Teknoloji Haberleri

Facebook Avusturalya Haberlerini Yasakladı

Facebook Avusturalya haberlerini resmi olarak yasakladı. Ünlü sosyal medya devi artık Avusturalya üzerinden haber yayımına izin vermeyecek.

Facebook’un kullanıcılar tarafından tercih edilmesinin birçok nedeni bulunmakta. Kimileri sevdiklerini görmek, kimileri farklı insanlarla etkileşimde bulunmak, kimileriyse haber almak amacıyla Facebook uygulamasını aktif olarak kullanıyor. Ancak devletlerin ve hükümetlerin getirdiği yasalar nedeniyle Facebook bazı işlevselliklerini kapatmak ya da kısıtlamak zorunda kalabiliyor. Örnek vermek gerekirse ünlü sosyal medya devi, yaşanan deprem hadiseleri için “güvendeyim” özelliğini getirerek Avrupa Birliği’nin kararına uymak durumunda kalmıştı.

Görünen o ki Facebook Avusturalya ile birlikte farklı bir hükümet kararına da boyun eğmek zorunda kalacak. An itibariyle Facebook platformları aracılığıyla haber paylaşmak Avusturalya üzerinden tamamen yasaklandı. Bunun tek nedeniyse elbette ki Avusturalya hükümetinin aldığı yeni bir karar olacak. Bu yeni karara göre Avusturalya içerisinde bulunan bütün haber kaynaklarına ciddi bir sınırlama uygulanacak. Bu sınırlamaya uymayan ve haber paylaşımına devam eden yayın platformlarıysa yasalar gereğince belirlenen cezalarla karşı karşıya kalabilecek.

Facebook Logo
Facebook Logo

Facebook Avusturalya Artık Haber Sunmuyor

Sosyal medya platformlarında sunulan asılsız haberler sadece Avusturalya’nın değil, bütün hükümetlerin korkulu rüyası olmuş durumda. Özellikle kriz anlarında ortaya çıkan bu tip asparagas haberler insanları ciddi manada olumsuz etkileyebiliyor. Türkiye’de de bu gibi durumlara önlem olarak genellikle internet yavaşlatılması yapılıyor, böylece internete erişemeyen kullanıcılar asparagas haberlerden de uzak kalıyorlar.

Görünen o ki Avusturalya hükümeti bu sorunu farklı yollarla tamamen çözmek niyetinde. Bunun için sosyal medya mecralarından paylaşılan asılsız haberlerin platform sahibine ciddi cezalar getirebileceği bir kanun teklifi sundular. Kanun teklifi an itibariyle oylamada olsa da kamuoyu yoklamasına göre kabul edilmesi an meselesi. Haliyle de ünlü sosyal medya devi Facebook Avusturalya sınırları içerisindeki haber aktivitelerini de durdurarak bu kanuna ilk önlemini almış oldu.

Bakalım Avusturalya’dan sonra farklı ülkelerde de sosyal medya haberciliğine karşı yaptırımlar olacak mı, bunu zamanla göreceğiz. Gerek Avrupa Birliği’nde ve gerekse Amerika’da sosyal medyada yayılan asparagas haberler için ciddi önlemler alınabilmesi olası. Konu hakkında gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz, bizi takipte kalmaya devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu