Sağlık

Hibiskus Nedir? Faydaları Nelerdir? Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır? Zararları Yan Etkileri? Zayıflatırmı?

Hibiskusun Faydaları Neler?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Hibiskusun Faydaları Neler? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Hibiskusun Faydaları Neler? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Hibiskusun Faydaları Neler?

Hibiskusun faydalarından yararlanmak için çiçeğini ve yaprağını toplayıp çay yaprak kullanabilirsiniz. Hibiskusun faydaları içinde soğuk algınlığı ve kış hastalıkları revaçtadır. Ebegümeci bitkisi olarak da anılan hibiskus yalnızca dekorasyon çiçeği değil tıbbi açıdan da bir çok alanda kullanılmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde son derece kuvvetli antioksidanlara, vitamin ve minerallere sahip hibiskusun faydalarını ayrıntılı biçimde makelemizde kaleme aldık.

Hibiskusun Faydaları

Hbiskus kan basıncının dengelenmesini sağlayarak tansiyonun da dengelenmesinde etkili bileşenler içeriyor. Kandaki mineral düzeysini düzenleyen hibiskus tansiyon rahatsızlığına karşı sizi korurken tansiyondan muzdarip bireylere önerilen bir bitkidir.

Hibiskus bitkisinde bulunan yağ oranı son derece düşüktür. Bu nedenle zayıflamak isteyenler ve kilo verme çabasında olanlar hibiskus bitkisinden faydalanabilirler. Hibiskus bitkisi ile yapılan çay bu sürede tüketilerek zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Tip 2 diyabet rahatsızlığının verdiği semptomların azaltılmasında kolaylık sağlayan hibiskus bitkisi kan şekerinin düzenlenmesini sağlayarak faydalıdır. Tip 2 diyabet rahatsızlığının başlıca sebebi olan kan şekeri ve kan basıncının düzensiz olması hibiskus bitkisi diyabet rahatsızlığında size yol gösterecektır.

İlginizi çekebilir: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kanser günümüzün en büyük hastalıklarından biridir ve bir çok insanda görülmektedir. Antioksidan yönünden kuvvetli olan hibiskus bitkisi kanser riskini en aza indirerek kanserden sizi korur ve kanser hücrelerinin azalmasında faydalıdır.

Hibiskus kalp hastalıklarında da size yol gösterecek içeriklere sahiptir. Kalp büyümesinin tesirini azaltan hibiskus damarların sertleşmesini engelleyerek kalp problemlerinin önüne geçer ve damar tıkanıklıklarını önüne geçer.

Hibiskusta bulunan vitamin ve mineral değeri antioksidanla birleşince bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Güçlü bir bağışıklık birden çok hastalıktan sizi korurken gribal enfeksiyonlara neden olan virüslerin ve toksinlerin azalmasında yardımcıdır.

Karaciğer yağlanması kolesterolün artması ile doğru orantılıdır. Karaciğer yağlanmasını azaltan hibiskus kalori oranı sıfırdır ve yağ içermediği için karaciğer için faydalıdır.

Hibiskus Çayı Tarifi

Hibiskus tek başına tüketilebileceği gibi çayı yapılarak bitirildiğinde daha lezzetli bir tada sahiptir ve daha kolay içilebilir. Bu nedenle hibiskusu tek başına tüketmek istemiyorsanız vereceğimiz tarifle çayını hazırlayarak faydalarından faydalanabilirsiniz.

Su ( 1 litre )

Hibiskus bitkisi ( 2 yemek kaşığı )

Tarçın, karanfil, limon suyu isteğe bağlı lezzeti arttırmak için çaya eklenebilir.

Suyu cezvede yahut ufak bir çaydanlıkta kaynatın ve içine hibiskus bitkisinden ilave edip 15 dakika kadar bekletip demlendirin. Süre sonunda karışımı süzüp buzdolabında 2 gün saklanarak tüketilebilir.

Hibiskusun Zararları

Hibiskus bitkisinin anne adayları ve yeni anne olmuş bireyler için tüketimi tavsiye edilmez. Hibiskus bitkisinin tüketimi bebeğin düşmesine neden bulunacağı için diğer adı ile ebegümeci bitkisini tüketmeyiniz. Yeni anne olmuş bireylerin de sütten bebeğe geçen etkisinden dolayı bebeğin bağışıklığını düşürebilir.

Ciddi bir rahatsızlığınız varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsanız ( tansiyon ilacı gibi ) hibiskus bitkisinin tüketiminden kaçınmalısınız. Haplarla çakışabilen hibiskus bitkisi risk teşkil edebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu