Sağlık

Fesleğenin Faydaları Nelerdir? Zararları? Fesleğen Nasıl Yenir? Fesleğen Nerelerde Kullanılır?

Fesleğenin Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Fesleğenin Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Fesleğenin Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Fesleğenin Faydaları

Fesleğen faydalarından yararlanmak için bir çok değişik yöntem mevcuttur. Yaprakları, kökleri ve bütünü ile tüketilebilen fesleğen faydaları içinde en fazla bilinen özelliği antiseptik etkisi ile vücudu yeniden yapılandırmasıdır. Fesleğenin faydaları içinde; bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sağlıklı kalp, diyabet rahatsızlığına etkisi, sindirim sistemini güçlendirmesi, kanserden koruması ve stresten arındırması bulunur. A, B2, C, E ve K vitaminleri, çinko, kalsiyum, magnezyum, bakır, demir ve yüksek miktarda manganez mineralleri fesleğenin faydaları içindedır.

Fesleğenin Faydaları

Kalp Sağlığını İyileştirir: Fesleğende bulunan flavanoidler koroner kalp hastalıklarını korur ve atardamarlarda oluşabilecek olan pıhtılaşmanın oluşumunu önüne geçer. Yapılan araştırmalar neticesinde fesleğen kalp rahatsızlığının önlenmesinde etkili iken kötü kolesterolün düşmesinde iyi kolesterolün artmasınde etkendir.

Boğaz Ağrılarını Geçirir: Fesleğen özellikle boğaz ağrıları için müthiş bir tedavidir. Fesleğen yaprakları sıcak suda demlenip içildiğinde iyi gelirken, bu su ile ağız gargara yapıldığında da boğaz ağrılarını dindirir.

Stresle Mücadele Eder: Fesleğenin anti stres etkisi tüm dünyaca bilinir ve bir çok insan sakinleşmek istediğinde fesleğen bitkisini tercih eder. Bağışıklık kuvvetlendirici etkilere sahip olan fesleğen stres hormonunu düzenler ve duygusal stresin ve endişenın azalmasına yardımcı olmaktadır. Vücut organlarını hem kimyasal hem de duygusal stresten koruyan fesleğen direk tüketilebilirken çayı da yapılarak stresten uzaklaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Kanser Riskine Karşı: Fesleğen tüketimi enteresan bir biçimde kanser hücrelerinin çoğalmasını ve olanların yok olmasını sağlar. Radyo koruyucu güce sahip olan fesleğen gün içinde düzenli olarak yendiğinde antikanser etkilerinden faydalanılır. Meme ve pankreas kanserlerine karşı önlem almaya kolaylık sağlayan fesleğen bitkisinin enzimlerin oluşumunu mühim ölçüde azaltır.

Kan Şekerini Düzenler: Kan şekerinin düzenlenmesine kolaylık sağlayan fesleğen bitkisi tip 2 diyabetli insanlar için insülin direncini dengelemede yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda gözlemlenen kan şekeri düşüklüğü yahut yüksekliği fesleğen aracılığıyla dengelenerek hastalıkta yardımcıdır.

İlginizi çekebilir: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Karaciğerin Korunmasına Yardımcıdır: Yapılan bir çalışmada fesleğen bitkisinin hasar görmüş karaciğerin iyileşmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Karaciğer tıkanıklıklarının azaldığını söyleyen uzman kişiler olsa da karaciğer rahatsızlığınız varsa önce doktora görünmenizde yarar var.

Kilo Vermeye Yardımcıdır:

Fesleğenin kan şekerini gerçekleştirdiğini üst açıklamalarda vermiştik. Kan şekeri ve kolesterolün dengesiz olması kilo alma sebebidir. Fesleğen yiyerek bu iki faktörü dengelersiniz bunun yanı sıra stres hormonunun azalmasına kolaylık sağlayan fesleğen kilo vermeye yardımcı içeriklere sahiptir.

Bağışıklık Sistemini Arttırır: Fesleğende bulunan antioksidan, vitamin ve mineraller bağışıklığı kuvvetlendirici mikro besinlere sahiptir. Üst solunum yollarını onaran fesleğen bronşit, astım hastalıklarında kış hastalıklarında ve bir çok ateşli hastalıklarda bünyeyi koruyarak iyileşmeye yardımcıdır.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Ağız Sağlığını Arttırır: Fesleğenle yapılan çay yahut fesleğen suyu ağızda gargara yapıldığında ağız plağını önleyen antibakteriyel görevi görür. Ağızda bulunan mikrobikleri gidermede etkili olan fesleğen sabahtan yada akşam yatmadan gargara olarak kullanılabilir.

Göz Bozukluğunu Önler: Göz sağlığı tamamen yediklerimiz ve içtiklerimizle sağlanır. Dışarıdan bakım yaparak göz sağlığı çokta fazla korunma sağlanmaz. Fesleğende bulunan anti inflamatuar etkisi serbest radikallerden gözleri korurken çevreden gelen problemlere karşı da göz sağlığını korur.

Solunum Yollarını Onarır: Solunum sisteminde oluşmuş bakteriyellerin temizlenmesine kolaylık sağlayan fesleğen enfeksiyonların giderilmesini sağlayarak solunumun rahatlamasına destek verir. Kronik solunum hastalıklarında sizi koruyan fesleğen bronşit ve astım gibi hastalıkların semptomların azalmasına yardımcıdır.

Ateşin Düşmesinde Yardımcıdır: Fesleğende bulunan esansiyel yağlar vücutta ciddi iyileştirme etkisine sahiptir. Mikroplardan ve virüslerden kaynaklı ateş artmasınde mikrop kırıcı özelliği ile ateşin düşmesinde kuvvetli etkendir.

Böbrek Taşlarını Önler: Dirüetik güce sahip olan fesleğen böbrek taşlarının oluşmasını önüne geçer. İdrar söktürücü güce sahip olan fesleğen böbrek taşından dolayı bir araya gelen sancı ve ağrıları azaltarak bünyeyi rahatlatır.

Fesleğenin Zararları

Çok fazla fesleğen tüketimi karaciğer kanserine neden olabileceği için sürekli olarak ve uzun vadeli tüketim tavsiye edilmez.

Aşırı miktarda tüketim herkese zarar verebileceği gibi anne adaylarına ve yeni anne olmuş bireylere de tavsiye edilmez.

Kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı için fesleğen tüketimi kanamalı hastalıklarda çokta tavsiye edilmez.

Ameliyat öncesinde ve ardından tüketime 20 gün kadar ara verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu