Sağlık

İğdenin Faydaları Nelerdir? İğde Zayıflatır mı? İğde Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Cinsel Faydaları?

İğdenin Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında İğdenin Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. İğdenin Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

İğdenin Faydaları

İğdenin faydaları içinde birden çok etken yer alırken, güz aylarında karşımıza çıkan ve ağaç çiçeklerinin enfes koktuğu bir meyvedir. Ülkemizin her bölgesinde yetişebilen iğdenin mayhoş lezzetli bir tadı ve zeytin gibi çekirdeği bulunur. İğde her toprakta yetişebildiği gibi Japon ve kırmızı iğde gibi türleri de bulunur.

İğdenin Sağlığa Faydaları

Omega 7 Bulunur: İğdede bulunan omega 7 vitamini vücut sağlığı yönünden yararlıdır ve çok az besinlerde bulunur. Omega 7 tepeden tırnağa tüm vucüda fayda sağladığı gibi mide rahatsızlığı, saç ve cilt sağlığı için gerekli vitamindir.

Öksürüğü Azaltır: İğdeden yapılan komposto veya çayı günde 1 kez tükettiğinizde veya direk meyvesini tükettiğinizde öksürüğünüzde azalma yaşarsınız. 1 avuç kadar yemeniz yeterli gelmektedir.

İdrar Yollarını Sağlıklı Tutar: İdrarınızı tutamama sorununuz var ise iğde tüketerek idrar tutamam sorununize yardımcı olabilir bunun yanı sıra idrar yollarını da sağlıklı kılarsınız.

C Vitamini Deposudur: Günde 1 avuç iğde yiyerek C vitamini gereksiniminizın bir kısmını karşılayabilirsiniz. C vitamini içeren besinler hastalıklara karşı bünyeyi kuvvetli hale getirir.

Göz atabilirsiniz: C Vitamini Faydaları Nelerdir ?

Dinç Bir Vücut İçin: Birçok vitamin ve mineral barındıran iğde kış hastalıklarına karşı vücudun değeri arttırır ve nezle, soğuk algınlığı ve düzenli öksürük gibi hastalıklara karşı koruyucudur.

Safra Kesesi İçin İğde: Safra kesesinde ağrı ve iltihaplanma oluşabilir ve riskli bir durumdur. İğde yiyerek safra kesesinde oluşabilen problemler için iğde tedavi edici değildir fakat tedaviye yardımcı olabilir.

Bağırsakları Çalıştırır: İğde yiyerek bağırsak hareketleri hızlandırabilir ve bir araya gelen kabızlık veya ishalin önlenmesi sağlanabilir. İğde bunun yanı sıra bağırsaklar gibi böbrekleri de çalıştırarak mikroplardan arınmasına yardımcı olabilir.

Mide Sorunlarına İyi Gelir: Akşam yemeklerinden sonra üzerinize rehavet ve ağırlık çöküyorsa iğde yiyerek bir araya gelen sindirim sorununun önüne geçebilirsiniz. İğde bunun yanı sıra mide bulantılarında sık karşılaşılan bulantılara çözüm olabilir.

Ağız Sağlığı İçin: Ağız içinde bir araya gelen yaralar için iyi gelen iğde meyvesi ağızda bir araya gelen mikroplar içinde antibakteriyel etki oluşturur. Nefesinizin tazelenmesini istiyorsanız birkaç iğde yiyerek kokuyu önleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kötü Ağız Kokusu Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

İğde Cilde İyi Gelir: Çok kısa bir zamanda tezgahlarda gördüğümüz iğdeyi bu zamanlarda mutlaka tüketiniz. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi omega 7 içeren iğde ciltte bir araya gelen bir çok soruna iyi gelmektedir.

Afrodizyak Etkisi: İğdeden 1 avuç yiyerek kadın erken fark etmeksizin afrodizyak etkisi oluşturabilirsiniz.

İğde Çiçekleri Ve Yapraklarının Faydası Var Mı?

İğdenin kendisi kadar çiçekleri ve yaprakları da bir çok yarar sağlar.

İğde yaprakları veya çiçeklerinden yapılan çay cilde sürülebilir veya tüketilerek mide poblemleri için tedavi amaçlı kullanılabilir.

İğde yapraklarından hazırladığınız suyu boş bir fısfıslı şişeye koyarak arada odalara sıkınız. Çünkü iğde yaprağı veya çiçeğinin kokusu zihnin açılmasını ve güçlenmesine yardımcıdır.

İğde yapraklarını su dolu küvetinize ekleyebilir banyo da rahatlamanızı vücuttan mikropların atılmasına yardımcı olabilir.

İğde yaprakları ile yıkanan yüz cilt gözeneklerini temseyirci güce sahiptir.

İğde Nasıl Tüketilebilir?

İğde Yaprağından Tonik Yapımı: Kurutulmuş iğdeden 500 gram alın ve 750 ml suya ilave edip 2 saat kaynatın. Kaynadıkça su koyulaşacaktır. Süre sonunda toniği ağzı kapalı bir kutuya koyup ihtiyaç anında kullanılabilir.

Hem gözenekler, ciltteki kızarıklıklar ve yanıklar için kullanılabilir.

Direk iğde meyvesinden 30 gram kadar alıp ağır ağır tüketin mide de bir araya gelen şişkinliği giderir.

İğdenin Zararları

İğdeden gün içinde 1 avuçtan fazla tüketmek sindirim zorluğunda kabızlığa neden olabilir.

Hamilelik ve emzirme zamanında doktorunuza mutlaka danışın.

İğde tükettiğinizde vücudunuzda kızarıklık yahut alerjik bir reaksiyon görüyorsanız tüketimi kesin ve deri testi yaptırın.

İğde yaprakları yahut çiçeği de tüketmeden önce doktora danışılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu