Kasım 28, 2022

Gebelikte Burun Kanaması

Normal popülasyona göre gebelerde burun kanamasına daha sık rastlanmaktadır. Bunun temel nedeni bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından gebelik sırasında damarlarda dolaşan kan miktarının artmasıdır. Kan miktarı arttıkça burun mukozası içindeki ince ve yüzeyel kan damarlarının maruz kaldığı basınç da doğal olarak artar. Zaman zaman bu ince damarlar artan basınca direnemez ve damar duvarı yırtılarak kanamaya neden olur. Burun mukozasının kuru kalması, şiddetli sümkürme, burnu ve ağzı tıkayarak hapşırma gibi faktörler de basınç artışına pozitif etki ederek kanamayı tetikleyebilir.
Kaynak

Gebelikte Burun Kanaması

Burun kanaması gebelikte sık gördüğümüz bir durumdur. Gebelikte artan vücut ısısını azaltmak için, özellikle cilt ve mukozalardaki kılcal damarlarda genişleme olur. Artan kan basıncının da etkisiyle bu nazik damarlar kanamaya meyilli olur. Burun içindeki kılcal damarlar en çok etkilenenlerdir. Sevimsiz bir durum olsa da gebelikte burun kanaması, önem arz etmez.
Kaynak

Hamilelikte Burun Kanamaları

Hamilelikte Burun KanamalarıHamilelikte burun kanaması ne kadar yaygındır?
Kaynak

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Hamilelikte burun kanaması da gebelik sırasında karşılaşılan yakınmalardan biridir. Genellikle 2. trimesterda görülen burun kanaması şikayeti, burnun iç dokusunda şişme ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerle birlikte oluşabilir. Gebeliğin 2. trimesterında, bebeğin artan besin ihtiyacının karşılanması için anne vücudu daha fazla kan üretir. Anne adayının vücudunda artan kan hacmine bağlı olarak, iç yapısında hassas kılcal damarlar bulunan burun şişebilir.

Bu şişkinlik, zaman zaman burnun tıkanmasına ya da kılcal damarların yırtılmasına sebep olabilir. Özellikle kışın kapalı mekanlarda, havadaki nem miktarının azalmasıyla artış gösteren gebelikte burun kanaması, anne adaylarının telaşlanmasına yol açar. Bu durum, anne adaylarının sıkça “Hamilelikte burun kanaması normal mi?” ya da “Hamilelikte burun kanaması neden olur? gibi sorular sormasına neden olur. Bu soruları yanıtlamadan önce “Hamilelikte burun kanaması nedir?” bunu iyi anlamak gerekir.Hamilelikte burundan kan gelmesi olarak da tanımlanan burun kanaması, çoğunlukla gebeliğin ikinci trimesterında görülür.

Bebeğin artan fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanması için sürekli farklılaşan anne adayının vücudu, salgılanan hormonların etkisi altında kalır. Bu dönemde artış gösteren östrojen hormonu, burun mukoza epitelinde şişkinliğe yol açar. Dolayısıyla anne adayının burnunun içindeki kılcal damarlar genişler.

Gebeliğin ikinci trimesterında anne adayının kan hacminde de artış olur. Bu iki durumun etkisiyle kılcal damarların yoğunlukla bulunduğu ve hava koşulları gibi dış etkenlerden kolayca etkilenen burun damarlarında çatlamalar oluşabilir. Tüm bu etkenler, kanama için ideal ortamı oluştururken bu dönemde anne adayının burnunun hafifçe zedelenmesi bile kanamanın gerçekleşmesine yol açar.

Anne adayının bağışıklık sisteminin zayıf olması ya da sağlıklı beslenmemesi, burnun daha kolay kanamasına neden olabilir. Burun kanaması, havadaki nem miktarının az olduğu durumlarda burun içinin kurumasıyla da kolayca gerçekleşir. Hamileyken burun kanaması sık rastlanan bir durum olsa da kanama olduğunda anne adayının tansiyonunu ölçmesi önerilir. Gebelikte görülen ve kontrol altına alınmayan yüksek tansiyon anne adayının ve bebeğin ciddi sağlık problemleriyle karşılaşmasına neden olabilir.
Kaynak

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur Ve Tedavisi Nedir?

Hamilelik esnasında bütün burun kanamalarını normal olarak değerlendirmemek gerekir. Hamilelikte burun kanaması, üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, alerjik rinitler sonrasında olabileceği gibi, burunda polip gibi oluşumlarda da olabilir. Dahası tansiyon yükselmelerine bağlı ciddi bir sebepten dolayı da burun kanaması olabilir. Çok nadir olarak bazı kan hastalıklarında burun kanaması ilk belirti olabilir. Bazen de biz doktorların gebelik esnasında zorunlu olarak kullandığımız kan sulandırıcı ilaçların (aspirin, heparin vs.) sonucunda da burun kanaması olabilir.

Bu yüzden burun kanaması olan bir gebede bunu gebeliğe bağlamadan önce mutlaka doktor görmeli ve önemli nedenler muayene ile dışlanmalıdır.Hamilelikte tek taraflı burun kanamasında sistemik bazı hastalıklardan çok lokal, o taraf burun deliğini ilgilendiren sorunları düşünürüz. Lokal bir damarlanma anomalisi, polip gibi durumları, septum deviasyonuna bağlı problemleri basit bir kulak burun boğaz hekiminin yapacağı muayene aydınlatacaktır.
Kaynak

Hamilelikte Burun Kanaması Normal Mi, Neden Olur Ve Ne Zaman Geçer? Gebelikte Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Hamile olan her beş kişiden birinde burun kanaması görülür. Daha önce burun kanaması problemleri olmayan kadınların hamileyken bu durumu yaşaması olasıdır. Hamilelikte Burun Kanaması Normal midir? Hamilelik boyunca, büyüyen bebeği desteklemek için toplam kan hacminiz iki katına çıkar.

Bu fazla kanı barındırmak için vücudunuzdaki kan damarları genişler. Fazla kanın basıncı bazen daha kırılgan damarların yırtılmasına ve daha kolay kanamasına neden olabilir. Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur ve Ne Zaman Geçer? Burnunuz, normal solunumdan kuruyabilen ve kırılmaya ve kanamaya neden olabilen küçük kan damarları açısından zengindir. Çoğu hamile hasta için ara sıra küçük burun kanaması endişe nedeni değildir. Hamile olmasanız bile, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonu veya alerji nedeniyle burun kanaması geçirme olasılığınız daha yüksektir. Ancak kadınların yaklaşık %20’si hamilelik riniti yaşar. Hamilelik riniti, tıkanıklığa, postnazal akıntıya ve burun akıntısına neden olur. Bu sürekli burnunuzu sümkürdüğünüzde, burnunuz kanamaya daha yatkın hale gelir. Yüksek tansiyon veya pıhtılaşma bozuklukları gibi bazı tıbbi durumlar da burun kanamasına neden olabilir.

Hamilelik Tümörü: Nadir Bir Burun Kanaması Nedeni! Piyojenik granülom olarak da bilinen gebelik tümörü, kanserli olmayan, hızla büyüyen, kolayca kanayan bir kılcal kan damarı kütlesidir. Araştırmalar, hamilelik sırasında hormonların akışına bağlı olarak kitlelerin oluştuğunu göstermektedir.

Gebe kadınların yaklaşık %5’inde, tipik olarak dişlerin arasındaki diş etlerinde oluşan ancak burunda da oluşabilen gebelik tümörleri gelişir. Kitleler vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ve genellikle bebek doğduktan sonra kaybolur. Tedavi genellikle kanamayı kontrol etmeye yardımcı olan ilaçlı bir jel veya burun spreyinden oluşur. Bazı kadınlarda, solunum sorunlarına veya aşırı burun kanamasına neden oluyorsa tümörün çıkarılması gerekir. Tümörü çıkarmak için kesin prosedür, tümörün bulunduğu yere bağlıdır. Burundaki hamilelik tümörleri için çoğu, herhangi bir dış kesi veya dikiş olmadan endoskopik olarak çıkarılabilir. Gebelikte Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Tüm burun kanamalarını önlemek mümkün olmasa da, burnunuzdaki hassas kan damarlarını tahriş etmekten kaçınmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bunlar; Burnunuzun içini nemlendirin: Kuru veya tahriş olmuş burun yollarını yağlamak için biraz tuzlu burun jeli kullanın.

Nemlendirici kullanın: Kuru hava burun kanaması riskini artırdığından, havaya biraz nem eklemek harikalar yaratabilir. Bol sıvı tüketin: Bu, mukoza zarlarınızı yeterince nemli tutar ve kuruması ve çatlaması daha az olasıdır. Soğuk algınlığı ve alerjileri tedavi edin: Reçetesiz satılan ilaçları tedavi için kullanacaksanız önce doktorunuzla konuşun ve ilaçları onun yazması gerektiğini unutmayın. Burun kanamasından sonra özellikle burnunuza karşı nazik olun. Burnunuzun iyileşmesi gerekiyor, bu yüzden çok sert sümkürmeyin veya burun deliklerinize kanamayı uzatabilecek dokular doldurmayın. Kanama esnasında ise;
Kaynak

Hamilelikte burun kanaması zararlı mı?

Hamilelikte burun kanamasının sebepleri:Hamilelik sürecinde bebeğin anne rahminde büyümeye başlamasıyla beraber, annenin vücudundaki kan basıncı da artar. Artan kan basıncı, özellikle ince ve yüzeysel kan damarları bu ani kan basıncı artışından olumsuz etkilenerek burun kanamaları, varis gibi sorunlara neden olabilir.

Bu basınç yüzünden burnun iç yüzeyinde bulunan ince damarlar da yırtılıp kanayabilir. Özellikle yine hamileliğe bağlı olarak burun mukozasının kuru kalması, şiddetli bir şekilde sümkürmek ve ağzı burnu tutup kendini sıkarak hapşırmak, hamilelikte görülen burun kanamalarını tetikler.Hamilelikte burun kanaması zararlı mıdır?
Kaynak

Hamilelikte Burun Kanaması Durumunda Neler Yapılmalı ?

Mideye giden kan bulantı ve kusmaya yol açabilir. Dik oturulmalı veya yatmak gerekiyorsa mutlaka baş yüksekte kalacak şekilde yatılmalıdır. Burnun yumuşak olan kısmını tamamen kavrayacak şekilde başparmak ve işaret parmaklarıyla 5 dakika kadar burun sıkıştırılmalıdır.

5 dakika bastırdıktan sonra eğer hala kanıyorsa burun içini soğuk suyla temizlemek, pıhtıları uzaklaştırmak ve tekrar iki parmakla burun kanatlarını bastırarak kanamayı durdurmak gerekir. Bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir. Bu yolla burun kanamalarının yüzde 90’ı durmaktadır. Durmayan kanamalar içinse acil olarak KBB uzmanına başvurulmalıdır.
Kaynak

Gebelikte Burun Tıkanıklığı Ve Kanaması

Hamilelikte olabilen bu durum Çoğu zaman sadece burun tıkanıklığı ile seyreder başkaca bir bulgu eşlik etmez. Başka bulgular varsa;öksürme, hapşırma, boğaz ağrısı, lenf bezelerinde şişmeler, ateş gibi belirtilerde eşlik ediyorsa o zaman başka bir durum söz konusudur. Böylesi bir durumda bu olay farklı bir burun tıkanıklığıdır.

Gebelikte farklı bir burun tıkanıklığı sebebi de Alerjik nedenlerle olmaktadır. Bu durum bazen gebelikte steroid dengesinin değişmesi sebebinden dolayı geliştirmektedir. Mikrobik Burun iltihapları (rinosinüzitler) kadınların yaklaşık %1.5 oluşan gebelikte burun tıkanıklığı başka bir nedenidir. Bu sarımsı veya yeşilimsi burun akıntısı, tıkalı solunum ve yüz ağrısı ile karakterizedir. Doktorunuzun onayı ile antibiyotik ilaçlar kullanabilirsiniz.

Burundaki bazen hamilelik öncesinde var olan bazı burunla ilgili durumlarda, hamilelikte eklenince nefes almada daha da burun tıkanıklığı artarak hava geçişini engelleyebilir. Gebelikte artan burun içindeki şişlikler de eklendiğinde mekanik problemler daha da durumu kötüleştirir. Gebelikten önce mevcut olan burun içi kıkırdak kemik eğrilikleri, alerji gibi durumlar gebelikte tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir. Gebelik öncesinde var olan Burun polipleri genellikle hamilelik sırasında burundan nefesin geçişinin kötüleşmesine neden olur. Kulak, Burun ve Boğaz uzmanı tarafından yapılacak muayene polip ya da diğer iyi huylu büyümeler teşhis etmek için gerekli olabilir.

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız ve burun sorununuz varsa yani , burundan nefes alıp vermede sorunlarınız mevcutsa mümkün olabildiğince sorun hamilelikten önce çözmek önemlidir. Böylece rahat bir hamilelik dönemi geçirirsiniz. Şayet şikayetler çoksa ve ciddi anlamda sizi rahatsız ediyorsa Celon Radyofrekans yöntemi ile burun etleri küçültülebilir ve rahatça nefes alıp verebilirsiniz. Toplam 10 dakika süren bu işlem lokal anestezi ile tampon kullanılmadan yapılır. Efor gerektiricek bir çalışma ortamı içinde değilseniz aynı gün işinizin başına rahatlıkla dönebilirsiniz. Bu işlem için bize müracaat ediniz.
Kaynak

6 Maddede Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelikte mide bulantısına, baş dönmesine, tüm vücudunun şişmesine hazırdın ama burun kanamasını beklemiyordun değil mi? Bazen sık aralıklarla bazen de durduk yere burun kanaması yaşaman acaba başka bir sorunun belirtisi mi? Hamilelikte burun kanaması bebeğe zarar verir mi, neden olur, hepsini anlattık.
Kaynak

Hamilelikte Burun Kanaması Ve Baş Ağrısı Hangi Aylarda Olur, Neden Olur?

Hamilelikte karın ne zaman çıkar, karnım ne zaman şişer, göbek ne zaman büyür, karnım dışarıdan ne zaman belli olur, kaçıncı ayda karnım ne zaman beliIŞŞIL HAMİLE DÜNYASI’na Hoşgeldiniz !

IŞŞIL HAMİLE DÜNYASI (Hamile Giyim Mazağası) olarak anne adaylarına en güzel ve en şık hamile kıyafetlerini sunmak için çalışıyoruz. “ vücut ölçüleriniz değişebilir tarzınız aynı kalır “ sloganından yola çıkarak, bir kadının geçireceği en güzel fakat ayni zamanda en zor dönem olan 9 ayı anne adaylarının zevkle geçirmelerini sağlıyoruz.

Hamilelikte de moda çok önemli , sezonun renklerini ve trendlerini takip ederek koleksiyonumuza uyguluyoruz. Artık anne adayları bol ve dökümlü pantolon, tunik, jileler yerine daha dar t-shirt, jean pantolon, etek ve modern kesim elbiseleri tercih ediyor. Hamilelik öncesi görüntülerinden uzaklaşmadan ve giyim tarzından ödün vermeden, 9 ay boyunca giyebilecekleri şık ve işlevsel kıyafetler şu an bütün anne adaylarının gözdesi.

En iyi hamile giyim markaları arasında yer alan IŞŞIL’dan, yazlık kışlık tüm ürünleri kredi kartı ile ya da kapıda ödeme seçenekleri ile satın alabilirsiniz. Ucuz hamile giyim sitesi eHamileGiyim.com’da gebe giyim üzerine her şeyi bulabilir ve hızlı satın al seçeneği ile satın alma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Hamile jilesi için “Hamile Elbiseleri” kategorimize, kışlık hamile elbisesi modelleri için “Yeni Sezon” kategorimize, en güzel mont ve kabanlar için “Hamile Kaban” kategorisine girebilirsiniz. Sitemizin Tozlu, Zara, Koton, LCW, HM, DeFacto vb. markalar ile ilgisi bulunmamaktadır.
Kaynak

Gebelikte (hamilelikte) Burun Sorunları

Hamileliğin üç ayından sonra grip aşısı olunması, bakterial enfeksiyon ilave olmuşsa antibiyotik kullanılması gereklidir(kadın doğum uzmanına da danışarak). Hamilelikte Grip Komplikasyonlar açısından daha çok risk yaratmaktadır.Gebelikte (hamilelikte) Kulak Burun Boğaz Sahasındaki Değişimler;

Gebelikte artan Östorejen hormonu burun mukozasında damarlanmayı artırır, hücreler arasındaki sıvı miktarı artarak burun içinde ödem oluşturur, sümük salgısını artırır ve burun tıkanmaya başlar. Bu durum gebelik riniti olarak tanımlanır.
Kaynak

Gebelikte burun kanaması neden olur, bebek veya anne adayı için riskli bir durum mudur?

Hamilelikte burundaki böyle o burnun giriş bölgesindeki kılcal damarlar, “Little bölgesi” denen bir bölge var orada, o kılcal damarlar en ufak bir sümkürme ile olsun, hapşırmaolsun veya bazen kendi kendine, onlar çok hassaslaştığı için kanayabiliyor.
Kaynak

Gebelikte Diş Eti ve Burun Kanaması

Gebelikte diş hekimine yapacağınız düzenli ziyaretler sorunların önlenmesi açısından önemlidir. Diş hekiminizi hamileliğiniz konusunda bilgilendirin. Dişler üzerindeki bazı işlemler (genellikle de anestezi ve röntgen gerektiren diş işlemleri) doğumdan sonraya ertelenebilir.
Kaynak

Hamilelikte burun kanaması nedenleri neler? Ne yapmalı, ne yapmamalı?

Gebelik sırasında hastalık göstergesi olmayan ancak anne adaylarını endişelendiren burun kanaması, dişeti kanaması gibi durumlar gebe olmayan kadınlara göre daha sık görülür. Öyle ki gebe olmayan kadınlarda burun kanaması görülme sıklığı %6 iken; gebelerde %20dir. Peki, hamilelikte burun kanaması nedenleri nelerdir? Hamilelikte burun kanaması olduğunda ne yapmalı? İstantanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Arzu Bebek burun kanamalarının sebeplerine dikkat çekiyor…
Kaynak

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Hamilelik sürecinde yaşanan şikayetlerden biri de burun kanamalarıdır. Burun kanamaları bir tehlike işareti olarak görülmez. Hamilelik sürecine bağlı olarak gelişen bir durumdur. Ancak; burun kanamasının şiddet ve sürekliliğine göre doktor muayenesi gerekir.

Hamilelikte Burun Kanamasının Nedenleri

Hamilelikte meydana gelen burun kanamaları hamilelik sürecinin neden olduğu bazı durulmadan kaynaklanır.

Hamilelik döneminde bebek anne rahminde büyümeye başlar.

Bunun olmasıyla birlikte annenin kan basıncı artar.

Kan basıncını artmasıyla ince ve yüzeysel olan kan damarları olumsuz etkilenir. Bu durumun sonucu olarak burun kanaması yaşanır.

Bu basıncın etkisiyle burnun iç yüzeyinde yer alan ince damarlar yırtılır. Bu da burun kanamasına yol açar.

Hamileliğe bağlı olarak burun mukozası kuru kalır. Şiddetli bir şekilde sümkürmek ve ağzı burnu tutarak hapşırmak sonucunda burun kanamaları oluşur.

Bilgiler Işığında burun kanamalarının kan basıncından kaynaklandığı görülmektedir. Genel olarak endişe verici bir durum söz konusu değildir. Ancak; yinede anne adaylarının bu şikayetleri için uzman hekimleriyle görüşmeleri ve durumu bildirmelerinde fayda vardır.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.