Sağlık

Fındık Yağının Faydaları Nelerdir? Zararları? Fındık Yağının Cilde Faydaları? Nerede Kullanılır? Saça Faydaları?

Fındık Yağının Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Fındık Yağının Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Fındık Yağının Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Fındık Yağının Faydaları

Fındık yağının faydaları içinde kanser riskine karşı, bellek gelişimini arttırır, anemi rahatsızlığına iyi gelir, horlamanın oluşumunu önüne geçer ve kalp hastalıklarının oluşumunu önüne geçer. A, C, E ve K vitaminleri içeren fındık yağının faydalarında magnezyum, manganez, kalsiyum, demir, folat ve çinko mineralleri barındırır.

Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?

Horlama Sorununa Karşı Faydalıdır: Horlamanın nedenlerinden biride kuru boğaz ve kaslarından ileri gelebilir. Geceleri yatmadan az evvel alacağınız 1 çay kaşığı fındık yağı tüketerek horlama rahatsızlığının oluşumu bir nebze engellenebilir. Fındık yağı bunun yanı sıra solunum yollarında bir araya gelen kaşınmaları da önleyebilir.

Göz atabilirsiniz: Fıstık Ezmesinin Faydaları

Anemi Rahatsızlığına Karşı: Fındık yağında bulunan E vitamini değeri anemi rahatsızlığının oluşumunu engelleyerek kansızlık sorununu azaltır. Kansızlığın oluşturduğu yorgunluk ve halsizlik poblemlerina iyi gelen fındık yağı kansızlığın getirdiği bir çok rahatsızlığı önleyecektir.

Kanser Riskine Karşı Korur: Kanser riskine karşı vücutta kalkan oluşturan fındık yağı kanser hücrelerini ekarte ederken var olan hücrelerinde azalmasında yardımcıdır. Fındık yağı bunun yanı sıra şeker hastaları içinde çözüm olabilir ve kilo vermeye yardımcıdır.

Bellek Gelişimini Arttırır: Nörolojik hastalıklarda yada vitamin kaybından dolayı bir araya gelen unutkanlık rahatsızlığının önlenmesi için fındık yağı kullanımı tavsiye edilir. Fındık yağının düzenli kullanımı ileride oluşabilecek Alzheimer rahatsızlığını önler ve unutkanlık sorununu hafifletir.

Kalp Hastalıklarının Tedavisinde: Kolesterol sağılığını dengeleyen fındık yağı kalp hastalıklarının semptomlarını azaltarak daha sağlıklı yaşam sürmenizi destekliyor. Damar tıkanıklıkları önlenirken olası tansiyon poblemlerinı da fındık yağı ile giderebilirsiniz.

Fındık Yağının Faydaları Kısa olarak

Fındık yağı kanser türevlerinden ve tümörlerden vücudu korur.

Fındık yağında bulunan E vitamini değeri yüksektir ve kansızlığa karşı siz korur.

Fındık yağını çocuk problemi çekenler için tavsiye edilir.

Saçların belli bir bölümün dökülmesine saçkıran denir. Bunun nasıl tedavi edileceği için fındık yağı kullanılabilir.

Üreme organlarını uyararak çalışmasını sağlar.

Bacaklarda bir araya gelen varis sorununin oluştuğu alanlara fındık yağı masaj yağı sürülebilir.

Daha hareketli ve daha enerjik olmanızı sağlayacaktır.

İleride oluşabilecek kemik erimelerinin yaşanmasını önüne geçer.

Fındık yağında bulunan kalsiyum minerali iskelet ve diş sağlığını korumaktadır.

Damar sağlığını destekleyen fındık yağı damarları gevşetir.

İlginizi çekebilir: Kabuklu Fıstığın Faydaları

Fındık Yağının Cilde Faydaları

Fındık yağını sürekli olarak kullanan bireylerde cildin daha güzel ve ışıltılı görünmesi sağlanır.

Cildin erken yaşlanmasını önleyerek daha genç görünmesini sağlar.

Özellikle kuru ciltler için önerilen fındık yağı cildi derinlemesine nemlendirerek çatlamasını ve pul pul dökülmesini önüne geçer.

E vitamini değeri bulunan fındık yağı hamilelik zamanında çatlak oluşumunu engellemek için çatlama oluşabilecek alanlara sürülebilir.

Bayanlarda daha çok görülen portakal görünümlü selülit bir araya gelen karın, kalça, göğüs ve bacak bölgelerine yavaş hareketlerle yedirilebilir.

Güneşin cilde verdiği zararları önleyen fındık yağı güneşten kurumuş ve yanmış cilde uygulanabilir.

Cilt hastalıklarından egzama, sedef ve dermatit gibi hastalıkların oluşumunu önüne geçer.

Fındık Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Kuru cilt için fındık yağı kullanmak istiyorsanız bir iki damla elinize alarak geceden yüzünüze yedirin. Cildin kuruluktan kaynaklı kaşıntılarında azalmasına yardımcıdır.

Ciltte bir araya gelen bir çok hastalık için fındık yağı ile cildinize masaj yapılmalıdır.

Ciltte kan dolaşımı bozukluğundan kaynaklı selülitlerin oluştuğu bölgelere fındık yağı ile yoğun bir masaj yapmanız gerekir.

Hamilelik zamanında yahut aşırı kilo alma neticesinde bir araya gelen cilt çatlaklarının azalması ve giderilmesi için fındık yağını çatlayan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Fındık Yağının Saça Faydaları

Saçların güçlenmesi için kullanılabilen fındık yağından 2 günde bir saçlarınıza uygulayarak 1 – 2 saat beklemede bırakın.

E vitamini değeri yüksek miktarda olan fındık yağı saç uçlarının kırılmasını önüne geçerken saçların daha gür görünmesini ve daha bi hayli hızlı uzamasını destekler.

Fındık yağı koyu renk saçlara sahip olanlar için kahverenginin tonlarını barındırır. Doğal bir renge kavuşmak için saçınıza sürekli olarak fındık yağı ile bakım uygulayabilirsiniz.

Saç derisindeki sebumun dengelenmesini sağlayan fındık yağı çok yağlanan yada yağlanma hiç olmayan saç derisini dengede olmasını sağlar.

Göz atabilirsiniz: Antep Fıstığı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bayanların hamilelik dönemlerinde saçlar genelde daha çoğalır. Lakin bazı kadınların da saçlarında azalma görülür. Bu durumlarda saçlarınızı fındık yağı ile bakım uygulayabilirsiniz.

Saç tellerinin daha kalınlaşmasını istiyorsanız fındık yağı ile beslenme sağlayabilirsiniz. Fındık yağının içerden ve dışarıdan bakımı saç tellerini kalınlaştırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu