Aralık 8, 2022

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Solunum sisteminin başlangıç noktası olan ve içeri giren havanın akciğerlere ulaşmadan önce ısıtılıp, nemlenip, temizlendiği organ olan burnun, bazı faktörlere bağlı görevini yerine getirememesine burun tıkanıklığı denir.Yaşam kalitesini sekteye uğratan burun tıkanıklığı, gribal enfeksiyonlardan, mevsim geçişlerinden ya da yapısal bozukluklardan kaynaklı olarak hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilir.
Kaynak

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Burun içerisindeki hava yollarının kan damarları veya membranlarında (dış kısımlarında) meydana gelen ödem, tıkanıklık hissine neden olur. Basit tıkanıklıklar genellikle kısa süre içerisinde kendiliğinden geçerken bazı burun tıkanıklıkları, uzun süreli (kronik) olarak devam edebileceği için bilinçli olunması önerilir. Burun tıkanıklığı, her yaştan bireyleri etkileyen bir durumdur. Bebeklerden ileri yaş bireylere kadar herkeste gelişebilen bu şikayet, bazı bireylerde ise sık tekrarlama eğilimindedir. Burun tıkanıklığı şikayetinin özellikleri ve bu semptomu rahatlatmak adına neler yapılabileceğine dair ayrıntılı bilgi almak için yazının devamını takip edebilirsiniz.Nazal konjesyon olarak tanımlanan burun tıkanıklığı genellikle kafa içerisindeki boşluklar olan sinüslerin grip gibi çeşitli nedenlerle iltihaplanması sonucu meydana gelen şikayettir. Bu şikayete genellikle sinüslerde dolgunluk hissi ve baş ağrısı gibi diğer çeşitli belirtiler de eşlik edebilir. Burun tıkanıklığı genellikle hekimlerin bilgisi ve önerisi dahilinde uygulanabilecek çeşitli yöntemler ile kontrol altına alınabilen bir şikayettir. Uzun süreli devam eden burun tıkanıklıklarında ise medikal tedavi gereksinimi olabileceği için dikkatli olunmalıdır. Burun tıkanıklığı sorunu burun estetiği(rinoplasti) operasyonlarının da ana nedenlerinden birini oluşturur.
Kaynak

Burun Tıkanıklığı

Burun estetiği günümüzde en sık uygulanan estetik amaçlı ameliyatlardan birisidirBurunestetiğinin en sık revizyon yapılan cerrahi işlemler arasında olmasının nedeni, yüzün ortasında yer alan burun üzerinde oluşan problemlerin göz önünde ve dikkat çekici olmasıdır.
Kaynak

Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Solunum sisteminin başlangıç noktası konumunda olan ve içeriye giren havanın akciğerlere ulaşmadan önce ısıtılarak ve nemlendirilerek temizlendiği bir organ olan burun, bazı etkenlere bağlı olarak görevini yerine getiremez ve bu duruma burun tıkanıklığı adı verilir. Burun tıkanıklığı nefes almayı zorlaştıran, kaliteli bir gün veya uyku süreci geçirmeyi imkânsız hale getiren bir hastalıktır. Aynı zamanda bireyi, koku alma işlevlerinin zayıflaması ve nefes alıp verme mekanizmasının sekteye uğrayarak aksaması gibi pek çok olumsuz etkiyle karşı karşıya bırakır. Genel olarak halk arasında çok basit sanılan ve çok da önemsenmeyen burun tıkanıklığı, birçok problemli sürece ve neticeye sebep olabilmektedir. Hayat kalitesini sekteye uğratarak ciddi olumsuzluklara sebep olan burun tıkanıklığı, gribal enfeksiyonlardan, mevsim geçişlerinden veya yapısal sorunlardan kaynaklı olarak hem çocuklarda hem de yetişkin bireylerde meydana gelebilmektedir. 
Kaynak

Burun Tıkanıklığı Deyip Geçmeyin!

Op.Dr.Emel Peru Yücel “Burun tıkanıklığı genellikle pek ciddiye alınmıyor ve geçici çözümlerle giderilmeye çalışılıyor. Oysa tıkalı bir burun kısa vadede uyku problemleri ve yorgunluk gibi yaşam kalitesini düşüren sorunlara neden olurken, uzun vadede ise çok daha ciddi tablolara yol açabiliyor; örneğin kalpte büyüme gibi!” dedi.Çocuk veya erişkin hemen herkes zaman zaman burun tıkanıklığı sorunu yaşıyor. Burun tıkanıklığı tek başına veya bazı durumlarda horlama ve geniz akıntısı gibi yakınmalarla birlikte görülüyor. Burun tıkanıklığı subjektif bir şikayet aslında. Kimi ciddi bir darlık olmasa bile psikolojik nedenlerle burun tıkanıklığı yüzünden nefes alamadığından yakınırken, kimi ise burnu tıkalı olduğu halde hayatına normal bir şekilde devam edebiliyor. Genellikle soğuk algınlığı, grip veya sinüzit gibi çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle oluşan burun tıkanıklığı birkaç gün içinde geçiyor ve sorun oluşturmuyor. Bunun aksine deviasyon gibi nedenlerle oluşan tıkanıklığın kalıcı olduğu için uzun vadede ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.Bu yüzden burunda eğrilik (deviasyon), burun etlerinin büyümesi gibi nedenlerle sürekli olan burun tıkanıklığı, gündüz rahatsız edici burun tıkanıklığı, özellikle geceleri burundan nefes alamama, ağız açık uyuma, horlama, sık uyanma, sabahları yorgunluk gibi yakınmalar varsa mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmalı. Aksi halde vücutta oksijen azlığı nedeniyle kısa ve uzun vadede pek çok sağlık sorunu gelişebiliyor. Akciğer hastalıkları ve kalp büyümesi gelişebilir!
Kaynak

Burun Tıkanıklığı

Burun normal solunum organıdır ve aldığımız havanın ısınmasını, nemlenmesini ve içerisindeki yabancı maddelerin, alerjenlerin ve mikro organizmaların filtrelenmesini sağlar. Bu şekilde ısınmış ve nemlenmiş olarak akciğerlere giden havanın içerisindeki oksijen çok daha iyi bir şekilde kana geçmektedir.Burnun bu fonksiyonlarını yapmasında en önemli görevi ise alt burun etleri (alt konkalar) yapmaktadır. Alt burun etlerinin çeşitli nedenlerle büyüyerek hava akışını olumsuz etkilemesi ise burunda oluşan tıkanıklıkların en sık görülen nedenidir.
Kaynak

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığına birçok faktör sebep olabilmektedir. Burun tıkanıklığı; solunum sisteminin başlangıç noktası olan ve içeri giren havanın akciğerlere ulaşmadan önce nemlenip, temizlendiği organ olan burnun, sözü edilen görevleri yerine getirememesi sonucunda oluşan durumdur. Burun tıkanıklığı nefes almayı engelleyen ve kaliteli uyku sürecini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra kişiyi koku alma fonksiyonlarının zayıflaması gibi birçok negatif etkiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Burun tıkanıklığı, gribal enfeksiyon, mevsim geçişleri veya yapısal bozukluklardan meydana gelebileceği gibi alerjiye bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir. Alerjiye bağlı burun tıkanıklığı tedavi edilmediğinde astım gibi solunum yolu hastalıklarına yol açabilmektedir.Burun tıkanıklığının en yaygın nedeni grip ve nezle gibi basit enfeksiyon hastalıklarıdır. Enfeksiyona bağlı gelişen burun tıkanıklıkları genellikle 1 hafta içerisinde iyileşme göstermektedir. İyileşme sürecinin uzaması, altta yatan başka bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Burun tıkanıklığı aynı zamanda burnu tahriş edici faktörlerden dolayı da gelişebilmektedir. Bu duruma alerjik olmayan rinit denilmektedir. Basit görülerek fazla önemsenmeyen burun tıkanıklığı, sıkıntılı süreçlere yol açabilmektedir. Uzun süreli burun tıkanıklığına sebep olabilecek birçok faktör vardır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir;
Kaynak

Evde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Doğal Çözümler

Solunum sisteminin en önemli organlarından biri olan burun, havanın akciğerlere ulaşmadan önce ısınıp nemlenip temizlenmesini sağlar. Burnun bazı nedenlere bağlı olarak görevini yerine getirememesine burun tıkanıklığı denir. Burun tıkanıklığı kaliteli uykuyu önleyen, nefes almayı zorlaştıran bir etkendir. Genellikle basit olarak görülen burun tıkanıklığı, tedavi edilmediği takdirde daha büyük sorunlara yol açabilir. Genellikle mevsim geçişleri, gribal enfeksiyonlar ve alerjiler burun tıkanıklığının en yaygın nedenlerindendir. Peki, burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir? İşte, burun tıkanıklığına iyi gelen çözümler:Burun Tıkanıklığı Neden Olur?
Kaynak

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığı tedavisi; burun tıkanıklığını sürekli ya da sık sık yaşayan kişilerin mutlaka başvurması gereken bir süreçtir. Burun tıkanıklığı problemi anatomik problemler ya da alerjen faktörü ile açığa çıkmaktadır ve uygulanacak tedavi öncesinde burun tıkanıklığına neden olan faktörler ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır.Burunda kıkırdak, kemik eğriliği, burun etinin (konkanın) büyümesi,kronik sinüzitler, burunda polipler, geniz eti büyümesi gibi problemlerin yanı sıra bu problemlere bağlı olarak enfeksiyon ve iltihaplar da burun tıkanıklığına neden olabilmektedir.
Kaynak

Burun Tıkanıklığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı çok farklı etkenlere bağlı olarak gelişebilen bir tıbbi belirtidir. Bu etkenler burunda bulunan anatomik yapılardaki yapısal bozukluklar ve bunlara ait iltihaplanmalar şeklinde iki ana grupta ele alınır. Burunda bulunan yapısal elemanlardan nazal septum deviasyonu, burun eti ve geniz etinde şişme en sık karşılaşılan anatomik burun tıkanması nedenlerindendir. Burundaki iltihaplanma süreçlerine bağlı tıkanıklık sebepleri ise soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, sinüzit ve saman nezlesi gibi tıbbi durumlardan oluşur.Burun tıkanıklığında ağızdan nefes alıp verme durumu ortaya çıkar. Geceleri ağzı açık uyuma, horlama ve sürekli devam eden yorgunluk burun tıkanıklığının belirtileri arasında bulunur. Ağızdan solunması, dudaklarda kuruluğa ve ağız kokusuna yol açabilir. Ağız kuruluğu ve boğaz enfeksiyonu sıklığında artış ağızdan nefes alıp verme sonucunda görülebilen ikincil belirtiler arasında yer alır.
Kaynak

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?Burun tıkanıklığının nedenleri çeşitli olmakla birlikte yaşa bağımlı olarak da değişiklik gösterir. Altta yatan sorun; bebeklerde doğumsal problemler nedeniyle meydana gelebileceği gibi yetişkinlerde çeşitli enfeksiyonlar, alerjik durumlar veya anatomik bozukluklar sebebiyle olabilir. Bu nedenle başarılı bir tedavinin sağlanması için bir uzman tarafından değerlendirilerek sorunun doğru tespit edilmesi önemlidir.
Kaynak

Geçmeyen Burun Tıkanıklığı Sandığınız Kadar Masum Değil! – Avrasya Hospital

Söz konusu sağlık olduğunda bazı şeylerin değerini kaybedince anlıyoruz. Tıpkı nefes almak gibi, rahat bir uyku gibi… İşte, saman nezlesi olarak bildiğimiz alerjik rinit de tam bu sahip olduklarımızı bizden alarak, yaşam kalitesini düşürüyor. Avrasya Hastanesi’nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Koray Cengiz, alerjik rinit ile ilgili bilmemiz gerekenleri anlatıyor.Saman nezlesi(alerjik rinit) nedir?
Havayla solunan alerjenlerin; burun, boğaz ve gözlerde yarattığı alerjik reaksiyonlara alerjik rinit denir. Alerjik rinit genellikle ömür boyu sürse de ilerleyen yaşlarda şiddetini azaltır. Alerjik rinitin kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Ancak hastalar saman nezlesine sebep olan alerjenlerden uzak durarak bu hastalığı kontrol altına alabilirler.
Kaynak

Medistate

Her iki burun deliğinin gün içerisinde belli aralıklarla tıkanıp açılması normal kabul edilir. Fakat sürekli olan burun tıkanıklıkları, çözülmesi gereken sorunları bize işaret eder.Üst solunum yolu enfeksiyonları, kronik sigara kullanımı, kötü hava koşulları, ya da kısa süreli alerjik sorunlar nedeniyle burun tıkanır. Bu durumlarda çözüm daha çok burun açıcı spreyler, alerji ilaçları, tuzlu bikarbonatlı su kullanılması, denize girilmesi gibi basit yollardır.
Kaynak

Burun tıkanıklığı neden olur? Burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Burundan soluk alıp vermek, sağlıklı bir vücut ve solunum sistemi için çok önemlidir. Orta kulağın havalandırılması, koku alma fonksiyonları, havanın ısıtılıp, nemlendirilmesi bakımından da burundan nefesin önemi büyüktür. Özellikle kulak, burun, boğaz rahatsızlıklarında ve mevsim geçişlerinde sıkça rastlanan burun tıkanıklığı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde hayat kalitesinin ve sağlığın bozulmasına neden olmaktadır. Memorial Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Uzmanları, burun tıkanıklıklarının nedenleri ve burun tıkanıklıklarının tedavisi hakkında bilgi verdi.Nefes alma organımız olan burun sayesinde içeri giren hava, akciğerlere ulaşmadan önce ısıtılır, nemlendirilir ve temizlenir. Burnun yapmış olduğu bu arıtma ve iklimlendirme görevi, akciğer ve genel vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Halk arasında “burun etleri” olarak bilinen ve “konka “ adı verilen, burun boşluklarının yan taraflarında bulunan oluşumların bu konuda çeşitli görevleri vardır. Buruna giren hava, konkaların arasından geçer. Bu geçiş belirli bir zaman aldığından, içeri giren hava, ağızdan alınan havaya göre daha etkili olarak ısıtılır. Ayrıca yine bu yapıları oluşturan hücrelerin üzerinde bulunan ince “titrek tüyler” sayesinde, havada bulunan tozlar, polenler ve bakteriler filtre edilmiş olur. Burada yapışkan özelliği bulunan salgılar da (mukus örtüsü) havada bulunan alerjen ve mikropların büyük çoğunluğunu tutar, akciğere gitmelerini önler. Burun tıkanıklığına bağlı olarak burun solunumun yapılmadığı durumlarda ve ağızdan nefes alındığında ise bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ağız solunumu, atmosfer havasının koşullarını değiştirmeden, içeri giren havayı doğrudan boğaz ve akciğerlere ulaştırır.
Kaynak

Burun tıkanıklığı nasıl geçer? (Burun tıkanıklığı neden olur, belirtileri nelerdir?)

Burun tıkanıklığınefes almayı zorlaştıran, kaliteli bir gün ya da uyku süreci geçirmeyi imkansız kılan bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda da kişiyi,koku almafonksiyonlarının zayıflaması, nefes alıp verme mekanizmasının sekteye uğraması gibi pek çok negatif etkiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Çok basit olarak görülüp, çok da önemsenmeyen burun tıkanıklığı, birçok sıkıntılı sürece ve sonuca yol açabilmektedir.Yaşam kalitesini sekteye uğratan burun tıkanıklığı,gribal enfeksiyonlardan, mevsim geçişlerinden ya da yapısal bozukluklardan kaynaklı olarak hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilir.Alerjiyebağlı olarak gelişen burun tıkanıklıkları tedavi edilmediğindealerjik astımgibi solunum yolu hastalıklarının yolu açılabilir.Eğer beraberinde ciddi sorunlar getiriyor ve sürekli kendini tekrar eden birburun tıkanıklığıproblemi mevcutsa derhal tedavi edilmesi gerekir.BURUN TIKANIKLIĞI NEDENLERİ NELERDİR?Burun tıkanıklığı, burun dokularını tahriş eden bir etkenden kaynaklanabilir. Soğuk algınlığı, grip veya sinüzit gibi enfeksiyonlar ve alerjiler burun akıntısının ve burun tıkanıklığının yaygın nedenleridir.Araba egzozu gibi burnu tahriş edici durumlarda burun tıkanabilir. Bu duruma alerjik olmayan rinit denir. Burun akıntısı ve tıkanıklığına nadir de olsa tümörler de sebebiyet verebilmektedir.Bu etkenler anatomik yapılardaki yapısal bozukluklar ve bunlara ait iltihaplanmalar şeklinde kategorize edilebilir.Burun Tıkanıklığının Olası Nedenlerini Şöyle Sıralayabiliriz:Sinüzit
Kaynak

Prof.Dr. Yusufhan Süoğlu

BURUN TIKANIKLIĞIBurun tıkanıklığı, nefes almada zorluk çekme insanlığın en eski şikayetlerinden biridir. Bazıları için bu çok önemli olmasa bile kimileri bu şikayetlerden dolayı çok zorluk çeker.
Kaynak

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı; kişinin burnundan nefes almasını zorlaştırır ve günlük yaşam kalitesinin düşmesine yol açar. Öte yandan koku alma fonksiyonlarında zayıflamaya, soluk alıp-vermede aksaklıklara ve buna benzer çeşitli olumsuz sonuçlara da neden olur. Burun tıkanıklığı çoğu zaman tedavi gerektiren bir hastalık olarak görülmez ve hafife alınır. Oysa bu durum pek çok sağlık problemini beraberinde getirebilir.Burun tıkanıklığı kişinin hayatını sekteye uğratır. Gribal enfeksiyonlara, mevsim geçişlerine bağlı olabileceği gibi yapısal bozukluklar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülebilen burun tıkanıklıkları; alerjiden kaynaklanıyorsa ve tedavisi yapılmazsa alerjik astım gibi çeşitli solunum yolu hastalıklarını doğurur.
Kaynak

BURUN TIKANIKLIĞI

Burun solunum açısından çok önemlidir.Normalde solunum, burundan yapılmalı, burundan nefes alınmalı ve verilmelidir.Koku ve tat alınımına yardımcı olma yanında, solunan havanın temizlenmesi, nemlendirilmesi ve ısıtılmasında görev yapar. Aşırı eforda, spor yaparken, koşarken alınan hava yetmezse ağız da solunuma katılabilir. Bir an için burun elle tıkandığında burun solunumunun önemi, burun solunumunun olmamasının yaşam kalitesini nasıl azalttığı ve sıkıntı yarattığı anlaşılır.Burun tam ortasındaki bir duvarla sağ ve sol olmak üzere iki bölmeye ayrılmıştır. Burun içi tümüyle boş değildir. Her bir burunda 3 adet konka denilen önden arkaya doğru uzanan etler vardır. Bu etler solunan havanın kontrol edilmesi, ısıtılması, nemlendirilmesi, temizlenmesi görevlerini yapar. Dış ortamdaki neme, ısıya, kirliliğe bağlı olarak şişen ve inen yapılardır. Özellikle geceleri dönüşümlü olarak şişer ve inerler, böylece bir tarafın, bir süre dinlenmesi sağlanır. Bu, normal fizyolojik bir olaydır. Birçok insan, bunun farkına varmaz.
Kaynak

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Yaşam kalitesini etkileyen ve kişileri ciddi derecede rahatsız eden burun tıkanıklığı basit gribal enfeksiyonlardan ya da mevsimsel geçişlerden kaynaklı olabilir. Ancak sürekli burun tıkanıklığı yaşanması uykusuzluğa, halsizliğe, horlamaya performansta kayıplara ya da ağır hastalıklara neden oluyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekir.Burun tıkanıklığına çözüm için öncelikli olarak kulak burun boğaz uzmanına görünmek gerekir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi burun tıkanıklığının tedavisi de nedene yöneliktir. Altta yatan nedeni bulmak için endoskopi yöntemi uygulanabilir. Alerjik nezle ya da burun eti büyümesine bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığı için steroid içeren burun spreyleri ya da burun yıkama solüsyonları doktor tarafından önerilebilir. Burun eğriliği gibi İlaç tedavisi ile çözüm bulunamayan burun tıkanıklığını açma için burun ameliyatı yapılabilir. Burun tıkanıklıklarının tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise radyofrekans cerrahisidir. Yüksek frekansa sahip olan radyofrekans dalgaları kullanılarak yapılan müdahale ile burun tıkanıklığı açma işlemi hasta için daha sağlıklı ve daha konforlu bir yöntemdir.
Kaynak

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Sebepleri ve Tedavisi

Sağlık açısından hayati önem taşıyan, tüm hastalıkların tedavisinde birincil gelen ve hayat kalitesini arttıran şey, sağlıklı ve doğru nefes alıp vermektir. Hatta kaliteli ve sağlıklı yaşamda, nefesin alınma yollarının dahi etkili olduğunu belirtmekte yarar var. Ağızdan alınan nefesle burundan alınan nefes, havanın kalitesi, daha iyi koku alma ve sağlıklı sosyal ilişkiler kurma alanlarında farklılık yaşanmasına neden olur. Bu yüzden yaşam kalitesi için burundan nefes alıp ağızdan nefes verme yolu seçilmelidir ve bu ilk yaşlardan itibaren alışkanlık haline getirilmelidir. Çocukluk döneminde başlaması gereken bu alışkanlık, çocuklarda burun tıkanıklığı görülmesi ile kaybedilebilir. Bu yüzden erken yaştan itibaren oluşan burun sorunlarının önlemini almak gerekir. Geniz eti, burnun kemik ve kıkırdak yapısında eğrilik, alerjik rinit ya da soğuk algınlığı gibi nedenler sonucu oluşan burun tıkanıklıkları, çocukların hem o anki hem de ilerleyen yaşlarında ciddi sorunlara neden olabilir. Bunun için gerekli önlemlerin alınması ve bir sorun varsa, sorun tespit edilir edilmez tedavi sürecine başlanması gerekir.Çocuklarda Görülen Burun Tıkanıklığının Nedenleri
Kaynak

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı – Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde burun tıkanıklığı anneler için tam bir kâbus olabilir. Nefes almakta zorlanan ve tıkanıklık nedeniyle sürekli mutsuz ve huzursuz olan bebekler, anneleri çeşitli çözüm arayışlarına iter. Burun tıkanıklığı açma işlemleri sırasında çözüm süreci uzadıkça telaş artar ve kimi zaman çok da akılcı olmayan seçenekler bile çare umuduyla denenir. Burun tıkanıklığı nasıl açılır sorusunun cevabı ile haşır neşir olmamış bir anne bulmak neredeyse imkânsızdır.Burun tıkanıklığı, burunun anatomik ve fizyolojik yapısının yanı sıra fonksiyonları ile de doğrudan ilgilidir. Nefes alma organı olarak kullanılan burun, solunum fonksiyonunun yerine getirilmesi amacıyla alınan havayı akciğerlere ulaşmadan önce ısıtır, filtre eder ve nemlendirir. Bu şekilde toz, polen veya bakteri gibi pek çok zararlının solunum sisteminin daha ileri bölümlerine ulaşmadan elimine edilmesi sağlanır. Ayrıca özellikle kış aylarında ortamdaki soğuk hava doğrudan ciğerlere ulaşmadan vücut ısısına yakın bir seviyeye getirilmiş olur.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.