Sağlık

Fıstığın Faydaları Nelerdir? Zararları? Antep Fıstığının Faydaları? Çam Fıstığı? Yer Fıstığı?

Fıstığın Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Fıstığın Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Fıstığın Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Fıstığın Faydaları

Fıstığın faydaları içinde en belirgin özelliği kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Kabuklu yahut kabuksuz görebileceğiniz fıstık tuzlu yahut tuzsuz olarak da karşımıza çıkabilir. A, C ve E vitamini dışında bakır, folat, manganez, fosfor, magnezyum ve kalsiyum mineralleri içerir. Kanser türevlerinden, depresyondan, kan şekerinin düşürülmesi ve enerjiyi arttırması ile fıstığın faydalarından yararlanılması gerekiyor.

Fıstığın Sağlığa Faydaları

Kilo Vermek İçin Fıstık: Fıstık çeşitlerinden yer fıstığı kilo vermek için geniş bileşenlere sahiptir. Fıstıkta bulunan kalori ve yağ değeri fazla olmasına rağmen kilo aldırmaz. Obezite riskinden korunmak için uzman kişiler aracılığıyla önerilen fıstık sağlıklı bir biçimde kilo vermeyi destekler. Atıştırmalık olarak veya akşamları çok acıktığınızda tüketebileceğiniz tuzsuz fıstıklar yeme isteğinizi bir hayli azaltacak bu sayede uzun soluklu zamanda kilo verimini destekleyecektir.

Göz atabilirsiniz: Fıstık Ezmesinin Faydaları

Kalp Sağlığını Destekler: Fıstık ve fıstık türleri kalp hastalıklarına karşı koruyuculuk içerir. Fıstıkta bulunan bakır, oleik asit, magnezyum ve resveratrol antioksidanları kalp hastalıklarının semptomlarını azalttığı gözlemlenmiştir.

Safra Taşlarını Önler: Sık görülen hastalıklardan bir diğeride safra taşlarıdır. Kolesterolün yüksek olması sonucu oluşumunun arttığı safra taşları kolesterol düşürücü etkisi aracılığıyla safra taşlarının oluşum riskini azaltır.

Diyabette Tüketilebilir: 1 avuç fıstık yiyerek diyabet riskini %20 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Karbonhidrat ve yağ içeren fıstık kan şekerini dengeler ve kalsiyum emiliminde mühim rol oynayan manganez varlığı yer alır.

Kanser Risklerinden Korur:

Fıstıkta bulunan bileşenler hücre büyümelerinin önlenmesinde katkı sağlar özellikle kolon kanser ve mide kanserine karşı önleyici olan fitosterol ve beta-sitosterol kanser risklerine karşı koruyuculuk sağlar.

Hafızayı Geliştirir: B3 vitaminine sahip fıstık niasin belleğin artması ve hafızanın gelişmesini destekleyen içeriklere sahiptir. Günde 1 avuç fıstık yiyerek kan akışını arttırarak beyin sağlığını geliştirebilirsiniz. Bunun yanında Alzheimer gibi hastalıklarının oluşma riski azalır.

Stresten Uzaklaştırır: Serotonin salgılanmasını destekleyen fıstık beyin sağlığını geliştiren bileşendir. Sinir hücrelerini destekleyen fıstık depresyondan uzaklaştırır ve daha sakin ve relax bir hayat geçirmenizi kolay bir hale getirir. Depresyonla karşılaşmada destekleyici olan fıstık depresan tesirini vücutta aktif olarak işletir.

Hamilelik Sürecinde Yenmeli: Hamilelik zamanında folat alımı mühimdir. Hamilelikte ve hamilelik öncesinde hem anne hem de bebek sağlığının muhafaza edilmesinı destekleyen fıstık alerjik hastalıklarının risklerinden de bebeği koruyacaktır.

Çocuklara Yedirilebilir: Amino asit içeren fıstık çocuklar için gelişimi ve büyümeyi destekleyen hayati içeriklere sahiptir. Çocuklarınıza ara, ara yer fıstığı ve fıstık türlerini yedirmeniz kaliteli bir yaşam için mühim rol oynar.

Fıstığın Cilde Faydaları

Anti inflamatuar içeriklerine sahip fıstık cilt hastalıklarından egzama ve sedef gibi hastalıkların tedavi edilmesinde yardımcıdır. Bunun yanında cilt kızarıklıkları ve şişlikler önlenir.

Çinko ve magnezyum içeren fındık hücrelerin yenilenmesini sağlayarak yaşlanma etkilerine karşı sizi koruyacaktır.

Fıstık kırışık oluşumunu engelleyerek ince çizgilerin ve cilt doku bozukluklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Lif içeriği yüksek miktarda olan fıstık vücuttaki zehirlerin ve toksinlerin atılmasını sağlayarak bi hayli hızlıca güzelleşmesini sağlar.

Vücuttaki kan akışının artması daha genç ve diri bir cilt için gereklidir.

Fıstığın Saça Faydaları

Omega 3 yağ asitleri içeren fıstık saç köklerini besler ve saçın bi hayli hızlı uzamasını teşvik eder.

Saç kalınlaşmasına da kolaylık sağlayan fıstık amino asit içinden neden erkek tipi dökülmelerin azalmasına yardımcıdır.

E vitamini içeriği ile zayıf ve kırılgan saçlarınız bi hayli hızlıca onarılır ve kuvvetli antioksidanlar içerir.

Yer Fıstığının Faydaları

İçeriğindeki vitaminler sağlıklı sindirim için idealdir.

Beyin gelişimini destekleyen yer fıstığı zihnin daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.

Cinsel gücü arttıran fıstık yatakta bir araya gelen soğukluğu azaltır.

Komple iskelet sistemine faydası olan yer fıstığı kuvvetli kemikleri destekler.

Kolesterolün sağlıklı düzeyde kalması için yer fıstığı ara ara tüketilebilir.

Antep Fıstığının Faydaları

Antep fıstığının faydalarını geniş bir açıda size anlatmıştık. Ayrıntılı olarak paylaşımımızdan okuyabilirsiniz.

Akciğer poblemlerina karşı önleyici olan Antep fıstığı oluşabilecek defermasyonları önler.

Daha mülayim bir hayat sürmeniz için Antep fıstığı tüketerek sinir sistemini koruyabilirsiniz.

Böbreklerde bir araya gelen ağrıları hafifletmek için Antep fıstığı günlük 10 – 15 tane arası tüketilebilir.

Açıklamalar: Antep Fıstığı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çam Fıstığının Faydaları

Çam fıstığı faydaları diğer bir adı ile dolmalık fıstığın faydalarına yazıya tıklayarak bakabilirsiniz.

Solunum yolları hastalıklarına karşı etkili olan çam fıstığı bronşit ve nefes darlığı gibi poblemlerin semptomlarını azaltır.

Anne sütünün artması için çam fıstığı tüketilebilir.

Kemik yapısının güçlenmesi için çam fıstığı tüketebilirsiniz.

Öksürük başa beladır. Öksürüğün şiddetini azaltmak için çam fıstığı yenebilirsiniz.

Kış hastalıklarından korunmak için çam fıstığı yiyebilirsiniz.

Fıstığın Zararları

Fıstık tüketiminde aşırıya kaçmak kilo alımına neden olabilir. Çok fazla yağ içeren fıstık kalori yönünden yüksek değerlere sahiptir. Kilo vermeye teşvik etmesi ölçülü miktarlarda tüketildiği sürece meydana gelir.

Kuruyemişlere alerjiniz var ise fıstık tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Yedikten sonra kızarıklık ve tahrişler meydana gelirsa yenmesi kesilmelidir.

Aşırı tüketim tüm vücut sistemini olumsuz etkileyebileceği için dikkatli tüketim şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu