Sağlık

Enginarın Faydaları Nelerdir? Enginar Neye iyi Gelir? Zararları? Enginar Suyu?

Enginarın Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Enginarın Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Enginarın Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Enginarın Faydaları

Enginar probiyotik ve kuvvetli antioksidan içeren enginar sebzesi faydalı besinler içindedır. Enginarın faydaları içinde en büyük yararı sindirim ve karaciğere faydaları gözükse de kardiyovasküler hastalıklarda ve kilo vermede son derece yardımcı bir gıdadır. A, B6, B12, C, D ve K vitaminleri dışında lif, niasin, çinko, kalsiyum, demir, fosfor, manganez, sodyum ve potasyum mineralleri içerir. Enginar çanaklarda yapılarak tüketilebilirken dolması hazırlanarak yaprakları da sıyrılarak yenebilir.

Enginarın Faydaları

Enginarın faydaları içinde birden çok etken bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

Sindirimi Rahatlatır: Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hazımsızlık poblemleri için önerilen sebzedir. Vücudunuzda şişlik ve yemeklerden sonra hazımsızlık oluşuyorsa enginar yiyerek bu sorununun önüne geçebilirsiniz. Lifli bir sebze olan enginar bağırsakların kontrollü çalışmasını sağlarken bağırsaklarda bir araya gelen semptomlarında azalmasını sağlar.

Kanser Hücrelerini Azaltır: Enginarda bulunan bileşenler yapılan araştırmalar neticesinde meme kanserinin önlenmesinde başarı sağladığı görülmüştür. Enginar yiyerek akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyerek anti kanser etkisi oluşturur. Enginarda bulunan antioksidan bileşenler kanserden sizi koruyarak kötü hücrelerin azalmasına yol gösterecektır.

Karaciğerin Dostudur: Karaciğerin temizlenmesi için en yararlı gıdaların başında enginar gelir. enginarda bulunan bileşenler karaciğere yerleşmiş mikropların atılmasını hızlandırarak karaciğerin yükünü hafifletir ve karaciğer sağlığını destekler. Enginar yapraklarını aylarında haftada 1 kez tüketmek bile karaciğeri korur.

Kalp Sağlığını Korur: Lif değeri yüksek miktarda olan enginar kalp sağlığının muhafaza edilmesinda destekleyici bir misyona sahiptir. Hipertansiyonu bulunan bireyler için önerilen enginar yaprakları kan basıncının düşmesine yardımcı olarak kalpte oluşabilecek hasarları en aza indirger. Bazı üniversitelerde yapılan araştırmalar neticesinden enginar tüketen bireylerin kötü kolesterol oranlarının azalıp iyi kolesterol oranlarının yükseldiği gözlemlenmiştir.

Göz atabilirsiniz: LDL Kolesterol Nedir? LDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü

Bağırsakları Çalıştırır:

Sindirim sisteminde enginarın bağırsakları düzenli çalıştırmasından da bahsetmiştir. Lif değeri yüksek miktarda olan enginar bağırsakların aktif olarak çalışmasını destekler ve olası kabızlık ve hazımsızlık şikayetlerine karşı önlem almanıza yardımcı gıdadır. Sadece kabızlık değil enginar tüketerek ishal problemleriniz de varsa bağırsak hareketleri normale dönecek ve ishalin şikayetlerini azaltacaktır.

İçki Sonrası Enginar: İçkinin karaciğere verdiği zarar bir hayli fazladır ve tamiri bi hayli zordur. Enginar yiyerek tıkanıklıkları önleyebilir ve kanda bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz. İçki içen bazı bireyler ertesi gün enginar tüketimine önem verirler.

Kemikleri Güçlendirir: Enginarda potasyum, kalsiyum ve manganez bulunması kemiklerin güçlenmesinde etkilidir. K vitamininde içeriği ile kuvvetli kemikleri destekleyen enginar ileriki yaşlarda görülebilecek kemik erimelerine ve kemik kırılmalarının önüne geçecektir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır: Enginar yiyerek lif, şeker ve toksinlerden arınmasını sağlayarak kilo vermenizi kolay bir hale getirir. Kilo vermede en etkin bileşen liftir ve enginarda lif değeri bi hayli yüksektir. Enginardan az bir miktar tüketseniz bile tokluk hissini arttırabilir enginar yiyerek çok yemiş hissi yaşayabilirsiniz. Diyetlerinize mutlaka eklemeniz gereken enginar hem kalori hem de yağ oranı ile düşüktür.

Bağışıklığı Güçlendirir: Enginarda bulunan C vitamini ve diğer bileşenler bünyede prebiyotik etkisi sağlayarak bağırsaklarda biriken mikropların bi hayli hızlıca atılmasını sağlar. mikrop ve toksinlerin giderilmesi bağışıklığı güçlendirerek bir çok hastalığa karşı vücudu dirençli tutar. Enginarda bunun yanı sıra proteinde bulunur ve bu sayede hücre yenilenmesi sağlanarak bağışıklık sistemi güçlenir.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Enginar Suyunun Faydaları

Enginar suyunu içerek zayıflamayı hızlandırabilirsiniz.

Sindirim sisteminin aktif olarak çalışmasını sağlayarak kabızlık şikayetlerini önleyecektir.

Enginar suyu içildiğinde damar tıkanıklıkları giderilebilir ve olası kalp hastalıklarının önüne geçilir.

Kan basıncını dengeler ve kan akışını hızlandırarak tüm vücut fonksiyonlarını onarır.

Diyet lifi içeren enginar suyu sağlıklı bağırsak hareketlerini destekler.

Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan enginar suyu daha aktif ve zinde olmanızı sağlayacak bileşenlere sahiptir.

İdrar söktürücü etkisi bulunan enginar suyu ödem ve şişkinlik hastalıklarında etkilidir.

Kolesterol düzeysini dengeleyerek tansiyon semptomlarını engel olmaktadır.

Egzama suyu cilde sürüldüğünde egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarına karşı tedaviye yardımcı olmaktadır.

Enginar Yaprağının Faydaları

Pişmiş biçimde tüketilen enginar yaprağı kolesterolün sağlıklı düzeyde tutulmasını sağlar.

Enginar yaprağı yiyerek kalp hastalıklarına karşı önleyici bileşenlere sahiptir.

Antioksidan barındıran enginar cilt ve saç sağlığını olumlu etkiler.

Kan şekerini düşmesine yardımcıdır ve aniden bir araya gelen açlık krizlerini baskılar.

Pis kanın vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

C vitamini enginarın yaprağında da bulunur ve bağışıklığın güçlenmesine destek verir.

Enginarın Zararları

Karaciğerin dostu olsa da karaciğer rahatsızlığında enginar tüketimini bazı uzman kişiler kesinlikle tavsiye etmiyor. Bu nedenle safra ve karaciğer hastalıkları olanlar enginar tüketiminden uzak durmalılar. Enginar tüketimi karaciğer rahatsızlığına yakalanmadan tüketilebilir yakayı ele verdiktan sonra çokta etkili bir tedavi yöntemi değildir.

Hamile ve emziren bayanlar enginar tüketiminde aşırıya kaçmamalı tüketimde mutlaka doğum doktorlarına danışmalıdır.

Enginara alerjisi olan bireyler enginar suyundan ve enginar içeren ürünlerin tüketiminden de kaçınmalıdır.

Çok sık idrara çıkma durumlarınız varsa enginar tüketiminde dikkatli olunuz. İdrar söktürme etkisi sizi zorlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu