Oyun ve Ekipman

Irkçılık yapan oyuncu FIFA’dan ömür boyu banlandı

Irkçılık yapan oyuncu FIFA’dan ömür boyu banlandı, Herkese Merhabalar Muhbirler.org takipçileri siz değerli okurlarımız için oyun kategorimizde Irkçılık yapan oyuncu FIFA’dan ömür boyu banlandı başlığı altında geniş bir şekilde bilgileri aktarmaya çalıştık. Yazımızın detay bölümünde Irkçılık yapan oyuncu FIFA’dan ömür boyu banlandı ile alakalı faydalı bilgiler bulunmaktadır.

Irkçılık yapan oyuncu FIFA’dan ömür boyu banlandı

Zaman zaman oyunların veya oyun şirketlerinin da dahil olduğu ırkçılık haberleri ile karşılaşıyoruz. Bu sefer ki haberimiz ise eski bir futbolcu, bir oyuncu ve FIFA serisi üçgeninde yaşandı. FIFA serisinin arkasındaki firma olan Electronic Arts, futbolcu Ian Wright‘a ırkçılık yapan bir FIFA oyuncusuna ömür boyu yasak getirdi.

Irkçılık yapan oyuncu ömür boyu ban yedi

Şu aralar televizyon sunuculuğu yapan Ian Wright, İngiltere milli takımının bunun yanında özellikle Arsenal takımında sergilediği performans ile adından söz ettiren oyunculardan biriydi. 1991 ve 1998 senelerı içinde Arsenal formasıyla oynayan futbolcu bu tarihler içinde toplam 221 gol sayısına da ulaştı. Arsenal ile şampiyonluk yaşayan Wright ardından ise West Ham ve Celtic gibi takımlarda da top koşturdu.

Eurogamer sitesinin haberine göre olayın fitili aslında FIFA Ultimate Team modu ile ateşlendi. 18 yaşındaki Patrick O’Brien isimli FIFA oyuncusu geçtiğimiz yıl Ian Wright simge kartını kullanırken FIFA Ultimate Team’de bir maç kaybetti. Buraya kadar aslında herşey normal. Lakin kaybettiği bu maçın hırsına yenik düşen oyuncu gerçek Ian Wright’a sosyal platform hesabından ulaşarak ırkçı sözler sarf etmeye başladı. Mayıs 2020’de Instagram üzerinden oyuncuya ırkçı sözler içeren 20 taciz mesajı gönderdiği belirlendi. Tabi yapılan bu yanlış davranş ardından Wright olayı mahkemeye taşıma kararı aldı. Geçen günlerde sonuçlanan mahkemede O’Brien, özür dilemesi ve suçlu olduğunu itiraf etmesi sonucu mahkumiyetten kurtuldu.

Irkçılık yapan oyuncu FIFA'dan ömür boyu banlandı

Alınan bu karar ardından sosyal platform hesapları üzerinden bir açıklama yapan Wright, hayal kırıklığına uğradığını ve davanın ırkçılık eylemlerinin sonuçları ile alakalı olduğunu “Alınan bu kararın bu tür aşağılık ırkçı tacizleri ne kadar caydıracağını açık söylemek gerekirse düşünüyorum” kelimeleri ile açıkladı.

Davanın sonuca varılmasının ardından ise EA Sports, ırkçı oyuncuya en azından kendi ellerinden gelen cezayı vermişe benziyor. Yapılan açıklamaya göre ırkçılık yapan Patrick O’Brien, FIFA serisinden ömür boyu ban yemiş durumda. “Ian Wright, EA Sports ailemizin bir parçası” diyen FIFA markasının Başkan Yardımcısı David Jackson, yaptığı bilgilendirmede şu sözlere de yer vermiş.

“Ortaklığına ve desteğine çok değer veriyoruz. Ayrıca onun bu hususta desteğimizi aldığını bilmesini istiyoruz. Geçen sene Ian, FIFA 20 maçını kaybeden bir oyuncunun korkunç, ırkçı bir sözlü saldırısına maruz kaldı. Oyuncunun bu davranışı kabul edilemezdi ve buna müsamaha göstermeyeceğiz. Oyuncu anlaşmamiz böyle bir durumda eylemlerimiz için bize rehberlik ediyor. Oyuncunun oyunlarımızı oynamasını yahut oyunlarımıza erişmesini kalıcı olarak yasaklamak için önlem aldık. Irkçılık durmalı. Topluluklarımızı herkes için keyifli, adil ve güvenli hale getirecek eylemler yoluyla olumlu yönde çalışmalarımıza devam etmeye kararlıyız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu