Hack HaberTeknoloji Haberleri

CD Projekt Hack Saldırısına Uğradı

Gelen son duyumlara göre CD Projekt hack saldırısına uğradı, bunun sonucundaysa hackerlar Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 kodlarını ele geçirdi.

2021 senesi içerisinde Polonya menşeili stüdyo CD Projekt’in başına gelmeyen bela kalmadı. Önce hatalı Cyberpunk 2077 çıkışı ve rezil PlayStation portu yüzünden oyuncular tarafından topa tutulan CD Projekt, ardından hissederlar tarafından ciddi bir davaya maruz kaldı. Bütün bunların üzerineyse firmadaki birçok üst düzey yönetici oluşacak olan kaosta ayakta kalamayacaklarını düşünerek istifalarını gerçekleştirmişti.

Cyberpunk 2077 yapım sürecinde de Witcher 3 ekibinden birçok yazılımcıyı halihazırda kaybetmiş olan CD Projekt, üst düzey yöneticilerin oluşturduğu istifa boşluğunu doldurmaya çalışırken bir şokla daha karşılaştı. Geçtiğimiz günlerde kimliği belirsiz bir grup tarafından CD Projekt hack saldırısına uğradı.

Oluşan hack saldırısı sonucuysa zayiatın çok büyük olduğu söyleniyor. Gelen duyumlara göre firmanın yıllardır üzerinde çalıştığı oyun motoru RED Engine ve halihazırda piyasadaki yerlerini almış olan Witcher 3 ve Cyberpunk 2077’nin ana kodları çalınmış durumda. Kod hırsızlığını resmi kanallar aracılığıyla doğrulayan firma, ilerleyen günlerde gerekli güvenlik önemlerini alarak bir daha böyle bir durumla karşılaşmamak istiyor.

CD Projekt Hack Saldırısı

Yaşanan hack saldırısı sonucu firma çalışanları ve yöneticilerinin en çok üzüldüğü konuysa RED Engine kaynak kodlarının çalınması oldu. Neredeyse ilk Witcher yapımından beri geliştirilen ve üzerine koyularak yükseltilmeye devam edilen bu oyun motoru şüphesiz ki CD Projekt’in bu zamana kadar oluşturduğu en büyük eseriydi.

Cyberpunk 2077 yapım süreci ile de RED Engine’e ciddi katılarda bulunan firma çalışanları, emeklerinin basit bir hack saldırısı sonucu kötü niyetli yazılımcıların eline geçmesine oldukça sinirlendi. İçeriden gelen bilgilere göre bu durumu daha önceden ön göremeyen ve gerekli güvenlik önlemlerini almayan yöneticiler, çalışanların haklı öfkesine maruz kalmakta.

CD Projekt hack saldırısı sonucu yayınlanmamış bir Witcher 3 versiyonunu da ele geçiren hackerlar, ele geçirdikleri bütün kaynak kodlarını ve yayınlanmamış Witcher sürümünü ortaya çıkartmamak için firmaya 48 saatlik bir süre tanıdı. Hackerlar, firmanın bu 48 saatlik süre zarfı içerisinde kendilerine ulaşmalarını ve istedikleri fidyeyi ödemelerini talep ediyor. Firmanın resmi olarak gerçekleştirdiği paylaşıma buradan göz atabilirsiniz. Konu hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ettikçe sizleri haberdar edeceğiz, bizi takipte kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu