Sağlık

Elmanın Faydaları Nelerdir? Elmanın Cilde Faydaları? Yatarken Elma Yemek? Elma Sirkesi? Yer Elması

Elmanın Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Elmanın Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Elmanın Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Elmanın Faydaları

Dünyada en fazla tüketilen meyveler içinde olan elma mucize gıda olarak bilinmektedir. Elmalar kuvvetli antioksidanlar ve diyet lifleri yönünden zengindir. Elmanın faydaları içinde insan sağlığı için gerekli çok şey bulunmaktadır. Elmada bulunan antiseptikler; kanserden, diyabetten, kalp hastalıklarından ve hipertansiyondan sizi koruyacaktır. Manavlarda ve tezgahlarda en fazla bulabileceğiniz meyveler içinde olan elma faydalı bileşenlere sahip olduğu için ucuz ve süper zengin bir meyvedir.

Elmanın Faydaları

Elmanın faydaları içinde birden çok etken bulunmaktadır, bunlardan bazıları:

Böbrekleri Arındırır: Vücuttaki toksinlerin temizlenmesinde yetkili olan elma bunun yanı sıra böbrekleri de arındırma yetisine sahiptir. Temizlenmiş böbrekler idrar yolları enfeksiyonlarından da vücudu koruyarak mikrobiklerin atılımını hızlandırır. Elma tüketerek vücuttaki toksinlerden kurtulur ve bağırsakların çalışmasını hızlandırırsınız.

Karaciğeri Korur: Böbreklerde de olduğu gibi toksinin temizlenmesinde etkili olan elma karaciğerde bulunan zararlı mikrobiklerin etkilerini azaltır. Elmada bulunan bileşenler hastalıklara karşı bünyeyi korur ve günde 1 kere mutlaka tüketilmesi tavsiye edilir.

Vücut Direncini Arttırır: Günde 1 tane elma tüketerek vücudun mikroplara ve enfeksiyonlara karşı direnci arttırılır. Tek bir elma ile tabi ki hiçbir hastalık tedavi edilmez fakat sağlıklı yiyecekler tüketerek bileşenlerin etkisi artar ve yorgunluk, halsizlik bu sayede giderilir. Çok yoğun iş temponuz varsa sabah ve öğlen elma yiyerek kendinizi daha formda hissedebilirsiniz.

Zayıflatır: Bir elmada bulunan kalori miktarı 57’dir. Lif yönünden zengin olan elma ara yemeklerde atıştırmalık olarak tüketilebilir. Elmanın faydaları içinde kilo vermeye kolaylık sağlayan elma diyetlerin vazgeçilmez bir elemanı haline gelmelidir. Yapılan araştırmalarda 1 yıl boyunca belirli bir sayıda kadınların günde 1 bardak kurutulmuş elma dilimlerinden tüketerek zayıfladıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca elma yemek metabolizma hızını arttıracaktır.

Kolesterolü Düşürür: Kolesterolün dengede kalmasını sağlayan elma bileşenlerinde bulunan lifler aracılığıyla yüksek kolesterolün düşürülmesinde yardımcıdır.

İlginizi çekebilir: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Elma Dişleri Güçlendirir:

Diş temizliğine katkıda bulunan elma dişlerin beyazlamasında da etkili bir meyvedir. Komple ağız sağlığına iyi geldiği söylenmekte; diş çürümeleri ve diş eti iltihaplanmalarında yenmesi gereken elma aynı diş fırçası gibi dişlerde oluşmuş bakterilerin giderilmesine yardımcıdır.

Romatizma Tedavisinde: Romatizma rahatsızlığından şikayetçiyseniz elma tüketerek tedavinize yardımcı olabilirsiniz. Flovonaid içeren elma kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımı olarak vücutta bir araya gelen kireçlenmelerin azaltılmasında destekleyicidir.

Görme Yetisi Artar: Elma yiyerek hem ileride oluşabilecek katarakt poblemlerinı azaltır hem de oluşabilecek gece körlüğünün ayağını kaydırırsınız. Elmada bulunan bileşenler aracılığıyla maküler dejenerasyon önlenir ve serbest radikallerin yol açtığu hastalıklar giderilir.

Parkinson ve Alzheimer Hastalıklarında:

Nörolojik hastalıklara da iyi geldiği bilinen elma Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına karşı vücutta önlem alınmasını sağlar. antioksidan etkisi ile beyin dejenerasyonunu önleyen elma hafızayı kuvvetlendirir ve unutkanlık problemlerinin önüne geçer.

Kanseri Önler: Yapılan araştırmalar neticesinde elmadaki vitamin ve mineral içeriklerinin özellikle akciğer, karaciğer, kolon ve pankreas kanserlerine karşı elmanın koruyucu tesirinin bulunmasıdır. Elma akciğer kanseri riskini azaltır ve akciğer kanserine yakalananlarda da bir araya gelen zararlı hücrelerin çoğalmasını yavaşlatıcı güce sahiptir.

Göz atmanızda faya var: Akciğer Kanseri Nedenleri – Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Kahve Etkisi: Sabahları kalktığınızda açılma problemi yaşıyorsanız kahveden önce 1 elma tüketmenizi öneririz. Elma yiyerek uyku sorununuzu halleder kendinizi daha uyanık ve zinde hissedersiniz.

Diyabetten Korur: Kan şekerinin düşmesinde etkili bir meyve olan elmadan günde 1 tane tüketebilirsiniz. lif değeri zengin olan elma yiyerek tatlı krizlerini önler aşırı yeme isteğinden kurtulursunuz.

Bağırsakları Temizler: Bağırsakların çalışmasında etkili olan elmayı sabahları kahvaltıdan önce tüketebilirisiniz. Gün içinde hazımsızlık şikayetlerinize iyi gelecek ve rahat tuvalete çıkmanızı sağlayacaktır.

Gebelikte Elma: Gebeliğin özellikle ilk aylarında yaygın olan mide bulantısı ve kusma elma tüketerek giderilebilir. Çok fazla abartmadan yiyebileceğiniz elma bunun yanı sıra karın kramplarına ve mide ağrılarını da dindirecektir.

Bağışıklığı Güçlendirir: Elmada bulunan faydalı vitamin ve mineraller bir yana ekstra bulunan quercetin antioksidanı kış hastalıklarından bünyeyi koruyarak daha sağlıklı kalmanıza yardımcı olmaktadır.

Kalbi Korur: Kalp ve damar sağlığı vücutta en fazla dikkat etmemiz gereken organımızdır. Elma yiyerek kalp yolunda bir araya gelen plaklar çözülerek giderilmiştir. Arter duvarların tıkanması kalp krizinden tutunda inme gibi bir çok rahatsızlığın sebebidir.

İlginizi çekebilir: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Elma Sirkesinin Faydaları

Doğal organik olanlardan tüketildiği sürece sirkenin sayısız faydası mevcuttur.

Enerji dolu olmak istiyorsanız sabahları ballı limon sirkeli su içebilirsiniz.

Elma sirkesi ile saç bakımı yaparsanız saç kökleriniz güçlenir ve daha dayanıklı ve kırılmayan saçlara kavuşursunuz.

Akşamları sirke ile eşit miktarda suyu karıştırıp cildinize sürün. Ciltte ergenlikten bir araya gelen sivilce ve akneler için birebirdir.

Diş etlerinize organik elma sirkesinden sürerseniz bu bölgede bir araya gelen iltihaplanma ve enfeksiyonların azaldığını göreceksiniz. En fazla 5 – 10 dakika sonra ağzı tekrar su ile çalkalamalısınız.

Güneşten yanan cilde elma sirkesi ile hazırlayacağınız kürü cildinize sürün ve 15 dakika sonra ılık su ile cildinizi yıkayın.

Yorucu bir günün sonunda ağrıyan eklem ve kaslara sürülen elma sirkesi ağrıları hafifletir.

Sabahları içilen elma sirkeli ballı su zayıflamanıza yol gösterecektır.

Yer Elmasının Faydaları

B6 ve C vitamini içeren yer elması fosfor, kalsiyum, bakır ve potasyum yönünden da zengindir.

Bazı ülkelerde yer elması geleneksel ilaç olarak kullanılır.

Mide yaraları için yer elması tüketilebilir.

Cilt hastalıklarından iltihaplanma ve çıbanların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Mide de bir araya gelen kasılmalara, mide ağrılarına iyi gelir ve rahatlatır.

Kadınların hormon dengesizliklerinde sorun gidericidir.

Astım ve alerjik hastalıklarda yer elması tüketilebilir.

Sindirimi sağlıklı bir biçimde çalıştırır.

Bilinçsiz antibiyotik alımının ne kadar zararlı olduğunu televizyonlardan sık, sık duyuyoruz. Yer elması doğal antibiyotik görevi görür.

Hafızayı kuvvetlendirir ve düzenli tüketimde farkı açık ara görürsünüz.

A vitamini barındıran yer elması kolon ve akciğer kanserinden vücudu korur.

Elma Suyunun Faydaları

Elmadaki gibi kuvvetli vitamin ve mineraller barındıran elma suyu doğal olduğu sürece çok sağlıklıdır.

İçeriğindeki bileşenler kalp hastalıklarından korurken kalp hastalıklardan bünyeyi korur.

Astımın önlenmesi için organik elma suyu düzenli tüketilmelidir. Krizlerin azalmasını sağlayan elma suyu akciğerlerin daha sağlıklı kalmasını sağlar.

A vitamini içeren elma gözün görme yetisini arttırarak göz sağlığını mühim ölçüde destekler.

Kolesterolün dengede kalması için tüketilebilen elma suyu karaciğerin temizlenmesinde mühim rol oynar.

Kemiklerin güçlenmesini sağlayan elma suyu anemi hastalığı içinde demir barındırır.

Cilt problemlerine iyi gelen elma suyu; kırışıklıkları giderirken sarkmalar ve cilt lekelerinin de önüne geçer.

Kabızlık problemi yaşayanlar sabahları aç karnına taze elma suyu sıkarak içmelidirler.

Elmanın Zararları

Aşırı elma tüketen bireylerde mide hastalıkları ortaya çıkabilir.

Çok fazla elma yendiğinde müshil etkisi oluşturarak ishal yapabilir.

Diyabet ve şeker rahatsızlığında elma suyu tüketimi aşırıya kaçılmamalıdır.

Elma çekirdeğinin faydası var mı bilmiyoruz ama bazı uzman kişiler elma çekirdeklerinin çok yenmesi zehirlenmelere neden olabilir diyor.

Elmanın Faydaları Nelerdir? Elmanın Cilde Faydaları? Yatarken Elma Yemek? Elma Sirkesi? Yer Elması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu