Sağlık

İncirin Faydaları Nelerdir? Yaş incirin Faydaları? Kuru incir? Cilde Faydaları? Cinselliğe Faydaları?

İncirin Faydaları Nelerdir?, sağlık ile ilgili verdiğimiz bilgiler ışığında İncirin Faydaları Nelerdir? ile alakalı tüm yanıtları bulacaksınızdır. İncirin Faydaları Nelerdir? ayrıntı kısmı yazımızın içinde..

İncirin Faydaları Nelerdir?

Oldukça lezzetli olan incir hem yeşil hem de mor renkte karşımıza çıkar. Çoğu birinin kabuğunu soyarak tükettiği inciri kabuğu ile birlikte tüketimi de mevcuttur. Antioksidan, lif, vitamin ve mineraller içeren incir lezzetli olması dışında incirin faydaları içinde özellikle sindirim sisteminin çalışması için tercih edilir. Sodyum, magnezyum, potasyum mineralleri bulunduran incir, B2, B3, B6 ve K vitaminleri içerir. 100 gr incirde bulunan kalori miktarı yalnızca 74’dür. Bu nedenle yaz aylarında karşımıza çıkan inciri sık, sık tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kuru İncir Zeytinyağının Faydaları

İncirin Sağlığa Faydaları

Sindirimi Rahatlatır: Genel sindirim sağlığını iyileştiren incir kabızlığın önlenmesinde akşamları suya konularak sabahları tüketilebilir. Lif değeri bulunan incir bağırsakların çalışmasını sağlayarak müshil etkisi bulundurur. Sindirim düzenli biçimde çalışmasını sağlamak maksadıyla kış aylarında kuru incir de tüketilebilir.

Kalp Sağlığını Geliştirir:  İncir tüketerek kanda bulunan trigliserit düzeysi azaltılır bu sayede kalp hastalıkları riski azalmış olur. Serbest radikallerden vücudu koruyan incir koroner arterlerin bloke olmasını sağlar ve kalp sağlığını geliştirir. İncirde bunun yanı sıra bulunan Omega-3 ve Omega6 barındırması kalp problemlerini önleyen bileşenlerdendir.

Kemikleri Güçlendirir: İncir kemik sağlığının muhafaza edilmesinda fayda sağlayan magnezyum, kalsiyum ve potasyum barındırır. İncir tüketerek yaşlılıkta oluşabilecek kemik erimelerinin ve kırıklarının önüne geçer kemiklerin incelerek hasar görmesini önler.

Hipertansiyon İçin: Vücuttaki sodyum ve potasyumun dengesinin bozulması hipertansiyon riskinin oluşmasını destekler. Potasyum içeren incir vücutta bir araya gelen bu dengesizliğin önüne geçerek olası tansiyon poblemlerinı önlemede yardımcıdır.

İncir Vücut Temizliği Yapar: Antioksidan etki bulunduran incirde bunun yanı sıra antibiyotik bileşenlerde bulunur. İncir bağırsakların temizlenmesini sağlarken tüm vücudun temizlenmesinde de katkı sağlamış olur. Komple sistemi etkileyen incir iltihaplanmalara ve solunum yolları problemlerine iyi gelmektedir.

Astım Tedavisinde Yardımcıdır: İncir suyunu veya bal ve çemen tozu ile birlikte hazırlanan incirli karışımı tüketmek astım ataklarının azalmasında yardımcı olabilir. Mukozayı nemlendiren incir serbest radikallerle savaşmaktadır.

Boğaz Ağrılarını Azaltır: Boğaz ağrısını koruyan müsilaj bileşeni incirde barınmaktadır. Bu bileşen boğaz ağrılarından size koruyarak bir araya gelen boğaz ağrıların azaltılmasını sağlayan güce sahiptir. Bademcik iltihabının azalmasında etkili olan incir boğaz bölgesinde bir araya gelen şişlik ve ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Cilt Rahatsızlıklarından Korur: Antioksidan vücutta bir araya gelen toksin ve mikrobiklerin vücuttan hızla atılmasını sağlar. İnciri hem taze hem de kuru halde tüketebilirsiniz. İnciri püre haline getirip cildinize uyguladığınızda sivilce problemlerini geçirir ve cildin gençleşmesini sağlar. incir bunun yanı sıra kırışıklıkların derinliğini azaltır ve cildi nemlendirir.

Göz atabilirsiniz: İncir Çekirdeği Yağı Faydaları

İncirin Saçı Güçlendirir: C ve E vitamini dışında magnezyum aracılığıyla saç derisinde bulunan kan dolaşımını hızlandırır. Saç köklerinin güçlenmesini sağlayan incir saçların bi hayli hızlı uzamasında katkı sağlar.

Kuru İncirin Faydaları

Kuru inciri satın alırken bildiğiniz yerlerden almaya özen gösterin. Raf ömrünü tamamlamayan ve daha taze olan kuru incirleri satın alınız.

Kuru inciri akşamdan suya koyup sabah tüketirseniz hazımsızlık problemlerine ve kabızlık sorununa iyi gelecektir.

Günde 3 tane kuru incirden tüketerek lif gereksiniminizın 4’te birini karşılarsınız.

Vücutta bir araya gelen potasyum sodyum dengesini koruyarak tansiyon dengesizliğine iyi gelir.

Zayıflamak isteyenler sabahları kuru incir tüketmelidir.

Metabolizmayı arttırarak vücut sağlığını sağlıklı kılar.

Demir içeren kuru incir kansızlık sorununuza da iyi gelmektedir.

İncir Suyu Faydalı Mı?

İncir suyunu çıkarmak için akşamdan 4 – 5 inciri suya koyup 1 litre su hazırlanabilir. Bu su ile saçlar yıkandığında saçları besler ve kökleri kuvvetlendirir.

Uykusuzluk için incir suyu yatmadan 1 saat önce içildiğinde uykuya geçişi hızlandırır.

Sindirimi çalıştıran incir suyu B6 vitamini barındırır.

İncir suyunu yulafla karıştırıp tüketirseniz bi hayli hızlı zayıflamaya katkı sağlarsınız.

İncir suyu içerek solunum yolları ve boğaz ağrılarını önlersiniz.

Anne sütünü arttırdığı bilgisi yer alıyor fakat yinede hekiminize bu konuyu danışmalısınız.

Yaşlılıkla gelen hastalıkların oluşumunu azaltmak için incir suyu düzenli içilebilir.

İncirin Zararları

Şeker ve diyabet rahatsızlığı bulunanlar incir tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Kan şekerinin düşmesine neden olabilir.

Aşırı tüketim neticesinde ishal oluşumu gözlemlenebilir.

Bilinen büyük bir zararı bulunmamaktadır. Lakin aşırı tüketim neticesinde vücut tepkime gösterebilir.

İncir yaprakları bazı bireylerde kaşıntı ve ciltte kızarıklıklara neden olabilir.

Ciddi hastalıkları bulunanlar ve düzenli ilaç kullananlar incir tüketiminden kötü sonuç alıyorsa mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu