Sağlık

Gülün Faydaları Nelerdir? Cilde Faydaları? Zararları Varmı? Yan Etkileri?

Gülün Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Gülün Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Gülün Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Gülün Faydaları

Gülün faydalarından yararlanmak için gül suyu, gül yağı ve gül çayı hazırlayarak kullanabilirsiniz. Yunan mitolojisinde çok fazla gördüğümüz gül figürü eski zamanlarda yunan halkının gülün faydalarından çok fazla kullandıklarını bize gösteriyor. Gülün faydaları içinde en sık karşı karşıya geldiğımız saç ve cilde olan yararlarıdır. İltihap giderici etkisi, antioksidan değeri, parfüm olarak bir çok alanda kullanılması ve dinlendirici özellikleri ile gülün faydaları her alanda yaşamımızın içindedir. Çok farklı renklerde karşımıza çıkan gül çiçeğini dünyanın her yerinde artık görmek olabilecek.

Göz atabilirsiniz: Gül Yağının Faydaları

Gülün Faydaları Nelerdir?

Zayıflamaya Yardımcıdır: Gül yaprakları aracılığıyla vücuttan toksinlerin atılması sağlanarak kilo verme daha kolay hale gelir. Vücuttan temizlenen toksinleri metabolizmanın da artmasına yardımcıdır. 1 avuç elde edeceğiniz gül yaprakları aracılığıyla açlık hissi bastırılır ve iştahlı yemek yeme isteği azalır. Gül yaprakları aracılığıyla zayıflama siz istemeden de olsa kolaylaşır. Bunun için yapmanız gereken kaynamış 1 bardak suya 10 tane kadar gül yapraklarını atın ve su pembe renk alana kadar demlenmesini bilave edin. Renk değiştiğinde karışımı süzün ve içine tarçın tozundan bir miktar ilave edip için. Özellikle sabahları içmenizi öneririz.

Afrodizyak Etkisi Vardır: Sevginin göstergesi durumuna gelen gül çiçeği afrodizyak etkisi ile de çok popülerdir. Gül yaprakları aracılığıyla hem zihin hem de beden gücü rahatlayarak afrodizyak tesirini görülmektedirır. Gül yapraklarından düzenli biçimde yıkayarak tükettiğinizde cinsel gücün artmasını sağlayarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Stresten Uzaklaştırır: Doğal ve sakinleştirici kokusu ile rahatlamanızı sağlayan gül sinirlilik ve huzursuzluk sorununu azaltarak rahatlamanıza yardımcı olmaktadır. Gül yapraklarını herhangi bir biçimde kullanmaktan ziyade yalnızca koklamak bile yapılan araştırmalar neticesinde kişiyi rahatlattığı gözlemlenmiştir. Küvetinizi doldururken içine atacağınız gül yaprakları günün sonunda sizi sakinleştirerek sorunsuz bir uyku çekmenizi sağlar.

İlginizi çekebilir: Gül Suyunun Faydaları

Dudak Rengini Güzelleştirir: Gül yaprakları cildin renklenmesinde etkin bileşenlere sahiptir. Sadece dudaklarda değil yanaklarda da bu tesirini sürdürürler. Dudaklara uygulandığınız hafif bir pembelik katan gül yaprakları bunun yanı sıra zengin pigmentler aracılığıyla derin bir nemlendirme sağlıyor. Dudak renginin güzelleşmesi için 2 – 3 damla bal, 1 kaşık süt tozu ve gül yapraklarını kaseye ilave edip macun kıvamına getirin. Bu macunu dudaklarınıza yedirip 20 dakika yıkamadan bilave edin. Süre sonunda dudaklar yıkanabilir.

Bakterilerle Savaşmak İçin Gül: Vücutta biriken toksin ve bakterilerin giderilmesi için gülün faydalarından faydalanabilirsiniz. Lif ve su değeri bulunan gül toksinlerin bi hayli hızlıca uzaklaştırır ve sindirim sisteminin güçlenmesini sağlar. Gül ağrı ile savaşırken virüslerin vücuda verdiği zararları da önlenmiş olur. 1 avuç gül yaprağı edinin ve yarım fincan suya ilave edip havanda iyi bir çözelti olana kadar dövün. Sabahları aç karnına bu karışımdan içebilirsiniz.

Sivilceler Tedavisinde Gül Kullanımı:

Ergenlik zamanında çok çıkan sivilceler için tedavi yönteminiz doğal ürünlerden yana ise gül çiçeği yardımınıza koşacak. Cilde uygulandığı anda antibakteriyel görev gören gül suyu aknelerin kurumasını sağlayarak cildin yağ dokusunu dengeler. Çemen otundan bir parça alın otu suya batırıp çıkarın ve çemen otuna gül suyu ekleyerek ince bir kıvam elde edin. Temizlenmiş cildinize karışımı sürüp 20 dakika ciltte beklemede bırakın.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Gül Çayının Faydaları

Gül Cildi Sıkılaştırır: Gül suyu hassas ciltlerin tedavi etmek için çalışır. Yağ cilt dokusunun dengelenmesinde aktif görev gören gül cildi nemlendirerek yumuşamasını sağlar. Gül suyu ülkemizde de tonik olarak önerilen en doğal ürünlerden biridir. Cildin sıkılaşmasında kolaylık sağlayan gül suyu ciltteki mikrobikleri azaltarak daha genç ve canlı görünmenize yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu