Oyun ve Ekipman

GTA 3 ve Vice City projesi telif sebebiyle rafa kalktı

GTA 3 ve Vice City projesi telif sebebiyle rafa kalktı, Herkese Merhabalar Muhbirler.org takipçileri siz değerli okurlarımız için oyun kategorimizde GTA 3 ve Vice City projesi telif sebebiyle rafa kalktı başlığı altında geniş bir şekilde bilgileri aktarmaya çalıştık. Yazımızın detay bölümünde GTA 3 ve Vice City projesi telif sebebiyle rafa kalktı ile alakalı faydalı bilgiler bulunmaktadır.

GTA 3 ve Vice City projesi telif sebebiyle rafa kalktı

Ufak bir ekip aracılığıyla tersine mühendislik (reverse engineering) yöntemiyle geliştirilen GTA 3 ve GTA: Vice City projeleri telif haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile rafa kalktı. Kısa süre önce yaşanan bu proje, Rockstar Games’in telif başvurusu üzerine DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) aracılığıyla iptal edildi.

GTA 3 ve Vice City projesi iptal edildi

Bu proje tersine mühendislik işlemi ile birlikte serinin en iyi oyunlarından GTA 3 ve GTA: Vice City oyunlarını PC üzerinden oynamamıza izin vereceği gibi GitHub üzerinden açık kaynak kodlu olmaları da sağlanacaktı. Bu da mod yapımına açık hale gelen oyunlar için ucu bucağı olmayan bir olasılık fitilini de ateşlemiş olacaktı diyebiliriz. Açık kaynaklı olması sebebiyle başta grafik modları olmak üzere oyunlar için çok değişik modların ortaya çıkması manasına geliyordu. Hatta ışın izleme gibi grafiksel yeniliklerin bile eklenmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Nitekim bu projenin ilk meyvelerinden birisi olan RE3 ve RE VC projeleri ortaya çıkacak ilk emsallarin de habercisi olmuştu diyebiliriz.

Bu haberin ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra Rockstar Games’in çatısı altında olduğu Take Two, DMCA talebinde bulunarak projenin iptal edilmesini sağladı. Bu talepte projenin Take Two’ya ait olan ve telif hakları ile korunan içerikleri kullandığı ve bu kullanımın yetkisiz olduğunun altı çizilmiş. Bu telif hakkı talebinin ardından ise GitHub sisteminde bulunan projeye ait tüm dosyalar kaldırılmış durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu