Kasım 28, 2022

Geniz Akıntısı Tedavisi ve Nedenleri

Burun içinde bulunan çeşitli bezler her gün belirli miktarda mukus (1-2 litre) üretirler. Günde 1-2 litre mukus üretimi vücut için normal bir fonksiyondur. Bu üretim vücudun savunma mekanizmalarından biridir. Bu mukus nazal pasajın temizlenmesini sağlamaktadır. Mukusun ana fonksiyonları burun zarlarını temizlemek, havayı nemlendirmek, yabancı parçacıklardan kurtulmak ve burun geçişini nemlendirmektir. Ancak bazı durumlarda, bazı nedenlerle bu mukus aşırı üretilir ve burun ile boğazın arkasındaki bazı bölgelerde birikirler. Bu duruma geniz akıntısı ya da postnazal akıntı denilmektedir. Üretilen aşırı mukus çok kalın veya çok ince olabilir ve durum kişi için oldukça rahatsız edicidir.Bu durumu tetikleyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler alerji, soğuk algınlığı ve grip, sinüs enfeksiyonları, rinit, asit reflüsü, ilaçlar ve gebelik olabilir. Geniz akıntısı yaşadığınızda görülebilecek belirtiler ise boğazda şişlik, boğazın gerisinde tıkanmış mukus, öksürük ve boğuk sestir. Kişi için oldukça sinir bozucu bir durumdur bu nedenle kişi bir an önce bu durumdan kurtulmak isteyecektir. Geniz akıntısı genellikle çok ciddi bir durum değildir ve bazı ev reçeteleriyle bu durumdan kurtulabilirsiniz.
Kaynak

Geniz akıntısına ne iyi gelir?

Solunum sistemi yüzeyinde yer alan özel bezler, her gün belli miktarlarda mukus üretirler. Mukus, içerisinde bulunan çeşitli içerikler yardımıyla solunum yolunu bakteri, virüs gibi zararlı mikroorganizmalardan temizleyen akışkan bir maddedir. Mukus sayesinde solunum yolunun nem düzeyi de istenen seviyede tutulur. Böylece rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes alınıp verilebilir. Fakat toplumda birçok kişi, zaman zaman farklı nedenlere bağlı olarak solunumsal problemler ile karşılaşabilir. Geniz akıntısı ise bu sorunlardan birisidir. Özellikle uzun süreli ve şiddetli geniz akıntısı, bireylerin günlük yaşamını belirgin biçimde olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, geniz akıntısının kaynağı doğru yöntemler ile saptanmalı ve uygun şekilde tedavi edilmelidir. Tıbbi tedavinin yanında ise bazı noktalara özen göstererek iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Geniz akıntısı ile ilgili detaylı bilgi için yazının devamını takip edebilirsiniz.Toplumda geniz akıntısı olarak da bilinen postnazal akıntı, solunum yolu içerisinde üretilen fazla mukus sebebiyle kaynaklanan bir sağlık problemidir. Solunum yolu, burundan başlayarak akciğerlere kadar uzanır ve kendine özgü hücrelerden oluşur. Bu hücrelerden bazıları, üretilen mukus salgısının taşınımı için hareketli uzantılara sahiptirler. Böylece normal kıvam ve miktara sahip olan mukus, her insanda gün içerisinde fark edilmeden boğazdan akar. Sonuçta ise burun ve sinüslerde üretilen mukus boşaltılarak devamlı yenilenebilir. Mukus, normal şartlarda solunan hava kalitesinin iyileştirilmesi ve zararlı mikroorganizmalardan arındırılmasında görev alır. Çevresel veya kişisel çeşitli faktörler sonucunda ise mukusun yapısı değişebilir. Yoğun kıvama sahip olan bir mukusun, normaldeki gibi hiçbir rahatsızlık oluşturmadan akması mümkün değildir. Benzer şekilde, aşırı miktarda salgılanan mukus da kişide geniz akıntısı şikayetlerine sebep olur.
Kaynak

Geniz akıntısı nedir ne iyi gelir?

Özellikle mevsim değişimleri, soğuk kuru ve kirli havalarda, bağışıklık sisteminin güçsüz düştüğü durumlarda geniz akıntısı kendini daha çok hissettirir.Geniz akıntısı aslında çok da önemsenmeyecek bir şeymiş gibi algılansa da duruma göre kişinin günlük yaşamını ciddi şekilde rahatsız eder. Her ne kadar hayati bir sorun olmasa da, özellikle alerjik bir durumdan kaynaklanıyorsa geniz akıntısı; kulaklarda, boğazda şişkinliğe, ağrı, sızı ve acıya yol açabiliyor.
Kaynak

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir? 11 Bitkisel Çözüm

Burun ve sinüsler, sağlıklı düzeyde nefes almanız için vardır. Eğer çevresel faktörlerden etkilenen hassas bir yapınız varsa ve sağlıklı bir yaşam şekline sahip değilseniz burun ve sinüsler çevrenizden zarar görebilir. Bu zararlar sonucunda da çeşitli hastalıklar oluşur.Geniz akıntısı bitkisel yollarla tedavi edilebildiği gibi medikal destekle de iyileştirilebilir. Bunun için ‘Kulak Burun Boğaz Hastalıkları’ doktoru ile görüşmeniz gerekir. Size sunacağı tedavi yöntemleri ise şöyle olacaktır:
Kaynak

Geniz akıntısını durdurmak için 7 önlem

Geniz akıntısı, boğazda mukus birikimi ya da mukusun genizden yutak kısmına yani boğaza doğru akıyor olma hissidir. Normalde burun içi ve sinüsler “mukoza” denilen bir doku ile döşelidir. Mukoza içindeki küçük salgı hücreleri günde toplam 1-2 litre ince “mukus” üretirler. Mukoza üzerindeki tüysü hücreler ise bu ince mukusu ritmik olarak belli bir yönde arkaya doğru geniz bölgesine iterler. Bu mukus yutkunma sırasında yutulur ve bu durumun farkına varılmaz. Bu mukus üretim ve hareket sistemi “mukosilyer klirens” olarak adlandırılır. Sinüslerin ve solunan havanın nemlenmesi, temizlenmesi, solunan havanın filtrelenmesi, yabancı cisimlerin tutulması, enfeksiyonun önlenmesi gibi birçok işlevi yerine getirmektedir.Geniz akıntısın belirtileri hastadan hastaya farklı yoğunluk ve çeşitlilikte görülebilir. Sadece akıntı hissi olan hastaların birçoğunda bu belirtilerin hiçbirinin olmadığı ya da bu belirtilerin farklı birçok hastalığın ortak belirtisi olabileceği de unutulmamalıdır. En sık karşılaşılan belirtiler;
Kaynak

Geniz akıntısı nedir? Nasıl tedavi edilir?

Sinüs ve burun kanalından boğaza doğru inen akıntı geniz akıntısı olarak adlandırılıyor. Geniz akıntısı kişinin boğazında gıcık varmış hissine neden oluyor ve tedavi edilmediği takdirde kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir. Geniz akıntısı mevsim geçişleri gibi dönemlerde artış gösterebiliyor ancak bu tabloya neden olabilen bazı hastalıklar da bulunuyor. Geniz akıntısında altta yatan problemin doğru tespit edilmesi tedavi planlaması açısından büyük önem taşıyor. Burun asıl olarak üst solunum yolunun ilk organıdır. Solunum yolu vücudun giriş kapılarından biridir. Solunum yoluyla içe çekilen hava gözle görülmese de taşıdığı toz, polen ve virüs, bakteri veya mantar gibi pek çok patojeni alt solunum yollarına taşıyabilmektedir. Geniz akıntısı bu tehlikeye karşı vücudun oluşturduğu en önemli savunma sistemlerinden biridir. 
Kaynak

Geniz Akıntısı Nedir ve Nasıl Geçer?

Solunum sistemimiz, vücudumuzun dış ortamla sık temas eden bölgelerinin başında gelir. Buna bağlı olarak, soğuk havalarla beraber görülme sıklığı artan üst solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere, çok çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar. Hayat kalitesini ciddi manada olumsuz etkileyen bu sağlık problemleri, farklı klinik belirti ve semptomların görülmesine neden olur. Bu belirtilerin başında geniz akıntısı gelmektedir.Vücudumuzda soluk yoluyla alınan hava, ilk olarak üst solunum yollarına uğrar ve devamında akciğerlere doğru iletilir. Burun boşluğunda nemlendirilen ve ısıtılan hava, yabancı maddelerden ve mikroorganizmalardan temizlenmesi amacıyla bağışıklık sistemine ait çeşitli dokularla karşılaşır. Bu bölgelerden biri de genizdir. Geniz bölgesinin ardından gırtlak ile soluk borusuna aktarılan hava akımı, bronşlar vasıtasıyla akciğere ulaşır ve böylece solunum süreci tamamlanır.
Kaynak

Geniz Akıntısı Nedir? Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Geniz akıntısının en yaygın ikinci nedeni ise, sapmış bir septum olarak kabul edilir. Bu durumda bireyin burun delikleri arasındaki ince kıkırdak duvarın, yani septumun yer değiştiği ve bir yöne doğru eğilmeye başladığı gözlemlenir. Bu eğilme sonucunda burun deliklerinden geçiş yapılabilecek alan küçülür ve normal seviyede olması gereken mukus drenajı engellenerek geniz akıntısı belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilirAlerjiden kaynaklanan geniz akıntısını önlemenin en etkili yolu, duruma yol açan alerjenlere maruziyeti olabildiğince azaltmaktır. Bunun için birey günlük alerji ilacı kullanabilir veya düzenli alerji iğneleri yaptırabilir. Birey evi ve çalışma mekanını olabildiğince temiz ve tozsuz tutmalıdır. Toz akarlarına karşı korunmak için yatak ve yastık kılıfları kullanılmalı, ve bunlar sık sık değiştirilmelidir. Yaşanılan mekanlardaki ısıtma, havalandırma ve klima sisteminde bulunan hava filtreleri düzenli olarak değiştirilmeli ya da temizlenmelidir. Polenlere alerjisi olan bireyler, özellikle polen mevsiminde dışarıda çok zaman geçirirlerse yatmadan önce duş almalıdır.
Kaynak

Çocuklarda Geniz Akıntısı

Çocuklarda meydana gelen geriye doğru burun akıntısı ya da yaygın kullanılan adıyla geniz akıntısı beraberinde öksürük ve boğazda kaşıntı gibi problemleri meydana getiren, yaygın görülen bir hastalıktır. Bu problemlere sebep olan geniz akıntısının ortaya çıkmasında en önemli sebep, mukus akıntısı oluşmasıdır.Mukus, insan vücudunda, boğaz, geniz, burun, ağız gibi bölgelerin nemli kalması amacıyla üretilmektedir. Aynı zamanda zararlı birtakım oluşumların, vücut içerisinde yer edinmesini ve yayılmasını engellemek görevine sahip olan mukus, insan vücudunun hem savunması hem de dengesi açısından kritik bir yere sahiptir. Vücudun savunma ve dengeyi sağlamak amacıyla ürettiği bu sıvının fazla miktarda olması beraberinde geniz akıntısını getirmektedir.
Kaynak

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir? Geniz Akıntısı Nasıl Geçer, En Hızlı Nasıl İyileşir?

Geniz akıntısı kaç gün sürer?Soğuk algınlığı veya saman nezlesi gibi alerjilerin neden olduğu akut Geniz akıntısı genellikle bir veya iki hafta içinde geçer. Akut Geniz akıntısı bazen düzelebilir ve herhangi bir semptom görülmeyen bir süre sonra tekrar geri gelebilir.
Kaynak

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer? Nedenleri ve Tedavi Yöntemi

Günlük yaşantılarına bağlı olarak bireyler farklı ortamlarda bulunmak durumunda olabilir veya çeşitli çevresel etkenlere maruz kalabilir. Tüm bu etmenler farklı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu rahatsızlıkların başında kimi zaman uzun süre devam edebilen geniz akıntısı gelir. Hayat kalitesini de ciddi oranda olumsuz etkileyebilen geniz akıntısının etkili bir şekilde giderilmesi ise öncelikle “Geniz akıntısı nedir ve neden olur?” sorularının cevaplanmasına bağlıdır.
Kaynak

GENİZ AKINTISI ve TEDAVİ YOLLARI

Gözyaşı kanallarından gelen gözyaşı ve burun-sinüs mukozasının altında bulunan çeşitli hücrelerin ürettiği salgılar, burun içindeki havanın nemlendirilmesini ve burunda oluşabilecek olan enfeksiyonların önüne geçebilmek için salgılanır. Bu salgı doğaldır, genzin arkasına doğru akar ve kişi tarafından fark edilmez. Doğal olan bu akıntı fark edilmeye başlanırsa, altta yatan neden mutlaka araştırılmalıdır. Akıntının nedeni bir hastalık olabileceği gibi çevresel faktörlerin etkisi de olabilir. •Viral-Bakteriyel Enfeksiyonlar: Sıklıkla olur ve kısa sürelidir. Genellikle üst solunum yolunda burun ve sinüs bölgesinde meydana gelir ve tedaviye olumlu yanıt verir.•Kronik Burun Akıntıları: Daha çok sigara içenlerde olan, burun içinde bulunan tüycüklerin fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak gelişen akıntılardır. •Alerjik Reaksiyonlar: Çok uzun süreli, kıvamı sulu, sıkça burun silme ve öksürme isteği yaratan, burun tıkanıklığına neden olan ve ciddi rahatsızlık veren bir durumdur. Alerjik reaksiyonlar; polenler ve ev içi alerjenler olarak isimlendirilen ev tozu, küf ve mantar gibi maddelere vücudun verdiği tepki sonucunda meydana gelir.•İlaç Kullanımı: Bazı ilaçlar, kullanım sırasında geniz akıntısına neden olabilir.•Hormonal Değişiklikler: Özellikle hamilelik döneminde hormonal değişikliğe bağlı geniz akıntısı görülebilir.•Yaşlılığa Bağlı: Yaşın ilerlemesi ile birlikte mukozadaki tahribat nedeniyle kronik geniz akıntısı olabilir.•Sistemik Hastalıklarda: Çeşitli akciğer hastalıkları, hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklarda da geniz akıntısı görülebilir.•Burna Yabacı Cisim Kaçması: Özellikle küçük çocuklarda görülür. Yabancı cisim burunda uzun süre kalınca bir enfeksiyona ve bu da geniz akıntısına neden olur.
Kaynak

Geniz Akıntısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Geniz akıntısı; boğazda tahriş ve takılma hissi, sırtüstü uzanıldığında artış gösteren öksürük, sabahları hissedilen ağız kokusu belirtileri gösteriyor. Alerjik reaksiyonlar, sinüs kökenli enfeksiyonlar, ortamdaki toz ve kirler, yeterli sıvı tüketilmemesi geniz akıntısına neden olabiliyor.Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz ve Baş Cerrahisi Bölümünden Uzm. Dr. Onur Uysal, geniz akıntısı hakkında bilgi verdir.
Kaynak

Geniz Akıntısı Neden Olur ve Nasıl Geçer? Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.
Kaynak

Geniz akıntısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Geniz akıntısını durdurmak için bitkisel çözümler ve tedaviler

Geniz akıntısı toplumumuzda sık görülen bir rahatsızlıktır. Hal böyle olunca geniz akıntısının çaresi çeşitli platformlar üzerinden araştırılmaktadır. Geniz akıntısı günlük hayat kalitesini etkileyen önemli bir rahatsızlıktır. Yaşam kalitesini düşürdüğünden dolayı pek çok kişi bu duruma çare aramaktadır. Peki, geniz akıntısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Geniz akıntısını durdurmak için bitkisel çözümler ve tedaviler nelerdir? Sizler için geniz akıntısına iyi gelen şeyleri derledik. Geniz akıntısına sebep olan pek çok şey vardır. Geniz akıntısını engellemek için buna sebep olan etmenlerin üzerinde durmak gerekir.Geniz akıntısına iyi gelen pek çok şeyler vardır. Öncelikle geniz akıntısı burun sağlığını ilgilendiren bir durumdur. Burunda kemik eğriliği veya başka bir fonksiyonel bozukluk varsa bu durum geniz akıntısına neden olur. Burunda yer alan sinüzit geniz akıntısına neden olmaktadır. Geniz akıntısına iyi gelen pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Geniz akıntısına zencefil çayı çok iyi gelmektedir. Zencefil çayını günde 2 defa olmak üzere düzenli olarak içtiğiniz durumlarda geniz akıntısı şikayetleriniz azalacaktır. Geniz akıntısına doğal bir çözüm olan bir diğer çözüm ise bol sıvı tüketimidir. Sıvı tüketimi her zaman önem teşkil ediyor. İnsan sağlığı için bol sıvı tüketmek aynı zamanda vücudun metabolizmasını da çalıştırdığı gibi geniz akıntısına da iyi gelmektedir.
Kaynak

Geniz Akıntısı Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Postnazal sızıntı olarak da bilinen geniz akıntısı, çeşitli dönemlerde, birçok kişide görülebilen yaygın bir rahatsızlıktır. İnsan vücudu, devamlı bir şekilde mukus veya diğer adıyla sümük üretir. Bunun en önemli sebepleri, burunda ve boğazda bulunan burun zarlarını nemlendirmekle beraber enfeksiyonla mücadele etmek veya yabancı maddeleri filtrelemektir. Ancak söz konusu bireyler, vücudun ürettiği mukusun bilincinde olmaksızın, mukusu refleksif bir biçimde yutar. Lakin vücut fazladan mukus üretmeye başlar başlamaz, bu durum boğazın arkasında birikinti olarak kendini gösterebilir. Bununla beraber, mukusun burundan boğaza doğru akma durumuyla karşı karşıya kalınabilir. Fazladan üretilen mukusun burundan boğaza doğru akma durumuna ise geniz akıntısı adı verilir. 
Kaynak

Geniz Akıntısı

Geniz akıntısı, burundan arkaya doğru gittiği hisedilen, boğazda takılma hissi, boğazda birşey varmış hissi, boğazda gıcık ve sık boğaz temizleme ihtiyacına yol açabilen bir durumdur. Beraberinde öksürük görülebilir, sırt üstü yatınca, ya da sabah uyanırken şikayetlerde artış olabilir. Bazen kısa süreli, bazı durumlarda ise uzun süre örneğin aylarca devam edebilir. Genize akıntı durumu ile sık karşılaşılan bir klinik durumdur.Farklı nedenleri olabilir. Nedenleri arasında en sık görülenleri olarak alerjiler; toz, duman, değişik kokular gibi solunum yollarının rahatsız eden havada bulunan maddeler (irritanlar), viral ve bakteriyal üst solunum yolu enfeksiyonları [nezle, grip,sinüzit] velaringofaringeal reflü (boğaz reflüsü)sayılabilir. Yukarıda saydıklarımız arasında aslında en sık görülen rinit adını verdiğimiz durumdur.
Kaynak

Geniz Akıntısı Nasıl Oluşur?

Geniz akıntısı aslında her insanda bulunan bir akıntıdır. Burnumuz içinde günde 1-1,5 litre kadar üretilen mukus salgısı, burun boşluğunun arkasına yani geniz bölgesine doğru ilerler; buradan boğaza indiğinde yutkunarak bunu temizleriz. Normal şartlarda bu olanları hissetmeyiz. Mukus adını verdiğimiz bu jel kıvamlı salgının görevi, burun içerisini örten mukozayı nemlendirmek ve temizlemektir. Bu şekilde burun ve sinüs boşluklarımız, buruna giren tozlardan, polenlerden, yabancı maddeler ile birikintilerden arındırılır. Ancak bazı hastalıklar ve çeşitli koşullar geniz akıntısı miktarında artışa yol açabilir. Ayrıca geniz akıntısının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da olabilir. İşte bu durumlarda geniz akıntısı hissedilir ve rahatsız edici hale gelebilir.Geniz akıntısı hastalarının çoğunda altta yatan, burun içi ve sinüslerle ilgili bir sorun vardır. Ayrıca salgıları yoğunlaştırabilen bazı ilaçların kullanımı, inflamatuvar hastalıklar, hormonal durumlar, mevsim geçişleri, ısı değişimleri, sigara içilmesi ve az su içilmesi gibi pek çok ilişkisiz gibi görünen durum da geniz akıntısını etkiler. Geniz akıntısı ve nedeni uzun sürdüğünde, burun içerisindeki dokularda bozulmalar ve şişmeler meydana gelebilir; belirtilere burun tıkanıklığı da eklenebilir. Sonuçta bunlar da geniz akıntısını arttırabilir ve adeta bir kısır döngüye girilir.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.