Oyun ve Ekipman

Frogwares: The Sinking City Steam sürümü ‘korsan’

Frogwares: The Sinking City Steam sürümü ‘korsan’, Herkese Merhabalar Muhbirler.org takipçileri siz değerli okurlarımız için oyun kategorimizde Frogwares: The Sinking City Steam sürümü ‘korsan’ başlığı altında geniş bir şekilde bilgileri aktarmaya çalıştık. Yazımızın detay bölümünde Frogwares: The Sinking City Steam sürümü ‘korsan’ ile alakalı faydalı bilgiler bulunmaktadır.

Frogwares: The Sinking City Steam sürümü ‘korsan’

Frogwares aracılığıyla geliştirilen The Sinking City uzun süredir adeta yılan hikayesine dönmüştü. Geliştirici stüdyo ve yayıncı Nacon içindeki bir anlaşma anlaşmazlığı, oyunun geçen sene çoğu dijtial vitrinden kaldırılmasına neden olmuştu. Bu yılın başlarında bir Fransız mahkemesi ise Frogwares’in anlaşmayi hukuka aykırı olarak feshettiğine karar vermiş ve nihai bir karara varılana kadar şartların eski hale getirmesini emretmişti. Bu olaydan sonra oyun Steam’e geri dönmüş fakat satışlar beklenmedik biçimde bir anda durdurulmuştu.

The Sinking City ‘korsan Steam sürümü’

Bu ortadan kaybolmanın ardından geçtiğimiz hafta oyun tekrar Steam’e geldi fakat beklenmedik biçimde Frogwares, oyuncuları satın almamaları için uyardı. An itibariyle Steam üzerinde satılan The Sinking City, oyunun şirket aracılığıyla piyasaya sürülmüş bir sürümü değil. Yayıncı Nacon’un, Frogwares’e bilgi vermeden oyunu platformda yeniden yayınlamak için kırdığı söyleniyor.

Frogwares an itibariyle Nacon aracılığıyla Steam’e yüklenen The Sinking City sürümünün, Gamesplanet’te yayınlanmak üzere “özel olarak hazırlanmış” olduğunu dile getiriyor. Stüdyo, bu özel sürümün Steam’de yayınlanmak için logolarını ve benzeri diğer içeriklerini kaldırmak için kırılmış ve biraz değiştirilmiş bir sürüm olduğunu belirtiyor. Geliştirici stüdyo, Nacon’un Unreal Engine şifreleme sistemini aşmak için bir anahtar kullandığını iddia ediyor. Frogwares “deneyimsiz insanlar aracılığıyla yapılan ‘DIY (Do It Yourself)’ işi değil bu, Unreal’ı iyi bilen programcılar aracılığıyla yapılıyor” dedi. Görünen o ki yayıncı Nacon oyunu Steam’de yeniden yayınlamak için ufak değişiklikler yapmış ve yeniden derlemiş.

Frogwares: The Sinking City Steam sürümü 'korsan'

Ayrıca stüdyo yaptığı bir bilgilendirmede Nacon’un şifreleme sistemini kırmak için anahtarı nereden aldığını dahi bildiğini ve bunu mahkemeye sunacağını dile getirdi. Aynı zamanda Gamesplanet için hazırlanan sürümün yasal olarak satın alındığına tamamen inandıklarını ve Steam’i de kapsayarak bu iddiaların ne GamesPlanet’i ne de Steam’i sorumlu tutmadığını vurguladılar. Yine de Nacon ile ilgili hala bi hayli kızgın görünüyorlar.

Frogwares: The Sinking City Steam sürümü 'korsan'

Bu tartışma oyunun Steam mağaza sayfasına da yansıyor. Arka arkaya gelen açıklamalardan biri “Üzgünüz, Frogwares işbirliğine gitmediği için oyunu Steam’de bulut desteği ve başarımlar olmadan paylaşımı yaptık” derken onu takip eden bir diğer açıklama bu sürümün “korsan bir sürüm” olduğunu ve hemen aşağıdaki videoyla bağlantıları olduğunu dile getiriyor. Nacon aleyhindeki tüm iddialar halen ispatlanmış değil fakat Frogwares’in bunları alenen söylemesi gözleri üstüne topluyor. Gelişmeleri takipte bulunacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu