Sağlık

Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir? Zararları? Cennet Hurması Yaprağının Faydaları?

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Cennet Hurması Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Hurmanın Faydaları Nelerdir? Cennet Hurması Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Hurmanın Faydaları Nelerdir? Cennet Hurması Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Cennet Hurması Faydaları

Özellikle ramazan aylarında çok tükettiğimiz hurmanın faydaları saymakla bitmez. İçeriğinde su bulunduran hurma kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum içerir. Cilt için, kalp için, sinirlere ve hatta kansere bile hurma meyvesi faydalıdır. Hem hücreleri yenileyen hurma hem de Hadis-i Şeriflerde adı geçen hurmanın ana vatanı Arap Yarımadasıdır.

Hurmanın Sağlığa Faydaları

Kanserden Korur: Lif değerleri yüksek miktarda olan hurma kanser türevlerinden yakalanma olasılığınızı en aza indirir. Hayatınızda hurmaya yer verirseniz ve düzenli tüketirseniz kanser hastalıklarından koruyacağı gibi olası kalp hastalıklarına da iyi gelir. Yapılan araştırmalar neticesinde Arapların çok fazla hurma tüketmesi ve kanser olma olasılıklarının az görülmesi sonucu hurmanın kansere iyi geldiği kanısına varılmaktadır.

Güzellik İçin: Hurmada bulunan su miktarı ramazan ayında tüketilmesinden de bilindiği gibi fazladır. Hurmada bulunan su miktarı cildi besler, ciltteki tahrişleri azaltır ve ölü hücrelerin atılarak yenilenmesini sağlar.

Vücudu Arındırır: Hurma vücudu içeriden de temizlemekte başarılıdır. Hurma antioksidan barındıran meyvedir ve kalp ve damarların tıkanıklıklarını giderir. Vücudun su oranını yükselten hurma hücreleri yenileyerek hastalıkların önüne geçer.

Lif Değeri Yüksektir: Lif yönünden zengin olan gıdalar sindirimin bi hayli hızlı çalışmasını sağlayarak olumlu etkiler barındırır. Uzmanların tavsiyesi ile içinde lif, şeker ve melatonin maddesi içeren hurma kabızlık sorunu yaşayanlar için ilaç görevi görmektedir.

Kalp Dostudur: Vücudun temizlenmesi olası hastalıkların oluşmaması için iyi bir alt yapıdır. Antioksidan içeriği barındıran hurma kalp hastalıklarının önüne geçer, damar tıkanıklığı ve olası kalp krizlerinin olma olasılığını en aza indirir.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklara Hurma Yedirin: Çocukluktan başlayarak hurma yeme alışkanlığı edindirdiğiniz çocuklar ileride olabilecek hastalıkların önüne geçer ve vücudun daha aktif büyümesini kolay bir hale getirir. Potasyum yönünden zengin olan hurma tatlılara konularak, ezip pestil haline getirilerek de yenebilir.

Unutkanlığı Azaltır: B karoten içeren besinler beyne olumlu yönde etkiler sağlar. Hafızanın güçlenmesinde etki sağlayan hurma A vitamini hafıza kaybının oluşmasına, unutkanlık poblemlerina ve beyinde oluşabilecek hasarlara iyi gelir.

Kolestrolü Düşürür: En sık rastladığımız laflardan bir diğeride yüksek kolestrol rahatsızlığıdır. Yüksek kolestrol damar tıkanıklıkları, kalp hastalıkları geliyor. Hurmada bulunan mineral ve vitamin değerleri yüksek olduğundan kolestrolü düşürerek olası hastalıkları azaltır.

Stresin Düşmanıdır:

Yaşadığımız bugünlerde etrafımızda stressiz insan göremiyoruz. Hurma tüketerek ruh sağlığınızı iyileştirebilir ve stresten doğan hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Bu nedenle çok stresli olunan ramazan ayında hurma önerilen bir meyvedir. Günde 5 tane hurma tüketerek içinde B6 vitamininden destek alabilir sinir sisteminizi iyileştirebilirsiniz.

Şekeri Dengeler: Şeker düzeysinin artmasıni ve dengelenmesini sağlayan hurma tansiyon ve şeker hastalıklarında Araplar aracılığıyla yüzsenelerdır kullanılıyor. Kesin olmamakla birlikte bazı uzman kişilerda hurmada şeker oranının yüksek olduğunu ve diyabet rahatsızlığı bulunan bireylerin tüketmemesi gerektiğini savunuyorlar.

Kemikleri Güçlendirir: Kemik sağlığı yaşam kalitemizi arttırmak için beyin ve kalp kadar mühimdir. Hurmada bulunan fosfat ve kalsiyum kemiklerin güçlenmesini ve kemik zayıflığına iyi gelen besleyici yiyecektir.

Kansızlık Giderilir: Kansızlık bir çok hastalığın vücutta gelişmesi için yol yapar. Bu nedenle tüketilen yiyeceklerin demir içerikli olmasına özen gösterilmelidir. Anemi hastalığına iyi gelen hurma vücuttaki hemoglobin düzeysini dengeler. Özellikle çocukluk zamanında ve gebelik zamanında demir içeriği yüksek yiyecekler yenmesi gerekir. Günde 10 tane hurma yiyerek kansızlık rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Cennet Hurmasının Faydaları

Domatese andıran ve bir diğer adı Trabzon Hurması olan yumuşak yapısı ile yemesi kolay olan cennet hurması kış aylarında yaygın olan grip, nezle, soğuk algınlığı ve öksürük problemlerinde tedavi amaçlı yenebilir.

Bağışıklığı güçlendiren cennet hurması ilk maddede söz ettiğimiz gibi hastalıklara kalkan oluşturur ve kalp poblemlerina da iyi gelir.

Midede bir araya gelen yaralara iyi gelen cennet hurması gastrite de iyi gelir.

Cennet hurmasında A, B1, B2, B3, C ve potasyum, protein ve karbonhidrat içerir. Bu nedenle kansızlık problemlerine de düzenli bitirildiğinde iyi gelir.

Cennet Hurmasını cilt maskelerinize ekleyebilir suyunu da sıkarak içtiğinizde de tansiyona iyi geldiği bilinmekte.

Lif değerleri yüksek miktarda olan cennet hurması bağırsaklarda bir araya gelen hastalıklara faydalıdır ve sindirimin daha kolay olmasını sağlar.

Hurma Çekirdeği Yenir Mi?

Hurma çekirdeğini düzenli ilaç kullananlar doktora danışmadan kesinlikle tüketmemelidir. Zararı Var Mıdır? Bilinmez ama olma olasılığını da unutmamak gerekiyor.

Hurma çekirdeği yiyerek damalarda bir araya gelen sertliklerin giderilmesi sağlanır.

Hergün içtiğiniz kahvenize hurma çekirdeğini ekleyebilir ve bir araya gelen ödemi atabilirsiniz.

Kadınsal hastalıklara iyi gelir.

Öksürük krizlerini önleyen hurma çekirdeği balgamın sökülmesinde de mühim rol oynar.

Hurma çekirdeğinden sabunlar yapılıyor. Hurma çekirdeği sabunu ile egzama olan bölgeleri yıkadığınızda iyi geldiği bilgisi yer alıyor.

Hurma çekirdeğini döverek un haline getirebilir yoğurtlarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Hurma Pekmezinin Faydaları

Özellikle kış aylarında hurma pekmezi tüketebilirsiniz. Kansızlığa iyi gelen hurma pekmezi üşümeyi azaltır ve enerjinizi yükseltir.

Kanser türevlerinden koruyan hurma pekmezi diğer hastalıklara karşı da kalkan oluşturabilir.

Ramazan ayında tüketilen hurma pekmezi akşama kadar açlık çeken bireylerin akşam yemek sonrası enerjinin düşmesine neden olmaktadır.

Hafızayı güçlendiren hurma pekmezi beyin hücrelerinin olumlu gelişimini destekler.

Boğaz iltihaplarında bir araya gelen şişlik ve ağrıları azaltır.

Balgamın sökülmesini kolay bir hale getirir.

Astım hastalıkları olanlar hurma pekmezi yenebilir.

Hurmanın Zararları Nelerdir?

Tansiyon, kalp, diyabet gibi mühim hastalıkları bulunanlar doktora danışmadan kesinlikle hurma pekmezi tüketmemelidir.

Şeker içeriği yüksek miktarda olan hurma pekmezi şekerin yükseltme olasılığı olduğu için tüketmemelidir.

Çok fazla hurma pekmezi tüketmek baş ağrısını tetikleyerek arttırabilir.

Kilo verme özelliği bulunsa da bazı uzman kişiler da kilo aldırdığını savunuyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu