesini düşüren burun akması tedavinin yanı sıra kişinin yapabileceği bazı önlemlerle de hafifletilebilir. Peki, burun akıntısına ne iyi gelir? Detaylar yazımızda.Nostril olarak da isimlendirilen burun deliklerinden mukus akışı olmasına, burun akıntısı denir. Mukus nazal boşluklarda üretilerek burnu korur ve solunan havayı nemlendirir. Dışarıdan solunan havadaki polen, toz ve bakteri gibi maddeleri tutarak bariyer işlevi üstlenir. Bu sayede havanın akciğerlerde sorun yaratmasını önler. Burun içinde her gün mukus üretimi vardır. Fakat mukus tükürük ile karışarak yutulur bu yüzden kişiler bunun farkında olmaz. Ancak inflomasyon veya enfeksiyon gibi durumlarda üretim artar. Üretilen fazla mukus ise burundan dışarı akarak şikayete sebep olur.
Kaynak

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir? Yetişkin, Çocuk Ve Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur, En Çabuk Nasıl Geçer?

Burun akıntısı, burun dokularını tahriş eden veya iltihabi süreci uyaran herhangi bir sebebe bağlı gelişebilir. Grip ve soğuk algınlığı gibi sebeplerle ortaya çıkan burun akıntısı; akışkan berrak bir mukus sıvısıdır. Aşırı burun boşalması olarak da tanımlanır. Burun akıntısına iyi gelebilecek yöntemlerden birisi de bulunduğu ortamın nemliliğine bağlı olabilir. Bu gibi durumlarda nemlendirmek için birkaç adet uygulama vardır.Soğuk algınlığının en rahatsız edici yönlerinden olan burun akıntısına evde yapılabilecek çözümlerden bazıları şunlardır:
Kaynak

Burun Akıntısı Haberleri

Burun Akıntısı haberleri sayfasında Burun Akıntısı hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1626 Burun Akıntısı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.Burun akıntısı oldukça can sıkıcı olabilir. Hava değişikliği, grip veya diğer dış etkenlerden kaynaklanabilir. Oldukça bulaşıcı olabilir ve yaygın semptomlarından bazıları aşırı hapşırma, öksürme, boğaz ağrısı ve hafif baş ağrılarıdır. Peki, burun akıntısına neler iyi gelir ayrıntıları ile derledik.
Kaynak

Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Yaz – kış en can sıkıntısı yaratan durumlardan biri burun akıntısı. Günlük hayatı iyiden iyiye etkileyebildiği gibi moral ve motivasyona olumsuz yansıyabiliyor. Çeşit çeşit nedeni olabilen burun akıntısını geçirmenin belli başlı püf noktaları da yok değil. Hadi sen de bu âni fiziksel sorun ile kolayca başa çıkmak için öğrenmeye başla! Burun akıntısı nasıl olur öğrenirsen, belki buna karşı üreteceğin çözümler de değişkenlik gösterebilir. Tabii ki soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik reaksiyonlar, çeşitli tahriş edici maddeler burun akıntısına neden olabiliyor. Bunlar daha yaygın nedenler olmakla birlikte migren, yabancı cisim, polipler gibi o kadar yaygın olmayan sebepler de var. Burun akıntısı nedeni bunlardan biri olabilir. Akabinde ise akışkan bir sıvı ya da daha yoğun bir mukus kıvamında kendini gösterebilir. Bazı durumlarda burun akıntısı ile eşzamanlı olarak burun tıkanıklığı ve hapşırma da yaşanabiliyor. Yaygın ve yaygın olmayan sebepler olarak şunları sıralayabiliriz:
Kaynak

Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Evde Doğal Çözümler

Burun akıntısı hemen herkesin başına gelebilen rahatsız edici bir durumdur. Burun, her gün mukus üretir ancak çoğu zaman fark edilmez. Bazen burun pasajında oluşan iltihaplanma ve tahriş, mukus üretiminin artmasına yol açar. Bu durum ise kendini aşırı burun akıntısı olarak gösterir. Burun akıntısının tedavisine geçmeden önce, bu akıntının nedenlerini bulmak ve ortadan kaldırmak daha uzun süreli bir çözüm olacaktır.Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı birlikte görülüyorsa, bu süreçte bol bol sıvı tüketmek oldukça önemlidir. Sıvı tüketmek, mukusların atılmasını kolaylaştırır. Aksi halde mukus koyu ve yapışkan bir kıvama gelir ve bu durumda atılması zorlaşır. Akıntının ardından burun tıkanıklığı görülebilir. Böylece durumlarda bol bol su için, kahve, çay ve limon suyu gibi içeceklerden uzak durun.
Kaynak

Su Gibi Burun Akıntısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Su Gibi Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Böylece kişinin bağışıklık sistemi bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Burun akıntısının çok fazla sebebi olabileceği gibi genellikle nezle, grip, soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Bazen de alerjik reaksiyonlar kişide hapşırmayla beraber su gibi burun akıntısına neden olabilir. Küçük çocuklarda çok fazla görülen su gibi burun akıntısı yetişkinlerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Burun akıntısını geçirebilecek evinizde bile uygulayabileceğiniz kolay yöntemler vardır. Ancak yine de uzun süren burun akıntısında mutlaka uzman bir doktorla görüşmek gerekir.Burun akıntısı su gibi olduğunda çok rahatsız edicidir. Herkes bunun sebebini merak eder. Bazen burunda bir iltihap yüzünden oluşabileceği gibi bazen de alerji yüzünden görülebilir. Hemen her yaş grubunda su gibi burun akıntısı görülebilir. Gribal enfeksiyonlarla beraber de çok fazla görülen su gibi burun akıntısında eğer görülen sümük kanlı vs. değilse korkulacak bir durum yoktur. Genellikle bu şekilde olan burun akıntısı berraktır. Burnun aşırı boşalmasıyla kişi rahatlamaktadır. Ancak yeniden akıntı olunca yine rahatsızlık verici bir durum oluşur. Odanın nemli olması genellikle su gibi burun akıntısına iyi gelen bir yöntemdir. Bu içeriğimizde su gibi burun akıntısı neden olur, nasıl geçer? Su gibi burun akıntısına ne iyi gelir? Konularında ayrıntılı bilgileri sizler için bir araya getirdik. İşte su gibi burun akıntısı ile ilgili merak edilenler…
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.