Aralık 8, 2022

Bel Ağrısını Geçirmek için Evde Yapılabilecek Pratik İşlemler

Beliniz mi ağrıyor? Korkmayın, yalnız değilsiniz. Bel ağrılarının büyük bir bölümünün masum olduğunu hiç aklınızdan çıkartmayın. Doktora gittiniz, ilaç verdi, MR dahi yapıldı, pek bir şey saptanamadı ya da ufak tefek yıpranmalar görüldü. Beliniz ağrımaya başlayınca hemen bir tomar ilaç mı kullanacaksınız, defalarca fizik tedavisi mi yaptıracaksınız?Bakalım bel ağrısını hafifletmek için evde kendi kendinize neler yapabilirsiniz, nelere dikkat etmelisiniz?
Kaynak

Ağrı Kremi Fiyatları

Kış aylarının gelmesi ile birlikte günlük yaşam koşulları içinde hareket kabiliyeti iyice düşer. Yaz aylarına oranla çok daha kısıtlı hareket alanına sahip olan birçok birey için eklem ve kas ağrıları baş gösterir. Çalışma koşulları, gün boyu az hareket biletmek ve sürekli olarak oturmak, spor alanlarında yapılan ağır egzersiz hareketleri, ağır taşımak, ani hareket etmek, yaşın getirdiği durumlardan ötürü eklemler arasında oluşabilecek hareketsizliği bağlı sıvı azalmalarından kaynaklanan bir çok neden ile ağrılı durumlar meydana gelebilir. Müdahale edilmediği takdirde gittikçe artarak çoğalan bu ağrılı durumlar bir süre sonra ciddi acı veren can sıkıcı durumlar dönüşebilir. Çok sayıda marka tarafından organik bitki ve bileşenlerle hazırlanan ağrı kesici kremler bu gibi kronikleşen ve rahatsızlık veren ağrıları en aza indirebilir.

Tıbbi olarak hazırlanan birçok medikal kremin de bileşenleri genellikle bitki özlemidir. Tüm şifanın doğada olduğu düşünülürse organik ve bitki özlü kremlerinde etkili sonuçlar vermesi oldukça doğaldır. Ağrı durumunuza uygun doğru bileşenlerle formüle edilen krem tercihi yapmanız düzenli kullanım sonucunda ağrılarda hafifleme sağlayabilir. Halk arasinda lokman hekim olarak adlandırılan organik bileşenli ürünler ağrı kremleri olarak da karşınıza çıkar. Çok çeşitli markanın özel bileşenleri ile hazırlanan hu kremler belli ml oranları ile satışa sunulur.

Daha önce hiç doğal krem yada losyon kullanmadıysanız deneme olarak Ağrı kremi 50 ml ölçülerinde olan ürünlerden tercih edebilirsiniz. Şikayetiniz olan alana uygulayarak etkisini test edebileceğiniz 50 ml kremler aynı zamanda yanınızda da taşıyabileceğiniz boyutlarda olduğu için ergonomik kullanım olanağı sunar. Bitkisel içerikli birçok ağrı kesici krem genel olarak kumlu sonuçlar verir. Çarpma, darbe, zorlama gibi nedenlere bağlı olarak oluşan eklem ve kas ağrıları için doğru bileşenli ve içerikli kremlerden yararlanabilirsiniz.

Gene olarak baş, boyun, sırt, diz, bel, dirsek gibi alanlarda ağrı durumları çık daha fazla gözlemlenebilir. Eklem ve kas ağrıları için ayrı ayrı formüle edilen kremlerden faydalanmakta yarar vardır. Eklem ağrıları sıvı kaybı ya da iltihaplanmaya bağlı olabilirken, kas ağrıları genellikle zorlamaya yönelik meydana gelir. İltihap kurutucu bitki kökleri ve özlerinden yararlanarak üretilen krem çeşitleri arasında seçim yaparak şikayetlerinize çözüm bulabilirsiniz. Kas ağrıları için özel olarak formüle edilen Ağrı kremi 100 ml oranları ile satışa sunulur. Ağrıyan kas grubunuza bu kremlerden bolca yedirerek lakin dolaşımını hızlandırabilir , kas kütlelerinizi ısıtarak acının hafiflemesini ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz.
Kaynak

Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer?

Bel ağrısı, doktor ziyaretlerinin oldukça yaygın bir nedenidir ve işle ilgili engelliliğin en sık karşılaşılan nedenidir. Sıklıkla ağır nesneleri kaldırırken yapılan ani hareketler, zayıf vücut mekaniği nedeniyle ortaya çıkan kas burkulmaları veya zorlamalar gibi bir yaralanmanın sonucudur.

Bel ağrısı;omurilik kanseri, yırtılmış veya fıtıklaşmış disk, siyatik, artrit, böbrek veya omurga enfeksiyonları gibi belirli hastalıkların bir sonucu da olabilir. Bel ağrısının tedavisi teşhis edilen veya şüphelenilen belirli bir nedene yönelik planlandığında optimal sonuçlar elde edilir. Bel bölgesinin zorlanmasından kaynaklanan akut sırt ağrısı için başlangıçta evde yapılan uygulamalar yararlı olabilir.

Bel ağrısı ya da tıpta kullanılan adıyla lumbago, bel bölgesinde ortaya çıkan her türlü ağrıyı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Erişkinlerin yaklaşık olarak %80’ini etkileyen ve önemli iş gücü kaybına yol açan yaygın bir sağlık sorunudur. Bel ağrısı aniden ortaya çıkan keskin bir ağrı şekilde olabileceği gibi donuk hafif bir ağrı da olabilir.
Kaynak

İlaç Tedavisi

Birçok kronik bel ağrısında inflamasyon ön planda olmamasına rağmen non-steroid antiinflamatuar ilaçlar yaygın olarak kullanılır. Bir ilaç grubu etkili olmadığı takdirde diğer ilaç grubu denenebilir. Birkaç denemeden sonra sonuç alınamıyorsa bu ilaçlara son verilmelidir. Nonsteroid antiinflamatuarların yan etkileri vardır. Özellikle uzun süreli kullanıldığında ortaya çıkan gastrointestinal yan etkiler ve kanamaların yanı sıra böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Bu konuyla ilgili 65 adet yayının incelendiği yeni bir araştırmada nonstreoid antiinflamatuar ilaçlar akut ve kronik bel ağrılarında etkili bulunmuştur. Fakat spesifik bir ilaç ileri sürülmemiştir.

Selektif COX-2 blokerlerin daha az gastrointestinal yan etki yaptığı söylense de ciddi kardiyovasküler yan etkiler ortaya çıkardıkları bilinir.Kas spazmı birçok bel ağrısında ortaya çıkan bir durumdur.

Kasların üzerine yük binmesini ve stres ağrıya yol açabilir. Ağrı spazmı daha da arttırarak ortaya ağrı-spazm-ağrı kısır döngüsünün çıkmasına yol açar. Kas gevşeticilerin bu kısır döngüyü kırdıkları ve böylece ağrı kontrolünde rollerinin olduğu öne sürülmüştür. Farklı kas gevşeticilerin birbirlerine benzer etkinlikle akut bel ağrısında etkili olduklarına ilişkin sağlam kanıtlar vardır. Kronik bel ağrısında ise etkinliklerine dair sağlam kanıtlar bulunmamıştır. Bu ilaçları kullanırken sedatif yan etkilerinin bazı hastalarda ciddi sorunlar çıkarabileceği unutulmamalıdır.
Kaynak

Ağrı Kesici Kremler ve Jeller Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özellikle diz kireçlenme tedavisinde, bel ağrılarında ve boyun ağrılarında sıkça kullanılırlar. Ayrıca yanma, uyuşma gibi nöropatik ağrıların tedavisinde de kullanılabilirler. Doktor tarafından aksi söylenmedikçe, kullanım süreleri 7 günü geçmemelidir. 7 gün düzenli kullanımdan sonra şikayetlerinizde azalma yoksa doktorunuza başvurmalısınız.
Kaynak

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Dünya genelinde baş ağrısından sonra ikinci sırada yer alan bel ağrısı özellikle masa başı çalışanlarının yaşam kalitesini düşürür. Kişilerin iş ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlık aynı zamanda birçok önemli sağlık sorununa da neden olur. Bel, sırt ve omurga bölgelerinde oluşan kas ağrısı ve eklem ağrıları şeklinde kendini gösteren bel ağrısının birçok nedeni olabilir.

Erişkin nüfusun neredeyse %80’inin hayatının bir bölümünde mutlaka karşılaştığı bir sağlık sorunu olan bel ağrısı, duruş bozukluğu ve bel zorlanması sonucu kişilerin bel kaslarına, eklemlerine ve bağlarına hasar veren bir ağrı çeşididir. Uzun süre ayakta durmak, gebelik, aşırı kilo alımı, bacaklar arasındaki uzunluk farkı, yüksek topuklu ayakkabı giymek sırt ağrısı nedenleri arasında yer alır. Masa başı çalışanları, aşırı yük kaldıranlar, uzun yol sürücüleri ve inşat makineleri kullanan çalışanlarda bel ağrısı görülme riski yüksektir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.