Kasım 28, 2022

Gebelikte Görülen Bel ve Kalça Ağrılarına Dikkat!

Hamilelikte bel ağrısı olur mu , Gebelikte en sık görülen rahatsızlıklardan biri de bel ağrıları. Özellikle hamileliğin son aylarında görülen bu ağrılar zaten zorlu bir süreç olan hamileliği daha da zorlaştırabiliyor
Hamilelikte görülen bel ağrılarını, nedenlerini ve nasıl daha kolay atlatılabileceğini Hisar Intercontinental Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlarına sorduk…
Kaynak

Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelikte bel ağrısı olur mu , Kadınlar için hamilelik, yaşayacağı en önemli zaman dilimidir. Bu süreci tüm kadınlar sorunsuz bir şekilde geçirmek ve hep mutlu anlar olarak hatırlamak ister. Hamileliğin genel kısmı istenen şekilde geçse de çok kutsal ve zor olan bu süreçte bazı istenmeyen ağrılar, rahatsızlıklar olabiliyor. Ancak bunlar için paniğe kapılmamak gerekir. Çünkü söz konusu sorunlar çözümü olmayan durumlar değildir. Kadınları bu süreçte en çok rahatsız eden durumlardan birisi hamilelikte bel ağrısı şikâyetleridir. Bu bel ağrısı şikâyetleri nadir olarak hamileliğin başlarında görülse de genel olarak gebeliğin ikinci döneminde daha sıklıkla görülmektedir. Her hamile kadın bir defada olsa bu ağrıyı yaşamaktadır.
Kaynak

Op.Dr. Banu Çiftçi

Hamilelikte bel ağrısı olur mu , Gebeliğiniz süresince bel ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Araştırmalarda belirlenen sıklık tüm gebelerin %50-70 inde bel ve sırt ağrıları izlendiğidir. Gebeliğin her döneminde yaşayabileceğiniz gibi genelde bebeğin büyümesiyle beraber son dönemlerde daha belirgin bir hal alacaktır. Bel ve sırt ağrıları gün içerisinde sizi rahatsız edebileceği gibi, gece uyku problemleriyaşamanıza neden olabilir. Bu ağrıları kontrol edebilmek ya da azaltabilmek mümkündür.Gebelikte bel ve sırt ağrılarında birçok faktör rol oynamaktadır. Bazı kadınlarda daha gebeliğin ilk dönemlerinde bel ağrısı şeklinde başlayabilmektedir. Özellikle normal kilosunun üstünde veya gebelik öncesi de bel ağrıları olan kadınlar, gebelikte bel ve sırt ağrısına adaydırlar.
Kaynak

Hamilelikte bel ağrıları nasıl geçer?

Hamilelikte bel ağrısı olur mu , Hamilelik belki de dünyanın en heyecanlı ve keyifli bekleme süreçlerinden biriyken, kimi sağlık sorunları nedeniyle zorlu bir sürece dönüşebilir. Bu sorunların başında dabel ağrılarıgelir. Oysa bel ağrılarından uzak bir hamilelik mümkün.Bel ağrıları hamileliğin her döneminde birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Bu ağrılar erken dönemlerde hormonal değişikliklerden kaynaklanabileceği gibi, ilerleyen dönemlerde bebeğin büyümesine bağlı olarak da gelişebilir. Bebeğin büyümesiyle bel ve çevresine binen yükün artması, omurlar arasındaki bağların gevşemesi ve sinir sıkışması gibi nedenler bel ağrısı yapabilir. Bunların dışında hamilelik döneminde yapılan bazı sakıncalı hareketler, ağır kaldırma, uygunsuz pozisyonlar gibi durumlar da bu ağrıların oluşmasında etkili. Acıbadem Mobil Sağlık Fizyoterapi Uzmanı İsmail Çağrı Koca hamilelikte bel ağrılarıyla ilgili bilgi verdi.Hamilelikte bazı şeylere dikkat ederek bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Öncelikle belden geçen ağırlık merkezinin öne doğru kayması sonucu oluşabilecek bel ağrısından korunmak için, kişinin duruşuna dikkat etmesi ve sırt kaslarını güçlendirmesinin büyük önem taşır. Bunun dışında öne doğru eğilmelerde, mümkün olduğunca gergin bir vaziyette durmak ve bu eğilmeleri dizlerden veya sabit bir yere tutunarak gerçekleştirmek gerekir.
Kaynak

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer, Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte bel ağrısı olur mu , Hamilelik sürecinde bazı dönemlerde bel ağrısı görülmektedir, hamilelikte bel ağrısı normaldir. Bebeğin büyümesinden, kasların gevşeyip gerilmesinden ve değişen hormonlardan kaynaklanan bel ağrıları kimi zaman farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Geçmeyen, çok şiddetli bel ağrılarında doktor desteği alabilirsiniz.Hamilelikte bel ağrısı tüm gebelerde kesinlikle olmak zorunda değildir. Bünyeye göre değişkenlik gösterir. Kondisyonu güçlü anne adaylarının çok nadir bel ağrısı yaşadığı görülmektedir. Bebeğin ve annenin kilo artışı devam ettikçe bel ağrısı yaşama riski de yükselir. Sık sık dinlenerek, ağır iş yapmayarak önlem alabilirsiniz.
Kaynak

Hamilelikte bel ağrısı neden olur ve nasıl engellenir?

Hamilelikte bel ağrısı olur mu , Hamilelikte bel ağrıları özellikle 5. ve 7. aylar arasında başlar ve anne adaylarının %50’sini, doğumdan sonra da belli bir süre için kadınların %25’ini etkiler.
Kaynak

Hamileliğin İlk Haftasında Ve İlk Ayında Belde Ağrı Olur Mu, Nasıl Geçer?

Hamilelikte bel ağrısı olur mu , Hamilelikte karın ne zaman çıkar, karnım ne zaman şişer, göbek ne zaman büyür, karnım dışarıdan ne zaman belli olur, kaçıncı ayda karnım ne zaman beliIŞŞIL HAMİLE DÜNYASI’na Hoşgeldiniz !

IŞŞIL HAMİLE DÜNYASI (Hamile Giyim Mazağası) olarak anne adaylarına en güzel ve en şık hamile kıyafetlerini sunmak için çalışıyoruz. “ vücut ölçüleriniz değişebilir tarzınız aynı kalır “ sloganından yola çıkarak, bir kadının geçireceği en güzel fakat ayni zamanda en zor dönem olan 9 ayı anne adaylarının zevkle geçirmelerini sağlıyoruz.

Hamilelikte de moda çok önemli , sezonun renklerini ve trendlerini takip ederek koleksiyonumuza uyguluyoruz. Artık anne adayları bol ve dökümlü pantolon, tunik, jileler yerine daha dar t-shirt, jean pantolon, etek ve modern kesim elbiseleri tercih ediyor. Hamilelik öncesi görüntülerinden uzaklaşmadan ve giyim tarzından ödün vermeden, 9 ay boyunca giyebilecekleri şık ve işlevsel kıyafetler şu an bütün anne adaylarının gözdesi.

En iyi hamile giyim markaları arasında yer alan IŞŞIL’dan, yazlık kışlık tüm ürünleri kredi kartı ile ya da kapıda ödeme seçenekleri ile satın alabilirsiniz. Ucuz hamile giyim sitesi eHamileGiyim.com’da gebe giyim üzerine her şeyi bulabilir ve hızlı satın al seçeneği ile satın alma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Hamile jilesi için "Hamile Elbiseleri" kategorimize, kışlık hamile elbisesi modelleri için "Yeni Sezon" kategorimize, en güzel mont ve kabanlar için "Hamile Kaban" kategorisine girebilirsiniz. Sitemizin Tozlu, Zara, Koton, LCW, HM, DeFacto vb. markalar ile ilgisi bulunmamaktadır.
Kaynak

Hamilikte Bel ve Kalça Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte bel ağrısı olur mu , Gebelikte bel ağrısı yaşayanlar bunun ne kadar yıpratıcı bir sıkıntı olduğunu da çok iyi bilirler. Gebeliğin ilk ayında bel ağrısı şikayeti çokça görülür ve bu ilerleyen aylarda sırt ve kalçada da görülmeye başlar. Hamilelikte sırt üstü yatmak veya oturmakla bile hissedilen bu batma tarzı ağrılar, gebelikte kalça ve bel egzersizleri ile kısmen rahatlayabilirken bazen de egzersizle şiddetlenebilmektedir.Hamilelikte doğru postür soldaki, yanlış postür sağdakidir. Doğru postürde omuzlar dik ve hafif geride, omurga dik karın öne itilmeden geride kalça içerde ve dizler gevşek tutulmalıdır.
Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.