Kasım 28, 2022

Burun Kanaması (Epistaksis) Tedavisi

​​​​Epistaksis, kanamanın kaynaklandığı bölgeye göre ön kanamalar ve arka kanamalar olmak üzere 2 kategoriye ayrılabilir. Burun kanamalarının çoğunluğunu ön burun kanamaları oluşturur. Bu grup burun kanamaları genellikle nazal septumdaki damar ağlarının birleştiği Kiesselbach pleksus olarak isimlendirilen bir kan damarından kaynaklanır. Nazal septum burun boşluğunun ortasında bulunan ve onu ikiye ayıran duvara verilen addır. Ön burun kanamalarının, evde veya bir sağlık uygulayıcısı tarafından hastanede, kontrol edilmesi genellikle kolaydır.

Arka burun kanamaları, ön burun kanamalarından daha az yaygındır. Bu tür kanamalar yaşlı insanlarda daha sık görülme eğilimi gösterir. Kanama genellikle burun arka bölümündeki bir atar damardan kaynaklanır. Bu kanama türü daha karmaşıktır ve genellikle bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından tedavi edilmeyi ve hastaneye yatırılmayı gerektirir.

Burun kanamalarının gerçek yaygınlığı bilinmemektedir, çünkü vakaların çoğu kendilerini sınırlandırır ve bu nedenle rapor edilmez. Fakat bazen dramatik ve korkutucu olabilir. Bu durumda acil tıbbi yardım ve acil serviste tedavi gereksinimi ortaya çıkabilir.

Tıbbi yardıma ihtiyaç duyulması genellikle kanamanın şiddetli olması ya da tekrarlayan özellik taşıması durumundan kaynaklanır. Tedavinin etkinliği; klinik tablo, tedavi eden doktorun deneyimi ve hastanede yan hizmetlerin bulunup bulunmamasına bağlı olarak değişiklik gösterir. Neyse ki, çoğu zaman ciddi değildir ve evde kolaylıkla kontrol altına alınabilir.
Kaynak

Burun kanamaları (Epistaksis) – Op. Dr. Selma Şeker

Tedavi Seçenekleri Nedir?
Burun kanamalarının kesin çözümü sebebinin ortaya konularak ona yönelik tedavinin yapılması ile olur. Kanamanın durmadığı ön burun kanamalarında sınırlı bir tampon yapılarak veya küçük bir müdahale ile damar pıhtılaştırılarak kanama durdurulabilir. Kanama durmuşsa veya tampon alındıktan sonra çoğu kez yumuşatıcı ve yara iyileştirici krem veya merhemler önerilir. Tekrarlayan burun kanamalarında mutlaka KBB uzmanı ile başvurulmalıdır. Endoskopik muayene yöntemiyle burun içerisindeki kanama yeri belirlenebilir. Böylece kanamaya yol açan damarlar kimyasal ve elektrokoagülasyon gibi yöntemler ile yakılabilir. Kanamaya yol açan sebep kemik kıkırdak eğriliği, polip gibi sebepler ise bunlara yönelik operasyonlar uygulanır. Burun boşluklarında yerleşik bir tümörden şüphelenildiğinde biyopsi alınmalı ve patolojik inceleme sonucuna göre tedavi planlanmalıdır. Yalnız özellikle ergenlik çağındaki erkek çocuklarda görülen bir tür damar tümöründen şüphelenildiği durumlarda aşırı kanamaya yol açacağından dolayı biyopsi alınması uygun değildir. Bu tip hastalar için görüntüleme yöntemlerinden(BT, MR) yardım alınmalıdır.

Burnun arka kısmında kanaması olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, hipertansiyonu olan hastalar ise mutlaka hastaneye yatırılarak yakın izlemde tutulmalı ve gerekli testler yapılarak uygun ilaçlar verilmelidir. Arka burun kanamalarında burun arkasına kadar ulaşıp kanama alanına bası uygulayan özel tamponlar yerleştirilir. Bu işlem ağrılı ve hastanın burundan nefes almasına engel olmakla birlikte yapılması gerekli bir işlemdir. Bu hastalarda kanama kontrolü yapılırken kanama hipertansiyona bağlı ise, tansiyonun düşürülmesine yönelik ilaçların da aynı zamanda verilmesi gereklidir. Kan sulandırıcı kullanan hastalarda ise kan pıhtılaşma testleri yapıldıktan sonra kan sulandırıcı ilaçları uygun branş hekimi( Nöroloji, Kardiyoloji veya Dahiliye uzmanı) ile konsülte edilerek kesilmeli veya uygun başka bir ilaç ile değiştirilmelidir. Hastalar kafalarına göre ilaçlarını kesmemelidir. Tabi bu anlatılanlara rağmen kanaması devam eden hastalar da olmaktadır. Bu çok küçük yüzdeyi oluşturan hastalarda ameliyathanede gerekli müdahaleler yapılarak kanayan damar bağlanmakta veya o damarı tıkayıcı işlemlere gereksinim duyulmaktadır.
Kaynak

Prof. Dr. Kemal Uygur

Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır. Ancak bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici boyuttadır. Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar.Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arka kanama: Burun arkasından olan kanamadır. Kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir. Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipi bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler yada travma geçirmiş kişilerdir. Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır. Bu amaçla vaselin gibi kremler kullanılabilir. Günde üç defa kullanılması önerilir. Ancak gece yatmadan önce sürülmesi yeterlidir.Burun kanaması sık tekrarlıyorsa doktorunuza görünmenin faydası vardır.
Kaynak

Burun Kanamaları

Aşırı zihinsel stres, yüksek tansiyon eşliğinde oluşabilmektedir. Ruhsal stresin zararlı etkileri sadece duygusal sağlık ile sınırlı değildir. Günümüzde Anksiyete, korku, üzüntü gibi hoş olmayan duygular gibi pek çok etki aynı derecede zararlıdır ve fiziksel sağlık bozan etkilere neden olmaktadır. Eğer zihinsel stresi yoğun yaşıyorsanız beynin artan stres düzeyi ile başa çıkmak için vücudun işleyişinde bazı değişiklikler meydana getirecek tepkiler verecektir. Böyle durumlarda gözlenen bir değişikte kan dolaşım artıştır. Sonuç olarak, kan damarları içindeki basınç artar. Bu yüksek kan basıncına neden olur. Çok fazla stres olduğu zaman, stres süresi uzamış ve devam ediyorsa kan basıncı anormal yükselmeye devam eder. Aşırı basıncın zamanla kan damarları içinde artmasıyla, damar basıncı yüksek miktara tahammül edemez düzeye geldiğinde, damarın bir noktadan yırtılması eğilimi de artar. Bu durumda, burun boşluğunun üst kısmında mevcut olan ince damar yapı kan basıncı yükselmesi sebebiyle burun kanaması oluşturur. Burun arkasında da bulunan damarlar burun için kan temin sorumludur. Bu nedenle, bu yırtılma arka kısımda oluşmuşsa şiddetli kanama ile sonuçlanır. Strese bağlı burun kanaması en kötü kısmı hiçbir belirti vermeden başlar olmasıdır.
Kaynak

Sık sık burun kanaması neden olur? Sol burun ve sağ burun kanıyorsa aman dikkat!

Burun kanaması birçok nedenden dolayı görülebilir. Burun, içinde yer alan kılcal damarların fazla olması nedeniyle vücudumuzun diğer uzuvlarından daha hassas bir yapıya sahip olmaktadır. Bundan dolayı birçok hastalık ve rahatsızlığın ilk semptom olarak burun kanaması görülebilir. Genel olarak bakıldığında yüksek tansiyon, şeker ve sıcak havaya maruz kalmak gibi nedenlere görülmektedir. Burunda yer alan kılcal damarların hasar görmesi ve çatlamasından kaynaklı olarak hassaslaşan burun daha da hassaslaşmaktadır. Toplumda burun kanamaları büyük korkuyla karşılanmaktadır. Ancak doktorların ifadelerine göre birkaç küçük tedavi ile önlenmesi mümkün görülmektedir. Çok sık görülen burun kanamalarına karşı doğru tanının konulup tedavinin uygulanması için muhakkak doktora gidilmesi gerekir.
Kaynak

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri, Tedavisi

Çocuklarda burun kanaması, altta yatan koagulopati gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Hafif burun kanamaları dışında çocuklarda arka burun kanadında meydana gelen ciddi kanamalarda meydana gelir. Dolayısıyla yaşanan her kanamanın basit olduğu düşünülmemelidir. Bazıları kontrol edilmesi zor ve ciddi kanamalar olabilirler. Kafa travmaları ile yüz yaralanmaları dışında aslında sıklıkla orta ve ileri yaştakilerde, tansiyon sorunları olanlarda görülürler.
Kaynak

Epistaksis Burun Kanaması İzmir

Her türlü burun spreyinin yanlış kullanımı burun kanamasına neden olabilir. Özellikle kullanılan sprey ucunun burun bölmesine değdirilmesi veya sürekli burun bölmesi inde damarların ağ yaptığı giriş alanına sıkılmasının yarattığı tahriş burun kanaması yapabilir. Bu yüzden burun spreylerinin burun bölmesine doğru sıkılmaması ve sprey uçlarının burun bölmesine temas ettirilmemesi önemlidir. Bunu anlamda zorluk çeken hastalara sağ elle sol burun boşluğuna, sol elle sağ burun boşluğuna sprey kullanımı önerilmelidir.
Kaynak

Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Tek taraflı burun kanamaları ciddiye alınması gereken burun kanamalarıdır. Bu tip kanama genellikle erken ergenlik çağındaki çocuklarda görüldüğünde geniz damarındaki tümörün habercisi olabiliyor. Tek taraflı burun kanaması nedenleri çok daha ciddi nedenler olabiliyor;

Burnun orta kısmındaki kılcal damar çatlamaları
Aspirin ve benzer ilaçların kullanımı
Genetik olarak var olan burun eğriliği
Karaciğer hastalığının olması
Geniz damarlarındaki tümörler
Burun veya sinüs kaynaklı tümörler

Tekrarlayan tek taraflı burun kanamaları ciddiye alınmalıdır. Tekrar eden sol burun kanaması çocuklarda geniz tümörü olduğunun belirtisi olabilir.
Kaynak

Burun kanaması neden olur? Burun kanaması tehlikeli midir?

Alınan tedbirlere rağmen (kanaması olan kişi dik oturtulur, baş hafifçe öne eğik durmalıdır, burnun ön kısmı, her iki yanından yavaşça , tek elin baş ve işaret parmağıyla sıkıştırılır) kanama durmuyor ve 10 dakikadan fazla bir süredir devam ediyorsa,Çok şiddetli bir kanama varsa,Kanama nefes almayı engellemeye başladıysa,Kanama durduktan kısa bir süre sonra tekrar başlıyorsa,Burun kanaması çok sık tekrarlamaya başladıysa,Kan inceltici ilaçlar kullanılıyorsa ya da kan pıhtılaşmasına neden olan bir rahatsızlık varsa,Şiddetli bir darbe sonrası burun kanamaya başladıysa,Burun kanamasına yüksek ateş, kalp çarpıntısı, fenalık geçirme hissi ya da vücutta başka bir kanama gibi diğer anormal belirtiler de eşlik ediyorsa, mutlaka bir doktora veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.
Kaynak

Prof. Dr. Günter Hafız

Çoğu burun kanaması, burun ön bölümünde bulunan kılcal bir damarın çatlaması nedeniyle tek taraflı olur. Kanamaların çoğunluğunu bu tip kanamalar oluşturur. Sıklıkla kuru iklimlerde veya kış aylarında kuru ve sıcak oda havası nedeniyle burun içini kaplayan mukozanın kuruması sonucunda oluşan kabuklanmalar ile olur. Bu tip kanamalar genellikler tek taraflı bazen iki taraflı da olabilir. Bu tip kanamalarda kanamanın kontrolü kolaydır, kendiliğinden bile durabilir. Arka burun kanamaları, sıklıkla orta ve ileri yaşlarda ve özellikle hipertansiyon hastalığı olanlarda görülür ve şiddeti burun ön kanamalarına göre daha fazladır Bunun dışındaki burun kanaması sebepleri; kaşıntıya yol açan alerji, enfeksiyon veya kuruluk durumlarında burnun karıştırılması. Üst solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, sinüzit gibi enfeksiyonlar Kuvvetli burun sümkürme sonucu yaşlı veya genç hastalarda burun damarlarının çatlaması, buruna sıkılan kortizonlu ilaçlar, kokain kullanımı, buruna darbe alınması, burun kırıkları, yüz ve kafatası kırıkları, Burundaki kıkırdak ve kemik eğrilikleri sayılabilir. Burun, burun boşlukları ve genzin iyi ve kötü huylu tümörleri de yoğun burun kanamalarına neden olmaktadır. Bu tür hastalarda burun kanamaları genellikle tek taraflıdır. Kanamalar yanı sıra sürekli tek taraflı kötü kokulu akıntı da görülmektedir.
Kaynak

Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Birçok burun kanaması, ön tarafta bulunan kılcal damarların çatlaması sebebiyle tek taraflı olmaktadır. Burun kanamalarının çoğu bu tür kanamalardan oluşmaktadır. Tek taraflı kanamalar; sağ burun kanaması ve sol burun kanaması şeklinde meydana gelmektedir. Genellikle çok kuru ve soğuk havanın uzun süre solunması ise burun içi mukozada meydana gelen kabuklanmalar neticesinde meydana gelmektedir. Bu bölgede bulunan kanamalar çok ince ve yüzeysel olduklarından şiddetli sümkürme ve burun karıştırma nedeniyle de görülebilmektedir. Tek taraflı burun kanamaları, genel olarak kolay bir şekilde kontrol altına alınır. Çoğu zaman kendiliğinden de durabilmektedir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.