Siber Güvenlik

Güvenli İnternet Nedir ve Nasıl Kullanılır

Güvenli internet ile aramalarınızda çıkan web sitelerini filtreleyebilirsiniz. Bu sayede daha güvenli bir internet keyfi yaşamanız mümkün.

İnternette güvenlik son zamanlarda çok büyük bir ehemmiyet kazanmış durumda. Özellikle pandemi süreciyle beraber internetin hayatımıza daha çok girmesi de bu durumda büyük rol oynadı. İnternette artık daha çok vakit geçiriyoruz ve geçirdiğimiz bu vaktin her saniyesi çok kıymetli. Güvensiz internet sitelerinde dolaşarak kendimizi tehlikeye atmamalıyız. Eğer güvensiz web sitelerinde dolaşırsak özel bilgilerimizi tamamen kötü niyetli hackerların eline bırakabiliriz.

Fakat elbette ki güvenli internet kullanmadan hangi web sitesinin güvenli olduğunu ya da hangisinin güvensiz olduğunu anlamamız çok zor. Çünkü internet üzerinde binlerce web sayfası bulunmakta ve bunların hepsi farklı amaçlara hizmet emekte. Belki de hayatımızda sadece bir kere girebileceğimiz güvensiz bir web sayfasına önceden önlem almak imkânsızdır. Çünkü hangi web sayfasının güvenli ve hangisinin de güvensiz olduğunu bilemeyiz. Bunun için öncelikle bu tip sitelerde vakit harcamamız gerekir ki bu süreçte çoktan onların ağına düşmüş oluruz.

Güvenli İnternet Nedir?

Bundan birkaç sene önce ortaya çıkan ve oldukça taze olan bu kavramla daha yeni tanıştığımızı ifade edebiliriz. İnternetin güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulan bu hizmet operatörler tarafından verilmektedir. Tamamen devlet güvenliğiyle tasarlanan bu hizmet sayesinde siz de internetinizi daha güvenli bir seviyeye çıkartabilirsiniz.

Bu sistemin çalışma prensibi ise oldukça basit. Devlet ve operatörler tarafından sağlanan bir filtre sistemi sayesinde güvenli olmayan internet ağları tespit edilir. Bu tespitler sonucundaysa ilgili ağlar güvenli internet engellemesine eklenerek kullanıcılara erişilemez hale getirilir. Böylece güvenli olmayan bir web sayfasına giriş yaptığınız zaman ağ yöneticiniz buna izin vermez. Bu gibi bir durumda “Bu sayfa güvenli değil.” adlı bir hatayla karşılaşırsınız. Güvensiz olmayan web sitesine giriş yapmadan sizi koruyabilen bu hizmet son derece güvenilirdir. Üstelik her servis sağlayıcısında bulunması ve tamamen ücretsiz olması da artı yanlarından bir tanesi.

Güvenli İnternet Nasıl Kullanılır

Bu hizmeti kullanabilmek için öncelikle operatörünüzle bir görüşme gerçekleştirmeniz gerekiyor. Operatörünüzden isteyeceğiniz talepler doğrultusunda sizlerin kullanımına en uygun güvenlikli internet paketi tahsis edilecektir. Bu hizmetin tamamen ücretsiz olduğunu hatırlatalım. Herhangi bir ücret ödemeden güvenli bir şekilde internette gezinmek istiyorsanız bu hizmeti siz de tercih edebilirsiniz.

Güvenli İnternet
Güvenli İnternet

Hizmetin kendi içerisinde iki farklı profili bulunmakta. Bunlar çocuk profili ve aile profili olarak nitelendiriliyor. Çocuk profili daha çok çocuklara yönelik sorunlar çıkartabilecek web sayfalarını engellemekte. Aile profili ise Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri sosyal medya mecralarının serbest olduğu profil olarak öne çıkıyor. Sosyal medya platformlarının çocuklar için uygun içerikler barındırmadığını söyleyelim. Bu bağlamda güvenli internet profillerinin oldukça yerinde tasarlandığını düşünüyoruz.

Güvenlik İçin Sadece Bu Hizmet Yeterli mi?

İnternet güvenliğinizi sağlamak açısından elbette ki bu hizmet tek başına yeterli olmayacaktır. Günümüzde her gün binlerce web sayfası açılmakta ve ilgili hizmetin bütün bu sayfaları anında filtresine eklemesi imkânsız durumda. Bu bağlamda siz de internette gezinirken kendi önlemlerinizi almalısınız. Eğer kişisel olarak önlem almak yerine sadece başkalarının sağlayacağı koruma programlarına güvenirseniz uzun vadede ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Unutmayın ki güvenli internet hizmeti sizlere sadece izole edilmiş bir ağ altyapısı sunuyor. Bu izoleye güvenerek gerçek web dünyasında yaşanan bütün güvensizlikleri unutmak son derece yanlıştır. Her internet kullanıcısı gibi sizler de bu konuda önlemlerinizi almalısınız.

Bilinçli Olun

Herhangi bir web sayfasına giriş yaparken domain adına, SSL sertifikasına ve site yapısına dikkat edin. Bu bahsettiğimiz olgular sizlere sayfanın güvenliği hakkında önemli ipuçları verebilecek durumlardır. SSL sertifikası olmayan web sayfalarından uzak durmanızı öneriyoruz. Aynı şekilde domain adı spam gibi gözüken sayfalara da giriş yapmayın. Herhangi bir web sayfasından indirme yaparken iki defa düşünün. İndireceğiniz yazılımları resmi web sayfaları dışında hiçbir üçüncü parti aracıdan indirmeyin.

Bütün bu hususlara dikkat ederseniz siz de kendi güvenli internet altyapınızı oluşturmuş olursunuz. Kendi altyapınızı oluşturmazsanız üçüncü parti programların uzun vadede size faydadan daha çok zararı olacaktır. Bu bağlamda internet kullanımında bilinçlenmeye ve kendinizi geliştirmeye çalışın. Bütün bu önerilerinizin yanı sıra bir antivirüs programı kullanmanızı da tavsiye ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu