Kasım 28, 2022

Denizli ozon tedavisi

Üç oksijen atomunun birleşmesinden oluşan ve oksijenden elde edilen ozon bilinen en oksidan maddelerden biri olup 1800’lü yıllardan beri tedavide kullanılmaktadır. Doz ayarlaması yapılarak antioksidan, dezenfektan, bağışıklık arttırıcı veya baskılayıcı, dolaşımı arttırıcı olarak kullanılan bir gazdır. Hemen her türlü ağrılı durumda, yorgunluk sendromunda, fibromiyaljide, kilo tedavisinde, anti-aging uygulamalarında, bağışıklık sistemini ilgilendiren allerji gibi durumlarda güvenle kullanılabilir. Farklı uygulama şekilleri vardır:
1. Major Ozonlama: En yaygın kullanım yöntemdir. Bu yöntemde hastadan alınan 100-200 ml kan, dozu ayarlanmış ozonla karıştırılır ve tekrar hastaya damar yolundan verilir.
2. Minor Ozonlama: Hastadan alınan 2–5 ml kan, ayarlanmış doz ozonla karıştırılarak hastaya kas içine enjekte edilir.
3. Vücut Boşluklarına Uygulama: Rektal veya vajinal yoldan veya kulak yoluna püskürtme yöntemi ile ozonlama yapılır.
4. Eklem İçine ve kaslara ozon uygulama: Kas iskelet sistemi ile ilgili hastalıklarda ağrı ve inflamasyon kontrolü için eklem içine, tendon, ligaman, kas gibi yumuşak dokulara uygun doz ve yöntemle enjeksiyon yapılmasıdır.
Ozon Tedavisinin kullanıldığı durumlar: Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, damar dolaşım bozukluklarının giderilmesi, romatizmal hastalıklar ve fibromiyaljinin kontrolü, bel/boyun fıtıklarında ağrının azaltılması, omuz, diz gibi eklem hastalıklarının tedavisi, diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonların özellikle ayak yaralarının tedavisi, insülin direncinin azaltılması, metabolik sendrom, yara ve yanık tedavileri, kronik yorgunluk sendromu, baş ağrıları, migren, alerjiler, herpes (uçuk), zona tedavisi, tekrarlayan vajinal mantar, sağlıklı yaşam ve sağlıklı zayıflamanın sağlanması.
Kaynak

Ozon Tedavisi Nedir? Ozon Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Atmosferin üst katmanlarında yer alan ve doğal bir kimyasal bileşik olan Ozon, 3 oksijen atomunun birleşmesi sonucu oluşan bir gazdır. İki atomlu normal atmosferik oksijenin yüksek enerjili hali olduğu için ‘’zenginleştirilmiş oksijen’’ olarak da bilinen ozon, güneşin yaydığı yüksek enerji yüklü ultraviyole ışınlara karşı koruyucu bir filtre mekanizması oluşturarak biyosferdeki biyolojik dengenin korunmasına yardımcı olur.
Özellikle son dönemlerde rutin yöntemlere yardımcı olarak sıkça tercih edilir hale gelen ozon tedavisi, oksijenin triatomik ve kararsız bir formu olan ozon kullanılarak uygulanır. Tedavide kullanılan ozon gazı, tıbbi ozon jeneratörlerinde saf oksijenden üretilmekle beraber bu üretilen ozon, daima oksijen ile karışım halindedir. Aynı zamanda ‘’oksijen terapisi’’ veya ‘’ozon terapisi’’ olarak da nitelendirilen ozon tedavisi, deri hastalıklarından enfeksiyona kadar birçok durum ve hastalığın tedavisinde, doktorların tavsiyeleri doğrultusunda etkili bir rol oynayabilmektedir.

Kaynak

Ozon Tedavisi Nedir, Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Üç oksijen molekülünün birleşmesi ile ortaya çıkan ozon gazı, organik yapıdaki bileşikleri oksitleyerek bozma potansiyeline sahip en güçlü kimyasallardan biridir. Sağlıklı atmosfer yapısını bozan ve solunum yolu ile vücuda alınması durumunda pek çok doku ve organ üzerinde toksik etkiler gösteren bu kimyasal bileşen aynı zamanda virüs ve bakteri gibi zararlı organizmalar üzerinde de etkilidir.

Bu özelliğinin keşfinden sonra ilk olarak dezenfeksiyon amacıyla yüzey temizliği gibi alanlarda kullanılan ozon gazı günümüzde ise antiseptik etkisinin yanı sıra ağrı kesici, iltihap giderici ve bağışıklık fonksiyonunu düzenleyici etkileri ile medikal alanda pek çok branşta tercih edilmektedir.Ozon gazı canlı organizma ile temas ettiğinde hızlı şekilde moleküler oksijene ve oksijen radikallerine dönüştürülür.

Vücutta hafif düzeyde bir oksidatif strese yol açan bu durum organizma tarafından bir tehdit olarak algılanır. Bunun sonucunda antioksidan olarak adlandırılan savunma sistemlerinde görev alan enzimler uyarılır ve etkilenen bölge oksijenden zengin hale getirilerek toksinlerden arındırılır.
Kaynak

SAĞLIKLI YAȘAM İÇİN OZON

167 yıldır ozon tıpta kullanılmaktadır. Birinci dünya savaşında kangren ve yaralar ozonla tedavi edilmiştir. 1926’da Dr. Otto, Berlin’de kanserin hücre düzeyinde oksijen azlığından meydana geldiğini bildirip, bu buluşu ile Nobelle ödüllendirilmiştir.  Ozon 1998’den bu yana Türkiye’de kullanılmaktadır.Ozon tedavisi iki amaçla uygulanır:
Kaynak

Ozon Tedavisi Denizli

Denizli ilinin merkezi olan şehir. Ege Bölgesi’nin Ege Bölümü’nde yer almaktadır.Merkez nüfusuyla, İzmir’den sonra Ege bölgesinin en büyük kentidir.(Merkez nüfusu: 574.321 İl nüfusu: 963.464)Bir sanayi, ihracat ve ticaret merkezi olan Denizli aynı zamanda elli bine yaklaşan öğrenci sayısıyla bir üniversite şehridir (49.000). Bir yılda milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Denizli bir turizm kenti olmasının yanı sıra düzenlenen yerel, ulusal ve uluslararası etkinliklerle (bkz. festivaller) eğitim, kongre, kültür ve sanat merkezi özelliğindedir. Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın GEKA merkezi de Denizli’dedir.[1]
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.