Sağlık

Gül Çayının Faydaları Nelerdir? Gül Çayı Nasıl Yapılır? Zararları? Gül Çayı ile Zayıflanır mı?

Gül Çayının Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Gül Çayının Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Gül Çayının Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Gül Çayının Faydaları

Aromatik kokusu ile içmekten keyif alacağınız gül çayının faydaları içinde en fazla bilinen saçları ve cildi yoğun beslediğidir. Gül yaprakları ile hazırlanan gül çayı faydaları içinde tıbbı özellikler eskilerde çok kullanılan yöntemler içindeydı. Gül yapraklarından hazırlanan gül çayından günde 1 bardak içerek içindeki sitrik asit, malik asit, pektin ve C vitamininden faydalanabilirsiniz. Gül çayı faydaları içinde kilo verme, idrar söktürme ve bağışıklık sistemini güçlendirme etkileri mevcuttur.

Gül Çayının Faydaları Nelerdir?

Daha Genç ve Sağlıklı Cilt İçin: Gül yaprakları antibakteriyel, antiseptik ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Gül yaprakları ile evde hazırlayabileceğiniz çay sivilcelerin azalmasını sağlayarak cildin daha sağlıklı görünmesinde etkindir. Gül çayını verilen tarife uygun hazırlayıp ılık halde içebilirsiniz. Cildin nem düzeysini arttıran gül çayı yalnızca içecek olarak değil cilde sürüldüğünde de lekelerin giderilmesinde ve cildin sağlıklı biçimde parlamasına yardımcıdır.

Cilt Sorunlarının Azalmasına Yardımcıdır: A ve E vitaminlerine sahip olan gül çayı kuvvetli antioksidanlara sahiptir ve cildi olumlu yönde destekler. Nemlendirilmiş bir cilt her zaman daha sağlıklıdır. Serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan gül çayı ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderek azalmasına yardımcıdır. Anti alerjik etkileri bulunan gül çayı alerjik bölgelere tampon yapılarak sürüldüğünde alerjiden bir araya gelen tahrişlerin azalmasına ve cildin yumuşamasına destek olur.

Kilo Vermek İçin Gül Çayı İçin: Gül yapraklarını ezdirip 1 bardak kaynamış suya ilave edin ve güller rengini verene kadar 5 – 10 dakika arası beklemede bırakın ve süzdürdükten sonra için. Günde 2 kere içebileceğiniz gül çayı iştahın azalmasını sağlayarak kalori aldırmadan zayıflamanıza yol gösterecektır.

Kadınlara Faydalı Bir İçecek: Bayanların regl dönemlerinde karşı karşıya geldikları sancılar ve şiddetli ağrılar gül çayı ile hazırlanan bitki çayı aracılığıyla azalacaktır. Balın içine karabiber tozu ilave edip gül çayını bu karışımı ilave edin. Ağrıyı azaltmada yararlı olan gül çayı düzensiz adet dönemleri ve adet zamanında karşılaşılan sızlamaları azaltır.

Stresin Azalmasında Etkendir:

Yorucu ve stresli bir günün sonunda içilen gül çayı rahatlamanıza yol gösterecektır. Antidepresan etkisi bulunan gül çayı hormon değişikliklerinden kaynaklı duygu bozukluklarına uyku problemlerine ve daha sakin olmaya kolaylık sağlayan gül çayını akşam yatmadan 1 saat önce içebilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini Sağlar: C vitamini değeri bulunan gül yaprakları bağışıklığın dirençli olmasında etkendir. Günde iki fincan gül çayından içerek vücuttaki enfeksiyonları azaltır ve vücudun daha kuvvetli ve dirençli olmasına yardımcı olmaktadırsunuz.

İdrar Yolu İltihaplanmalarını Azaltır: Verdiğimiz tarifteki gibi hazırlanan gül çayından günde 2 bardak içerek idrar yollarında biriken enfeksiyonları azaltabilirsiniz. Dirüetik etkisi bulunan gül çayı detoks etkisi sağlayarak idrar yollarının temizlenmesine yardımcıdır. Gül çayını idrar yolları için kullanacaksanız gülü suya eklemeden biraz havanda ezdirin.

Sindirim Sistemini Düzenler: Sindirim sistemini sağlıklı düzeyde tutan gül çayı müshil etkisi sağlarken kabızlık problemlerinin de önüne geçere vücudu sağlıklı bir düzeyye getirir. Detoks etkisi sağlayarak vücutta probiyotik gibi etki sağlayarak mikropların atılımını hızlandırır.

Boğaz Ağrılarını Hafifletir: Kış günlerinde özellikle önerilen gül çayı boğaz ağrılarını gidermek ve azaltmak için tavsiye edilir. 1 bardak ılık olarak içeceğiniz gül çayı faydaları içinde üst solunum yollarından boğaz ağrısı ve bu bölgedeki mikropların giderilmesi de yer alıyor.

Evde Gül Çayı Nasıl Yapılır?

Evde gül çayı yaparak en doğal hali tüketilebilir ve çaya karabiber ve bal eklenerek içimi lezzetli hale getirilebilir.

Gül yaprakları ( 1 avuç kadar )

Su ( 1,5 su bardağı )

Bal ( 1 çay kaşığı )

Tarçın yada karabiber ( isteğe bağlı )

Hazırlanışı: Gül yapraklarını güzelce yıkayın ve beyaz kısımlarını ayırarak yıkadıktan sonra kurulayın.

Kaynamış suya gül yapraklarını ilave edip 1 dakika daha kaynatın ve altını kapatın. 5 dakika demlendirin ve karışımı süzdürüp ılık halde için.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu