Aralık 8, 2022

Burun kanaması neden olur? Burun kanaması nasıl tedavi edilir?

Burun kanaması, toplumda yaygın olarak görülen bir şikâyettir. Tıpta epistaksis olarak da adlandırılan burun kanaması çoğu zaman kendi kendini sınırlayan bir özelliğe sahiptir. Bazen sık sık tekrarlayan bir yapıda olabilir. Nadiren yaşamı tehdit eden bir durum haline gelebilir. Fakat özellikle küçük çocukların ebeveynleri için önemli kaygılara neden olabilir. Burun kanaması en sık olarak burun mukozasındaki iyi kanlanan ince damarlar yaralandığında meydana gelir. Burun ön kısmında, birkaç kan damarının birleştiği bir nokta vardır. Burun kanamalarının %90’ı burada ortaya çıkar.​​​​Epistaksis, kanamanın kaynaklandığı bölgeye göre ön kanamalar ve arka kanamalar olmak üzere 2 kategoriye ayrılabilir. Burun kanamalarının çoğunluğunu ön burun kanamaları oluşturur. Bu grup burun kanamaları genellikle nazal septumdaki damar ağlarının birleştiği Kiesselbach pleksus olarak isimlendirilen bir kan damarından kaynaklanır. Nazal septum burun boşluğunun ortasında bulunan ve onu ikiye ayıran duvara verilen addır. Ön burun kanamalarının, evde veya bir sağlık uygulayıcısı tarafından hastanede, kontrol edilmesi genellikle kolaydır.

Arka burun kanamaları, ön burun kanamalarından daha az yaygındır. Bu tür kanamalar yaşlı insanlarda daha sık görülme eğilimi gösterir. Kanama genellikle burun arka bölümündeki bir atar damardan kaynaklanır. Bu kanama türü daha karmaşıktır ve genellikle bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından tedavi edilmeyi ve hastaneye yatırılmayı gerektirir.

Burun kanamalarının gerçek yaygınlığı bilinmemektedir, çünkü vakaların çoğu kendilerini sınırlandırır ve bu nedenle rapor edilmez. Fakat bazen dramatik ve korkutucu olabilir. Bu durumda acil tıbbi yardım ve acil serviste tedavi gereksinimi ortaya çıkabilir.

Tıbbi yardıma ihtiyaç duyulması genellikle kanamanın şiddetli olması ya da tekrarlayan özellik taşıması durumundan kaynaklanır. Tedavinin etkinliği; klinik tablo, tedavi eden doktorun deneyimi ve hastanede yan hizmetlerin bulunup bulunmamasına bağlı olarak değişiklik gösterir. Neyse ki, çoğu zaman ciddi değildir ve evde kolaylıkla kontrol altına alınabilir.
Kaynak

Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen burun kanamalarına sıcak havalarda sıkça rastlanıyor. Burun yapısında yer alan kan damarlarının zengin olması sebebiyle bu bölgeye gelen darbeler veya burun karıştırma, sümkürme ya da aksırma esnasında oluşabilecek zedelenmeler sebebiyle kanamalar oluşabiliyor. Ayrıca kullanılan bazı kan inceltici ilaçlar da durdurulması zor olan burun kanamalarına yol açabilir.Normalde burun kanaması endişe edilecek bir durum olmamasına rağmen, çocuklarda ve yaşlılarda sıklaşmaya ve herhangi bir nedene bağlı olmayan kanamalar bir hastalık habercisi olabilir. Epistaksis olarak da adlandırılan burun kanaması, genellikle burnunuzun iç kısmında bulunan kılcal damarların zarar görmesi nedeniyle oluşan kanamaya denir. Birçok insan, özellikle küçük çocuklar ve yaşlı yetişkinler olmak üzere ara sıra burun kanaması geçirir.
Kaynak

Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım

Burun kanaması pek çok insanın hayatı boyunca en az bir kez tecrübe ettiği bir sorundur. Bu son derece rahatsızlık veren sorunun ortaya çıkmasını sağlayan çok sayıda farklı neden vardır. Burun kanaması her zaman ağır bir rahatsızlığın habercisi olmamakla birlikte, bazı çözümü zor rahatsızlıkların başlıca belirtileri arasında yer alır.Burun kanaması ilk yardım yöntemleri herkes tarafından bilinmesi gereken temel ilk yardım bilgileri arasında yer alır. Bir burun kanaması vakasıyla karşı karşıya kalındığında ilk müdahaleyi sağlık çalışanlarından beklemek gerekir. Yakınlarda bir sağlık çalışanı bulunmuyorsa ilk yardım eğitimi almış, sertifikalı birinin olup olmadığı sorulmalıdır. Eğer yalnızsanız ve ilk yardım sertifikanız yoksa bu yazıda bahsedilen yöntemleri dikkatlice uygulamaya çalışıp bir an önce doktora başvurmayı denemelisiniz.
Kaynak

Burun kanamasına ne iyi gelir, nasıl durdurulur?

Çeşitli hastalıklar, yapısal nedenler, hava şartları ve travmalara bağlı olarak gelişebilen burun kanamaları günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Bu konudaki doğru bilinen yanlışlar ise çözüm olmak yerine, şikayetlerin daha da ağırlaşmasına neden oluyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sedat Çağlı, burun kanamaları konusunda dikkat edilmesi hakkında bilgi verdi.ÖN BURUN KANAMALARI ÇOCUKLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR
Kaynak

Burun kanaması neden olur? Nasıl durdurulur?

Burun kanaması sık görülen bir bulgudur. Özellikle küçük çocuğu olan ailelerde olması durumunda kaygıları artırmaktadır. Genellikle kendiliğinden başlayan ve kendini sınırlayan özellikte olsa da bazı burun kanamaları tekrarlayan şekillerde gözlenebilir. En sık 2-10 yaş arası çocukluk döneminde ve 50-80 yaş arası erişkinlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Burun kanamaları burnun ön kısmından ve burnun arka kısmından kaynaklanan kanamalar şeklinde iki bölümde incelenmektedir. Toplumun %50’sinden fazlasında hayatının bir döneminde burun kanaması şikayeti görülmektedir. Bu hastaların ancak %10’undan az bir kısmı medikal tedavi için kulak burun boğaz uzmanlarına başvurmaktadır. Özellikle burun girişinde burun fonksiyonlarının iyi bir şekilde sağlanması için burunun kanlanması çok iyi gelişmiştir. Burun girişinde oluşan damar ağı bu kanamaların en sık görülen nedenini oluşturmaktadır. Bu alanda kanlanma normalde atardamarlarda gözlenen nabız şeklinde olmayıp sürekli bir akım şeklindedir. Burun arka kısmından olan kanamalar ise daha nadir olmasına karşın atardamar kaynaklı olduğu için daha ciddi sorunlara neden olmaktadır.Burun kanaması kişileri endişelendiren ve sık karşılaşılan klinik bir tablodur. Genellikle iki şekilde görülür:
Kaynak

Çocuklarda görülen her burun kanaması masum değildir. – Avrasya Hospital

Söz konusu çocukları olduğunda çok daha dikkatli ve özverili olan ebeveynler, bir anda ortaya çıkan burun kanamaları karşısında endişe ve stres yaşayabilir. Özellikle de  herhangi bir hastalıktan farklı olarak yaşanan kanamalar, ailelerin paniğe kapılmasına yol açar. Burun kanamasının çocuklarda sıklıkla gözlemlenen bir durum olduğunu ifade eden Avrasya Hastanesi’nden Kulak Burun Boğaz hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Koray Cengiz , konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.Burun kanamasının nedenleri
Kaynak

Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Çoğu insanın hayatı boyunca tecrübe ettiği burun kanaması, zaman zaman farklı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Burun kanamaları, anatomik olarak burun boşluğu boyunca yer alan damar sisteminin herhangi bir yerinden kaynaklanabilir. 
Kaynak

Prof.Dr. Yusufhan Süoğlu

BURUN KANAMASINA DİKKAT!Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır. Ancak bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici boyuttadır. Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar.Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arka kanama: Burun arkasından olan kanamadır. Kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir. Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipi bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler yada travma geçirmiş kişilerdir. Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır. Bu amaçla vaselin gibi kremler kullanılabilir. Günde üç defa kullanılması önerilir. Ancak gece yatmadan önce sürülmesi yeterlidir.Burun kanaması sık tekrarlıyorsa doktorunuza görünmenin faydası vardır.
Kaynak

Burun kanamaları (Epistaksis) – Op. Dr. Selma Şeker

Burun kanamaları burun içini döşeyen mukozanın her hangi bir yerinden kaynaklanan kanamalardır. Kanama; yerine bağlı olarak önden burun deliklerinden veya burun arkasından genizden gelebilir. Buna göre kanamalar önden ve arkadan burun kanamaları şeklinde sınıflandırılabilir. Kanamanın sebebine bağlı olarak burun kökenli (primer) ve sistemik sebeplere bağlı (sekonder) burun kanamaları şeklinde de sınıflandırılabilir. Sebeplerinin farklı ve buna bağlı olarak tedavi yaklaşımının da farklı olacağından dolayı burun kanamalarını, erişkin ve çocukluk döneminde görülen burun kanamaları olarak da sınıflandırabiliriz.

Burun Kanaması Olan Kişi Kime Ne Zaman Başvurmalı?
Toplumun yaklaşık %10’u en az 1 kez burun kanaması geçirmiştir. Bu kişilerin çoğu bir sağlık kuruluşuna başvurmaz ve sadece %10-15’inin bir KBB uzmanının yardımına ihtiyacı vardır. Burun kanamaları KBB acillerinin ilk sırasını oluşturmaktadır. Çoğu burun kanamaları hafif kanamalar olmasına rağmen, hayatı tehdit eder ölçüde şiddetli kanamalar da olabilir. Burun kanaması olan bir kişinin şu durumlarda mutlaka doktora başvurması gereklidir:
Burun Kanamasının Nedenleri:
Çocuk ve genç erişkinlerde daha çok ön burun kanamaları, yaşlılarda, damar sertliği ya da hipertansiyonu olan kişilerde daha çok arka burun kanamaları görülür.
Çoğu burun kanaması, burun ön bölümünde bulunan kılcal bir damarın çatlaması nedeniyle tek taraflı olur. Kanamaların çoğunluğunu bu tip kanamalar oluşturur. Sıklıkla kuru iklimlerde veya kış aylarında kuru ve sıcak oda havası nedeniyle burun içini kaplayan mukozanın kuruması sonucunda oluşan kabuklanmalar ile olur. Bu bölgedeki damarlar oldukça ince ve yüzeyde olduklarından burun sümkürülmesi, çocuklarda burun ile oynama ve hatta ufak dokunuşla dahi kanayabilir. Bu tip kanamalar genellikler tek taraflı bazen iki taraflı da olabilir. Bu tip kanamalarda kanamanın kontrolü kolaydır, kendiliğinden bile durabilir.
Arka burun kanamaları, sıklıkla orta ve ileri yaşlarda ve özellikle hipertansiyon hastalığı olanlarda veya burun ve yüz yaralanmalarında görülür. Burnun içinde arka üst bölgelerden kanama olur ve şiddeti burun ön kanamalarına göre daha fazladır ve sıklıkla geniz ve burundan aynı anda kan gelir. Kanamanın kontrolü zordur, hastaneyi yatışı ve ekstra tedbirleri gerektirir.
Bölgesel (primer) burunla ilgili sebepler:
Kaynak

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri, Tedavisi

Epistaksis olarak da adlandırılan çocuklarda burun kanaması, genellikle burnunuzun iç kısmında bulunan kılcal damarların zarar görmesi nedeniyle oluşan kanamaya denir. Çocuklarda burun kanaması yaygın bir problemdir.Burun en hassas organlarımızdan biri olduğu için en ufak bir darbede bile, çocuklarda burun kanaması ihtimali vardır. Bunun dışında kuru hava, alerjik rinit, hemofili, hipertansiyon ayrıca köpeğe ve kediye alerjisi olan çocuklarda hastalıklar daha kısa süreli burun kanamalarına neden olabilir.
Kaynak

Burun Kanamasına Dikkat

Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır. Ancak bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici boyuttadır. Uzmanlar burun kanamalarını iki gruba ayırmaktadırlar.Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arka kanama: Burun arkasından olan kanamadır. Kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir. Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipi bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler yada travma geçirmiş kişilerdir. Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır. Bu amaçla vaselin gibi kremler kullanılabilir. Günde üç defa kullanılması önerilir. Ancak gece yatmadan önce sürülmesi yeterlidir.Burun kanaması sık tekrarlıyorsa doktorunuza görünmenin faydası vardır.ÖN KANAMALARIN DURDURULMASI > Siz yada çocuğunuzda ön burun kanaması varsa şunları uygulayınız: Burunun ucundaki yumuşak kısmını başparmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız Burunu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırın.Beş dakika böyle bekleyiniz. (Saat tutunuz.)Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturmanız yada başınız daha yukarıda uzanmanınız önerilir.Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz. (Bir plastik torba içine buz doldurarak.)
Kaynak

Burun Kanamaları

Burun kanamaları hastalarımızı endişe ettiren ve sık karşılaştığımız bir durumdur. Genellikle iki şekilde görüler: genç ve çocuklarda sık tekrarlayan ve az miktarda olan kanamalar ki bunlar çoğunlukla burnun 1 cm. gerisinden köken almaktadırlar. Bu bölge kan damarlarının çok yoğun olduğu bir bölgedir. Çocuklarda burun kanamalarının en sık sebebi burun karıştırmadır. Çocuklar burunlarını karıştırarak bu kılcal damarlardan çok yoğun olan bölgeyi zedelemekte ve tekrarlayan burun kanamalarına neden olmaktadırlar. Kuru havalarda ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenlerde de burun kanamaları sık görülmektedir.Burun kanamalarının bölgesel nedenleri arasında; buruna darbe alınması, burun kırıkları, yüz ve kafatası kırıkları, burun karıştırma, buruna sıkılan kortizonlu ilaçlar, kokain kullanımı sayılabilir. Ayrıca burundaki kıkırdak ve kemik eğriliklerinden dolayı da dar alandan hava hızlı akarak burunu kurutur, kabuklanmalar olur ve burun kanaması izlenebilir. Sıklıkla hepimizin gözlemlediği üzere geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, sinüzit gibi enfeksiyonlarla da sıklıkla burun kanamaları olabilmektedir. Burun, burun boşlukları ve genizin iyi ve kötü huylu tümörleri de yoğun burun kanamalarına neden olmaktadır. Ergenlik çağında erkek çocuklarda görülen damar tümörleri de şiddetli kanama yapabilmektedir.
Kaynak

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur ve Burun Kanamasına Ne İyi Gelir

Burun kanamasının birinci nedeni güneş ışınlarına maruz kalmaktan meydana geliyor.Çünkü güneş ışınları burun içerisinde yer alan damarların ileri bir derecede genişlemesini sağlıyor. İleri derecede genişleyen burun damarları çatlayarak bir kanama gerçekleştiriyor.
Kaynak

Gebelikte Burun Kanaması

Gebe bir kadının günün herhangi bir anında ortada hiçbir şey yokken birden burnunun kanamaya başlaması çok da nadir karşılaşılmayan bir durumdur. Bu kanamalar birkaç damla olabileceği gibi zaman zaman çok daha şiddetli olabilir. Kanamalar bazı kadınlarda ara sıra görülürken bazı kadınlar ise hemen hemen her gün benzer kanama atakları yaşayabilirler. Tekrarlayan burun kanamaları gebelikte çok sık karşılaşılan yakınmalardan birisidir ve can sıkıcı olmasına karşın çoğu zaman anne adayı ve bebek açısından zararsızdır.Normal popülasyona göre gebelerde burun kanamasına daha sık rastlanmaktadır. Bunun temel nedeni bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından gebelik sırasında damarlarda dolaşan kan miktarının artmasıdır. Kan miktarı arttıkça burun mukozası içindeki ince ve yüzeyel kan damarlarının maruz kaldığı basınç da doğal olarak artar. Zaman zaman bu ince damarlar artan basınca direnemez ve damar duvarı yırtılarak kanamaya neden olur. Burun mukozasının kuru kalması, şiddetli sümkürme, burnu ve ağzı tıkayarak hapşırma gibi faktörler de basınç artışına pozitif etki ederek kanamayı tetikleyebilir.
Kaynak

BURUN KANAMASI

Burun kanamaları çoğunlukla kısa sürelidir, kolay durur ve sağlık kuruluşuna başvuru yapılmaz. Bir kişinin hayat boyu burun kanaması ile karşılaşma oranı% 60 ’dır ve yalnızca %10’ luk kısmı tıbbi yardım gerektirir. Kış aylarında daha sık görülür. Burun karıştırma ve burun içini örten mukozanın neminin azalması kış aylarında çocuklarda burun kanamasının en sık sebeplerindendir. Burun orta bölmesindeki eğrilikler ; özellikle ön taraftaki eğrilikler ve çıkıntılar burun içerisinde türbülansın artmasına, kurumaya ve burun kanamasına neden olabilir. Burun kemiklerinde kırığa neden olan travmalar aynı zamanda burun içerisini örten örtüde (mukozada) hasara ve kanamaya neden olabilir. Yüz kemiklerinin kırığına neden olan travmalar sonrası gecikmiş ( 6 hafta sonrası) kanamalar posttravmatik anevrizma(damarların balonlaşması) kaynaklı olabilir. Burun ile ilgili ameliyatlar sonrası ( septoplasti, rinoplasti,endoskopik sinus cerrahisi vb…) burun kanamaları seyrek değildir. Özellikle tekrarlayan , inatçı burun kanamalarında burun boşluğu, sinüsler ve nazofarenks (geniz) bölgesinin iyi ve kötü huylu tümörleri araştırılmalıdır.Yayınlar 50 yaş üzeri kişilerin ciddi burun kanamalarına daha yatkın olduğunu bildirmektedir. Doğuştan yada sonradan kazanılmış kanama-pıhtılaşma bozuklukları da (kolay morarma , küçük yaralanmalarda uzamış kanamalar, ailede kanama hastalığı hikayesi) burun kanaması olan hastalarda dikkatle değerlendirilmelidir. İlaç yada hastalık kaynaklı kazanılmış kanama bozukluklarında hasta hikayesi önemli ipuçları verir. Trombosit (kanın pıhtılaşmasını sağlayan kan elemanı) sayının 20 000 /mm3 altında olması kendiliğinden kanamaya sebep olur. Bazı ilaçlar trombosit fonksiyonlarını bozarak kanamaya neden olabilir. Kronik alkol tüketimi, aspirin ve bazı ilaçlar burun kanamasına sebep olabilirler. Vitamin K eksikliği; ve buna neden olan karaciğer hastalıkları, diyet ve bazı ilaçlar pıhtılaşma faktörlerinin azalmasına bağlı burun kanamalarına neden olabilirler.
Kaynak

Burun Kanaması

Burun kanaması insanları endişeye sevk eden klinik bir tablo olup sıklıkla karşılaşılır. Çoğunlukla iki şekilde ortaya çıkar:Başı geriye atmaktan, buruna bez, pamuk ve benzeri şeyler sokuşturmaktan kaçınılmalıdır. Böyle yapmak burun kanamasının genizden gelmesine yol açar, kanamanın durmasını sağlamaz. Kafanın ıslatılması, boyun bölgesine buz koyulması da çok fayda etmeyecektir. Önce burnun soğuk su ile fazla sümkürülmeden temizlenmesi ve bir elin 2 parmağı kullanılarak burun kanatlarına şiddetli bir şekilde bastırılması gerekir. Bu işlem 5 dakika boyunca sürdürülmelidir. Kanama durmazsa burun içi yeniden soğuk su ile temizlenmeli, pıhtılar uzaklaştırılmalı ve iki parmakla yine burun kanatlarına baskı uygulanarak kanama dindirilmelidir. Bu işlemi birkaç defa tekrarlamak gerekebilir. Bu yöntem burun kanamasının durmasında oldukça etkilidir. Kanamanın kesilmemesi durumunda âcilen KBB uzmanından yardım alınmalıdır.
Kaynak

Burun Kanaması İlk Yardım

Burun Kanamasında İlk Yardım İlkeleri günümüzde birçok farklı mekanda, farklı nedenlerle, çok sık karşılaşılabilen Burun Kanaması vakalarında yapılması gerekenlerin anlatıldığı İlk Yardım Eğitimi bölümüdür.Burun Kanaması günlük yaşantı içerisinde çok fazla yaşanılan ve genellikle endişe verici sonuçlar doğurmayan bir durumdur. Özellikle kılcal damarların hassasiyeti veya hasarı sonucu oluşan Burun Kanamaları yapılacak basit ve doğru müdahaleler ile hızla durdurulmaktadır.
Kaynak

Epistaksis (Burun Kanaması) Tanı ve Tedavisi

Burun kanaması çok sık olarak karşımıza çıkan, kulak burun boğaz bölümüne yapılan acil başvuruların başında gelen bir şikayettir. Toplumun %10’u hayatı boyunca en az 1 kez burun kanamasıyla karşılaşmaktadır.Burun kanamasının birçok nedeni bulunmakta olup bu nedenler çocukluk ve yetişkinlik dönemlerine göre değişiklik göstermektedir. Çocuklarda en sık sebepler sık burun karıştırma nedeniyle travma ile birlikte yazın ve kışın burun içi örtüsünün kurumasına bağlı bir anda olan burun kanamaları olarak karşımıza çıkmaktayken erişkin ve ileri yaş grubunda tansiyon hastalığı ve kan sulandırıcı kullanmaya bağlı burun kanamaları daha sık görülmektedir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.