Sağlık

Fındığın Faydaları Nelerdir? Zararları? Fındıkta Hangi Vitaminler Var?

Fındığın Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Fındığın Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Fındığın Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Fındığın Faydaları

Fındığın faydaları atıştırmalıklar içinde en zengin içeriklere sahiptir. Sağlıklı yağlar, protein, lif, mineral ve vitaminler içerir. A, B2, C, E ve K vitaminleri, folat, sodyum, potasyum, bakır, demir, çinko, fosfor, magnezyum ve manganez mineralleri içerir. Diyet yapanlar için uygun bir protein olan fındık kalp sağlığında, cilt gençleşmesinde, kanser türevlerinde ve sindirimin sağlıklı biçimde çalışmasını sağlayarak kabızlık şikayetlerine karşı sizi korur.

Fındığın Sağlığa Faydaları

Kalp Sağlığını Korur: Tüm kabuklu yemişler gibi fındıkta kalp sağlığı için mühim bileşenlere sahiptir. Tekli doymamış yağ asitleri barındırması iyi kolesterolün artması kötü kolesterolün azalması için gerekli etmendir. Kalsiyum ve potasyum oranlarını dengeleyen fındık magnezyum içeriği ile de kan basıncının dengelenmesinde faydalıdır.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Diyabetik Rahatsızlıklarda: Trans yağ ve tekli doymuş yağlar içeren besinler tüketmek odak noktadır. Diyabet rahatsızlığında zararlı yağlar içeren ürünler tüketmek yerine atıştırmalık olarak fındık ve fındık parçalarını tercih edebilirsiniz. Diyabetik rahatsızlığında kabuklu kuruyemişler tercih edilmesi gereken besinler içindedir ve yüksek kolesterolü de düşmesinde destekleyici  ve diyabet risklerine karşı koruyucu olan magnezyum içerir.

İlginizi çekebilir: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kanserden Korur: Fındık tüketerek kanserli hücrelerin yayılmasını engelleyebilirsiniz. Vücutta yer edinmiş zararlı hücrelerin yok olmasını sağlayan fındık kanserden korunmanıza yardımcı olmaktadır. Fındıkta bulunan bileşenler özellikle prostat ve meme kanserlerine karşı koruyucu etki sağlayan E vitamini barındırır.

Kasları Rahatlatır: Kalsiyum miktarını düzenlenmesinde mühim rol oynayan magnezyum kas kasılmalarının önüne geçer ve kasların rahatlamasında etkendir. Fındık aracılığıyla gergin kaslardan bir araya gelen krampların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kemikleri Korur: Manganez minerali ve K vitamini içeren fındık kemik sağlığı için gereklidir. Kemiklerin güçlenmesini sağlayan fındık komple iskelet sistemini koruyarak ileride oluşabilecek kemik erimelerinin de önüne geçer.

Sinir Sistemine İyi Gelir:

Fındıkta bulunan miyelin maddesi sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını destekler. Sinirlerin sağlıklı kalmasında verimliliğini arttıran fındık beyne ve sinirlere iyi gelen serotonin içerir ve nörolojik durumlarda faydalıdır.

Sağlıklı Sindirimi Destekler: Fındıkta bulunan bileşenler metabolizmanın çalışmasını hızlandırarak sindirim sisteminin çalışmasını destekler. Lif değeri yüksek miktarda olan fındık düzenli olarak günde 15 tane kadar tüketilirse sindirim sistemini harekete geçirerek kabızlık şikayetlerini önler.

Bağışıklığı Arttırır: Güçlü vitamin ve minerallere sahip olan fındık mikro besin kaynağı olarak bilinmekte. Kan akışının artmasında destek veren bu besinler kuvvetli bağışıklığı destekleyerek bütün kış hastalıklarına karşı sizi koruyacaktır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Fındık tüketimine diyet yaparken mutlaka özen göstermelisiniz. Günde atıştırmalık olarak veya ara yemeklerde fındıktan tüketebilir ve sağlıklı zayıflamanıza bol vitamin desteği ile katkı bulunabilirsiniz.

Stresten Uzaklaştırır: Omega 3 yağ asitleri ve B vitaminlerine sahip fındık stresten ve depresyondan uzaklaştırır. Psikolojik açıdan çöküş yaşadığınızı hissediyorsanız fındıktan ara, ara ölçülü miktarlarda tüketmelisiniz. Nörolojik sağlığın muhafaza edilmesinda da kolaylık sağlayan fındık anksiyete ve şizofren hastalıklarında da tedaviye yol gösterecektır.

Hamile Bayanlar İçin: Hamilelik zamanında ve emzirme zamanında fındık bi hayli faydalı vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar içerir. Zengin bir besin olan fındık lif değeri yönünden kuvvetlidir ve besin dengenizi kuvvetlendirirken hamilelik zamanında bir araya gelen kabızlık poblemlerinı önler.

Fındığın Cilde Faydaları

E vitamini değeri yüksek miktarda olan fındık günde 1 ufak fincan yiyerek cilde faydası sağlanabilir. Erken kırışıklıklar ve ince çizgiler fındık yiyerek daha geç oluşması sağlanabilir.

Cildin nemlenmesini içerden destekle sağlayan fındık kuru ciltlerde bir araya gelen enfeksiyonların oluşumunu önüne geçer.

Ciltte bir araya gelen renk bozuklukları fındık yenilerek azaltılabilir.

Güneş ışınlarının cilde verdiği zararları en aza indirir.

Daha göz alıcı e daha sağlıklı bir cilt için fındık yenmesi tavsiye edilir. İçeriğindeki kuvvetli antioksidanlar ciltteki toksinlerin giderilmesini sağlar.

Fındığın Saça Faydaları

Fındık arada bir beyaz hali ile arada bir de kabuklu hali ile de satılır. Kabuklu olarak tüketilen fındık saç renginin beyazlaşmasını önler ve saçın kendi renginin muhafaza edilmesinı sağlar.

Fındık ile birlikte organik fındık yağı da saçların güçlenmesi ve kalınlaşmasını sağlar. fındık yağını şampuanlamadan 1 saat önce saça uygulayabilirsiniz.

Fındık ve fındık yağı kuru saçların kırılmasını ve kopmasını önüne geçer. Fındığı iyice toz olana kadar çekin ve yumurta ile karıştırıp saçlarınıza yedirin. Yarım saat bekletip saçınızı yıkayın.

Fındık Yağının Faydaları

Cildiniz çok kuru ise fındık yağı kullanabilirsiniz. Akşam yatmadan 1 damla yağı cildinize sürün. Bu işlemi haftada 1 uygulayabilirsiniz. Çok kullanımın zararı var mı yok mu bilmiyoruz.

Fındık yağını cilde sürdüğinüzde kuvvetli bir nemlendirme etkisi bulunur.

Fındık yağı banyo ardından 1 – 2 damla elinize alarak uçlarına yedirip kurumasını önleyebilirsiniz.

Tüm vücuda banyo sonrası haftada 1 kere cildi nemlendirmek için kullanılabilir.

Fındık yağı tercih ederek güneş ışınlarının zararlarından korunabilirsiniz.

Organik fındık yağı alımına özen gösterin. Tam emin değilseniz fındık yağını yüzünüze uygulamaktan kaçının.

Cildi rahatlatmak ve kas ağrılarını dindirmek için fındık yağı ile masaj uygulayabilirsiniz.

Ciltte bir araya gelen mikropların uzaklaşmasını sağlar.

Hassas ciltler en ufak nemlendiriciden ve kremlerden etkilenir. Fındık yağı hassas ciltler için kullanılabilir.

Fındığın Zararları

Aşırı fındık, fındık ezmesi yahut fındık içeren besinler tüketmek kilo alımına sebebiyet verebilir. Günde 15 tane tüketmek en idealidir.

Çok fazla fındık tüketimi ağız içinde sorunlara neden olabilir dudaklarda şişme görülebilir.

Aşırı tüketim neticesinde fındık ateşin artmasına neden olabilir.

Fındıktan fazla tükettiğinizde vücutta şişkinlik ve ödem gerçekleşebilir.

Ciltte görülen egzama hastalıklarının artması gözlenmiştir.

Fazla fındık tüketimi astım gibi solunum hastalıklarının tetiklenmesine neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu