Sağlık

Hatmi Çiçeği Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hatmi Çiçeği Nedir? Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Hatmi Çiçeğinin Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Hatmi Çiçeğinin Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Hatmi çiçeğinin faydaları içinde ağrılara, böbrek sancılarına, mide hastalıklarından gastrit ve mide yaralarına, idrarın sancılı çıkmasına ve bronşların tıkanmasına yararları mevcuttur. Hatmi çiçeğinin faydalarından yararlanmak için hatmi çiçeğinin çayından yapabilir veya banyo suyuna ekleyerek rahatlık sağlayabilirsiniz. Bitki uzman kişilerının tavsiyesi üzerine hatmi çiçeği faydaları için bitkiyi taze olarak alıp tüketmek gerekmektedir.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Üst Solunum Yolları İçin Hatmi Çiçeği: Hatmi çiçeğinde bulunan bileşenler antibakteriyel etkilere sahiptir. Bu nedenle hatmi çiçeği tüketimi aracılığıyla ağız ve boğazlarda bulunan enfeksiyonların giderilmesinde etkilidir. Hatmi çiçeği faydalarında boğaz ağrıları dindirilirken bir araya gelen kuru öksürük giderilerek tahriş oluşumu engellenir.

Hatmi Çiçeği İdrar Söktürür: İdrar yaparken bir araya gelen sızıntılarında engellenmesine kolaylık sağlayan hatmi çiçeği idrar söktürerek böbrek ve mesanenin rahatlamasını sağlar. Diüretik güce sahip olan hatmi çiçeği ödemin giderilmesine yardımcı olmaktadırken bu bölgedeki iltihaplanmaların giderilmesinde etkilidir.

Zayıflamaya Yardımcıdır: Yapılan araştırmalar neticesinde kesin olmamakla birlikte zayıflamaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Hatmi çiçeğinde bulunan bileşenler vücutta doygunluk hissine ulaştırarak, iştahın azalmasını yardımcı olmaktadır ve zayıflamaya yardımcıdır.

Enfeksiyonlardan Korur: Vücutta bulunan mikropların giderilmesinde etken olan hatmi çiçeği yapılan çalışmalar neticesinde gözlemlenmiştir. Özellikle boğaz, ağız ve solunum yollarında bulunan virüslerin giderilmesinde etkilidir. Diş eti iltihaplanmaları da hatmi çiçeği içerek tedaviye yardımcı olduğu bilinmekte.

Cilt Sağlığını Destekler: Ciltte bir araya gelen tahrişlerin ve kızarıklıkların oluşumunun önüne geçmeyede kolaylık sağlayan hatmi çiçeği cilt sağlığını destekleyen içeriklere sahiptir. Yara ve yanıkların iyileşmesine kolaylık sağlayan hatmi çiçeği bir çok cilt kozmetik ürünlerinde bu bitkiden faydalanılmaktadır.

Ağrıların Azalmasında Hatmi Çiçeği: Yazımızın başında da ağrılar için hatmi çiçeğinden yararlanmak etken bir çözümdür. Hatmi çiçeğini lapa olarak hazırlayabilir ve ağrıların üzerine uygulayarak tedavi edilmesine yardımcı olabilirsiniz. Hatmi çiçeği yaprakları hızla iyileşmeyi destekleyerek çay olarak tüketmeden de kullanabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Kantaron Bitkisinin Faydaları

Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar: Hatmi çiçeği bitkisi ile yapılan çay düzenli olarak bitirildiğinde kış hastalıklarına karşı sizi korurken bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Karaciğer sağlığını destekleyen hatmi çiçeği böbreklerin çalışmasına destek vererek vücuttan mikropların ve virüslerin uzaklaşmasına yardımcıdır.

Sindirim Sistemini Çalıştırır:

Sindirim sisteminin sağlıklı olması demek tüm vücudun sağlıklı olması demektir. Bağırsakların hareketliliğini arttıran hatmi çiçeği kabızlıktan sizi korurken, ishal etkisi oluşturduğu içinde gaz ve ödem oluşumunu önüne geçer.

Kolesterolün Dengelenmesine Yardımcıdır: Kötü kolesterolün azalmasında etken olan hatmi çiçeği iyi kolesterolünde artmasında yardımcıdır. Karaciğeri rahatsız etmeden kolesterolü dengeleyen hatmi çiçeği düzenli tüketilebilir.

Uykusuzluk İçin Hatmi Çiçeği: Stresten veya alışkanlıklardan dolayı bazı bireyler uyumakta bi hayli zorlanır. Hatmi çiçeği çayı ile bu döngüyü sağlıklı düzeyde tutarak sorunsuz bir uykuya geçebilirsiniz.

Hatmi Çiçeği Çayının Faydaları

Hatmi çiçeği çayının faydaları içinde A, B ve C vitaminleri yer alırken çinko, fosfor, demir, magnezyum, manganez ve potasyum mineralleri yer alır. Antioksidan özelliklere sahip olan hatmi çiçeği çayı faydaları aşağıdaki gibidir.

Hatmi çiçeği çayı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek bir çok hastalığında önlenmesinde faydalıdır.

Böbreklerdeki taş oluşumundan kaynaklanan ağrı ve sancıların azalmasında hatmi çiçeği çayı tüketimi tedaviye yardımcı olmaktadır.

Grip ve nezle hastalıklarında hatmi çiçeği üst solunum yollarını rahatlatır.

Hatmi çiçeği çayı içerek süt artırımına fayda sağlayabilirsiniz.

Hatmi çiçeği çayı vücutta birikmiş toksinlerin ve kötü bakterilerin uzaklaştırılması için etkilidir.

Hatmi Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hatmi çiçeği yaprağı ( 1 tutam kurutulmuş )

Su ( 1 bardak )

Yapılışı: Suyu cezveye ilave edip kaynatın ve kaynadıktan sonra kurutulmuş hatmi çiçeğini suya ilave edip en fazla 3 dakika demlendirip süzdürün. 7 – 8 yaşın altındaki çocukların tüketimi tavsiye edilmez.

Hatmi Çiçeğinin Zararları

Hamile ve emziren bayanlar için hatmi çiçeği bitkisi ve hatmi çiçeği çayı doktora danışmadan kesinlikle tüketilmemelidir.

Diyabet rahatsızlığı bulunan bireyler bu tarz bitkilerin faydaları olduğu bilinse de kesinlikle doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Hatmi çiçeğini herhangi bir cerrahi operasyon öncesi yahut ardından iki hafta tüketimine ara verilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu