Sağlık

Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir? Zararları? Nasıl Yapılır?

Fıstık Ezmesinin Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Fıstık Ezmesinin Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Fıstık Ezmesinin Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Fıstık Ezmesinin Faydaları

Fıstık ezmesinin faydaları içinde diyabet hastalıkları, kanser riskleri, kalp hastalıkları, Alzheimer ve sinir hastalıklarından sizi koruyacaktır. Fıstık ezmesinde bulunan mikrobesinler son derece faydalı içeriğe sahiptir. A, C ve E vitaminleri, manganez, çinko, folat, sodyum, demir, magnezyum, bakır, kalsiyum, selenyum ve fosfor mineralleri barındırır. Fıstıktan yapılarak elde edilen fıstık ezmesi diğer fıstık çeşitlerine göre daha az maliyetli ve kolay elde edilebilir gıdadır.

Fıstık Ezmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İki çeşit olarak karşımıza çıkan fıstık ezmesi kremsi ve gevreksi yapıdadır. İki farklı türde olmasına rağmen en fazla tercih edilen kremsi kıvamında olandır.

İlk olarak Amerika’da üretilen fıstık ezmesi 1884 senesinde piyasaya sunulmuş.

Özellikle kilo vermek için diyetisyenler aracılığıyla fıstık ezmesi mutlaka diyet listelerinde yer alır.

İlginizi çekebilir: Antep Fıstığı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Fıstık Ezmesinin Sağlığa Faydaları

Protein Zenginidir: Protein değeri yüksek miktarda olan fıstık ezmesi vücudun bi hayli hızlıca iyileşmesini sağlayarak hücrelerin sağlıklı işlevini arttırır.

Kolesterol Seviyesini Düşürür: Fıstık ezmesi de zeytinyağı ile eşdeğer yağları barındırır. Tekli ve çoklu doymamış yağlar barındıran fıstık ezmesi kalp sağlığını destekler ve olası kalp risklerine karşı bünyeyi korur. Yüksek kolesterolün düşmesinde etkili olan besin iyi kolesterolünde artması için gereklidir.

Diyet Lifi Barındırır: Fıstık ezmesinde bulunan diyet lifleri hem sindirim hem kabızlık hem kalp hastalıklarından sizi koruyacaktır. Çok yönlü faydası olan diyet lifleri sağlık poblemlerina karşı vücutta önlem almayı sağlayarak diyet yaparken eksik kalan besin desteğini karşılar.

Safra Taşı Riskini Azaltır: Yapılan araştırmalar neticesinde fıstık yahut fıstıktan yapılan fıstık ezmesi tüketen bireylerin tüketmeyenlere oranla %30 daha az safra taşı oluşumu gözlemlenmiştir. Baklagil sınıfına giren fıstık ezmesi kadınlar aracılığıyla çok fazla tüketim yaşandığından kadınlarda görülme olasılığı daha azdır.

Kemikleri Güçlendirir: Fıstık ezmesinde bulunan çoklu doymamış yağlar içerdiği için E ve K vitaminlerinin vücutta bi hayli hızlıca emilmesine destek verir. Bunun yanında hava kirliliğinden neden bir araya gelen vücuttaki toksinler atılarak daha sağlıklı dokular oluşturur. K vitaminin taşınmasında destek sağlayan fıstık ezmesi kuvvetli kemiklere destek verir.

Enerji Deposudur: Ölçülü miktarda tüketildiği sürece son derece yararlı olan fıstık ezmesi spordan önce yahut sonra yendiğinde insana enerji vererek zinde hissetmesini sağlar. özellikle güne iyi başlamak için sabahları fıstık ezmesinden 2 yemek kaşığı yiyebilirsiniz.

Kanser Riskini Azaltır: E vitamini değeri bi hayli yüksek miktarda olan fıstık ezmesi kanser hücrelerinin artmasını engelleyen kuvvetli bir vitamindir. Özellikle kolon, meme, karaciğer ve mide kanserlerine karşı koruyuculuk üstlenir.

Beyin Sağlığını Destekler: Fıstık ezmesinde bulunan niasin yani B3 vitamini yaşlılıkta görülen Alzheimer hastalıklarına karşı hafızanın güçlenmesine destek verir. Beynin hücre hasarlarına karşı muhafaza edilmesinı sağlayan fıstık ezmesi nörolojik problemlerde sağlıklı sonuçlar almanızı destekler.

Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Kabuklu fıstık ( 2 bardak dolusu )

Tuz ( yarım çay kaşığı )

Bal ( 1 yahut 2 yemek kaşığı isteğe bağlı )

Fıstık yağı ( 1,5 yemek kaşığı )

Hazırlanışı: Isıtılmış fırında 10 dakika kadar hafif altın rengi olana kadar beklemede bırakın. Sıcak fıstıkları fırından aldıktan sonra hemen robotta ezdirin. Hazırlanan fıstıklara malzemeleri ilave edip tekrar blenderda pürüzsüz olana kadar karıştırın. Fıstık ezmesi yapımı bu kadar basit. Katkısız doğal ve ev yapımı tüketmek en sağlıklısıdır. Buzdolabında saklayıp ihtiyaç duyduğunuzda karıştırıp tüketin.

Göz atabilirsiniz: Kabuklu Fıstığın Faydaları

Fıstık Ezmesinin Zararları

Fıstık ezmesi tüketimi 2 yemek kaşığından fazla tüketirseniz kilo alımına neden olabilir.

Aşırı fıstık ezmesi tüketimi alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Ciltte kızarıklık ve kaşıntı oluşuyorsa fıstık ezmesi yemeyi bırakmalısınız.

Fıstık ezmesi yedikten sonra kusma yahut karın ağrıları görünürse doktora gitmekte yarar mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu