Teknoloji Haberleri

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret teknolojinin özellikle bu denli gelişmesiyle birlikte yeni nesil iş yapma ve alışveriş yapma kavramıdır. 25 yıl içerisinde gelişen dünyamızda yaşam biçimimizde değişime uğradı. İş yapma ve tüketimlerimiz internet temelli oldu. Öyle bir duruma geldik ki tüketiciler alacakları ürünleri internet ortamında görüyor, hoşuna giderse ürünler ilgili araştırmalar yapıyor. Teknolojiyle birlikte online alışverişe güvende oldukça arttı.

 

Eskiden fiziksel olarak gidilen dükkanların yerine internet siteleri aldı. Eğer bir ürün alacaksanız internet pazarında satılmıyorsa o üründe şüphe bile edebilirsiniz. Bu denli tüm ürünlerin internet ortamında bulunduğu bir sistemde tamamen tüketici odaklı çalışmaktadır. 

 

E-ticaret sadece tüketiciler için değil üreticiler içinde çok büyük bir fırsat sunmaktadır. Bir ürün üreteceksek pazar araştırmamızı internet üzerinden yapıp, ürettiğimiz ürünü online olarak satabiliyoruz. E-ticaret özellikle küçük işletmelerin, kendi kabuğundan çıkıp tüm illere hatta yurtdışına ürün satmasına olanak sağladı. İnternet üzerinden satış yapmak için büyük pazara sahip olan sitelerden sizde satışınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan vergi levhasıdır.

 

E-Ticaret Tanımı Nedir?

E-ticaret; 1995 senesinden sonra internet ağının küresel çapta kullanılmasıyla beraber ortaya çıkan, ticaret aktivitelerinin elektronik alanlar üzerinden yapılması olarak tanımlanır. 

 

Öte yandan sürekli  gelişen ve değişken yapısından dolayı birçok kuruluş ve ülkenin elektronik ticaret / e-ticaret / kavramları için değişik tanımlar bulunmaktadır. E-ticaret sorusunun cevabı ise doğrudan işlem yapabildiği bir yer olmadığında doğru cevabı bulunmamaktadır.

 

Örnek vermek gerekirse, WTO’nun ( Dünya Ticaret Örgütü ) 1998 senesinde yapmış olduğu tanıma göre bu kavram;

 • Mal ve hizmetlerin reklam, satış, dağıtım ve üretimlerinin elektronik alanlar üzerinden yapılması olarak tanımlamışlardır.

 

WTO, e-ticaret işlemlerinin bireyler, haneler, kurumlar, hükümetler, özel sektör ve diğer kamu kuruluşları arasında olabileceğini belirtiyor.

 

OECD ( İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı ) ise, e-ticareti çok daha geniş ortamlarda ele alıyor ve bu kavramı;

 • E-ticaret; sayısallaştırılmış görüntü ve sesin işlenmesi, yazılı metin iletilmesine dayanan kurumları ve kişileri ilgilendiren bütün ticari işlemler olarak açıklamaktadır.

 

Ülkemizde e-ticaret;

 • Elektronik alanda gerçekleştirilen, fiziki biçimde karşılaşmaksızın ticari türlü faaliyet ve çevrimiçi iktisadı olarak tanımlamıştır.

 

E-Ticaretin Amacı Nedir?

E-ticaretin asıl amacı ürün veya hizmetlerin müşteriye sorunsuz ve hızlı bir şekilde ulaştırılmasıdır. 

 

E-ticarette ürünlerin ve hizmetlerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde müşteriye gönderimi seçilmesinde büyük etkendir. Günlük hayatta gittiğimiz mağazalarda sınırlı sayıda ürün bulunurken e-ticaret sitelerinde en azından mağazaya oranla daha fazla ürün bulunmaktadır. Bu sayede satıcılar pazar genişliğini (potansiyelini) ve büyüklüklerini arttıracaklardır. Müşteriler de daha fazla ürün seçeneğine sahip olmanın yanı sıra daha uygun bir fiyatlandırma ve kaliteli teslimattan yararlanmış olacaklar.

 

Yani kısacası e-ticaretin amacı işinizdeki işleyiş biçimini değiştirerek hızla değişmekte olan pazar teknolojisindeki yerini almanız şeklinde söylenebilir. Bu konuda işinizden daha çok internet üzerinden çalışan sistemlerden destek alırsınız. İş sahipleri e-ticaret yaparak gerçek hayatta yapamayacaklarını yapma olanağı yakalar.

E-Ticaret Kullanıcıları Kimlerdir?

E-ticaretin çok geniş bir kullanıcı ağı bulunmaktadır. Şahısların, firmaların hatta kamu kurumlarının arasında e-ticaret gerçekleşmektedir.

 

E-ticaretin kullanıcılarına genel olarak bakıldığında ise şu şekilde listelenebilir:

 • Bireyler
 • Küçük işletmeler (KOBİ)
 • Büyük işletmeler (KOBİ)
 • Büyük yatırımlar yapan firmalar
 • Bazı kamu kuruluşları
 • Bankalar
 • Sigorta şirketleri
 • Butik mağazalar
 • Market zincirleri
 • Perakende satış noktaları
 • İkinci el eşya satan bireyler veya dükkanlar
 • Pazarlamacılar

 

Ayrıca eğitim, eğlence, giyim, gıda vb. birçok sektör tarafından e-ticaret siteleri kullanılmaktadır. Kısacası elektronik ticaret herhangi bir ürün veya hizmet alışverişi olabilecek her sektör ve her birey tarafından kullanılmaktadır.

 

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

Dünyanın doğal bir sınırı olduğunda dolayı pazarın, kısacası şirketlerin büyüyebilme kapasitelerinin de alan kısmında bir sınır bulunmaktadır. Fakat gelişmiş lojistik, tedarik zinciri ve e-ticaret ile birlikte bu sınırları hemen hemen ortadan kalkmaktadır. Aynı pazara kısa bir sürede tekrar tekrar satış yapma imkanı sunmaktadır. Ayrıca günümüz çağında dijital malzemelerin çoğalması ile beraber pazarlama teknikleri de sürekli gelişiyor.

 

E-ticaretin avantajları ve faydalarına satıcılar ve müşterilerin bakış açısından bakacak olursak,

 

 • Mağazanın açılış ve kapanış saatlerini dert etmenize gerek kalmaz. İnternet üzerindeki mağaza 7/24 açıktır.
 • Aracılar girmediği için daha düşük maliyetlidir.
 • Marka bilinci oluşturmak daha kolaydır.
 • Çeşitli kampanyalar ve indirimler sayesinde satışlarınızı artırabilirsiniz.
 • Stoklarınızı bitirmeniz daha kısa sürecektir.

 

Bu şekilde hem firma hem de müşteri için daha avantajlı olmaktadır.

Daha fazla haber için bizi takipte kalmaya devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu