Kasım 28, 2022

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Burun tıkanıklığının ortadan kaldırılması, altta yatan asıl nedenin tedavi edilmesi ile mümkündür. Üst solunum yolu gibi sık görülen enfeksiyon durumlarına bağlı oluşan burun tıkanıklığı olgularında birkaç günü geçmeyecek şekilde hekim tarafından uygun görülen ve reçetelendirilen dekonjestan burun spreylerinin kullanımı fayda sağlayabilir. Bu uygulama dışında buhar inhalasyonu, ılık kompres uygulamaları, alerjik kaynaklı burun akıntılarında hekimlerin bilgisi ve reçetelendirilmesi dahilinde antihistaminik ilaç kullanımı, ortamın nemlendirilmesi veya sıvı tüketiminin artırılması gibi yöntemler de fayda sağlayabilir. Anatomik kaynaklı burun tıkanıklığı durumlarında ise cerrahi müdahale ile bu problemin ortadan kaldırılması sağlanabilir. Çokça merak edilen burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusu bu şekilde cevaplandırılabilir.
Kaynak

Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer? Çocuklarda burun tıkanıklığına ne iyi gelir (Evde doğal çözümler)

 Soğuk havaların gelmesi ile birlikte zayıflayan vücut direnci bazı hastalıkları da beraberinde getiriyor. Aynı zamanda düzensiz beslenme tarzı da bağışıklık sisteminin düşmesine neden oluyor. Savunmasız düşen vücut ise, nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırıyor. Kış aylarında hastalıkların artması sonucunda burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi şikayetlerle karşılaşılır. Çocukların günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen burun tıkanıklığı bazen de tek taraflı olabilir. Burun tıkanıklığı, nefes almayı önemli ölçüde zorlaştırır ve gece uyumayı imkansız bir hale getirir. Bunun dışında burnu tıkalı olan bebeklerde genizin dolma ihtimali de vardır. Burun akıntısının genzine dolmasını önlemek için bebeklerin başının altına hafif yüksek bir yastık konulabilir.
Kaynak

Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Burun tıkanıklığı problemi, uygun tedavi programı uygulanarak tedavi edilmediği takdirde çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerinde çeşitli problemlerin ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bu problemlere örnek olarak; kişilik değişikliği, öğrenme bozukluğu ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlar sayılabilir.
Kaynak

Evde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Doğal Çözümler

Kaynak

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

Kaynak

Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

1. Kişisel Verilerinizin Elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşlenme Amaçları
a. Kişisel Verilerinizin Elde Edilmesi
Kişisel verileriniz, KVK Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince Şirketimiz tarafından gerçekleştirilecek kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimini sağlamak ve bu hizmetlerin kalitesini artırabilmek, kamu otoritelerince öngörülen ve/veya istisna olarak sayılan faaliyetleri bilgi saklama, raporlama, bilgilendirme yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi amacıyla elde edilmektedir.Bu doğrultuda kişisel verileriniz sizlere sağlanan hizmetin niteliğine bağlı olarak; her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, aşağıda yer verilen amaçlar ve Şirket’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için elde edilmekte ve işlenmektedir.
Aşağıda belirtilen kişisel verileriniz; KVK Kanunu,3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Şirketler Yönetmeliği, Kişisel Sağlık Verileri Hakkında Yönetmelik ile Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuat hükümlerinde düzenlenen hukuki sebepler kapsamında elde edilip, işlenmektedir.
Kaynak

Çocuklarda burun tıkanması neden olur? Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığına etkili yöntemler

Çocuklarda burun tıkanıklığı çocuğun huysuzlanmasına ve sürekli mızmızlanmasına neden olur. Burun tıkanıklığı giderilmeyen çocuklarde bu sebeple fiziksel ve zihinsel problemler ortaya çıkabilir. Çünkü rahat nefes alamayan çocuğun dikkati dağılır, kişiliği değişebilir ve en önemlisi öğrenme güçlüğü çekebilir. Bu nedenle çocuğun burnu tıkalı ise yukarıda saydığımız yöntemler de çözüm olmuyorsa mutlaka doktara götürülüp tıkanıklığın giderilmesi gerekmektedir.
Kaynak

Prof.Dr. Yusufhan Süoğlu

ENFEKSİYON Normal bir insan yılda ortalama bir iki kez soğuk algınlığı geçirebilir. Bu gençlerde daha fazla, bağışıklık sistemi gelişmiş yaşlı kişilerde ise daha azdır. Soğuk algınlığı virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Bazı virüsler hava yoluyla geçerken çoğunlukla el burun yoluyla bulaşır. Virüs bir kere buruna yerleşince vücutta bulunan histamin adında bir kimyasal maddenin salgılanmasına neden olur. Bu madde sonucunda buruna giden kan miktarında belirgin bir artış gözlenir. Sonuç olarak burun zarları şişer. Diğer taraftan burun zarlarından sıvı salgılanması da artar. Antihistaminikler ve dekonjestanlar bu şikayetlerin azaltılması için kullanılabilir. Fakat soğuk algınlığı zaman içinde kendi kendine geçer. Virüs enfeksiyonları sırasında burnun ve sinüslerin bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalır. Bu da soğuk algınlığı sırasında neden sıklıkla burun ve sinüs enfeksiyonu görüldüğünü açıklar. Burun akıntısı berrak görünümünden sarı veya yeşile dönerse bu bakteriyel enfeksiyonu gösterir ve muhakkak doktora başvurulmalıdır. Ani sinüs enfeksiyonlarında burunda tıkanıklık, Koyu bir akıntı, hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yanaklarda ve üst dişlerde, gözler arasında ve gerisinde veya üzerinde ağrı ve hassasiyet bulunur. Kronik sinüs enfeksiyonları ağrı yapabilirde yapmayabilir de. Fakat burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sürekli vardır. Bazı hastalarda sinüslerden polip denilen yapılar gelişir. Hastalık aşağı hava yollarına da yayılarak kronik öksürük, bronşit ve astıma neden olabilir. Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap verir, kronik sinüzit için ise genellikle cerrahi tedavi önerilir.
Kaynak

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Çözümü İçin 8 Yol – EvdekiBakicim Blog

Burnu tıkalı bebeğinizin uyuyabilmesi için, yatmadan önce bu yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanın. Ayrıca yatağının bir tarafını hafifçe yükseltmek (bir havlu katlayın ve yatağın altına koyun) isteyebilirsiniz. Çünkü, kafası yüksekteyken uykuda solunumunu kolaylaştıracaktır. Ancak, Dr. Hotaling, bebeğin yatağında dönmesin kolay olduğunu, bu nedenle ona göz kulak olmanız gerektiğini belirtiyor.Bebeklerde burun tıkanıklığı ile bağlantılı olarak 38 °C veya daha yüksek ateşli bir ateş gelişiyorsa, çocuk doktorunuzla görüşün. “Bu daha ciddi bir şeyin habercisi olabilir.” diyor Dr. Hotaling. Ayrıca eğer çocuğunuzun yemek yeme ya da içme problemi varsa ya da tıkanıklık semptomları 10 günden fazla sürerse, çocuk doktorunuzla iletişime geçin. Bebeklerde burun tıkanıklığı ile baş etmek isteyen ebeveynleri bu faktörleri uygulamaları ise kesin çözüm sunmaktadır. Önerilen bu yöntemler herhangi bir fayda sağlamıyor ve bebek halen nefes almada zorluk çekiyor ise mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.
Kaynak

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Sebepleri ve Tedavisi

Sağlık açısından hayati önem taşıyan, tüm hastalıkların tedavisinde birincil gelen ve hayat kalitesini arttıran şey, sağlıklı ve doğru nefes alıp vermektir. Hatta kaliteli ve sağlıklı yaşamda, nefesin alınma yollarının dahi etkili olduğunu belirtmekte yarar var. Ağızdan alınan nefesle burundan alınan nefes, havanın kalitesi, daha iyi koku alma ve sağlıklı sosyal ilişkiler kurma alanlarında farklılık yaşanmasına neden olur. Bu yüzden yaşam kalitesi için burundan nefes alıp ağızdan nefes verme yolu seçilmelidir ve bu ilk yaşlardan itibaren alışkanlık haline getirilmelidir. Çocukluk döneminde başlaması gereken bu alışkanlık, çocuklarda burun tıkanıklığı görülmesi ile kaybedilebilir. Bu yüzden erken yaştan itibaren oluşan burun sorunlarının önlemini almak gerekir. Geniz eti, burnun kemik ve kıkırdak yapısında eğrilik, alerjik rinit ya da soğuk algınlığı gibi nedenler sonucu oluşan burun tıkanıklıkları, çocukların hem o anki hem de ilerleyen yaşlarında ciddi sorunlara neden olabilir. Bunun için gerekli önlemlerin alınması ve bir sorun varsa, sorun tespit edilir edilmez tedavi sürecine başlanması gerekir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.