Sağlık

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir? Cilde Faydaları? Zararları Nelerdir? Gül Suyu Nerelerde Kullanılır?

Gül Suyunun Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Gül Suyunun Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Gül Suyunun Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Gül Suyunun Faydaları

Gül suyunun faydalarından en iyi biçimde yararlanmak için kendiniz evde doğal olarak hazırlamalısınız. Birçok kozmetik sektöründe kullanılan gül suyu ilaç preparatlarında bile tercih edilen yan üründür. Gül suyunun faydaları içinde parfüm, ev kokuları, tonik ve cildin PH dengesini arttırmak için kullanabilirsiniz. Ünlü firmalara ne kadar yüklü paralar verirseniz verin gül suyunun cildinize kattığı güzelliği yakalayamazsınız.

Evde Gül Suyu Nasıl Hazırlanır?

Evde gül suyu hazırlamak bi hayli basittir ve bunun için ihtiyacımız olan tek malzemeler taze gül yapraklarıdır.

1 avuç yada yapacağınız miktara göre 2 avuç gül yaprağını güzelce yıkayın.

Yıkanan gül yapraklarını ufak tencere dolusu suya ilave edip gül yaprakları rengi beyaza dönene kadar bilave edin.

Gül yaprakları beyaz renk aldığında altını kapatın ve soğuduğunda spreyli şişeye ilave edin. Dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Gül Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Gül suyu cilt altında kimi zaman görebildiğimiz ufak kan damarlarının dolaşımını uyararak daha daha iyi bir hale gelmesini sağlar. Bunun yanında ince kılcal damarlar daha az gözle görünebilir hale gelebilir.

Cildin Ph dengesini koruyan gül suyu cilt problemlerinden egzama, dermatit ve sivilcelerin azalmasına yardımcıdır.

Gül suyu cildin nem düzeysini arttırabilirken ufak kazalarda bir araya gelen yara ve kesiklerin bi hayli hızlı iyileşmesine yardımcıdır.

Antioksidan etkisi bulunan gül suyu cilt dokusunu yenileyerek hasarlı hücreleri iyileştirir.

Gül suyu dinlendirici ve rahatlatıcı kokusu aracılığıyla stresten uzaklaştırarak endişelarında azalmasına yardımcıdır.

Anti bakteriyel etkisi bulunan gül suyu cilt yüzeyindeki mikropları ve kirleri atar gözeneklerin açılmasını sağlarken sıkılaştırmada da başarılıdır.

Gül Suyu Cilde Nasıl Uygulanır?

Tüm vücudun daha sağlıklı ve göz alıcı görünmesi için doldurduğunuz küvetinizin içine gül suyu eklemeniz yeterli gelmektedir. Gül suyu yalnızca bedeni temizlemekle kalmaz hem zihninizi rahatlatır hem de stresinizi bi hayli hızlıca vücuttan uzaklaştırır.

Kırışık, cilt sıkılaşması ve cildin daha esnek olması için akşam ve sabahları iki kere cilde pamukla uygulamak gerekiyor.

Cildin nemlenmesi için gül suyu gliserin ile karıştırılıp cilde uygulanmalıdır.

Sivilce ve aknelerin giderilmesi için gül suyu ile akşamları yüz yıkanmalıdır.

Yaz aylarında gül suyunu buzdolabına koyun ve güneş yanıkları için cildinize düzenli olarak uygulayın.

Gözler İçin Gül Suyu Kullanımı: Makyaj pamuğu pedlerini gül suyu dökün ve göz kapaklarınıza yerleştirip 5 dakika beklemede bırakın. Gözlerin daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayacaktır. Bu uygulama bunun yanı sıra göz altında bir araya gelen halkalar ve göz altı morluklarının da giderilmesine yol gösterecektır.

Gül Suyunun Saçlara Faydaları

Saçın Yağlanmasını Azaltmak İçin: Saçlarınız normalden daha bi hayli hızlı yağlanıyorsa gül suyundan faydalanabilirsiniz. Saç derisinin sebum dengesini koruyan gül suyunu pamuğa biraz döküp saç derisindeki yağı temizleyebilir. Eğer bu işlemden tatmin olmazsanız bir kap suya gül suyu ilave edip saçınızda durulama suyu olarak kullanınız.

Saç Kuruluğuna İyi Gelir: Saçın yağlanmasında etken olan gül suyu saç kuruluğuna da iyi gelmede başarılıdır. Gül suyundan kafa derisine yedirdiğinizde kuru deriyi rahatlatarak nemlenmesinde yardımcıdır. Saç derisinin kuruluğu yüzünden acıyan kafa derisi bu sayede yumuşama gösterir. Dilerseniz bu uygulama için aynı yüze de yapılabildiği gibi gül suyuna biraz gliserin ilave edip saç derinize tampon yaparak yedirebilirsiniz. Karışımı saça uyguladıktan sonra 20 dakika bekletip yıkamalısınız.

Saçların Uzamasına Yardımcıdır: Yapılan araştırmalar da tam kesin bir sonuç alınmasa da gül suyunda bulunan A, B3, C ve E vitaminleri saç sağlığında mühim etkilere sahip etmenlerdir. Saç uzamasını sağlayan vitaminler saça bi hayli hızlıca nüfus ederek saçların kırılmasını ve kopmasını önüne geçer. Gül suyuna ekleyeceğiniz gül yağı ile saça bakım yapın, yarım saat bekletip saçlarınızı güzelce durulayın. Dilerseniz şampuanınıza da gül suyu veya gül yağı ekleyerek kullanabilirsiniz.

Saç Derisindeki Kepek Oluşumunu Giderir: Kepek poblemleri için ilk başvurulan tedavi yöntemi kimyasal içeriği yüksek şampuanlar almaktan geçer. Bunların yerine gül suyu yahut gül yağı esansiyalini doğal içerikli şampuanınıza ilave edip bir araya gelen kepek sorunundan kurtulabilirsiniz. Gül suyu ile saç derisine masaj yapmakta kepeklerden kurtulmanıza yol gösterecektır. Kepek genelde saç derisinin kuruluğundan ileri gelir. Bu nedenle kafa derisini nemli tutmak bu yönde mühimdir. Bir diğer yöntemde gül suyu ile çemen otunu harmanlayıp kafa derisine uygulamak. Haftada 1 kez yapacağınız bitkisel çözüm 1 saat bekletip yıkanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu