Sağlık

Ihlamur Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir? Zararları Nelerdir?

Ihlamur Çayının Faydaları, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında Ihlamur Çayının Faydaları ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. Ihlamur Çayının Faydaları ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur ağacından elde edilen ıhlamur çayının faydaları çok eskilerden beri kullanılan ve sağlığa çok yararlı olan bitki çayları içindedır. Ihlamur çayının faydaları içinde sakinleştirici etkisi, sağlıklı kalbi desteklemesi, yemek sonrası yaşanan hazımsızlık problemleri, vücudu zararlı bakterilerden temizlemesi, kış hastalıklarına karşı koruması, baş ağrıları ve detoks özelliği gibi bir çok yararı bulunur.

Ihlamur Çayının Faydaları

Sağlıklı Kalbi Destekler: Kalp hastalıklarının birçoğu stresten kaynaklıdır ve ıhlamur çayı sinirlerin gevşemesini sağlayan etkili bir içecektir. Özellikle endişelı, gergin ve endişeli bir yapıya sahipseniz daha sakin ve kalp ritmini düzenleyen ıhlamur çayından 1 fincan içilebilir. Damarların rahatlamasını sağlayan ıhlamur çayı kan akışını destekleyerek arter duvarlarını rahatlatır.

Göz atabilirsiniz: Kalp Sağlığını Korumak İçin Yapılacaklar

Vücudu Sakinleştirir: Ihlamur çayının en büyük etkilerinden bir diğeride sakinleştirici ve vücudu gevşetici etkisidir. Birçok insan sakinleşmek ve rahatlamak için ıhlamur çayı tüketimini tercih ediyor. Çok sinirli yahut yorgun bir günün sonunda yaşanacak stresten kaynaklı uykusuzluk poblemleri ıhlamur çayı içilerek önlenebilir ve uykuya geçişin rahatlaması sağlanabilir.

Vücudu Temizler: Diüretik güce sahip olan ıhlamur çayının içimi idrar yollarının ve mesanenin temizlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bakterilerin vücuttan atılmasını sağlayan ıhlamur çayı içildiğinde idrarın sökülmesinde etkendir böbrek rahatsızlığınız yer alıyorsa ıhlamur çayı tüketilebilir.

Hazımsızlık Sorunlarını Azaltır: Sindirim sistemini rahatlatan ıhlamur çayı içimi mide şişkinliklerine, ishal sorununa, kabızlık sorununde, mide kramplarında ve diğer mide hastalıkları için ıhlamur çayından günde 1 bardak içilmelidir. Yemeklerden sonra bir araya gelen mide kramplarının yaşanmasını istemiyorsanız düzenli tüketimi ihmal etmeyiniz.

Baş Ağrılarını Azaltır: Stresten yada sürekli olarak olarak baş ağrısından şikayetçi iseniz ıhlamur içerek migren ve sinüzitten kaynaklı ağrıların hafiflemesini sağlar. Başınız ağrımaya başladığında içeceğiniz 1 fincan ıhlamur çayı ağrının artmasını önüne geçerken huzursuzluk ve sinirlilik halini azaltır.

Göz atabilirsiniz: Melisa Çayının Faydaları

İltihabı Önler: Vücutta bulunan iltihabın azalmasında ve vücuttaki mikrobiklerin giderilmesinde bitki çayı tercih edilebilir. Kemiklerde ve vücudun bir çok alanında oluşabilen iltihaplanmalar mesanedeki, solunumdaki ve damarlardaki iltihaplanmaların oluşumunu azaltacaktır.

Kış Hastalıklarına Karşı: Ihlamur çayı kış aylarının en fazla tercih edilmesi gereken içecekler içinde ilk sırada olmalıdır. Kışın çok sık yaşanan burun tıkanıklıkları, öksürük ve gribal enfeksiyonlardan kaynaklı poblemlerin yaşanmasını önüne geçer.

Kanser Riskine Karşı: Antioksidan değeri ve vitamin, mineral özelliği aracılığıyla kanser hücrelerinin ve kanser hücre yayılmasının engellenmesinde etkendir. Sağlıklı hücrelerin zarar görmesini engelleyen ıhlamur çayı serbest radikallerin tesirini azaltır.

Ihlamur Çayı Tarifi

Ihlamur ( 1 çay kaşığı kadar )

Su ( 1 bardak )

Hazırlanışı: Suyu cezveye ilave edin ve kaynatın. Kaynayan suyun içerisine ıhlamur yapraklarını ilave edin 15 dakika demlendirip çayı süzdürün. Her seferinde taze olarak hazırlayacağınız ıhlamur çayını günde 2 defa içilebilir.

Naneli Limonlu Ihlamur Çayı Tarifi

Ihlamur çayını hazırlayıp soğutun.

Soğuyan ıhlamur çayına 1 dal taze nane ve 1 dilim limon ilave edip içebilirsiniz.

Ihlamur Çayının Zararları

Ihlamur çayı özellikle kansızlık sorunu çekenler için önerilen bitki çayları içinde değildir. Demirden kaynaklı kansızlık sorununun tetiklenmesini sağlayan ıhlamur çayı vücutta bulunan demiri de alır.

Kalp rahatsızlığı olan bireyler için ıhlamur çayı tüketimi önerilen bitki çayları içinde değildir. Bu hususta mutlaka doktorunuzdan yardım almalısınız.

Anne adayları ve yeni anne olmuş bireyler için ıhlamur çayı kan incelten etkilere sahiptir ve hamilelik zamanında kanamaların artmasına neden olabilir. Doktora danışmak bu hususta mühim olsa da kullanılması tavsiye edilmez.

Ihlamur çayı içmeden önce elinizde bulunan ve satın aldığınız yerlerden taze olmasına özen gösteriniz.

Ihlamur çayı sakinleştirici etkisi aracılığıyla sabahtan alımı tavsiye edilmez. Ihlamur çayı dikkat dağınıklığına ve uyuşukluk poblemlerina neden olabileceği gibi ağır işlerde çalışanlara çok fazla zararı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu