Sağlık

Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler Hangisidir? Doğal Antibiyotik Nasıl Yapılır?

Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler

Doğal Antibiyotik Görevi Gören Besinler

Bildiğiniz üzere kış yaklaşıyor. Her mevsim değişiminde sürekli olarak olarak hastalanma riski taşıyoruz. Bu hastalıklar genele grip nezle gibi basit şeyler de olsa dikkat edilmediğinde zatürre bronşit gibi hastalıklara da dönüşebiliyorlar. Buna benzer hastalıklara yakayı ele verdiğımızda genelde soluğu hemen antibiyotiklerde alıyoruz, fakat bunu yapmamanız gerekiyor. Doktorunuza danışmadan kesinlikle antibiyotik kullanmayın. Bu yazıda siz değerli okurlarımıza doğal antibiyotik görevi gören gıdaları bir araya getirdik. Keyifli okumalar..

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sarımsak Ve Soğan

Bu iki besin artık medyada o kadar çok lanse ediliyor ki faydalarını bilmemek olabilecek değil. Sarımsak ve soğanın kanseri dahi önlediğine dair ciddi çalışmalar mevcut. Sarımsak ve soğan çiğ bitirildiğinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir kansere karşı vücudu korumaya alıyor. Ayrıca vücuttaki helikobakteri ve pilori gibi bazı bakterilerin kontrolsüz çoğalmasını engelliyor. Soğan ve sarımsak her ne kadar çok faydalı da olsa fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Günde iki diş sarımsak tüketmek yeterli gelmektedir. Fazla tüketimi vücutta çeşitli kanamalara neden olabilir.

Kefir

Bol miktarda probiyotik içerdiği için faydaları saymakla bitmeyen kefir mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biri. Lakin kefiri sık tüketmeniz bağırsak tembelliğine neden olabilir. Bu nedenle haftada 2 gün bir bardak kefir tüketmek yeterli olacaktır. Ayrıca kefir üst solunum yolları hastalıklarına da iyi gelmektedir. Kefir sinir sistemi ve sindirim sistemi hastalıkları için birebir mutlaka her hafta tüketilmelidir. Düzenli kefir tüketen bireylerde, tansiyon bronşit ve astım hastalıklarına çok daha az rastlanılıyor.

Ispanak

Çizgi filmlerden faydalarına aşina olduğumuz ıspanağın faydaları saymakla bitmiyor. Ispanak A,B,C,E vitaminleri içeriyor. Ayrıca içinde bol miktarda kalsiyum magnezyum ve quarcetin yer alıyor.

Göz atabilirsiniz: Ispanağın Faydaları

Turp

Turp, Türk halkının en fazla tükettiği sebzelerden biri, genelde salatada tüketiyor olsak da sade turp yemek de çok faydalı. Turp yüksek lif içeriği aracılığıyla tok tutucu güce sahip. Lakin fazla tüketimi sindirim problemleri yaratabilir. Bu nedenle haftada en fazla 2 defa tüketin.

Brokoli

Brokoliyi genelde çoğumuz sevmeyiz, ama sevmemiz için gerçekten mühim nedenler var. Brokoli içerdiği C ve E vitamini aracılığıyla bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayırca çok alakasız bile görülse brokoli sigaranın yol açtığı hasarları kısmen onarabiliyor ve KOAH hastalığına yakalanma riskini mühim ölçüde azaltıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu